Okrzemka - reaktywacja tematu

verva
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 listopada 12, 10:30

Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: verva » 3 listopada 12, 11:07

Witam jest to mój pierwszy temat więc proszę o wyrozumiałość i przede wszystkim pomoc.
Przeszukałem forum i wieli innych stron dotyczących problemu i generalnie każdy proponuje różne metody, a chciałbym się skupić na opiniach tych którzy walkę już wygrali z góry dziękuję za pomoc.

Na początek napiszę opiszę swój zbiornik, jest to 60 l w którym zrobiłem restart miesiąc temu, oświetlenie 0,5 W na litr wody, filtr tetra ex 600(woda kryształ nawet po tygodniu), podłożę aquael grunt przysypane czarnym żwirem + piasek z przodu, kamienie to łupek czarny, rośliny mech christmass, wgłąbka, gałęzatka, HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA i mikrozorium. Obsada rybek to 6 neonków, 4 brzanka wysmukla, 2 danio czerwone i 2 gupiki (więc odchodów też dużo nie ma) karmienie rybek delikatne tak że nic nie zalega na podłożu, od razu zjadają wszystko. Brak kontaktu z światłem dziennym, oświetlenie chodzi 8 h dziennie. Podmiany wody 30 % na tydzień, choć teraz robię to co 2 góra 3 dni. Nie stosuję żadnych nawozów gdyż wcześniej mi i tak się nie sprawdziły a rośliny rosły do momentu kiedy podłoże było jeszcze aktywne.

Jeśli ktoś już z tym wygrał to proszę o pomoc, a w przyszłym tyg jak nic nie wymyślę to chce zastosować środek Sera Algovec choć wolał bym unikać chemii w swoim zbiorniku.

przesyłam zdięcie mojego zbiornka http://imageshack.us/photo/my-images/542/img0135qi.jpg/

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: deXter » 3 listopada 12, 12:23

I gdzie są te okrzemki, że na kamieniach?
A to Ty chciałeś mieć czyste kamyczki?

Tak to nie będzie i niestety na 90% nie pozbędziesz się nich ;]

Wszystkim stałe elementy akwarium zarastają.

Po drugie masz do poprawy obsadę, ale to już inny dział.

verva pisze: Nie stosuję żadnych nawozów gdyż wcześniej mi i tak się nie sprawdziły a rośliny rosły do momentu kiedy podłoże było jeszcze aktywne.


W momencie jak tarci swoją aktywność powinieneś zacząć dawać nawozy ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
xianhua1
Ryba
Ryba
Posty: 368
Rejestracja: 9 lutego 12, 17:19

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: xianhua1 » 3 listopada 12, 13:33

verva, Ty nie wiesz jeszcze co to znaczą glony w akwarium :)

verva
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 listopada 12, 10:30

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: verva » 3 listopada 12, 16:26

nie to nie ja od kamieni :), ale też czytałem tamten temat, miałem jakieś pół roku temu problem z okrzemką i zastosowałem Sera Algovec fakt pozbyłem się ich ale niestety rośliny tego u mnie nie wytrzymały dlatego wolałbym spróbować innych metod. Byłem dziś w takim specjalistycznym akwarystycznym i tam mi doradzili taki wkład do filtra PhosGuard Phosphate/Silicate Control i ograniczenie podmian do minimum podobno ten produkt wyłapuje krzem i ma to zwalczyć przez śmiercią głodową okrzemke?

A tak z innej beczki to co jest nie tak z moją obsadą, chętnie posłucham słowa krytyki?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: deXter » 3 listopada 12, 16:46

Założysz temat w odpowiednim dziale to się dowiesz co jest nie tak z obsadą ;]
Na tym forum panuje porządek ;]

Po drugie nie od kamienia, a na kamieniach widzisz różnice?

Jeżeli masz w wodzie kranowej dużo krzemianów to dobrze Ci doradzili, ale sprawdziłeś czy to na pewno krzemiany?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

verva
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 listopada 12, 10:30

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: verva » 3 listopada 12, 22:04

według testu paskowego JBL jest wszystko w normie, poza twardością którą tu w okolicach Krakowa jest bardzo duża. W tym sklepie powiedzieli że my mamy bardzo bogatą wodę w krzem, ale osobiście nie sprawdzałem (są na to jakieś testy??)

A ty dexter znasz jakiś dobry sposób na okrzemke, miałeś to w akwarium?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: deXter » 4 listopada 12, 05:59

po pierwsze paskowe, po drugie co to znaczy wszystko ok ;]
Testy są dzwonisz do wodociągów albo sprawdzasz na ich stronie.

Jeżeli rzeczywiście jest jak powiedzieli w sklepie to trza będzie zainstalować absorber ;]

U mnie Okrzemka nie chce wzrastań.
W tandze jak chciałem glony to nie było, w roślinnym tylko zielenice ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

verva
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 listopada 12, 10:30

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: verva » 4 listopada 12, 21:53

na stronie nie ma, wysłałem e-maila do nich ciekawe czy odpiszą?:) absorber jest, PhosGuard Phosphate/Silicate Control to jeśli nie ma innych pomysłów w tym temacie to pozostaje mi tylko poczekać tydzień lub dwa bez podmiany i zobaczyć czy to coś pomoże? Dodatkowo doradzili mi jeszcze, jeśli ustabilizuje problemy z okrzemka zastosowanie easybalance tetra aby zaprzestać podmian bo to podobno działa (mówili że oni stosują u niektórych klientów którym opiekują się zbiornikami), czy coś o tym wam wiadomo??

kruszyna
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 listopada 11, 22:01

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: kruszyna » 4 listopada 12, 22:20

Nie mieszkasz czasem w bloku? Miałem ten problem i zarastało mi grubą warstwą wszystko. Zacząłem przywozić wodę od rodziców z innego ujęcia, poza tym u nich jest stosunkowo nowa instalacja wodna i efekt jest zadowalający. Wszystko jest czyste. W sumie zapomniałem co to znaczy czyszczenie szyb.

verva
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 listopada 12, 10:30

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: verva » 4 listopada 12, 22:40

Ja mieszkam poza miastem i wodę mam z jakiegoś ujęcia koło Krakowa, ogrzewaną w bojlerze z płaszczem wodnym(bo gdzieś tu czytałem że w blokach ciepła woda jest jakaś nie bardzo?)

przed restartem robiłem też eksperyment z wodą z osmozy jak pierwszy raz mi się okrzemka pojawiła, zmiękczyłem ją, ale dalej nie ustępowała aż do momentu zastosowania chemii ale niestety rośliną się też dostało:( teraz wole ją pokonać w inny sposób, może te wkłady pomogą do filtra? I zastanawia mnie też działanie easybalance tetra bo jeśli to działa to z powrotem mógłby wziąśc od znajomego trochę wody z osmozy i zrobić sobie miętkom wodę(bo co tygodniowe podmiany i przywożenie jej jest denerwujące a zakup filtra dla mnie bez sensu)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: deXter » 5 listopada 12, 11:56

Słuchaj skoro miałeś RO czy tam wodę to bardzo fajnie bo taka preparowana RO jest lepsza niż kranówa ;]

Easybalance hmm ja nie wierzę w takie środki....
Co innego naturalne prowadzenie akwarium na co półrocznych podmiankach bo to jest możliwe.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

verva
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 listopada 12, 10:30

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: verva » 5 listopada 12, 22:28

hmm w sumie to nic ciekawego nikt tu nie podrzucił, czyli zakładam że okrzemka występuje tylko u mnie :) zaprzestaje podmian wody, absorber założony, jutro wlewam easybalanc i zostawiam wszystko naturze, uda się to się uda, nie to nie. Obserwacjami się podziel za jakieś czas jak problem ustąpi lub się nasili.

Kruchy
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 11 października 11, 08:58

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: Kruchy » 16 października 14, 08:22

Witam. Piszę w tym temacie, żeby kolejnego niepotrzebnego nie zakładać. Mam ogromny problem z okrzemką. No po prostu już powoli mam dość akwarium... Problem trwa już kilka miesięcy. Co wymienię wodę i dokładnie umyję wszystko co w akwarium to po 3 dniach już widać znowu okrzemkę na roślinach. Po kilku dniach już całe akwarium jest brązowe. Szyby, grzałka, żwirek, rośliny... Ile można kupować nowe rośliny do akwarium... No nie idzie po prostu tego zwalczyć a zakładać akwarium co tydzień mija się z celem.
Akwarium mam 25 litrowe.
5 brzanek sumatrzańskich
grzałka 25 wat
filtr aquael fan mini
oświetlenie ledowe 6 wat ( pokrywa aqua-szut z oświetleniem ledowym)
oświetlenie włączone od 16 do 23

Idzie coś z tym dziadostwem okrzemką zrobić? Jak po pojawieniu się okrzemki zwiększyłem czas oświetlenia to okrzemka w 2 dni opanowała całe akwarium.
Może jakieś preparaty dodawać do wody?

Proszę o jakąś pomoc bo nie radzę sobie z tym kompletnie...

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: deXter » 16 października 14, 11:12

Kruchy pisze:Problem trwa już kilka miesięcy. Co wymienię wodę i dokładnie umyję wszystko co w akwarium to po 3 dniach już widać znowu okrzemkę na roślinach

Po cholerę co chwila robisz restart akwarium?
Zostaw w spokoju i niech się wreszcie ustabilizuje, a co ile robisz takie generalne czyszczenia?
Kruchy pisze:No nie idzie po prostu tego zwalczyć a zakładać akwarium co tydzień mija się z celem


Jeśli robisz to co tydzień to się nie dziwie.

Kruchy pisze:oświetlenie włączone od 16 do 23

Super i jaki to ma sens ;> rośliny zazwyczaj po 21 nie korzystają już ze światła.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kruchy
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 11 października 11, 08:58

Re: Okrzemka - reaktywacja tematu

Postautor: Kruchy » 16 października 14, 15:44

deXter pisze:
Kruchy pisze:Problem trwa już kilka miesięcy. Co wymienię wodę i dokładnie umyję wszystko co w akwarium to po 3 dniach już widać znowu okrzemkę na roślinach

Po cholerę co chwila robisz restart akwarium?
Zostaw w spokoju i niech się wreszcie ustabilizuje, a co ile robisz takie generalne czyszczenia?
Kruchy pisze:No nie idzie po prostu tego zwalczyć a zakładać akwarium co tydzień mija się z celem


Jeśli robisz to co tydzień to się nie dziwie.

Kruchy pisze:oświetlenie włączone od 16 do 23

Super i jaki to ma sens ;> rośliny zazwyczaj po 21 nie korzystają już ze światła.


Po cholerę robię restart? Robię dlatego, że jeśli pojawia się okrzemka to po 3-4 dniach jest już na wszystkim, że przez przednią szybę ledwo widać coś.
To co mam zrobić jeśli się pojawia?

To ile światła i od której do której?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości