Pytanie laika.

Awatar użytkownika
kgflanela
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 28 lipca 05, 21:42
Lokalizacja: Zawiercie

Pytanie laika.

Postautor: kgflanela » 28 lipca 05, 23:33

Witam wszystkich no forum:
Od niedawna zacząłem przygodę z akwarystykom i jestem w tym temacie laikiem.
I dlatego jako do wprawionych i znawców tematu mam kilka pytań, a mianowicie:
-neon Innesa w ciągu jednego dnia straciły czerwoną barwę ogona (podejrzewam zbyt wysoką temperaturę wody, ale w te upały nie mam pojęcia ja można ją utrzymać na niższym poziomie)
-w ciągu trzech dni padły mi dwa glonojady (plecostomus) mam nadzieje, że nie z głodu (nie miały śladów pogryzień).
-posiadam akwarium 112 l, które współpracuje z filtrem FIUVALA 104 –czy przepływ wody powinien być ustawiony na max czy raczej przykręcony?
-jak często lub ile godzin dziennie powinno się napowietrzać wodę (kupiłem kamień porowaty 40 cm i nie wiem czy to był dobry pomysł, bo bojownik ucieka do rogu, choć danio pręgowane mają świetną zabawę)
Wiem, że wiele amatorskich pytań, lecz za odpowiedzi z góry dziękuje.
Akw.250 L.

Tommy007
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 21 lipca 05, 09:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Pytanie laika.

Postautor: Tommy007 » 29 lipca 05, 07:36

Witam
ad1. Mam neony od lat, ale nigdy mi się taka sytuacja nie zdażyła. A co do temperatury, to ile masz?
ad2. hmm, dziwne. Zbrojniki należą do wytrzymałych ryb i trudno je wykończyć. Jak byłem młodszy, to zajmowałem sie akwarium tak sobie. W efekcie wiekszośc ryb mi padła. Zbrojniki przeżyły :D
Neony traca barwę, zbrojnki padają, hmm, Może masz coś nie tak z wodą? Lub akwarium było czymś zanieczyszczone? Masz je nowe, czy używane po kimś?
ad3. Ustaw na max. Z tego co sie orientuje ten filtr jest do max 100 litrowych akwariów. A zaleca się, by kupować filtry z zapasem. Czyli do wiekszego zbiornika niż sie ma.
ad4. Napowietrza sie wode całą dobę. Napowietrzacza, szczególnie teraz w te upały nigdy nie powinienłes wyłanczać. Chyba, że do karmienia.
ad5. hmm trzymasz bojownika z Danio? nie wiem czy to dobry pomysł. Bojownik jest ryba dosyć agresywną. Ale niech się inni wypowiedzą, bo ja bojowników nigdy nie miałem.
A jakie masz generalnie rybki?
Pozdrawiam i życze wieeeeeelu sukcesów w hodowli :)
Tommy

Awatar użytkownika
Logan
Ryba
Ryba
Posty: 165
Rejestracja: 27 kwietnia 05, 16:07

Re: Pytanie laika.

Postautor: Logan » 29 lipca 05, 07:42

1Nie mam pojęcia ja mam neonki i ws zych wporzo z nimi!
2Plecostomus pewnie się udusił, cdzy ryby pływają przy powierzchni, lub kupiłeś trefne.
3Przepływ wody tak więcej niż średnio.
4Ruch wody powinien napowietrzyć wodę brzęcyk włanczaj kiedy jst naprawde gorąco w akwa
5
hmm trzymasz bojownika z Danio? nie wiem czy to dobry pomysł. Bojownik jest ryba dosyć agresywną. Ale niech się inni wypowiedzą, bo ja bojowników nigdy nie miałem.

Bojek jest spokojny kiedy niema samicy ani innego samca.
Pzdr nara :D

Awatar użytkownika
kgflanela
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 28 lipca 05, 21:42
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Pytanie laika.

Postautor: kgflanela » 29 lipca 05, 08:44

A więc próbuje odpowiedzieć na poszczególne pytania.
Akwarium było nowe a wszystkie elementy wyparzane, jedyne zastrzeżenia mogę mieć do wydrążonego pnia lipowego, który jest domem wargacza i nie wpuszcza tam nikogo poza danio i neonami. Na nim przez jakieś trzy dni pojawiło się coś w postaci pleśni, ale wszystkie ryby lubiły się w tym bawić i nic im nie jest.
Temperatura wody dochodzi nawet do 30°C.
Co do neonów to dziś rano jeden zaczął odzyskiwać kolor, w prawdzie jest to bardzo blada czerwień, ale i to cieszy.
Jeśli chodzi o glonojady to wpadł mi jeszcze jedna myśl, przed tym wszystkim kupiłem na necie wgłębkę wodną, którą w siatką umocowałem na dnie i wokół kamienia (siatka była ze sklepu a jej nie dało się wyparzyć, zaś wgłębka szła w ciemnościach dwie doby może coś zaczęła wytwarzać.
Na koniec mam jeszcze jedno pytanie, bo kupiłem brzęczek AQUAELA AP 100 i cholernie jest głośny nie da rady żeby w nocy chodził (coś w rodzaju buczenia jarzeniówki z zepsutym statecznikiem) i tu pytanie, co polecacie?
Akw.250 L.

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pytanie laika.

Postautor: Tomekł » 29 lipca 05, 08:56

niestety le brzeczyka raczej nieda się wyciszyć, jak go zapakujesz w pudełko to moze się spalić :? . Hmm, mysle ze te dziwne zachowania ryb powstały od splesniałego korzenia, wyjmij go i porzadnie wygotuj w wodzie z solą. A natomiast wydaje mi się ze neony wyblakły przez temperature 30*C, musisz ją natychmiast zmniejszyć, wyłącz oświetlenie, zdejmij pokrywe, wyłącz grzałkę jeśli masz fitr daj na maxa. noi juz o brzeczyku było mówione, mozesz jeszcze zamrażać szklanki z woda i później dawać rybą do akwa.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Awatar użytkownika
aajaa
Ryba
Ryba
Posty: 256
Rejestracja: 23 lutego 05, 15:29
Lokalizacja: W-wa

Re: Pytanie laika.

Postautor: aajaa » 29 lipca 05, 09:15

Możesz dokupić dyfuzor do końcówki wylotu filtra, i będziesz miał super napowietrzanie, bez brzęczyka. ja tak mam podłączone i jest OK!
Co do tego drewna, to napisałeś że jest to wydrążony pień lipowy.....hmm Możesz napisać skąd go masz itd
Jeśli chodzi o temp, to w moim akwa pomogło podniesienie pokrywy.
A filtr powinien być ustawiony na pełną pracę, jeśli robi za dużą pralkę to podłącz deszczownicę.

Awatar użytkownika
rob1979
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 31 maja 05, 23:04
Lokalizacja: Tychy

Re: Pytanie laika.

Postautor: rob1979 » 29 lipca 05, 10:42

Podejrzewam, że sprawcą śmierci neonków i plecostomusów jest wysoka temperatura wody. Neonki Innesa zasadniczo są zimnowodne (20-21 st.C) a osobniki nie przeznaczone do rozrodu mogą być trzymane w wodzie o temp. 23-24 st.C. Jeśli w akwa było ok. 30st.C to rybcie mogły tego nie wytrzymać - dlatego bledną i zdychają... :cry:
Co do filtra - moim zdaniem trochę słaby - zależy jaką masz obsadę rybną. Tak czy inaczej powinien chodzić na MAXa
Napowietrzacz może chodzić tylko w ciągu dnia - jeśli jest za głośny żeby pracował w nocy. Jeżeli używasz deszczowni do fluvala to w ogóle nie potrzebujesz napowietrzania. Jezeli deszczowni nie masz to ustaw wylot filtra tak żeby strumień wody marszczył powierzchnię wody - to zapewni wystarcającą wymianę gazową.
Żeby zbić temperaturę wody w akwa musisz zadbać o to żeby w pokoju było najchłodniej jak to możliwe - zasunięte rolety, zamknięte okna. Zabawa z lodem nic ci nie pomoże na dłuższą metę! Najlepszym rozwiązaniem byłby spory wentylator biurowy skierowany na przednią szybę akwa - gwarantuję, że temperatura wody spadnie o 3-4 stopnie! Dla majsterkowiczów dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w pokrywie wentylatorków komputerowych - jeden wdmuchujący powietrze pod pokrywę a drugi - wydmuchujący. Jeśli sytuacje jest krytyczna może też pomóc wyłączenie oświetlenia - zawsze to zimniej o 1st.C :)
pozdrawiam
może później...

Awatar użytkownika
kgflanela
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 28 lipca 05, 21:42
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Pytanie laika.

Postautor: kgflanela » 29 lipca 05, 11:49

Filtr mam umocowany tak, że strumień wody wpycha pęcherzyki powietrza pod taflę wody.
Jeśli chodzi o lipę to schła w piwnicy z cztery lata pod dłuto, ale była wygotowana około 40 min.
Co do neonów to z godziny na godzinę nabierają czerwieni? (Ponieważ zbiornik stoi na rogu to dla zbicia temperatury z tyłu postawiłem wiatrak i woda ma dziś 27ºC a w pokoju 31ºC.
I jeszcze jedno pytanie czy dokarmiacie, glonojady jeśli tak to, w jaki sposób (moje miały jakieś 3 cm. I kupiłem coś o nazwie VEGE TABIN A)
Akw.250 L.

Awatar użytkownika
tetra
Ryba
Ryba
Posty: 444
Rejestracja: 14 maja 05, 21:35

Re: Pytanie laika.

Postautor: tetra » 29 lipca 05, 14:18

zbrojniki mozesz tym karmic ... a urozmaicisz im salata , marchewka , ogorkiem .... mozesz dobrze wyplukac i obrac ze skorki lub wyparzyc i wrzucic do akwa ........ pozdr :ok:

Awatar użytkownika
Monikaaa
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 668
Rejestracja: 4 lipca 04, 15:23

Re: Pytanie laika.

Postautor: Monikaaa » 29 lipca 05, 14:56

1). Temperatura wg mnie odpada. Sama mam neony i w tej chwili 29 st w akwa :zly1: ale neonki są pieknie wybarwione. Przede wszystkim tych neonów masz u siebie za mało. Na takie akwa to dołóż jeszcze min. 10. Neony będąc w tak małej ilości częściej są podatne na choroby, bo czują się po prostu samotne. :roll:
2). Nieprawdą jest, że
Tommy007 pisze: hmm, dziwne. Zbrojniki należą do wytrzymałych ryb i trudno je wykończyć.
Widocznie Tommy mimo wszystko miał dobre warunki dla zbrojników. Ja też myśłałam, że "nic" ich nie zabije, a w przeciągu kiklu dni nagle padł mi jeden. Do tej pory nie wiem dlaczego. :? wyrosła mu jakaś błona przy odbycie i w ogóle strasznie wyglądał. Zresztą może przyczyna śmierci twoich leży w złym karmieniu? Nie piszesz czym je karmiłeś.
3 i 4 - masz już odpowiedzi innych. A co do brzeczyka - to może zmniejsz jego siłę napowietrzania i postaw na czymś co jest miękkie. Ja też mam Aquaela i chodzi cichutko. A. I tak na koniec. Zrób coś z obsadą. Bo masz misz masz. No i rybki stadne trzymasz w małych ilościach.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości