Podłoże

warsin
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 12, 19:22

Podłoże

Postautor: warsin » 15 października 12, 19:48

Witam serdecznie jestem nowy akwarystą dlatego szukam porady:

W akwarium mam białe kamyki chciał bym mieć żywe rośliny i tu pojawia się moje pytanie jakie musi do tego być podłoże, zastanawiałem się nad jasnym piaskiem kwarcowym ponieważ chce robić nocne oświetlenie, tylko czy rośliny będą się rozwijać w takim podłożu.

Mój zbiornik to 54l

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podłoże

Postautor: Hunter » 15 października 12, 20:50

Jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki to będą rosły. Ważniejsze od podłoża jest zbilansowanie mikro i makroelementów. Długo by pisać, więc odsyłam do innych źródeł. Po prostu musisz poszukać informacji na temat chemii wody i nawożenia roślin w akwarium, oświetlenia i CO2.

Akwarystyka roślinna na pewno nie jest łatwym tematem, szczególnie na początku, ale od czegoś trzeba zacząć. Ogarnij trochę wiedzy i pytaj o szczegóły jak czegoś nie rozumiesz.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

warsin
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 12, 19:22

Re: Podłoże

Postautor: warsin » 15 października 12, 21:11

Co do CO2 znajomi polecali mi na początek zestaw z 2 butelek i drożdży bo do takiego małego zbiornika zestaw CO2 z butlą się nie kalkuluje,

Nie chciałbym zakładać kolejnego tematu jakie jest wasze zdanie o oświetleniu nocnym led?

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Podłoże

Postautor: Dawid » 15 października 12, 21:17

warsin pisze:Co do CO2 znajomi polecali mi na początek zestaw z 2 butelek i drożdży


Czy koledzy powiedzieli, że zacier trzeba zmieniać co ok. 2tyg. a drożdże i cukier na drodze nie leżą za" free".
Imho takie podawanie gazu niby lepsze niż nic, ale jest to mało precyzyjny sposób podawania gazu.

Najpierw wiedza, potem kompletowanie sprzętu wszelakiego, nigdy odwrotnie! a twój portfel będzie grubszy, ryby zdrowe i sprzęt nie będzie się kurzył w szafce.
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podłoże

Postautor: Hunter » 15 października 12, 21:21

warsin pisze:Co do CO2 znajomi polecali mi na początek zestaw z 2 butelek i drożdży bo do takiego małego zbiornika zestaw CO2 z butlą się nie kalkuluje,

Na początek wystarczy. Jednak Ty piszesz o metodzie wytwarzania i podawania CO2, natomiast ja mówię o zastosowaniu, dystrybucji i zjawiskach chemicznych, które występują w akwarium podczas podawania dwutlenku węgla ;) A i wartoby sobie przypomnieć na czym polegała fotosynteza i jakie sa substraty i produkty.

warsin pisze:Nie chciałbym zakładać kolejnego tematu jakie jest wasze zdanie o oświetleniu nocnym led?

Moim zdaniem to niepotrzebny kicz :] W nocy śpię, więc nie oglądam akwarium, a wieczorem świecę światło, więc oświetlenie nocne nie miałoby u mnie sensu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

warsin
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 12, 19:22

Re: Podłoże

Postautor: warsin » 15 października 12, 21:27

na allegro znalazłem coś takiego;
http://allegro.pl/aq3-oswietlenie-akwar ... 76918.html

I tak się zastanawiam nad tym.

Ale najpierw czeka mnie wymiana podłoża no i próba hodowli roślinek ... Od czegoś trzeba zacząć, w późniejszym czasie zacznę obsadę porządkować.. na razie nie są rybki duże jak podrosną to znajdę u nich miejsce u kogoś z większym zbiorniczkiem

87dawid87 pisze:
warsin pisze:Co do CO2 znajomi polecali mi na początek zestaw z 2 butelek i drożdży


Czy koledzy powiedzieli, że zacier trzeba zmieniać co ok. 2tyg. a drożdże i cukier na drodze nie leżą za" free".
Imho takie podawanie gazu niby lepsze niż nic, ale jest to mało precyzyjny sposób podawania gazu.

Najpierw wiedza, potem kompletowanie sprzętu wszelakiego, nigdy odwrotnie! a twój portfel będzie grubszy, ryby zdrowe i sprzęt nie będzie się kurzył w szafce.


No dlatego wole tu spytać niż kupić osprzęt do CO2 za 250zł do 2 roślin bo za wiele to nie chce wcisnąć, teraz mam sztuczne i nie bardzo mi to pasuje


Chociaż podoba mi się twoi sposób nasadzeń w zbiorniczku. Jakie masz podłoże do tego?
Używaj opcji Obrazek/Hunter
Ostatnio zmieniony 15 października 12, 21:33 przez warsin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podłoże

Postautor: Hunter » 15 października 12, 21:32

Odpuść sobie. Za tą kasę mógłbyś kupić inny sprzęt. Zacznij czytać. Poddałem Ci hasła, które powinieneś znaleźć i przeczytać. Bez wiedzy nabawisz się glonów, ryby zdechną a Ty akwarium wyniesiesz na strych.

warsin pisze:Od czegoś trzeba zacząć, w późniejszym czasie zacznę obsadę porządkować

Nie. To jest nieodpowiedzialne działanie. Najpierw porządek z obsadą, potem rośliny. Roślin jeszcze nie masz, więc mogą poczekać. Ryby już masz, więc czekać nie mogą.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Podłoże

Postautor: Dawid » 15 października 12, 21:32

warsin pisze:No dlatego wole tu spytać niż kupić osprzęt do CO2 za 250zł do 2 roślin


Spoko. Rozumiem. Pamiętaj tylko, że jak zaczynasz/ będziesz robił restart to mam nadzieję, że nie piszesz tego poważnie z tymi dwoma roślinami?. Zawsze startujesz z możliwie największą masą roślinną, roślin szybko rosnących na start.
Obrazek

warsin
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 12, 19:22

Re: Podłoże

Postautor: warsin » 15 października 12, 21:42

Nie no 2 to mało ale zastawia mnie właśnie jaka ilość, i jakie to rośliny ale to pytanie zadałem w odpowiednim dziale więc zapraszam do odpowiedzi

warsin
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 12, 19:22

Re: Podłoże

Postautor: warsin » 15 października 12, 21:44

Hunter pisze:Odpuść sobie. Za tą kasę mógłbyś kupić inny sprzęt. Zacznij czytać. Poddałem Ci hasła, które powinieneś znaleźć i przeczytać. Bez wiedzy nabawisz się glonów, ryby zdechną a Ty akwarium wyniesiesz na strych.

warsin pisze:Od czegoś trzeba zacząć, w późniejszym czasie zacznę obsadę porządkować

Nie. To jest nieodpowiedzialne działanie. Najpierw porządek z obsadą, potem rośliny. Roślin jeszcze nie masz, więc mogą poczekać. Ryby już masz, więc czekać nie mogą.


To chyba w przyszlym miesiący będę przygotowywał się do restartu..
Jednak glonojada się nie będę pozbywał bo dużo robi w tym akwarium jak podrośnie to podmienię na mniejszego

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Podłoże

Postautor: Dawid » 15 października 12, 21:56

warsin pisze:Jednak glonojada się nie będę pozbywał bo dużo robi w tym akwarium jak podrośnie to podmienię na mniejszego


Poczytaj co to jest karłowacenie ryb, gdy trzyma się je w za małych zbiornikach.
Tak nie robimy!. Poza tym glonojad nie je glonów to zła nazwa choć potocznie jest używana, błędnie.
Obrazek

warsin
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 12, 19:22

Re: Podłoże

Postautor: warsin » 15 października 12, 22:25

No ale zbrojnik nie zajmuje się "Porządkowaniem" zbiornika?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Podłoże

Postautor: deXter » 15 października 12, 22:47

Normalnie nie je on praktycznie glonów, oczywiście zależy jaki konkretny gatunek/odmiana.
Głównie jedzą pokarm dla ryb i/lub drewno, i wydalają :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Zbynek
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 15 kwietnia 12, 01:34
Lokalizacja: Sieradz

Re: Podłoże

Postautor: Zbynek » 16 października 12, 04:05

Witam
Świerzy temat więc się podepnę. Jak zapewne nie którzy już czytali przymierzam się do startu baniaczka 200L-240L. Jestem na etapie obmyślania podłoża. Więc jeśli chodzi aranżację to fanem tanganika/malawi nie jestem więc roślinki muszą być. Nie ma to też być akwarium roślinne, jednak chciałbym aby znajdowały się w nim ładne rośliny w optymalnej ilości. I teraz jakie zrobić podłoże aby ładnie rosły i się ukorzeniały ? Na wierzch chcę dać jakiś drobny żwirek kwarcowy, ale co pod spód ? Myślałem O podłożach Aquael'a -Aqua Floran, lub Aqua Grunt, tylko czym one się różnią poza kolorem i ceną bo opis ten sam.
I teraz czy pod ten podkład dawać coś jeszcze, ewentualnie zmieszać z czymś ?
Jak tak to co/ z czym mieszać , zwykła ziemia ogrodowa, jakiś substrat , nawóz ?
Myślałem o JBL AquaBasis Plus, lub AquaSubstrate? A może coś innego ? Mile widziane budżetowe produkty. Co do planowanych roślin to na pewno początkowo będą to średnio wymagające abym sobie z tym poradził. Ale z czasem chciałbym aby były to jakieś ładne rośliny (nie wiem czy wygląd przekłada się na wymagania) Jeśli chodzi o oświetlenie to będę pokrywę budował od podstaw więc oświetlenie postaram się zrobić odpowiednie, na pewno aby te 0,5W/L było, z czasem może coś jeszcze dołożę w miarę potrzeb. Na razie CO2 nie planuję, bynajmniej z butli chyba, że w płynie lub bimbrownia o butli mogę pomyśleć na wiosnę. To chyba tyle , będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Podłoże

Postautor: deXter » 16 października 12, 06:21

Ja jestem fanem ziemi ogrodowej, więc jeżeli chodzi o budżetowe rozwiązania to jak najbardziej ziema według mnie :)
Węgla w płynie nie używałem bo nie miałem takiej potrzeby.

Ładne rośliny to zależy jakie dla kogo są, ale na pewno czerwone są bardziej wymagające niż zielone.
0.5W/L z C w płynie i ziemią w podłożu to według mnie bardzo dobry start.
Do tego najwyżej nawóz mikro i makro elementowy
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości