szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

basiek49
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwietnia 10, 20:20

szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: basiek49 » 30 kwietnia 10, 15:43

Witam.
Jestem nowym uzytkownikiem tego forum. Od jakiegos czasu planuje zbudowac ekosystem u siebie w domu wbudowany w sciane. przekopalam caly internet ( przynajmniej tak mi sie wydaje). Niestety nie znalazlam nic co by odpowiadalo mnie.
Akwarium mialoby 130/20/40 gdzie 40 to wys, 20 glebokosc. nie znam sie na rybach, nie wiem jak i z czym je laczyc, jak to zorganizowac abym nie musiala przy tym robic, bo czsu na to nie ma. Ma ladnie wygladac i zyc wlasnym zyciem. Podoba mi sie to http://www.akwarium.org/galerie.php?ID_ ... DJECIE=308. Takie mniej wiecej roslinki i rybki. Facet mi to zrobi ale musi jak krowie na rowie miec po kolei wytlumaczone co ma robic, wiec prosze o konkretna pomoc. Z gory dziekuje

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: EyeQueue » 30 kwietnia 10, 16:32

Ryby w linku dorosną większe niż głębokość Twojego "akwarium". Jeśli nie chcesz nic przy nim robić to proponuję za 200zł ruchomy obraz imitujący akwarium, do kupienia w hipermarketach. Wkładasz wtyczkę do prądu i z głowy. Prawdziwe ryby wymagają stałej opieki, podobnie jak inne zwierzęta domowe. A może nawet więcej.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

basiek49
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwietnia 10, 20:20

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: basiek49 » 30 kwietnia 10, 16:40

nie chce sztucznego, ale slyszalam ze mozna tak dobrac ryby i roslinnosc i inne skladniki akwarium, ze przy niewielkim wkladzie calosc swietnie prosperuje. Nie wyobrazam sobie jedynie zmiany wody i wylewanie- karmic i jakies drobne prace moge wykonac

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: Marcinus » 30 kwietnia 10, 16:49

Podmiany wody to podstawa niezależnie od tego czy trzymasz łatwe ryby , czy trudne, oczywiście można zastosować kilka patentów , które pozwolą na podmiany np. raz na 20 dni, a nie raz na tydzień, niemniej jednak od tego nie uciekniesz, przyjdzie czas,że trzeba będzie to zrobić i co wtedy??
Brakuje Ci czasu na zwierzaki, to sobie lepiej dać spokój bo to jednak żywe istoty. Akwarystyka niestety nie jest sprawą bezobsługową, żeby mieć ładne akwarium trzeba trochę mu czasu poświęcić.

Druga sprawa: planujesz akwarium o tragicznie małej szerokości, ryby da się do niego dobrać bez problemu,ale z uzyskaniem ładnej aranżacji w tak wąskim akwarium będzie naprawdę ciężko.
Proponowałbym jednak,żebyś jeszcze raz dokładnie przemyślała sens postawienia akwarium u siebie w domu, bo za kilka miesięcy może się okazać,że nie masz akwarium a jakiegoś paszkwila, który niestety nie jest ładna dekoracją mieszkania.

basiek49
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwietnia 10, 20:20

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: basiek49 » 30 kwietnia 10, 18:24

dobrze- zalozmy ze bede wymieniac wode, sposob na 20 dni. akwarium byloby zamykane klapa od gory, bede miala dostep. czy musze rowniez myc akwarium, czy wystarczy zmieniac wode

Pisz poprawnie!
Ruki
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 10, 18:31 przez basiek49, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
torres
Ryba
Ryba
Posty: 119
Rejestracja: 17 maja 09, 20:04
Lokalizacja: Kraków

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: torres » 30 kwietnia 10, 18:33

Wodę się podmienia ok 20-30% a nie wymienia, żeby to robić raz na 20 dni trzeba mieć pojecie o akwarystyce, przydało by się też odmulać dno, czasem usunąć glony z szyb itp itd...

basiek49
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwietnia 10, 20:20

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: basiek49 » 30 kwietnia 10, 18:36

Przepraszam, pisałam, tak jak pisze się na większości forach. Nigdy nie dostałam upomnienie za brak znaków polskich. A z racji dysortografi mogę zrobić kilka błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Czy to też jest cenzurowane?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: Marcinus » 30 kwietnia 10, 19:51

Pokrywy na rynku na te wymiary nie znajdziesz, więc elektrykę będziesz musiała robić sama [ lub zrobi Ci ktoś kto na tym się zna]. Od razu proponuje żebyś zrobiła sobie układ na 2x36W T8, swietlowki philips 865, lub połączenie philips 865 i philips aquarelle.

Grzałka: wystarczy 100W z termostatem, zakres firm bardzo różny w zależności od ilości pieniędzy od Aquaela do Jagera.

Filtr: najważniejsza dla Ciebie sprawa. Skoro nie masz czasu się tym zajmować to koniecznie musi być filtr kubełkowy, stawia się go pod akwarium, także mam nadzieje,że masz tam jakąś szafkę dla niego. Zakres firm również bardzo szeroki w zależności od zasobności portfela, ja polecam filtry Eheima.

Awatar użytkownika
misiek440
Narybek
Narybek
Posty: 78
Rejestracja: 26 listopada 09, 23:03
Lokalizacja: Kraków

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: misiek440 » 30 kwietnia 10, 20:16

sory ja się nie znam na akwarystyce tak jak i ty, dużo czytam,ale wydaje mi się , że to co chce autorka tego tematu przy małym doświadczeniu praktycznym jest niewykonalne :zly: , nawet ze znajomością obszernej teorii.

Moje akwarium to 220l i dziennie przynajmniej te 15 minut trzeba mu poświecić, a raz na dwa tygodnie podmiana wody, czyszczenie szyb,(koło godziny) obserwowanie zachowań ryb czy coś im nie jest itp itd. Obawiam się, że akwarium stanie się zmorą, a nie pięknym elementem dekoracyjnym jak przyjdzie , zielona woda, glony, mętna woda, obumieranie roślinek itp (a tych problemów jest znacznie więcej, oczywiście nie wszystkie naraz) Dlatego pomysł z elektronicznym akwarium jest nie najgłupszy. :mrgreen:
nie znam się na rybkach, a im więcej czytam tym jestem głupszy

lukaszekbiernac
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 7 kwietnia 10, 18:44

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: lukaszekbiernac » 30 kwietnia 10, 20:17

Ja proponuje zebys kupiła ksiazke akwarystyczna ok 25-30zł zaplanuj troche czasu na przeczytanie i bedziesz conieco lepiej wiedziec bo same fora i tak ci wszystkiego nie powiedza ja co tydzien podmieniam 20% wody i własnie teraz ide to zrobic bo tydzien minał

basiek49
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwietnia 10, 20:20

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: basiek49 » 1 maja 10, 09:31

Wiele myślałam o całości. Fakt że czasu jest mało, ale nie jest też tak że 15 minut dziennie nikt rybkom nie poświęci, na obserwacje rybak, to i godzinami będzie miał kto oglądać.
Już przynajmniej wiem o oświetleniu ciut i o grzałce. Po zastanowieniu się chyba wolę spróbować więcej czasu rybkom poświęcić, ale mieć żywe. Proszę więc teraz o wymienienie mi po kolei jak się zabrać za to. Akwarium zrobią mi na zamówienie, pokrywę zrobimy sami. Proszę o radę z jakiego materiału i czy może być szczelnie zamknięta. Poza tym co łatwiej hodować morskie czy słodkie. No i po kolei, jaki piasek czy żwirek ile czego jak dobrać rybki( konkretne nazwy) i roślinki dla nich ( również nazwy). Nie jestem leniem, więc coś z siebie wykrzesam, ale czas mam ograniczony, więc dlatego proszę o taką konstrukcję, która pozwoli na minimalny wkład. Proszę o wyjaśnienie tej pompy pod akwarium ( jest miejsce dla niej) :grin:

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: nsp » 1 maja 10, 09:41

Akwarystyka morska, a slodkowodna to dwie różne bajki moim zdaniem i radze Ci, zajmij się lepiej słodkowodną.

basiek49
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwietnia 10, 20:20

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: basiek49 » 1 maja 10, 09:47

Ok słodkowodne. To proszę o przykładowe kombinacje połączenia ryb i roślin, i całe postępowanie przed wpuszczeniem ryb do akwarium, jak przygotować prawidłowo dla danej grupy ryb i roślin.

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: Rama » 1 maja 10, 09:48

Pierwszą sprawą jaką Ci ja zaproponuję to rezygnacja z "ściany"
Tak jak przedmówcy Ci napisali akwarium dość wąskie, a co za tym idzie ciężko jest cokolwiek fajnego osiągnąć. Jeśli akwarium ma być ozdobą przemyśl to.
Masz jeszcze jedną ewentualność którą jak już chcesz mieć dziurę w ścianie to na wysokości dziury postawić szafkę - do niej filtr kubełkowy - i część akwarium spierało by się na ścianie, część na szafce. Ale to trzeba fachowo zrobić bo to dwa oddzielnie pracujące podłoża pod akwarium.

Jak już wybierzesz dokładnie jakie to akwarium w końcu wyjdzie to musisz się zastanowić nad tym jakie ryby chcesz hodować. Od razu Ci mówię że z akwarium słonowodnym będziesz miała same kłopoty.
Akwarium roślinne (typowy holender) też możesz mieć z nim kłopoty. Masz jeszcze kilka wariantów akwarium które znajdziesz w odpowiednim dziale.

Teraz sprzęt.
1. Wybór filtra. Tak jak już koledzy napisali najlepszy filtr kubełkowy. Wkładasz go do szafki i z akwarium wychodzą tylko węże. W tym przypadku nie możesz zrobić tak jak 99% tego forum użytkowników że węże wychodzą z tyłu akwarium za tłem. Ty musisz to zrobić z boku i jakoś to zamaskować.
2. Pokrywa. Jeśli będziesz robić pokrywę wybierz materiał spienione PCV. Bardzo dobry materiał do obróbki i do wykonania pokrywy. Oświetlenie akwarium musisz dobrać odpowiednio do założeń.
3. Grzałka. Grzałka tylko z termostatem. Innej nawet nie kupuj. Jej moc jest zależna od wielkości akwarium i od temperatury otoczenia względem temperatury wody w akwarium. To jest teoria. Praktycznie może być każda. Jak kupisz grzałkę 25W to będzie ona grzała 24h w porównaniu do grzałki 100W która będzie grzała 6h... Ale ilość prądu zużyją taką samą.

Ja polecam zrobić ładną szafkę pod akwarium i na niej posadowić akwarium. W ścianie zawsze są kłopoty z różnymi pracami jakie później trzeba wykonać.

basiek49
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwietnia 10, 20:20

Re: szukam pomocy w stworzeniu ekosystemy- jestem totalnym laiki

Postautor: basiek49 » 1 maja 10, 09:59

Ekstra. zaczynam łapać pomału. Mam jeszcze trochę czasu na zrobienie tego wszystkiego, dlatego szukam wszelkich rozwiązań i propozycji konkretnych jak powyższa, za którą dziękuję- to już jakiś początek konkretniejszy. Mogę dodać, że do akwarium będę miała bardzo dobry dostęp od góry na całej długości i szerokości ( akwarium będzie pod oknem, a zadaszenie to ruchomy parapet- nie wiem czy tak może być jeśli chodzi o utrzymanie właściwej temperatury w akwarium

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości