Seria pytań

rafi9944
Ryba
Ryba
Posty: 132
Rejestracja: 24 sierpnia 09, 16:12

Seria pytań

Postautor: rafi9944 » 8 września 10, 15:26

Mam kilka pytań,które są mi niezbędne by poprawić komfort mojego baniaka 54l.
:arrow: czy zwykły żwirek z zoologicznego o ''średniej'' granulacji nadaje się dla roślin,czy lepszy byłby drobny?
:arrow: mam podłoże usypane następująco:z lewej strony ok.2,5 cm piasku dalej 3 cm żwirku a po prawej stronie 6-7 cm żwiru-czy to dobre ułożenie?
:arrow: co zrobić by wgłębka nie strzępiła się?? po prostu odpada od niej wiele kawałeczków i zaśmieca mi powierzchnię wody,

Z biegiem następnych dni pytań przybędzie-będę wdzięczny za odpowiedź.Ostatnio wypożyczam trochę książek o akwarystyce by powiększyć swoją wiedzę.Przepraszam że zadaję może głupie pytania,ale nie znalazłem na nie odpowiedzi.W razie potrzeb mogę dołączyć foto podłoża lub całego akwarium.
Moje akwaria:
54l Akwario-krewetkarium
15l

Sorcor
Ryba
Ryba
Posty: 217
Rejestracja: 22 sierpnia 10, 17:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Seria pytań

Postautor: Sorcor » 8 września 10, 15:34

rafi9944 pisze: :arrow: czy zwykły żwirek z zoologicznego o ''średniej'' granulacji nadaje się dla roślin,czy lepszy byłby drobny?


Cytat z tematu:
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=2036
Najlepszym podłożem dla rozwoju roślin jest drobny żwir. Jest bardzo przewiewny a rośliny mogą się dobrze w nim ukorzenić. Drobny żwir to taki o granulacji 2-4 mm.



rafi9944 pisze::arrow: mam podłoże usypane następująco:z lewej strony ok.2,5 cm piasku dalej 3 cm żwirku a po prawej stronie 6-7 cm żwiru-czy to dobre ułożenie?

Generalnie powinno się zrobić tak, że z tyłu masz najwyżej i obniża się do przodu. Dzięki temu większość nieczystosci spada i łatwo jest odmulić a do tego daje to wrażenie wiekszej przestrzenności akwarium.
rafi9944 pisze::arrow: co zrobić by wgłębka nie strzępiła się?? po prostu odpada od niej wiele kawałeczków i zaśmieca mi powierzchnię wody,

Tu niestety nie mam pojęcia, sam mam ten problem.

Awatar użytkownika
bakuś
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 25 października 09, 12:49

Re: Seria pytań

Postautor: bakuś » 8 września 10, 15:36

rafi9944 pisze:czy zwykły żwirek z zoologicznego o ''średniej'' granulacji nadaje się dla roślin,czy lepszy byłby drobny?


najlepszy żwirek jest o granulacji 1-3mm

rafi9944 pisze:mam podłoże usypane następująco:z lewej strony ok.2,5 cm piasku dalej 3 cm żwirku a po prawej stronie 6-7 cm żwiru-czy to dobre ułożenie?


z tyłu akwarium powinno być ok 5-7cm żwiru, a z przodu o parę cm mniej, ty masz ułożone tak jak by się patrzyło z boku

rafi9944 pisze:co zrobić by wgłębka nie strzępiła się?? po prostu odpada od niej wiele kawałeczków i zaśmieca mi powierzchnię wody,


możesz ją przyczepić za pomocą siateczki z małymi oczkami, ona przy dobrze oświetlonym akwarium szybko ją zarośnie i nie będzie jej widać:)

rafi9944
Ryba
Ryba
Posty: 132
Rejestracja: 24 sierpnia 09, 16:12

Re: Seria pytań

Postautor: rafi9944 » 9 września 10, 16:51

Spróbuję z tą siatką ;)
Ułożenie mam nie od przodu do tyłu,tylko w sposób:
Widok od przodu:
--- === +++
--piasek
= żwirek
+ gruba warstwa żwirku
Płaszczyzna opada od prawej strony akwa na lewą czyli jak patrzę od przodu to po prawej stronie mam najgrubszą warstwę żwiru,potem cienką warstwę żwiru i potem piach.
Do podłoża dosypałem trochę drobnego żwirku,ale po kilku dniach wymieszał się z tym większym...

KOLEJNE PYTANIA:
:arrow: Jak pozbyć się zielonych nitek z akwarium?? przyczepiają się głównie trochę korzenia i nurzańca,ale głównie do dna,szyb i ludwigii...-prawie cała ludwigia jest w nitkach.Wyczyściłem akwa i znowu powstały.Pojawiły się też maleńkie ślimaczki...
:arrow: czy w 54l mogę mieć żałobniczki?
Moje akwaria:
54l Akwario-krewetkarium
15l

Awatar użytkownika
mat25
Narybek
Narybek
Posty: 93
Rejestracja: 15 października 09, 14:59
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Seria pytań

Postautor: mat25 » 9 września 10, 17:13

Nitek się łatwo nie pozbędziesz, glony to glony ;) Podałeś za mało info o zbiorniku żeby można było ocenić jak ci można pomóc...
112 l roślinne w budowie

Awatar użytkownika
bakuś
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 25 października 09, 12:49

Re: Seria pytań

Postautor: bakuś » 9 września 10, 17:55


Awatar użytkownika
mat25
Narybek
Narybek
Posty: 93
Rejestracja: 15 października 09, 14:59
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Seria pytań

Postautor: mat25 » 9 września 10, 18:11

bakuś pisze:http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=20074 tu masz wszystko o glonach:)


z tego to on sie nic nie dowie, każde akwarium ma swój określony cykl i leczy się je inaczej, niestety ;] te rady są zbyt ogólne
112 l roślinne w budowie

gazownik
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 551
Rejestracja: 24 lutego 10, 18:47

Re: Seria pytań

Postautor: gazownik » 9 września 10, 18:25

Myślę że masz zbyt słabe światło lub nie stosujesz żadnych nawozów dlatego wgłębka jest strasznie mała i nie tworzy zwartych grup ...obawiam się że siatka tutaj zbyt dużo nie pomoże parę razy kupiłem krewcie i było właśnie trochę takiej drobnej wgłębki..tragedia

rafi9944
Ryba
Ryba
Posty: 132
Rejestracja: 24 sierpnia 09, 16:12

Re: Seria pytań

Postautor: rafi9944 » 9 września 10, 20:18

Akwa 54l
filtr hailea bt 400-380l/h
temp.24-27*C
oświetlenie :
-15w sun-glo,T8 4200K
-8w t5 4000K
Razem ok 0.43w/l
Nawozy: agua plant-raz na 2 tygodnie + aqua gainer 2x po 3ml w tygodniu.
Moje akwaria:
54l Akwario-krewetkarium
15l

Awatar użytkownika
bakuś
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 25 października 09, 12:49

Re: Seria pytań

Postautor: bakuś » 9 września 10, 20:27

na wgłębkę masz trochę mało oświetlenia, bo to jest roślina pływająca, ale nie mowie że nie będzie rosła, masz niskie akwarium więc może sobie poradzić:)

dożo masz roślin w akwarium?, bo może to być też spowodowanie tym że rośliny nie wyrabiają z pobieraniem tych nawozów, a glony biorą je z miłą chęcią

rafi9944
Ryba
Ryba
Posty: 132
Rejestracja: 24 sierpnia 09, 16:12

Re: Seria pytań

Postautor: rafi9944 » 10 września 10, 20:00

Dodam że świecę światło od 12 do nawet niekiedy 16 godzin-czy to za dużo??
Mam w akwarium:ludwigię,cryptocorynę,starą zwartkę,2 gałęzatki,wgłębkę i rosnącego ostatnio w szalonym tempie nurzańca.
Moje akwaria:
54l Akwario-krewetkarium
15l

Awatar użytkownika
bakuś
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 25 października 09, 12:49

Re: Seria pytań

Postautor: bakuś » 10 września 10, 22:44

16 godzić to za dużo, bo wtedy rośliny już nie potrzebują światła,

tu masz Programator czasowy
http://allegro.pl/lcd-czasowy-programator-wylacznik-wlacznik-timer-i1201562149.html
a tutaj najtańszy tylko z tym że musisz ustawać go 2 razy dziennie

http://allegro.pl/programator-czasowy-mechaniczny-t-m1-tanio-i1219648542.html

warto je kupić, bo naprawdę dużo pomagają, a nie kosztują wiele

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Seria pytań

Postautor: Kadav » 10 września 10, 23:36

bakuś pisze:16 godzić to za dużo, bo wtedy rośliny już nie potrzebują światła,


Z pierwszą częścią się zgodzę. Z drugą zapytam -> dlaczego? ;-)
lecimy od zera :)
PeIHa

Awatar użytkownika
rada11
Ryba
Ryba
Posty: 117
Rejestracja: 17 maja 08, 23:30
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Seria pytań

Postautor: rada11 » 11 września 10, 09:58

bakuś pisze:a tutaj najtańszy tylko z tym że musisz ustawać go 2 razy dziennie

Dziwne, mam taki sam programator a tylko raz nastawiłem godziny świecenia i od tego czasu go nie dotykałem:)
Mój zbiorniczek 60L:
2x Apistogramma Agassizi
5x pseudomugil gertrudae

rafi9944
Ryba
Ryba
Posty: 132
Rejestracja: 24 sierpnia 09, 16:12

Re: Seria pytań

Postautor: rafi9944 » 11 września 10, 10:50

Dzięki za rady-na razie poradzę sobie bez programatora-będę gasił wcześniej.Ograniczę czas świecenia i będę stosował tylko jeden nawóz-może to pomoże.
Mam jeszcze pytanie:czy piskorki czyszczą dno z resztek? miałem kiryski,ale nie wytrzymały letnich upałów.Krewetki przyszły do mnie pocztą martwe i czekam na kolejne.Czy piskorki nadają się do mojego akwarium-jeśli tak to w jakiej ilości?
Moje akwaria:
54l Akwario-krewetkarium
15l

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości