Pomoc przy starcie krewetkarium.

Awatar użytkownika
Altarenos
Ryba
Ryba
Posty: 497
Rejestracja: 31 sierpnia 09, 14:58

Pomoc przy starcie krewetkarium.

Postautor: Altarenos » 31 października 10, 20:19

Witam wszystkich.

Postanowiłem założyć krewetkarium 54l (60x30x30).
Jeszcze nic nie kupiłem poza oświetleniem.

Mam w związku z tym kilka pytań.

Akwarium: 54l - 60x30x30
Oświetlenie: 38W - 1x18W Day Light - 1x20W Sun Glo

Rzeczy, które zamierzam kupić:
Filtr: HBL-701 lub aquael fzn-1
Podłoże: AquaSubstrate II+ (5.4kg/6.07l) + piasek kwarcowy (z piasku utworzę coś w stylu małej plaży/dróżki)

Co do filtra:
Jest różnica między filtrami w cenie aż 40 zł, dlatego zastanawiam się nad tym pierwszym filtrem - HBL-701.

Co do podłoża:
Tylko taki worek, ponieważ chcę dodać parę kamieniu i objętość dna zmaleje + dodam piasek kwarcowy jako dróżka czy plaża.

Moje pytania:
1) Czy te rzeczy które zamierzam kupić będą nadawały się do takiego zbiornika(filtr i podłoże)?
Niestety nie mam tyle pieniędzy aby kupić podłoże ADA Amazonia, dlatego wybrałem AquaSubstrate
2) Jakie dodatkowe nawozy do tego będą dobre(PG, Easy Life ??) i od kiedy mam zacząć nawozić akwarium?

Na razie to chyba wszystkie pytania.
Pozdrawiam Dawid.

sei
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 23 stycznia 10, 23:02

Re: Pomoc przy starcie krewetkarium.

Postautor: sei » 1 listopada 10, 09:41

Altarenos pisze:Oświetlenie: 38W - 1x18W Day Light - 1x20W Sun Glo

Trochę tego jest, od razu radzę zastanowić się nad CO2. Ja na 54l mam T5 24W i póki nie zaciemniłem połowy akwa pistią, to miałem glonowisko jak się patrzy.

Podłoże: AquaSubstrate II+ (5.4kg/6.07l) + piasek kwarcowy (z piasku utworzę coś w stylu małej plaży/dróżki)

Pewnie szybko zmienisz zdanie co do tej plaży ;-) Ładnie wygląda na początku, a później... nie ;-)

Jest różnica między filtrami w cenie aż 40 zł, dlatego zastanawiam się nad tym pierwszym filtrem - HBL-701.

Żadnej z nich nie miałem. Chińczyk - jedni chwalą, inni mówią, że szajs. Ale 701 powinien być ok na ten litraż. FZN generalnie chwalą.

Tylko taki worek, ponieważ chcę dodać parę kamieniu i objętość dna zmaleje + dodam piasek kwarcowy jako dróżka czy plaża.

Kamienie sprawdź pod kątem zmiany parametrów wody. Najlepiej wrzuć do demineralizowanej i sprawdź po paru dniach, czy zmieniły - test octowy nie do końca jest wiarygodny. Mam parę kamyków, które ni cholery się pienić nie chcą po polaniu kwasem, a wodę zatwardzają.

Niestety nie mam tyle pieniędzy aby kupić podłoże ADA Amazonia, dlatego wybrałem AquaSubstrate

ADA w ogóle krewetkom potrzebna nie jest do niczego. Tylko jest trędi, dżezi i kul :twisted: Krewety u mnie żyją na zwykłym piachu i mnożą się na potęgę, ładnie się wybarwiają. Kiedyś był bazalt, później bazalt z ziemią, piach z ziemią, sam piach... i wszędzie mają się dobrze. Nie daj sobie wmówić, że jak nie kupisz podłoża super ekstra specjalistycznego ah oh to będzie krewetkom źle. Tylko piach też sprawdź, czy nie zmienia parametrów - nawet jeśli na forum mówią, że nie zmienia ;-)
2) Jakie dodatkowe nawozy do tego będą dobre(PG, Easy Life ??) i od kiedy mam zacząć nawozić akwarium?
Po PG sporo ludzi ma wysyp glonów, podobno źle zbilansowany jest. Jak chcesz taniej, to do najbliższego marketu myk po wodę demineralizowaną i zgłosić się do tego pana:
http://akwanawozy.republika.pl/
Opisz mu co i jak, pomoże w wybraniu właściwego nawozu, a drogo nie jest, zdecydowanie więcej zapłacisz za firmowe nawozy.

Awatar użytkownika
Altarenos
Ryba
Ryba
Posty: 497
Rejestracja: 31 sierpnia 09, 14:58

Re: Pomoc przy starcie krewetkarium.

Postautor: Altarenos » 1 listopada 10, 19:12

CO2 będzie z bimbrowni i zastanawiałem się nad nawozem - CO2 w płynie(Easy Life EasyCarbo). Myślisz, że to wystarczy aby nie było glonów?

sei
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 23 stycznia 10, 23:02

Re: Pomoc przy starcie krewetkarium.

Postautor: sei » 1 listopada 10, 19:26

Ciężko mi stwierdzić, bimbrownia mi nic nie dawała w tym akwa (w 240l z kolei wszystko nawet na zwykłej 1,5l butelce śmiga), EC stosuję....bardzo wybiórczo :twisted: Jak sobie przypomnę, to go używam, a jak nie, to nie. Myślę jednak, że CO2 ogólnie powinno pomóc, przy prawidłowym nawożeniu, bo to właśnie braki węgla najczęściej limitują wzrost roślin.
Rośliniarze na swoim forum pisali, że EC niewiele ma wspólnego z CO2, w sensie, że butli i tak nie zastąpi. Z drugiej strony mówią, że do małych akwa się sprawdza. Sam chętnie się dowiem, co i jak, bo zdania są podzielone.

Awatar użytkownika
Virtus
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 1 grudnia 09, 15:11
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: Pomoc przy starcie krewetkarium.

Postautor: Virtus » 2 listopada 10, 11:13

Altarenos pisze:Filtr: HBL-701 lub aquael fzn-1

Kupuj Aquael-a jeśli musisz wybierać z tych dwóch. Chociaż ja bym do takiego akwarium dał fzn-2.
Hailea nie ma regulacji przepływu co może być uciążliwe.
Poza tym fzn to kaskada i nie ma porównania z wewnętrznym ;-)
[center]112l Akwa Ogólne[/center]
[center]Posadź drzewo - kliknij;)[/center]

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Pomoc przy starcie krewetkarium.

Postautor: deXter » 2 listopada 10, 12:09

Virtus pisze:ailea nie ma regulacji przepływu co może być uciążliwe.

Oczywiście, że ma ;]
Virtus pisze:a tym fzn to kaskada i nie ma porównania z wewnętrznym

HBL-701 to też kaskada i nie byłbym taki pewny czy to Hailei jest, ale nie chce mi się szukać ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Altarenos
Ryba
Ryba
Posty: 497
Rejestracja: 31 sierpnia 09, 14:58

Re: Pomoc przy starcie krewetkarium.

Postautor: Altarenos » 2 listopada 10, 13:07

Tak jak kolega wyżej napisał:
HBL-701 to:
- kaskada
- ma regulacje przepływu wody

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości