Skalary!POMOCY!

Crisu
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 7 lipca 09, 16:04
Lokalizacja: Warszawa

Skalary!POMOCY!

Postautor: Crisu » 13 sierpnia 09, 20:46

Witam mam takie pytanko mam 5 skalarów mają już ok. paru miesięcy(4 samce,1 samica) ,i tu moje pytanie czy jak zostawię większego samca i samice to on się z nim dobierze w parę.


Jak przyglądałem się rybką przy składaniu ikry to zawsze 2 samce brały udział w składaniu ikry (dość dziwne)


Pomóżcie

[ Dodano: 13 Sierpień 09, 23:24 ]
jeszcze dziś zauważyłem ze samica podgryza samca płetwy


O CO CHODZI POMÓŻCIE???
Ostatnio zmieniony 26 sierpnia 09, 17:13 przez Crisu, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Moskal
Ryba
Ryba
Posty: 159
Rejestracja: 21 marca 09, 18:23
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: Moskal » 16 sierpnia 09, 08:21

powinny się dobrać :ok:

veetak
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 7 sierpnia 09, 12:50
Lokalizacja: Łódź

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: veetak » 18 sierpnia 09, 13:04

Jeżeli kładą ikrę, to mają 8-10 miesięcy. wyraźny nadmiar samców powoduje takie "dziwne" zachowania. Nie wiem jakie masz zamiary wobec nich: czy chcesz dochować się narybku? Jeżeli nie, sytuacje z tarłem będą się powtarzały, a samce będą toczyć coraz większe boje w miarę dorastania. Można wtedy obniżyć temperaturę na 24 C, ale na dłuższą metę skalarom to zaszkodzi - nie będą się prawidłowo rozwijać. Inne wyjście spróbować zamienić się/ pozbyć dwóch samców.
Jeżeli chcesz mieć młode skalary, to napisz (potrzebne będzie akwarium 10l. i chociaż ze 60l. + osprzęt)

3promile
Ryba
Ryba
Posty: 225
Rejestracja: 30 maja 09, 15:35
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skalary.POMÓŻCIE!!!

Postautor: 3promile » 18 sierpnia 09, 13:35

Crisu pisze:Witam mam takie pytanko mam 5 skalarów mają już ok. paru miesięcy(4 samce,1 samica) ,i tu moje pytanie czy jak zostawię większego samca i samice to on się z nim dobierze w parę.


Jak przyglądałem się rybką przy składaniu ikry to zawsze 2 samce brały udział w składaniu ikry (dość dziwne)


Pomóżcie

[ Dodano: 13 Sierpień 09, 23:24 ]
jeszcze dziś zauważyłem ze samica podgryza samca płetwy


O CO CHODZI POMÓŻCIE???


Napisz, jak rozróżniasz płeć u kilkumiesięcznych skalarów? To, że jedna samica składa ikrę wcale nie oznacza, że pozostałe to samce - ta jedna po prostu dominuje w tym stadku. Tak sądzę.

Awatar użytkownika
panaque
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 559
Rejestracja: 21 lutego 09, 22:24

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: panaque » 18 sierpnia 09, 14:37

Zgadzam się z 3promile... To jest wręcz nie możliwe w takiej sytuacji... 2 samice też złożą ikrę i ją zjedzą po chwili...
veetak pisze:potrzebne będzie akwarium 10l. i chociaż ze 60l. + osprzęt
jedna 60 wystarczy...
150l - krewetki Yellow, Tiger
150l - krewetki Orange Sakura
500l - krewetki Blue Pearl
40l - 10 x CB SS, 20 x CR S

veetak
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 7 sierpnia 09, 12:50
Lokalizacja: Łódź

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: veetak » 19 sierpnia 09, 12:48

Racja, patrzyłem pod kątem stałej "produkcji"
HodujęWF: Heterandria formosa, Neoheterandria elegans, Micropoecilia parae, bifurca, Gerardinus metallicus, Poecilia reticulata, wingei, Phallichthys amates. Limia nigrolineata, Ilyodon whitei, Ameca splendens

ARHIZ
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 11:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: ARHIZ » 23 sierpnia 09, 10:55

U mnie raz się zdarzyło, że do tarła przystąpiły dwie samice i samiec...
Co do dobierania, to nie zawsze to skutkuje. Lepiej mieć kilka i jak się zauwarzy, że jest jakaś para, to wtedy ją wyizolować.
A żeby para złożyła jaja i je "wychowywała", to musi dojrzeć psychicznie, ryby muszą mieć chyba ponad 3 lata (ale głowy nie dam). Ewentualnie można włożyć do wody jakąś podkładkę (np. szeroką linijkę) i wyjąć, jak służą, ale to trzeba przenieść do profesjonalnego akwarium z wysokim natlenieniem i usuwać pensetą spleśniałe jaja (czyli trzeba pełnić funkcję rodziców).
Ostatnio zmieniony 23 sierpnia 09, 10:57 przez ARHIZ, łącznie zmieniany 1 raz.

3promile
Ryba
Ryba
Posty: 225
Rejestracja: 30 maja 09, 15:35
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: 3promile » 23 sierpnia 09, 11:00

ARHIZ pisze:U mnie raz się zdarzyło, że do tarła przystąpiły dwie samice i samiec...
Co do dobierania, to nie zawsze to skutkuje. Lepiej mieć kilka i jak się zauwarzy, że jest jakaś para, to wtedy ją wyizolować.
A żeby para złożyła jaja i je "wychowywała", to musi dojrzeć psychicznie, ryby muszą mieć chyba ponad 3 lata (ale głowy nie dam). Ewentualnie można włożyć do wody jakąś podkładkę (np. szeroką linijkę) i wyjąć, jak służą, ale to trzeba przenieść do profesjonalnego akwarium z wysokim natlenieniem i usuwać pensetą spleśniałe jaja (czyli trzeba pełnić funkcję rodziców).



Ma się to nieliniowe podejście do pisowni ;)

A co do meritum, to nie potrzeba linijki - ja odcinałem liść, na którym była złożona ikra i sru do inkubatora. Niestety było to w czasach, gdy mało kto słyszał o solowcu i pokarmach mikro, więc przeżywalność narybku była słaba.

Awatar użytkownika
panaque
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 559
Rejestracja: 21 lutego 09, 22:24

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: panaque » 23 sierpnia 09, 11:14

ARHIZ pisze:A żeby para złożyła jaja i je "wychowywała", to musi dojrzeć psychicznie, ryby muszą mieć chyba ponad 3 lata (ale głowy nie dam).
Moje mają ponad rok nie wiele a wychowały młode... Po 3 tygodniach od wcześniejszej ikry zastanawiałem się czemu nie składają nowej... Jak wróciłem do domu to zauważyłem młode na sztucznym liściu... Jak się okazało ikra była schowana po wewnętrznej stronie liścia... Młode się wykluły to samica je przeniosła do światła... Tak mnie w jajo moja para zrobiła...

ARHIZ pisze:Ewentualnie można włożyć do wody jakąś podkładkę (np. szeroką linijkę) i wyjąć, jak służą, ale to trzeba przenieść do profesjonalnego akwarium z wysokim natlenieniem i usuwać pensetą spleśniałe jaja (czyli trzeba pełnić funkcję rodziców).


Ja daje coś takiego:
http://img190.imageshack.us/my.php?image=dsc02363v.jpg
http://img190.imageshack.us/my.php?imag ... 365lkg.jpg
Nie przenoszę ikry tylko dorosłą parę... I nie usuwam spleśniałej ikry i wychodzi około 600 szuk maluchów...

3promile pisze:Niestety było to w czasach, gdy mało kto słyszał o solowcu i pokarmach mikro, więc przeżywalność narybku była słaba.
Zauważyłem że wystarczy solowiec... Początkowo podawałem jeszcze Norbid fluid JBL-a ale zauważyłem że jak się ma drobnego solowca to nie potrzeba tylko inm po 3 -4 dniach mozna zaczynać karmić...
150l - krewetki Yellow, Tiger
150l - krewetki Orange Sakura
500l - krewetki Blue Pearl
40l - 10 x CB SS, 20 x CR S

ARHIZ
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 11:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: ARHIZ » 23 sierpnia 09, 15:00

Moje, mają ponad rok (samiec rok, samica 1.5) i ją zjadają, a dokładnie, to samiec zjada, jak tylko samica złoży.

Awatar użytkownika
panaque
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 559
Rejestracja: 21 lutego 09, 22:24

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: panaque » 23 sierpnia 09, 18:05

ARHIZ pisze:Moje, mają ponad rok (samiec rok, samica 1.5) i ją zjadają, a dokładnie, to samiec zjada, jak tylko samica złoży.

Para parze nie równa...
150l - krewetki Yellow, Tiger
150l - krewetki Orange Sakura
500l - krewetki Blue Pearl
40l - 10 x CB SS, 20 x CR S

ARHIZ
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 11:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: ARHIZ » 23 sierpnia 09, 19:22

Racja. Te moje, to chyba nigdy nie dojrzeją. Pozatym, to jak na razie, to nie ma u mnie dobranych, prawdziwych par. One odbywają tarło "jak leci".
Swoją drogą, Moskal, ładnego masz avatarka...

Awatar użytkownika
norbert_s
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 sierpnia 09, 20:54
Lokalizacja: Leszno

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: norbert_s » 23 sierpnia 09, 20:56

Witam serdecznie wszystkich biorących udział w dyskusji.
Jeżeli można to korzystając z okazji, nie zakładając nowego tematu chciał bym podczepić się pod temat. Otóż od 2 miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch skalarów kupiłem je już troszku odhodowane (ok 10 cm od płetwy do płetwy), po 2 tygodniach od zakupienia obserwuję swoistą walkę (przepychankę) między nimi, niestety nie wiem czy to para czy to samce, które może rywalizują o terytorium. Finał tych potyczek jest taki że jeden z skalarów cały czas przepędzany jest i siedzi gdzieś ukryty w roślinkach lub za filtrem. Nie widziałem wcześniej takich zachowań więc nie wiem czy to jest jakaś "gra wstępna" parki czy po prostu to tylko potyczki osobników tej samej płci.
Czy to normalne zachowanie tych rybek?? Będę wdzięczny za wasze spostrzeżenia i uwagi dotyczące hodowli tego gatunku.
Pozdrawiam serdecznie ;-)

3promile
Ryba
Ryba
Posty: 225
Rejestracja: 30 maja 09, 15:35
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: 3promile » 23 sierpnia 09, 21:02

norbert_s pisze:Witam serdecznie wszystkich biorących udział w dyskusji.
Jeżeli można to korzystając z okazji, nie zakładając nowego tematu chciał bym podczepić się pod temat. Otóż od 2 miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch skalarów kupiłem je już troszku odhodowane (ok 10 cm od płetwy do płetwy), po 2 tygodniach od zakupienia obserwuję swoistą walkę (przepychankę) między nimi, niestety nie wiem czy to para czy to samce, które może rywalizują o terytorium. Finał tych potyczek jest taki że jeden z skalarów cały czas przepędzany jest i siedzi gdzieś ukryty w roślinkach lub za filtrem. Nie widziałem wcześniej takich zachowań więc nie wiem czy to jest jakaś "gra wstępna" parki czy po prostu to tylko potyczki osobników tej samej płci.
Czy to normalne zachowanie tych rybek?? Będę wdzięczny za wasze spostrzeżenia i uwagi dotyczące hodowli tego gatunku.
Pozdrawiam serdecznie ;-)


Skalary dobierają się w pary ze stadka - w Twoim przypadku są na siebie skazane od początku. To mniej więcej jak cygańskie 'dziecięce' śluby...

Awatar użytkownika
Moskal
Ryba
Ryba
Posty: 159
Rejestracja: 21 marca 09, 18:23
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Skalary!POMOCY!

Postautor: Moskal » 23 sierpnia 09, 21:02

Norbert napisz jaki masz litraż
112l

marzenie 350l, 2xhqi75W ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości