Stelaż i problem z dużym akwarium

noucamp
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 12 października 11, 16:59

Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: noucamp » 18 stycznia 12, 23:30

Witam!

Dawno nic nie pisałem a powoli zaczyna się coś dziać

Pomieszczenie w którym będzie stało akwarium ma 3m szerokości, do tego stoi na stropie wiec strop musiał być wzmocniony, jak widać na foto + całej sytuacji (baniak na piętrze) jest to ze z 3 stron jest ściana nośna

+podwójne zbrojenie
+strop ma 30cm
Obrazek

Obrazek


+ dodatkowe wzmocnienie "na wszelki wypadek" przed posadzką

Obrazek

na to co widzicie przyjdzie tylko posadzka lub styropian bardzo twardy (myślę o jakimś przemysłowym)

Teraz stelaż, baniak będzie miał 280-290 na 93-95 na 80h wiec stelaż musi być naprawdę męski, ale pod baniakiem muszę wcisnąć sumpa który będzie miał wymiary 200x70x40h, tu z pomocą przyszedł znajomy który zaprojektował mi stelaż bez podpory z przodu, przy obliczeniach wytrzymałości stelaża przyjął 3 tony

a oto projekt, jak widać jest ciut mniejszy niż planowany baniak (zostanie tylko powiększony) i dodana z przodu podpora ta żeby była dziura 210 na ewentualne wyciągniecie sumpwa w razie awarii. Podpora chcę żeby było gdzie drzwiczki przykręcić oraz dla własnego spokojnego ducha ;)

Obrazek
Obrazek

Zapraszam do dyskusji projektu :)

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: polak.krk » 19 stycznia 12, 00:05

Czemu takie wymiary sumpa? Nie za duzy czasem?
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

noucamp
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 12 października 11, 16:59

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: noucamp » 19 stycznia 12, 08:28

raczej nie, poza tym że będzie służył do filtracji będzie też tam miejsce dla ryb chorych a raczej pogryzionych, żeby odpoczęły oraz dla ryb które będę chciał wpuścić do baniaka a będzie je trzeba podhodować trochę ;)

poza tym jest to 480l a baniak będzie mia 2000+ tak że nie wiem czy nie za mały ;)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: deXter » 19 stycznia 12, 08:33

Za mały nie będzie :)
Pod co stawiasz akwarium?

Pomyśl nad filtrem zraszanym :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

noucamp
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 12 października 11, 16:59

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: noucamp » 19 stycznia 12, 08:59

Pod co stawiasz akwarium?

motoro, cichla ocellaris, sum czerwono płetwy, ziemniojad red head tapajos może arowana i dyskowce :D do tego neon i inny ryby stadne w wiadomych celach :roll: zobaczymy co z tego połączenia wyjdzie.

Do tego połączenia zainspirował mnie ten filmik
http://www.youtube.com/watch?v=nDtxcn5TAOw

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: Aublet » 19 stycznia 12, 10:17

noucamp pisze:Do tego połączenia zainspirował mnie ten filmik
http://www.youtube.com/watch?v=nDtxcn5TAOw


No tak, połączenie synodontisa, pseudatropheusów z paletami i arowanami ... dziwna inspiracja ...

Czy wiesz, co zrobi sum czerwonopłetwy ze stadkiem neonów w nocy ?!?! ;) zastanów się, czy chcesz go w ten sposób dokarmiać. Poza tym rośnie do ponad 1 m długości i wagi ok 40-60 kg więc to i tak będzie za mały zbiornik.

Zastanów się, czy nie warto byłoby zweryfikować troszkę plany i pozostawić palety, 1-2 arowany i może niewielkie stado żeglarzy z orinoko czyli altumów. Przy ładnej aranżacji mogłoby się to pięknie prezentować. Do tego oczywiście ładne stadko neonów i coś na dno ale nie suma czerwonopłetwego.

Odnośnie samego projektu stelaża - wg mnie przydałyby się jakieś podpory po środku. Kąt ugięcia nawet kilkanaście minut na brzegach może okazać się ugięciem 1-2 cm po środku czego może nie wytrzymać szkło. Wg mnie jakieś demontowalne symetrycznie rozłożone dwie podpory przedniej belki by się zdały.

Poza tym prócz obliczonego ciężaru wody uwzględnij jeszcze współczynnik bezpieczeństwa czyli pomnóż wszystko powiedzmy razy 3. Czyli Twój stelaż musi wytrzymać ok 10 ton. Współczynnyk bezpieczeństwa w budownictwie przyjmuje się 10 więc strop musi wytrzymać w tym miejscu 30 ton ! Więc mówiąc obrazowo - powinieneś w tym miejscu móc postawić lekki czołg albo 50 "maluchów" /fiat 126p - dla młodszych hehe/

Odnośnie sumpa ... hmmm ... chciałbym choć takie akwarium hehe

A zastanawiałeś się już nad sprzętem i automatyzacją? Może warto przemyśleć już na etapie budowy domu, gdzie i jakie kable mają iść, może ukryć butle z CO2? Jeśli dasz HQI może już w tej chwili poprowadzić kable w suficie i lampy zwiesić na linkach? Radzę nad tym się dobrze zastanowić, żeby później samego widoku zbiornika nie psuły zwisające plątaniny kabli.

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: polak.krk » 19 stycznia 12, 12:18

Do Aubleta, on nie wymienil pseudotropheusów. ;) Na dno wystarcza motoro choc nie wiem gdzie je dostaniesz, bo pod ta nazwa sprzedaja te bardziej popularne. ;)
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: Aublet » 19 stycznia 12, 12:39

polak.krk pisze:Do Aubleta, on nie wymienil pseudotropheusów. ;) Na dno wystarcza motoro choc nie wiem gdzie je dostaniesz, bo pod ta nazwa sprzedaja te bardziej popularne. ;)


Do Polaka - ja pisałem i inspirującym filmie a na nim widać je :) płaszczki będą także za duże na takie dno ale już lepiej od suma czerwonopłetwego ... bo zaraz kolega zachęcony rozmiarami akwarium wpuści tam Arapaimy Gigas ;)

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: polak.krk » 19 stycznia 12, 12:47

Plaszczki motoro za duze? Jestes pewien? Bo ja jestem ze spokojnie sie zmieszcza.
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Awatar użytkownika
panaque
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 559
Rejestracja: 21 lutego 09, 22:24

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: panaque » 19 stycznia 12, 14:09

Aublet pisze:Współczynnyk bezpieczeństwa w budownictwie przyjmuje się 10 więc strop musi wytrzymać w tym miejscu 30 ton !

Nie wiem skąd masz takie informacje ale nie wprowadzaj ludzi w błąd. Wg Eurokodu (oficjalne normy europejskie) współczynnik dla obciążeń zmiennych wynosi 1,5 a dla stałych 1,35. Trzeba jeszcze rozpatrzyć odpowiednią kombinację obciążeń ze współczynnikami już zmniejszającymi.

Sorry za :offtopic:
150l - krewetki Yellow, Tiger
150l - krewetki Orange Sakura
500l - krewetki Blue Pearl
40l - 10 x CB SS, 20 x CR S

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: Aublet » 19 stycznia 12, 14:30

Nie myl współczynnika z mnożnikiem bezpieczeństwa, a współczynnik bezpieczeństwa 1,5 stosowany jest w lotnictwie (i jest najniższy dla wszystkich konstrukcji) i dla niektórych elementów jak np sworznie jest stosowany dodatkowo jeszcze mnożnik bezpieczeństwa - w tym konkretnym przypadku 2. Czyli już w lotnictwie w tym przypadku obliczeniowe obciążenia nominalne musimy pomnożyć przez 3. Z tego co pamiętam np liny w windzie muszą wytrzymać 10 x tyle, na ile jest liczona winda ...

Teraz sorki z wybieganie z tematu ale wbrew pozorom jest to dość ważne z punktu wytrzymałości stelaża pod akwarium.

Polaku - no zmieszczą się ale szaleństwa nie będzie :)

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: polak.krk » 19 stycznia 12, 15:35

Przeciez te plaszczki sa male. :) Co do tego mnoznika, to nie jest OT tylko wazne i pasowaloby ta kwestie wyjasnic kazdemu.
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: Aublet » 19 stycznia 12, 16:07

polak.krk pisze:Przeciez te plaszczki sa male. :) Co do tego mnoznika, to nie jest OT tylko wazne i pasowaloby ta kwestie wyjasnic kazdemu.


Małe to rzecz względna, zależnie od tego, który garunek trafisz. Średnice się wahają od 25 nawet 100 cm więc nie powiem, żeby akwarium z dnem 300x90 cm było jakimś wielkim szaleństwem. Sam w końcu pisałeś, że w zoologach sami nie wiedzą co sprzedają i często mylą nazwy ryb pod czym także się podpisuję.

noucamp
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 12 października 11, 16:59

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: noucamp » 19 stycznia 12, 17:16

Aublet pisze:Czy wiesz, co zrobi sum czerwonopłetwy ze stadkiem neonów w nocy ?!?! ;) zastanów się, czy chcesz go w ten sposób dokarmiać. Poza tym rośnie do ponad 1 m długości i wagi ok 40-60 kg więc to i tak będzie za mały zbiornik.

oczywiście, cichla zrobi to samo, i mam zamiar karmić je żywcem. Co do paletek będą tylko ozdobą, jak je ktoś zje płakać nie będę ale mam nadzieje ze jakoś sie uchowają , co do motoro to są do zdobycia bez problemu

Aublet pisze:Kąt ugięcia nawet kilkanaście minut na brzegach może okazać się ugięciem 1-2 cm po środku czego może nie wytrzymać szkło

według obliczeń wyszło max 6mm, ale jak już pisałem dam podporę na środku

Aublet pisze:Poza tym prócz obliczonego ciężaru wody uwzględnij jeszcze współczynnik bezpieczeństwa czyli pomnóż wszystko powiedzmy razy 3. Czyli Twój stelaż musi wytrzymać ok 10 ton. Współczynnyk bezpieczeństwa w budownictwie przyjmuje się 10 więc strop musi wytrzymać w tym miejscu 30 ton ! Więc mówiąc obrazowo - powinieneś w tym miejscu móc postawić lekki czołg albo 50 "maluchów" /fiat 126p - dla młodszych hehe/

nie przesadziłeś trochę ??

bo zaraz kolega zachęcony rozmiarami akwarium wpuści tam Arapaimy Gigas

miałem okazje żeby ją kupić :) ale nie podoba mi się

polak.krk pisze:Plaszczki motoro za duze? Jestes pewien? Bo ja jestem ze spokojnie sie zmieszcza.

Dokładnie, ludzie hodują je w standardowym 720L i to jest słabo

Co do suma, jak urośnie do metra oddam go do oceanarium gdyńskiego tak samo z motoro

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Stelaż i problem z dużym akwarium

Postautor: polak.krk » 19 stycznia 12, 17:19

No tak sprzedaja niby motoro a tak naprawde to chyba hytrix czy jakos tak ktore i tak sa male i rosna wlasnie do okolo 20cm. Mylisz plaszczki do akwariów i do oceanariów. ;)
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości