Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

tysiek426
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 16 marca 13, 19:23

Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: tysiek426 » 17 marca 13, 12:35

Ile kosztuje zakupienie akwarium 100l z filtrem, grzałką oraz potrzebnymi do niego rzeczami ? Prosze o pomoc jakie to maja być rzeczy, uzdatniacze do wody czy inne bajery. I chciałabym aby w akwarium znajdowały się chociaż dwie żywe rośliny tak więc jakie żeby zaraz mi nie opadły no i co do tych roślin ? I ile kosztuje utrzymanie takiego akwarium ?
Martyna

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: deXter » 17 marca 13, 12:42

Nie wiem jak mam Ci to policzyć prąd wyjdzie koło 15-20 zł za miech.
Woda hmm metr sześcienny wody kosztuje z 3 zł pewnie a metr to 1000l, podmiana tygodniowa to 30% więc 1000/30= i rozumiesz ;]
Jak kupisz akwarium z pokrywą, aby mieć te 0.3W/L możesz mieć akwarium Low tech --> pogoogluj lub pisz do Huntera :D
moje 63L kosztowało mnie koło 25 zł, ale ja miałem do tego butle z CO2, nawozy i inne szmery bajery :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
kogooth
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 14 listopada 10, 21:55
Lokalizacja: Rotmanka

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: kogooth » 17 marca 13, 13:26

Woda hmm metr sześcienny wody kosztuje z 3 zł


Tanią wodę masz, u mnie 10,60/m3

Awatar użytkownika
mati5123
Ryba
Ryba
Posty: 358
Rejestracja: 10 lipca 10, 10:06

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: mati5123 » 17 marca 13, 13:29

kogooth pisze:Tanią wodę masz, u mnie 10,60/m3
ta ale nie sama woda tylko woda + kanalizacja :D sama woda to coś koło 4 zł
Moje 63L -old one

KomarS4
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 3 lutego 13, 16:42

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: KomarS4 » 17 marca 13, 15:49

Samo akwarium + pokrywa ze standardowym oświetleniem około 300 zł, grzałka z termostatem np.100W zakładając że nie jakaś mocno firmowa 40zł. Filtr lepiej kupić trochę większy myślę że można założyć koszt z rzędu 80zł, chyba że kupić chiński jakiś filtr to będzie dużo taniej :mrgreen: Tak jak pisał deXter, przy standardowym oświetleniu mamy low-tech, więc daruj sobie jakieś preparaty i nawozy(ewentualnie carbo w płynie na przychamowanie glonów). Tak że woda z kranu odstana, co do roślin to ja bym próbował anubiasa, nurzaniec, moczarka( u mnie przy małym oświetleniu dobrze rosła cryptocoryna balanse), w sumie prawie każda o małych wymaganiach świetlnych a jest ich sporo poczytaj troche ;-) Aby dobrze rosły rośliny polecam piasek + bardzo drobny żwir rzeczny na wierzch kupisz na każdym składzie budowlanym. Jeśli masz gdzieś blisko las albo park możesz sobie za darmo poszukać ładny korzeń który na pewno nada dużo uroku twojemu zbiornikowi. Sam koszt utrzymania to obstawiam że w granicach 15zł miesięcznie, i do tego jakieś pokarmy powiedzmy 10zł. Myślę że wszystko jak na start powinno zamknąć się w kwocie 450-500zł.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: deXter » 17 marca 13, 15:58

KomarS4 pisze:Aby dobrze rosły rośliny polecam piasek + bardzo drobny żwir rz

A co ma jedno i drugie do dobrego wzrostu roślin;?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

KomarS4
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 3 lutego 13, 16:42

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: KomarS4 » 17 marca 13, 16:06

Miałem na myśli aby nie dawać samego żwiru, tylko sypnąć coś drobniejszego na dno. Przynajmniej w moich typowo low-techowych akwariach piasek dawał dużo lepsze wyniki niż sam żwir.

tysiek426
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 16 marca 13, 19:23

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: tysiek426 » 17 marca 13, 16:36

Piasek, zwykły piasek ? Czy tak jak pisało na jednej stronce zwykłą najtańszą ziemię do kwiatów ?

Czyli mam piasek mam rozumieć przez to, że wychodzę na podwórko nabieram piasku, wyparzam w zagotowanej wodzie i daje do akwarium a na to kupiony żwir równiez wyparzony ? gdzieś czytałam, że żwirku do akwarium absolutnie nie nalezy wyapżać bo niszczy się coś tam ważnego.

Używaj opcji Obrazek/Hunter
Ostatnio zmieniony 17 marca 13, 16:39 przez tysiek426, łącznie zmieniany 1 raz.
Martyna

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: Hunter » 17 marca 13, 16:39

KomarS4, to nie tak. LT stawiasz na ziemi ogrodowej. To ziemia ogrodowa jest tutaj bazą tego akwarium i od jej stopnia mineralizacji + pokarmów jakie sypiemy głównie zależy kondycja roślin. To czy korzenie mają osadzone w żwirze, czy w piasku to nie ma aż takiego znaczenia. To tylko warstwa zabezpieczająca przed wypłynięciem ziemi. ;)

tysiek426 pisze:Czyli mam piasek mam rozumieć przez to, że wychodzę na podwórko nabieram piasku,

Nie polecam. Piasek powinien być chemicznie obojętny, ten z budowy może zatwardzać wodę i to w ogromnym stopniu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zbadać testami czy zatwardza czy nie :)

tysiek426 pisze:gdzieś czytałam, że żwirku do akwarium absolutnie nie nalezy wyapżać bo niszczy się coś tam ważnego.

To jak robisz restart akwarium. Zabijasz bakterie nitryfikacyjne. Na start akwarium możesz wyparzyć dla pewności. Jednak nie rób tego z ziemią.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tysiek426
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 16 marca 13, 19:23

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: tysiek426 » 17 marca 13, 16:53

Dobra czyli od początku bo od dwóch dni siędzę czytam i zadaje wam czasami głupie i banalne pytania. Więc muszę zakupić ziemię do kwiatków - najtańszą. do tego żwirek w zoologicznym mogę kupić ? najpierw ziemia, na to żwirek do tego nurzaniec i anubias i proponowałeś jeszcze jakkieś roślinki. Zalewam to wodą odstałą dobę i po 2 tygodniach wpuszczam gupiki i neonki ? czy dwa rodzaje rybek to nie za mało do takego akwarium ?
Martyna

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: deXter » 17 marca 13, 17:03

Zalewasz wodą z kranu po cholerę to odstawiać dobę ;?
Włączasz filtr, grzałkę i na dzień dobry po jednym dniu możesz dać te 2 samce gupika jako starter.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: Hunter » 17 marca 13, 17:05

tysiek426 pisze:Dobra czyli od początku bo od dwóch dni siędzę czytam i zadaje wam czasami głupie i banalne pytania. Więc muszę zakupić ziemię do kwiatków - najtańszą. do tego żwirek w zoologicznym mogę kupić ?

Najpierw określ się czy to będzie LT, czy to będzie akwarium na ziemi ogrodowej z nawozami, czy może jeszcze jakiś inny wytwór.

Jeśli to LT, to pamiętaj o podstawowych zasadach:
1. Masa roślin (jakie, dostałaś spis w innym swoim temacie)
2. Ziemia ogrodowa i chemicznie obojętny żwir. Czy kupisz w sklepie zoologicznym, czy pójdziesz nad czystą rzekę (najlepiej źródła w górach) i zabierzesz żwir to już Twoja decyzja.
3. Filtracja mechaniczna
4. Spora obsada i urozmaicona dieta dla ryb (uprzedzam pytanie, suche płatki to za mało. Będzie potrzebne mięcho ;) Mrożonki dostaniesz w sklepie zoologicznym [unikać ochotki]. Mięcho ważne, dużo azotu ;) )
5. W ciągu dwóch tygodni bez nawozów rośliny będą padać. Więc albo wpuszczasz ryby na drugi dzień (wtedy podkreślam punkt 1), albo sadzisz rośliny sypiesz do akwarium trochę pokarmu, np co drugi dzień.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

KomarS4
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 3 lutego 13, 16:42

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: KomarS4 » 17 marca 13, 17:09

Napisałem że odstaną ze wzgledu na chlor, może tylko u mnie jest tak że po zalaniu woda jest 2 dni biała a rośliny robią się strasznie mizerne, jak radzicie wlać wszystko na raz i wpuścić rybki to oki, ja tylko mówię jak było w moim przypadku ;-)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: deXter » 17 marca 13, 17:13

Nie wiem czy można to wiązać aż tak z chlorem.
Po pierwsze wodociągi też za dużo nie mogą wlać, a nawet maksymalna dawka nie powinna zabić roślin.
Więc ja wychodzę z założenia prosto do akwarium :D
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

KomarS4
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 3 lutego 13, 16:42

Re: Ile kosztuje utzrymanie akwarium ?

Postautor: KomarS4 » 17 marca 13, 17:19

Rozumiem ale u mnie jakby to nie ująć jakość wody jest do kitu :mrgreen: Często jest tak chlorowana po awariach które zdażaja się czasami kilka razy na miesiąc, że nie idzie herbaty wypić ;-) Dlatego taka profilaktyka w moim przypadku, jednak już się nie wtrącam i nie mieszam a wręcz słucham bardziej doświadczonym akwamaniaków ;-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości