Jaka świetlówka?

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: ducze » 12 października 12, 07:54

No i warto dodać do tego co pisze Dexter, że nie zastąpisz świetlówki np 40W ledami o mocy 5W, bo ledy aż takiej sprawności nie mają, jak się niektórym wydaje i jak piszą sprzedawcy. To jest opłacalny biznes głównie przy dużych natężeniach światła, typu kilkaset litrów słonej wody lub roślinnego high-techa, gdzie 20% mniejszy rachunek za prąd ma już znaczenie.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: osama » 12 października 12, 10:32

Lub w małych zbiorniczkach, gdzie koszty zakupienie dobrych ledów są tylko dwukrotnie wyższe od kosztów tradycyjnego oświetlenia. Zwróci się po ok 2 latach ;)

ducze pisze:że nie zastąpisz świetlówki np 40W ledami o mocy 5W
Chyba że użyjesz cree xp-g ;) ale taki zestaw będzie kosztował x4 tyle, co HQI ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: ducze » 12 października 12, 11:20

A ja i tak nie wierzę, że te 400 lumenów z wata przy cree xp-g da tyle samo co 400 lumenów z iluś tam watów ze świetlówki :) Jak zobaczę jakiegoś ładnego zieleniaka z "hajtechowym" zielskiem, który się rozwija przy ledowym oświetleniu, powiedzmy 0,25 W/l to uwierzę :)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: deXter » 12 października 12, 13:13

ducze pisze: zieleniaka z "hajtechowym" zielskiem, który się rozwija przy ledowym oświetleniu, powiedzmy 0,25 W/l to uwierzę

Hajtekowe zielsko przy 0.25W/L ?
hmm raczej nie :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: ducze » 12 października 12, 13:34

deXter pisze:Hajtekowe zielsko przy 0.25W/L ?
hmm raczej nie :P

Przy ledach o 400 lumenach z wata, w teorii powinno to być możliwe :)

Ja tam pozostaję wierny HQI :) chociaż chciałem ostatnio wymieniać na LED ale mi przeszło.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: deXter » 12 października 12, 13:40

Wiesz jak to z tymi lumenami jest w akwarystyce ;>
W roślinach nadwodnych wszyscy liczą na lumeny i nikt nie bawi się na przykład w Gro-luxy bo mają mało lumenów, ale za to nikt nie patrzy na PAR.
A my raczej powinniśmy patrzeć na PAR niż na lumeny :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: kuba!!! » 12 października 12, 14:44

deXter,
szykuje się rozmowa na 40postów ;)
jak zapewne wiesz w akwarystyce nie jest to takie łatwe jak poza wodą. bo co z tego że kupisz świetlówkę o idealnym spektrum jak w wodzie będzie trochę garbnika i jej widmo ulegnie zmianie. Zwróć też uwagę na żarnik ADA green on ma sporo zielonego widma a mimo tego rośliny rosną i to dość dobrze ;-)
Kiedyś nawet byłem na wykładach na których był poruszony ten temat i nawet w czystej wodzie zmienia się widmo takiej świetlówki w zależności od kąta padania światła.
Generalnie sprawa wygląda tak że im więcej informacji człowiek zbierze na ten temat tym ma większy mętlik w głowie, a Akwarium i tak to co innego ;-)
Obrazek

robsonik4
Narybek
Narybek
Posty: 29
Rejestracja: 1 października 12, 20:14
Lokalizacja: net

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: robsonik4 » 12 października 12, 16:01

Teraz ja dorzucę swoje 3 grosze, miałem w domu luksomierz wysokiej klasy i porobiłem trochę pomiarów i powiem tak: świetlówka wychodzi najlepiej w sensie oświetlenia jak największej powierzchni, LED wyszedł najgorzej. Dlaczego tak jest ano dlatego, że świetlówka świeci na całej długości równomierne natomiast LED tylko około +/_ 25-45 stopni pod LED-em potem strumień światła gwałtownie maleje a powyżej 45 stopni trzeba zapomnieć o świetle.
Podobnie sprawa ma się do HQI, które świecą zdecydowanie lepiej od LED-ów i świetlówek lecz nadal punktowo. Polecane są do wysokich/głębokich zbiorników.
Mierzyłem w domu: świetlówki 58 W, LED-y 1-5 W, PowerLED-y 10 W, HQI i HCI 150 W oraz lampę sodową 400W, ale ta to kosmos i daje pomarańczowe światło więc odpada.

W swoim zbiorniku mam 10 (8 świeci) LF 58W T8 i pomimo, że mam HCI 4x 150W zostaję przy świetlówkach.
HQI (kwarcowe) i HCI (ceramiczne) to lampy metalohalogenowe lecz różnią się kostrukcją a raczej materiałem wykonania oraz sprawnością na korzyść HCI.
Wadą jest wydzielanie olbrzymich ilości ciepła na statecznikach oraz w samym źródle światła.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: kuba!!! » 12 października 12, 16:21

robsonik4,
Dobrze piszesz ale w akwarium nie jest potrzebne aby świetlówka świeciła na wszystkie strony (dlatego montuje sie odbłyśniki aby świeciła "punktowo"
HQI jest dobrym rozwiązaniem ale wiadomo że trzeba ustawić go odpowiednio nad akwarium właśnie ze względu na kąt padania światła oraz przez to że sie cholernie grzeje
Obrazek

robsonik4
Narybek
Narybek
Posty: 29
Rejestracja: 1 października 12, 20:14
Lokalizacja: net

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: robsonik4 » 12 października 12, 16:27

Świetlówka bardziej równomiernie oświetla HQ(C)I bardziej punktowo lecz im wyżej nad zbiornikiem tym lepiej/równomierniej oświetla, ale coś za coś im wyżej tym mniejszy strumień światła. Świetlówka może być prawie nad lustrem wody HQCI niestety nie. Napięcie rozruch HQCI około 3KV !!!

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: kuba!!! » 12 października 12, 16:50

robsonik4,
Coś za coś, trzeba też pamiętać ze hqi ma lepszą przenikalność przez wodę
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: osama » 12 października 12, 22:05

ducze pisze: że te 400 lumenów z wata przy cree xp-g
Jakie 400lm/W? Tyle to może za 20 lat!!!

kuba!!! pisze:, trzeba też pamiętać ze hqi ma lepszą przenikalność przez wodę
Że niby jak? :twisted:
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka świetlówka?

Postautor: kuba!!! » 13 października 12, 11:21

osama pisze:Że niby jak?

W sumie źle się wyraziłem, chodzi o stosunek lumen/W oraz o to że HQI daje światło punktowe.
Dobrze ustawiona lampa HQI rozświetli dużo lepiej interesujący nas obszar akwarium i dotrze na większą głębokość niż świetlówka.
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości