Ikra skalarów- woda

Elvis
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 9 lutego 12, 19:21

Ikra skalarów- woda

Postautor: Elvis » 9 lutego 12, 19:48

Witam, za niedługo moje skalary będą mieć ikrę. Mam zamiar ją odłowić i wychować małe ryby. Mam akwarium 200l z filtrem zewnętrznym 1000l/ h, obsada: parę glonojadów, brzanki, coś ala sumy i parkę skalarów. Zawsze, kiedy złożyły ikrę została ona pożarta w nocy. Kiedyś odłowiłem ją z liściem na którym była złożona do akwarium 25l. Woda pochodziła ze studni. Na ikrę skierowałem prąd wody z powietrzem z filtra gąbkowego 250l/ h. Po 4 dniach z ikry zostało dużo, bo jakieś 90%. Małe skalary zaczęły pływać i odżywiać się z woreczka żółciowego. Niestety, kiedy zapas im się skończył, spróbowałem karmić je pokarmem do małych rybek- wszystkie rybki padły. Poczytałem trochę na internecie i wiem, że należy narybek dokarmiać solowcem, do kotnika wlewać wodę z akwarium ogólnego i stosować preparat przeciw pleśni.

Kiedy skalary znowu złożą ikrę to mam zamiar ją odłowić przed nocą. I tu mam dylemat.
Dać ikrę do kotnika i trzymać w akwarium ogólnym do momentu wyklucia, następnie przenieść do 25l z wodą z ogólnego, czy od razu dać ikrę do 25l? Jeśli ikra została by w kotniku w ogólnym, to nie musiał bym bawić się w podmienianie wody w 25l baniaku...
Jak myślicie- ikra nie zgnije w kotniku? W wodzie ze studni przetrwała bez problemu...

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Ikra skalarów- woda

Postautor: Aublet » 9 lutego 12, 19:56

Ikra wbrew pozorom jest mniej czuła na zmiane wody niż młodziaki wyklute prosto z ikry. Zerwij liścia z ikrą, wlej z dużego zbiornika wodę (calutką ile się zmieści) i umieść tam liścia. Napowietrzaj, filtruj itp (najlepiej zbiornik przygotuj z tydzień wcześniej niech już pracuje). Ma być tam tylko woda i filtr ! Woda musi mieć tą samą temperaturę co w zbiorniku głównym !

Karmienie początkowe: najlepiej podawać pierwotniaki (troszkę karotki do słoika z wodą i po 5-6 godzinach mamy gotową zawiesinę z pierwotniakami), później solowiec (po ok tygodniu od wyklucia) a jak troszkę podrosną urozmaicać solowca pokarmami. Osobiście zawsze dawałem mielone pokarmy dla dorosłych ryb ostatnio jakoś Tetra Min Baby.

Awatar użytkownika
panaque
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 559
Rejestracja: 21 lutego 09, 22:24

Re: Ikra skalarów- woda

Postautor: panaque » 9 lutego 12, 19:59

Aublet pisze:później solowiec (po ok tygodniu od wyklucia)

Osobiście solowca podaję od momentu zaniknięcia żółtka.

Elvis pisze:Mam akwarium 200l

Jeżeli wyklują się młode to stawiaj jeszcze kilka takich zbiorników jak chcesz ładne rybki odchować. 200 l to jak dla mnie to na 1/3 niewielkiego tarła się nadaje.
150l - krewetki Yellow, Tiger
150l - krewetki Orange Sakura
500l - krewetki Blue Pearl
40l - 10 x CB SS, 20 x CR S

Awatar użytkownika
Piotrek76
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 17 lipca 10, 16:46
Lokalizacja: Malbork

Re: Ikra skalarów- woda

Postautor: Piotrek76 » 9 lutego 12, 20:02

panaque pisze: 200 l to jak dla mnie to na 1/3 niewielkiego tarła się nadaje.

Co masz na myśli?
240L
Ogólne
45L krewetkarium

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Ikra skalarów- woda

Postautor: Aublet » 9 lutego 12, 20:18

Piotrek76 pisze:
panaque pisze: 200 l to jak dla mnie to na 1/3 niewielkiego tarła się nadaje.

Co masz na myśli?


Czyli na odchowanie 1/3 średniego tarła. Licząc średnio ok 50 sztuk do wielkości ok 3 cm średnicy :)

Elvis
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 9 lutego 12, 19:21

Re: Ikra skalarów- woda

Postautor: Elvis » 9 lutego 12, 20:49

Ok, dzięki za rady ;) Co do ilości małych to mogę część ikry po prostu wywalić.

Awatar użytkownika
Piotrek76
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 17 lipca 10, 16:46
Lokalizacja: Malbork

Re: Ikra skalarów- woda

Postautor: Piotrek76 » 9 lutego 12, 21:06

Aublet pisze:
Piotrek76 pisze:
panaque pisze: 200 l to jak dla mnie to na 1/3 niewielkiego tarła się nadaje.

Co masz na myśli?


Czyli na odchowanie 1/3 średniego tarła. Licząc średnio ok 50 sztuk do wielkości ok 3 cm średnicy :)



Wszystko jasne :grin:
240L
Ogólne
45L krewetkarium

Awatar użytkownika
panaque
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 559
Rejestracja: 21 lutego 09, 22:24

Re: Ikra skalarów- woda

Postautor: panaque » 9 lutego 12, 21:37

Aublet pisze:50 sztuk
Może troszkę więcej niż 50 sztuk ale zrozumiana aluzja.

Elvis pisze: Co do ilości małych to mogę część ikry po prostu wywalić.

Spokojnie najpierw doprowadź do wylęgu i wykarm młode. Tu jest cały pies pogrzebany. doprowadzić do tarła jak wiadomo jest łatwo, gorzej z wylęgiem i odchowaniem młodych przez pierwszych kilka dni.
150l - krewetki Yellow, Tiger
150l - krewetki Orange Sakura
500l - krewetki Blue Pearl
40l - 10 x CB SS, 20 x CR S

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Ikra skalarów- woda

Postautor: Aublet » 9 lutego 12, 23:28

Jeśli samica składa średnio ok 300 jajeczek, wylęgnie się z tego ok 75% to mamy już około 250, niech 150 przeżyje do wieku ok 1 cm średnicy to 1/3 z tego wychodzi 50 - jakoś tak to liczyłem :)

Awatar użytkownika
panaque
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 559
Rejestracja: 21 lutego 09, 22:24

Re: Ikra skalarów- woda

Postautor: panaque » 9 lutego 12, 23:48

Aublet pisze:300 jajeczek
Co proszę? Troszkę mnie zdziwiłeś teraz... Nie trafiła mi się jeszcze samica co by tak mało ikry składała.
150l - krewetki Yellow, Tiger
150l - krewetki Orange Sakura
500l - krewetki Blue Pearl
40l - 10 x CB SS, 20 x CR S

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Ikra skalarów- woda

Postautor: Aublet » 10 lutego 12, 11:31

panaque pisze:
Aublet pisze:300 jajeczek
Co proszę? Troszkę mnie zdziwiłeś teraz... Nie trafiła mi się jeszcze samica co by tak mało ikry składała.


U mnie młode skalary (długośc ok 5 cm) mniej więcej tyle składały. Nie wiem nie liczyłem dokładnie co do sztuki ale luść żabienicy choć niewielki nie był nawet w połowie zawalony ikrą. Na oko coś koło 300 było ...

Awatar użytkownika
panaque
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 559
Rejestracja: 21 lutego 09, 22:24

Re: Ikra skalarów- woda

Postautor: panaque » 10 lutego 12, 13:01

Najwidoczniej był to skutek ich niewielkich rozmiarów. Od moich (pasiaków) miałem z pierwszego tarła ponad 600 sztuk, kolejnych już nie liczyłem... Z resztą ilość ikry jest również zależna od koloru rodziców...

Najmniej miałem w przedziale 400-500 od pary czysto czarnej.
150l - krewetki Yellow, Tiger
150l - krewetki Orange Sakura
500l - krewetki Blue Pearl
40l - 10 x CB SS, 20 x CR S

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości