Kiedy wpuścić rybki ?

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: kuba!!! » 7 października 12, 11:15

Biker pisze:U mnie parametry osmozy to ph 6,5

osmozy czy wody destylowanej bo to różnica.
woda z ro powinna mieć ph 7 czyli neutralne, jednak ze względu na to że czysta osmoza "pochłania" różne substancje lub gazy np. co2 wtedy ph moze spadać.
Ostatnio zmieniony 8 października 12, 17:06 przez kuba!!!, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Biker
Ryba
Ryba
Posty: 247
Rejestracja: 25 sierpnia 12, 20:48

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: Biker » 7 października 12, 11:37

Hehehe i tu niespodzianka......Zakupiłem filtr RO

robsonik4
Narybek
Narybek
Posty: 29
Rejestracja: 1 października 12, 20:14
Lokalizacja: net

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: robsonik4 » 9 października 12, 18:44

Panowie i Panie czy pH na poziomie 7.6 to tak bardzo dużo ??
Pytam bo klient, który miał mi przywieźć rybki jak dowiedział sie o pH to stwierdził, że mi nie sprzeda ryb dopóki nie zbiję do min 7.0 bo powinno być 6.5-7.0 a Tęczanki spokojnie mogą pływać do 8 a nawet więcej.
Widziałem na necie wiele opisów zbiorników z Otoskami, które są trzymane w pH powyżej 7.5 i nikt się nie burzył.

Biker
Ryba
Ryba
Posty: 247
Rejestracja: 25 sierpnia 12, 20:48

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: Biker » 10 października 12, 18:45

ph na poziomie 7,6 to dużo, ale nie tragicznie. Niektóre ryby spokojnie w takiej wodzie pływają.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: deXter » 10 października 12, 20:58

Biker pisze:ph na poziomie 7,6 to dużo, ale nie tragicznie. Niektóre ryby spokojnie w takiej wodzie pływają.

Dużo dla jakich ryb?
Z Amazoni, czy z Tanganiki?

Bo i tu i tu pH nie takie jakie powinno być.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Biker
Ryba
Ryba
Posty: 247
Rejestracja: 25 sierpnia 12, 20:48

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: Biker » 11 października 12, 15:06

Niektóre ryby lubią wodę miękką, często kwaśną inne wręcz przeciwnie, zasadową i twardą. Większość kąsaczowatych i niektóre pielęgnice (amerykańskie) lubią wodę kwaśniejszą o mniejszej twardości. Inne pielęgnice (głównie z Afryki) preferują wodę bardzo twardą i zasadową. W wodzie twardszej dobrze też się utrzymują i rozmnażają ryby piękniczkowate (np. molinezje). Sporo ryb potrafi przetrwać nawet niekorzystne właściwości wody pod względem jej twardości i kwasowości, ale podczas ich rozmnażania powinniśmy zapewnić takie jakie mają w naturze.

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: ducze » 12 października 12, 11:59

Killifish pisze:Szczególnie polecam zdjęcia na końcu <musisz być zalogowany>, które wyjaśniają, jak neutralne są bazalt itd.

Grubymi nićmi szyte. Bazalt w normalnych warunkach jest neutralny i tyle. Osad wziął się z wody, powietrza, lub grys nie był dobrze wypłukany. Jakby bazalty rozpuszczały się w takim tempie jak ktoś sugeruje w tamtym wątku, to całą geologię i geochemię można by włożyć między bajki :) Na chłopski rozum, tak twarda skała nie może po kilku dniach/tygodniach/latach w szklance z wodą, rozpuścić się na tyle, że zostaną takie ilości osadu.

A jeżeli trzymasz się wersji, że bazalt nie jest obojętny dla wody przy akwariowych zastosowaniach, to wyjaśnij mi proszę, z czego był ten osad, jeżeli pochodził z rozpuszczania się bazaltu?

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: kuba!!! » 12 października 12, 12:17

Jestem w trakcje przeprowadzania testów na bazalcie (ponieważ raz mi się zdarzyło że zatwardził wodę) pierwszy dzień testu
nie płukany bazalt gh1
płukany bazalt gh0
wygotowany bazalt gh0

jak na razie tylko nie wypłukany bazalt zatwardził wodę, Prawdopodobnie był płukany przez producenta w twardej wodzie.
Bazalt wypłukany w RO jak na razie ok

pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: ducze » 12 października 12, 12:44

Musi być porządnie wypłukany. Pył z bazaltu niekoniecznie musi być bazaltowy :)

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: Killifish » 12 października 12, 17:40

ducze pisze:Killifish napisał/a:
Szczególnie polecam zdjęcia na końcu <musisz być zalogowany>, które wyjaśniają, jak neutralne są bazalt itd.

Grubymi nićmi szyte.


Widzisz ducze, gdybyś miał jakieś pojęcie o geologii to byś bzdur nie pisał, ale widać masz nikłe a zgrywasz pawiana, jak to mówiliśmy na podwórku, gdy byłem dzieckiem. Cóż, potrzebujesz wyjaśnienia to wyjaśniam.

ducze pisze:Bazalt w normalnych warunkach jest neutralny i tyle.

Powiedział to pan w sklepie zoo? Bazalt jest skałą zasadową. Chcesz sobie poczytać? Polecam:
Maria Borkowska, Kazimierz Smulikowski: Minerały skałotwórcze. Warszawa 1973: Wydawnictwa geologiczne.

Albo wersja dla leniwych laików:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... d=32957212
"Bazalt – zasadowa skała lita wylewna"

ducze pisze:Osad wziął się z wody, powietrza, lub grys nie był dobrze wypłukany.

Zapewne z kosmicznych wykwitów na planetoidzie 21 Lutetia ;)
Woda była RO w teście, z powietrza - pomijam ten wymysł autora, bo mógłbym być niemiły. Był dobrze wypłukany, bo z akwarium wyjęty, w celu testów. No ale po co czytać ze zrozumieniem, prawda?

ducze pisze:Jakby bazalty rozpuszczały się w takim tempie jak ktoś sugeruje w tamtym wątku, to całą geologię i geochemię można by włożyć między bajki :)


Nie muszą się rozpuszczać, wystarczy, że wytrąca się z nich, to co zatwardza wodę, co, to zaraz się dowiesz, bo już wiesz, że to skała zasadowa. Nie wkładaj miedzy bajki tego, o czym bladego pojęcia nie masz. :mrgreen:

ducze pisze: Na chłopski rozum, tak twarda skała nie może po kilku dniach/tygodniach/latach w szklance z wodą, rozpuścić się na tyle, że zostaną takie ilości osadu.

Nawet chłopski rozum u Ciebie szwankuje, ale już rozumiesz, że skała się nie rozpuszcza a wytrącają się z niej minerały. Jakie, zaraz doczytasz :)

ducze pisze:A jeżeli trzymasz się wersji, że bazalt nie jest obojętny dla wody przy akwariowych zastosowaniach, to wyjaśnij mi proszę, z czego był ten osad, jeżeli pochodził z rozpuszczania się bazaltu?


I dochodzimy do sedna. Bazalt jest "neutralny", gdy masz w zbiorniku wodę twardą, bo nie podniesie twardości ponad te, które posiadasz. Jeśli Akwaryści <abyś zrozumiał, to są też tacy, którzy trzymają ryby na zerowych twardościach i używają RO> potrzebują miękkiej wody, to wpływ bazaltu jest znaczny. Akurat badałem w Klubie dostępne w PL bazalty do potrzeb akwarystyki i są kiepskim podłożem. Miałem raz "dobry" bazalt, który minimalnie zatwardzał wodę, ale ta kopalnia jest zamknięta.
Zatem co zatwardza bazalt/gabro?
1. plagioklazy <sód i wapń a dokładniej glinokrzemian sodu i glinokrzemian wapnia >
2. pirokseny a dokładnie augit bazaltowy który występuje tyko w skałach zasadowych.

Mógłbym dalej, ale do tego już potrzebna wiedza i znajomość chociażby diagramu Streckeisena.

ducze pisze:Musi być porządnie wypłukany. Pył z bazaltu niekoniecznie musi być bazaltowy :)


Pył z bazaltu jest bazaltowy. :mrgreen:

kuba!!!:

testuj dalej. Tylko pamiętaj co wykrywają testy ;) Nie tylko to co wykrywają, a są ułomne, zatwardza wodę :)
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: ducze » 12 października 12, 20:32

Killifish pisze: 1. plagioklazy <sód i wapń a dokładniej glinokrzemian sodu i glinokrzemian wapnia >
2. pirokseny a dokładnie augit bazaltowy który występuje tyko w skałach zasadowych

Myślałem, że masz jakieś pojęcie na temat chemii i geologii, ale po tym stwierdzeniu widać, że się mocno pomyliłem. Gratuluje przestudiowania wikipedii, niestety, trzeba dołożyć do tego trochę wiedzy i zrozumienia tematu.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: Killifish » 12 października 12, 20:37

ducze pisze:Killifish napisał/a:

1. plagioklazy <sód i wapń a dokładniej glinokrzemian sodu i glinokrzemian wapnia >
2. pirokseny a dokładnie augit bazaltowy który występuje tyko w skałach zasadowych

Myślałem, że masz jakieś pojęcie na temat chemii i geologii, ale po tym stwierdzeniu widać, że się mocno pomyliłem. Gratuluje przestudiowania wikipedii, niestety, trzeba dołożyć do tego trochę wiedzy i zrozumienia tematu.


To może Ty zabłyśniesz, jak z neutralnym bazaltem? Wyjaśnij zatem
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: Ruki » 12 października 12, 20:44

ducze, rozumiem że testowałeś u siebie połączenie bazalt i RO. ;) U mnie bazalt podwyższył TwO z 0 do 3*n(w kostce 30l, warstwa podłoża 4-6 cm). ;)
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: ducze » 12 października 12, 21:17

Testowałem :) chociaż niekoniecznie w akwarium. Ale na przykład źródła w okolicy masywów bazaltowych i granitoidowych (granity -> plagioklazy) jak najbardziej :)

Ale z ciekawości przetestuję jeszcze raz w domowych warunkach. Tylko sobie jakiś czysty bazalt przywiozę.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Kiedy wpuścić rybki ?

Postautor: Killifish » 12 października 12, 21:24

Zapewne neutralny ;)
Się doczekałem :D
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 48 gości