pechowa sytuacja.

ladyhippica
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 4 lutego 14, 12:14
Lokalizacja: Polska

pechowa sytuacja.

Postautor: ladyhippica » 4 lutego 14, 12:32

Witam serdecznie ! jestem nowym użytkownikiem, stosunkowo początkującym akwarystą. Posiadam 30 l krwetkarium, w ktorym radośnie staram się utrzymac ładne ubarwienie u red cherry ;) oraz 7 rasbor galaxy, albo jak kto woli niebieskie danio perłowe. Jakiś czas temu zdecydowałam się na reaktywację drugiego akwarium 112l, które kiedyś wykorzystywał tata. Wszystko poszło super, akwarium już stało około1,5 miesiąca, od tygodnia znajdowało się w nim 5 kirysków malutkich ( większej ilości nie dało rady z racji braków w sklepie ). Obsada poza nimi była kompletowana. Gdy wczoraj wrociłam do domu, pod akwarium była kałuża, a na łączeniu ścian powstał przeciek ( byc może ze starości ? ). Przyczyna bynajmniej nieznana. Z racji dośc krytycznej sytuacji byłam zmuszona do przełożenia kirysków do 30 l.
Problem polaga na tym, że zdaję sobie sprawę że zbiornik jest zbyt mały na krweteki, 7 galaxy i 5 kirysków malutkich, mimo że rybki sa naprawde małe, ale chwilowo nie jestem w stanie postawic nowej 112. Boję się wzrostu no2 z racji takiej ilości mieszkancow. Nowa 112 bedzie stała za mniej wiecej 2-2,5 miesiaca. Teraz moje pytanie zasadnicze, czy robiąc co 2-3 podmiany po max 10 % wody, żeby starac się zbic no2, albo żeby nawet nie dopuścic do jego wzrostu, te biedaki dadzą sobie radę ? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: pechowa sytuacja.

Postautor: kuba!!! » 4 lutego 14, 13:08

Witam
Wszystko zależy jaka masz filtrację w tych 30L. Jak filtracja jest dobra to nie powinno być problemu, ryby karm małymi porcjami dobrej klasy pokarmem (polecam hikari), podmiana 1/3zbiornika raz w tyg. rozumiem że pisząc kirys malutki masz na myśli corydoras pygmaeus?.
Obrazek

ladyhippica
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 4 lutego 14, 12:14
Lokalizacja: Polska

Re: pechowa sytuacja.

Postautor: ladyhippica » 4 lutego 14, 13:19

Filtr aquael fan 2, podłoze jbl manado, oświetlenie najprostsza żarówka 15 w o ile dobrze pamietam, nazw roślin kompletnie nie znam ( nie ja kupowałam i zasadniczo jakos nigdy nie dochodziłam nazewnictwa). Raz w tygodniu dodawałam pomniejszona dawke tetra plantmin, i co jakies 3 dni easy carbo ( nie szaleje z nim bo zmniejszal populację krewetek). W tym tyg. ma przyjśc makro tetry. Pokarm typowy dla krewetek jbl ( nic innego nie jedza, ani warzyw ani owoców, wybredniachy jedne ) dla galaxy oczlik i patki tetry oraz tropicala. Kiryski dostawały pokram dla ryb dennych tropicala oraz tabletki hikari. Mowiąc o kiryskach malutkich mialam na myśli corydoras habrosus.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: pechowa sytuacja.

Postautor: kuba!!! » 4 lutego 14, 19:47

filtr wystarczy, martwi mnie podłoże gdyż jest ostre i kirysy mogą się pokaleczyć.
ladyhippica pisze:W tym tyg. ma przyjśc makro tetry
jego nie podawaj bo i tak poziom azotu pewnie wzrośnie. Co do pokarmu to napisz co dajesz od tego Tropicala, wiele ich pokarmów jest słabej jakości.
Obrazek

ladyhippica
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 4 lutego 14, 12:14
Lokalizacja: Polska

Re: pechowa sytuacja.

Postautor: ladyhippica » 4 lutego 14, 20:24

Jeśli chodzi o tropicala to mam ichtio vit, z tetry mam tetra min - mix. Jeśli chodzi o podłoże, nie wydaje mi się byc ostre. Może nie mam dużego doświadczenia, ale coś tam sobie już siedzi. Manado jest podłożem docelowym w 112 l. Zanim zdecydowałam sie je kupic i do krewetkarium i duzego akwarium, wiele czytałam, patrzyłam na opinie. tak jak zresztą czytam o wszystkim nim kupię czy zrobię. Miałeś do czynienia z tym podłożem ?

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: pechowa sytuacja.

Postautor: kuba!!! » 5 lutego 14, 09:29

pokarmami tropicala nie karm w tym małym akwarium. Co do manado to miałem je w 240L i oceniam na minus. Do kirysów dobrym rozwiązaniem jest piasek kwarcowy lub bardzo drobny kwarcowy żwirek.
Obrazek

ladyhippica
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 4 lutego 14, 12:14
Lokalizacja: Polska

Re: pechowa sytuacja.

Postautor: ladyhippica » 5 lutego 14, 12:58

Osobiście manado oceniam na plus, bynajmniej w małym akwa. Zarówno ryby jak i krewetki wybarwione sa bardzo ładnie, a krewetki nawet maja dosłownie radoche z podnoszenia kamyczków ;) rośliny rosną i ukorzeniają się bardzo szybkim tempie. Białego podłoża nie bedę miec w 100 %, czarnego również. Kolorystyka to kwestia gustu, a mi nie dośc, że podobą sie manado, to równiez niezmiernie ładnie komponuje się z całym pokojem ;p
Dzisiaj zauważyłam lekkie obcieranie się jednego z kirysków o podłoże. Tak jakby ocierał sie cała prawą strona ciała. Nie ma żadnych zmian ani w zachowaniu, jje bardzo chętnie, buszuje razem z innymi nie tylko na dnie. No cóż, dalsza obserwacja będzie grana, tyllko ciężko wlepianie pogodzic z sesja ;p

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości