Wspólna hodowla kilku gatunków Pielęgnic

Tommy007
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 21 lipca 05, 09:31
Lokalizacja: Poznań

Wspólna hodowla kilku gatunków Pielęgnic

Postautor: Tommy007 » 9 września 05, 14:49

Witam
Zamierzam założyc niedługo 3 akwarium, właśnie z pielegnicami. Ale chciałbym trzymać kilka gatunków naraz. A co wezme jakieś źródło, książke, lub coś w necie znajdę to co osoba, to inna opinia. Chodzi mi o wspólną hodowlę kilku gatunków pielegnic w jednym zbiorniku (oczywiscie dużym, np. na początek 120 litrów). Np. jedni mówia,że zebry to bardzo agresywny gatunek i można ją tylko samą hodowac, a inni podają, iz mozna ja trzymać wspólnie z innymi pielegnicami. Itp. Itd. To dotyczy wiekszości gatunków pielegnic.
I ma pytanie do Was. Może ktoś z Was trzyma kilka gatunków naraz i ma jakieś obserwacje z tego. Możecie podać , które gatunki można łaczyć ze sobą, a których unikać.

2. Czy można łączyć a jak to jakie gatunki pielegnic i pyszczaków? Mówię oczywiscie o hodowli, a nie o krzyżowaniu.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszelkie rady
Tommy

Awatar użytkownika
jonasz78
Ryba
Ryba
Posty: 394
Rejestracja: 26 marca 05, 15:37
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Wspólna hodowla kilku gatunków Pielęgnic

Postautor: jonasz78 » 10 września 05, 08:39

Na początek może w ten sposób: 120 litrów to nie jest za dużo na hodowlę większych pielegnic. ...ale pielęgniczki to też pielęgnice. Jesli chodzi o zebry to nie jest tak źle jak wszysycy rozpowiadają. Dla zebr należy dobrać odpowiednia obsadę i odpowiedni zbiornik. Zebry dla swojego towarzystwa wymagają odpowiednio agresywnych ryb, które sobie z nimi poradzą. Swojego czasu trzymałem pielęgnice zebra razem z pielęgnicami pawiookimi i nie dochodziło do tarcia ;) No niestety akwarium 120 litrowe to troszkę za mało dla takiego zestawienia. Mniej agresywne od zebr sa pielęgnice miodowe. Mają one także dużo mniejsze rewiry. Mardzo spokojnymi pielęgnicami są akary błękitne ...pod warunkiem że nie trzymasz więcej niż parę agresja wewnątrzgatunkowa jest dosyć spora. Niestety zarówno zebry , pielęgnice miodowe akary błękitne to troszkę wieksze rybki niż np. takie kakadu i 120 litrów byłoby idealnym domkiem dla jednej pary. Ostatecznie wydaje mi się, że jesli chcesz chodować więcej niż jeden gatunek pielęgnic to powinieneś zdecydować się na pielęgniczki powiedzmy z dwa gatunki. Jeśli chodzi o dobór gatunków to myśle, że dokonasz dobrego wyboru ;) pozdrawiam i zycze powodzenia
Akwarium 150x50x60 Filtracja Fluval 404+Aqua Szut Senior Bio

Awatar użytkownika
Lestat
Narybek
Narybek
Posty: 78
Rejestracja: 18 września 05, 19:55
Lokalizacja: Staszów

Re: Wspólna hodowla kilku gatunków Pielęgnic

Postautor: Lestat » 21 września 05, 17:33

Zgadzam się 100 l. zbiornik to za mało jak na pielęgnice. Sam mam akwa 112 l. z dwoma parami pielęgnic mekka i szukam dla nich wiekszego lokum... Zebry to bardzo agresywne pielęgnice ale w odpowiednio dużym zbiorniku można je trzymać z innymi pielęgnicami np. z miodowymi, rivaltusami. Odradzam łączyć je z pawiookoimi, które póki są młode to są względnie spokojne, lecz jak osiągną godziwe rozmiary (np. 30 cm.) to żarty się kończą. To bardzo agresywe ryby. Zgadzam się że w 120 l. zbiorniku można trzymać jedną parę średnich pielęgnic bądź kilka apistogramma. Odradzam jednak kakadu bo są dosyć wrażliwe na zanieczyszczenia wody i padają... ale to tylko moje spostrzeżenia.

halina
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 19 listopada 17, 13:35

Re: Wspólna hodowla kilku gatunków Pielęgnic

Postautor: halina » 16 grudnia 17, 20:19

a co myślicie o hodowaniu razem dwóch gatunków popularnych pielęgniczek? mam na myśli kakadu i Ramirezy.

poleca się hodowanie jednej ary Ramirez, ja hodowałam 3 pary i było im dobrze (akwa 112l), więc chciałabym spróbować z dwoma gatunkami. na razie mam 3 kakadu, ile młodych Ramirez mogę wpuścić na poczatek?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wspólna hodowla kilku gatunków Pielęgnic

Postautor: Hunter » 17 grudnia 17, 10:07

Górnik, odkopujesz temat z 2005r ;)
Połączenie pielęgniczek Ramireza z kakadu jest słabym rozwiązaniem. To ryby o odmiennych wymaganiach parametrów wody. Pomijając juz istotne fakty jak pH wody to sama optymalna temperatura odmienna dla obu ryb daje do myślenia.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Wspólna hodowla kilku gatunków Pielęgnic

Postautor: kodzaj11 » 17 grudnia 17, 10:31

O wlasnie, zapomnialem o tej pielegnicy, ktos trzymal Ramirezy z krewetkami? Przezyja krewetki? :P

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wspólna hodowla kilku gatunków Pielęgnic

Postautor: Hunter » 17 grudnia 17, 12:38

Młode jak tylko wyjdą z kryjówek to pójdą natychmiast do odstrzału. Większymi schorowanymi też nie pogardzą. Wcinają aż im się płetwy trzęsą ;) https://www.youtube.com/watch?v=bB9jZk3 ... xg&index=2

PS: to jest pielęgniczka, a nie pielęgnica :P
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Wspólna hodowla kilku gatunków Pielęgnic

Postautor: barttsw » 17 grudnia 17, 12:43

Hunter pisze:PS: to jest pielęgniczka, a nie pielęgnica
to swieta racja ale tez nie ktore maja naprawde wredny charakterek nie odstajac od pielegnic

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości