Pierwsze akwarium [12l]

Raven
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 listopada 09, 21:29

Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: Raven » 29 listopada 09, 21:58

Witam!

[Warning! Due to extra psychical violence, you take all responsiblity on yourself ;-) ]

Mam w planach urządzenie akwarium 12l, bo większy nie mieści mi się w pokoju. Dużo czytałem na Waszym forum i dowiedziałem się, że jeśli zasadzi się w nim jakieś żywe rośliny, to one same będą czyścić wodę. W tym momencie rodzi się moje pierwsze pytanie: czy w tak malym akwarium się to uda i czy wtedy potrzebny będzie filtr?

Jedziemy dalej (trzymajcie się krzeseł, jeszce trochę się naczytacie moich jakże "noobowskich" pytań - szczęśliwcom, którzy dotrą w jako takim stanie psychicznym składam pokłon :dzieki: ).

Czy w takim akwarium można zamontować jasne diody jako oświetlenie (urzekły mnie akwaria morskie, ale nie wiem, czy w 12 litrach można takie stworzyć. Przestraszyłem się również jednym ze zdjęć z akwariem (tak to się pisze?) w ścianie i jego aparaturą. ;-) )?

Czy w takim akwarium będą mogły żyć jakieś organizmy (oprócz bakterii, glonów etc.)? Jeśli tak, to jaka ilość i dokładnie jak się nazywają (tylko nie po łacińsku - znam tylko podwórkową, ale mam przeczucie, że tu się nie przyda :grin: )

Porsiłbym o spis roślin niezbędnych, aby warunki przeze mnie ustalone zaistnały. Może zastanowię się nad jakims korzeniem (również prosiłbym o wyjaśnienie czym to się je).

Jak konserwować takie awarium i jak zacząć (czy woda musi odtsać, tip., itd., etc.)

I wreszcie: kosztorys, dla najbardizej wytrwałych.

Z góry dziekuję, za wszelkie byki przepraszam i ostrzegam, że jeśli coś mi się przypomni, to jeszce trochę Was pomęczę. ;-)
Proszę wytłumaczyć się na PW z założenia drugiego konta oraz pisać poprawnie. Tomek83

Poprawnie pod względem ortograficznym czy językowym?
Ostatnio zmieniony 30 listopada 09, 15:06 przez Raven, łącznie zmieniany 2 razy.

jaras661
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 1 października 08, 05:03

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: jaras661 » 29 listopada 09, 22:10

Szanowny kolego ! Ja także nie jestem żadnym autorytetem, jednak od 2 lat mam 112 l /wg. mnie całkiem przyzwoite/. Nad morzem sprzedają za 30 zł podświetlane akwa z rybkami /tylko koszt prądu i rybki nie zdychają ...:-) /, daj sobie spokój z taką "pojemnością", przemyśl jeszcze raz to, o co Tobie chodzi. Jeżeli uraziłem, to przepraszam, pozdr.

Awatar użytkownika
chmielu
Narybek
Narybek
Posty: 90
Rejestracja: 21 września 09, 13:01
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: chmielu » 29 listopada 09, 23:05

nie zaczynaj z 12 litami. Jak chcesz poznać minusy takiego projektu to pisz na pw. Jak już najmniejsze to jakieś 20l od bidy.
Jeszcze jestem zielony ale się staram ;-)

Kuro
Ryba
Ryba
Posty: 360
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 10:27

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: Kuro » 30 listopada 09, 13:10

Jakie masz wymiary tej 12-stki? U mnie stoi właśnie taka, i szczerze Ci powiem, Jest prawie tak samo długa, jak 25L, z różnicą taką, że w 25 możesz więcej wepchnąć.

Faktycznie, zacznij od 25, chyba że masz zamiar się potem przesiąść na większe akwaria.

W 12L każdy filtr wewnętrzny będzie zabierał miejsca na pół akwarium.

W połączeniu z możliwym do włożenia do niego życiem (małe krewetki, ślimaki ale też nie wszystkie) każdy niemal filtr niedomaga w takim akwarium. U mnie na prawdę dobrze, było jedynie wtedy, gdy włożyłem na to filtr kaskadowy.

Ogólnie do wyceny, w zależności gdzie kupujesz:
Filtr
marny 20zl, dobry 60+(myślę o kaskadowych np FZN-1)
grzałka
20-25W - różnie, ale taniej jak za 30zl nie kupisz.
Nie wiem jak diody, ale w takim litrażu da radę zmieścić małą świetlówkę T5, włącznie z całym oprzyrządowaniem wyjdzie jakieś 60 zł.

Szczerze powiedziawszy, tyle samo kasy wydasz na sprzęt do 25L, a w 25L można dużo więcej zmieścić :)

a jeśli o rośliny chodzi. Jeśli musisz startować z 12-stką, od razu pomyśl o nawozach, przy założeniu że świetlówkę kupisz, bo będziesz miał dużo światła :)

Awatar użytkownika
marian9669
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 706
Rejestracja: 12 listopada 08, 13:57
Lokalizacja: Katowice

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: marian9669 » 30 listopada 09, 13:44

Zamiast jakiś diod, to lepiej kupić zwykłą lampkę z żarówą energooszczędną. Też da radę :D Co do zwierzątek, to na początek możesz spróbować z Red Cherry. Są dośc łatwe w hodowli. Tylko musisz przykryć czymś akwa, żeby nie wyskoczyły. Ja niedługo będę robił na nowo moje 8,1l i może zamieszkają tam właśnie te krewecie ;-) W liczbie 4-5 szt. Być może będzie to nano zbiornik hodowlany :P
"Cogito ergo sum" :D

Raven
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 listopada 09, 21:29

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: Raven » 30 listopada 09, 14:52

Pierwsza sprawa: to MUSI być 12l, nie mam gdzie go wepchnąć do pokoju (chyba, że opanuję sztukę lewitacji, to będzie sobie wisiało nad sufitem ;-) ).

Wymiary: 20cmX30cmX20cm (pojemność wyszła z moich obliczeń, więc jeśli sie co do niej pomyliłem, to prosiłbym o sprostowanie).

Następna sprawa to roślinki: moglibyście dać takie ułożenie (brak mi słowa), żeby w akwa panowała jakaś filtracja wody przez rośliny? Chodzi mi o to, żeby woda była czysta i przejrzysta, z małą ilością glonów.

Co do tych Red Cherry - urocze zwierzątka ;]

Oświetlenie - Chciałbym, żeby było jasno i w kolorze diod ;]

PODSUMOWUJĄC:
Chciałbym akwa z żywymi roślinkami, 12l, krewetki Red Cherry (prosiłbym o podanie optymalnej ilości, która odpowiada rozmiarom akwarium), światłem diodowym i z całym osprzętem. Czy ktoś podałby mi specyfikację adekwatną do moich próśb (wraz z kosztorysem, jeśli macie ochotę i wiedzę na ten temat), oraz jak zacząć i jak konserwować.

Z góry dziękuję za opdowiedź. :grin:

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: Tomek83 » 30 listopada 09, 15:09

Rośliny nie filtrują wody, jest to zadanie filtra.
Co do osprzętu zapraszam do lektury tematów przyklejonych w dziale Sprzęt. Znajdziesz tam informacje odnośnie filtracji i oświetlenia, możesz także dobrać odpowiednie do swoich potrzeb.
Odnośnie zakładania zbiornika i opieki nad nim vide tematy przyklejone w tym dziale oraz o zakładaniu krewetkarium w dziale o skorupiakach i innych zwierzakach wodnych.

Raven
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 listopada 09, 21:29

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: Raven » 30 listopada 09, 15:10

Mhm, dziękuję wszystkim, zabieram się do lektury.

Awatar użytkownika
boro100
Fish Master
Fish Master
Posty: 1139
Rejestracja: 20 października 09, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: boro100 » 30 listopada 09, 15:15

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=20821 tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Evo8 ślicznie to zrobiła nawet z mniejszy litrażem bo 4.5l. a ty chcesz mieć 12l więc to nawet lepiej.

Pozdrawiam boro100
Pozdrawiam Kuba
Obrazek

Raven
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 listopada 09, 21:29

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: Raven » 30 listopada 09, 15:31

Ile maksymalnie krewetek może żyć w moim litrażu w dobrych warunkach?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: osama » 30 listopada 09, 15:34

Raven, nie wierzę, że nie zmieścisz kostki 30x30x30cm. Taka kostka będziesz w stanie o wiele bardziej stabilne warunki zapewnić swoim podopiecznym.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Raven
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 listopada 09, 21:29

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: Raven » 30 listopada 09, 15:38

Hmm, będzie trudno, ale może i zmieszczę (najwyżej coś będzie wystawać).

Ale prosiłbym o odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie i od razu ile zmieści się w kostce 30x30x30?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: osama » 30 listopada 09, 15:41

Zmieścić się dużo zmieści. Jeśli na początek kupisz do kostki 30x30x30 10 krewetek, to po pół roku będziesz mieć 100, później już się nie będą rozmnażały. Do 12l kup 6, za pół roku będziesz mieć 50.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Raven
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 listopada 09, 21:29

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: Raven » 30 listopada 09, 15:50

Hmm to bardzo fajnie. Jeszce jedna prośba. Wiem, że tomek83 odesłał mnie do odpowiednich działów, ale ja jestem kompletnie zielony w tych tematach, więc jeśli ktoś ma czas i chęci, przygotowałby mi listę zakupów? Co do roślinek, to ja kupię sobie jakie będę chciał, ale również chciałbym wiedzieć, jakie będą się najlepiej nadawały do krewetkarium. I jeszcze może jakiś korzeń. Ale to już ja sobie sam załatwię, bo z tym chyba nie ma dużo do myślenia :ok: A potem jak już wszystko kupie to co robić rok po kroku? Byłbym ogromnie wdzięczny.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsze akwarium [12l]

Postautor: Tomek83 » 30 listopada 09, 15:53

Raven pisze:przygotowałby mi listę zakupów? :ok: A potem jak już wszystko kupie to co robić rok po kroku?

Bez przesady to już jest skrajne lenistwo. Wszystko jest tylko trzeba chcieć przeczytać i skorzystać.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości