Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

dominikpl72
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 6 lutego 14, 11:54

Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: dominikpl72 » 6 lutego 14, 12:13

Witam,

Jestem typowym przypadkiem klienta "wpuszczonego w kulę" w sklepie zoologicznym. Podczas mojej nieobecności w domu żona z córką zakupiły "złotą rybkę" i po zapewnieniu przez sprzedawczynię, że w kuli rybka podpływa do powierzchni i oddycha powietrzem rybka trafiła do "klasycznej" kuli z niebieskim żwirkiem i plastikową roślinką. Wrrrr. W kuli rybka przebywała przez tydzień.

Zdjęcie, które widzicie poniżej pokazuje moją desperacką próbę uratowania rybki po intensywnym doszkoleniu się w necie. Akwarium funkcjonuje od trzech dni. Wiem, że wygląda spartańsko, ale chciałem w możliwie najszybszym tempie uruchomić akwarium i zabrać rybkę z kuli.
W tym celu zakupiłem akwarium Juwel 700 (ok 70 l).
Wsypałem żwirek kwarcowy 3-5 mm.
Do wody dolałem uzdatniacz Tetra Aqua Safe oraz dolałem preparat Tetra Safe Start.
Zasadziłem roślinki:
2 x Anubis congensis
1 x Cryptocoryna rubella
Na razie wszystko wygląda w porządku. Mam nadzieję, że rybka przeżyje początkowe etapy cyklu azotowego. To moje pierwsze w zyciu akwarium, więc proszę o wyrozumiałość.

Tu jest fotka:
Obrazek

Teraz do rzeczy - mam następujące wątpliwości:

1. Akwarium ma w zestawie zabudowany filtr, dodatkowo dokupiłem końcówkę napowietrzającą.
Końcówka napowietrzająca działa na zasadzie zwężenia strumienia wody i zaciągania bąbelków powietrza przez rurkę.
Taka konstrukcja powoduje, że woda wypływa z tej zwężonej końcówki z dość dużą prędkością, powodując trochę więcej niż delikatną cyrkulację wody w akwarium, pokazaną w formie czerwonej strzałki na zdjęciu. Intensywność tego obiegu wody jest taka, że po roślinach nie widac ruchu wody, ale np rożne drobiny (chyba nawet rybie kupki) pływają w wodzie i pokarm nie opada spokojnie na dno. Cyrkulacja ta jest na tyle intensywna, że rybka, przebywając w obszarze zaznaczonym na żółto, jest bardzo delikatnie, ale jednak "znoszona" w prawo i wyraźnie widać, że musi w tym obszarze pracować płetwami aby utrzymać się w jednym miejscu, nie jakoś intensywnie ale jednak. Z moich obserwacji wynika, że rybka znacznie chętniej przebywa w obszarze zaznaczonym na zielono - tam woda jest spokojniejsza. Nie żeby nie wypływała do obszaru żółtego, ale płynie tam tylko na chwilę i wraca do obszaru zielonego. Testowo wyłączałem filtr i wówczas rybka znacznie bardziej chętnie pływa w obszarze całego akwarium. Moje pytanie - czy wg waszego doświadczenia dobrze interpretuję, że taka cyrkulacja wody zbyt przeszkadza rybce? Czy objawy które opisałem - to już jest tzw "pralka"? Czy warto zdjąć tą końcówkę napowietrzającą aby strumień wody wypływający z filtra był łagodniejszy i ewentualnie dokupić osobny napowietrzacz?

2. Przy włączonej świetlówce (15 W) rybka większość czasu spędza przy dnie. Bardzo rzadko podpływa tylko na chwilę do góry i szybko wraca. Nawet w czasie karmienia nie wykazuje chęci do podpływania do górnej części. Przy wyłączonym oświetleniu dużo częściej podpływa do góry. Czy może to być spowodowane zbyt intensywnym światłem ? Zasadzić juz od razu wiecej roślin ? Czy welonowi mogę dodać jako ozdobę korzeń ?

3. Kwestia filtra. Filtr składa się z następujących warstw - cytuję opis producenta:
- Wata filtracyjna (biała) Włókno waty ma funkcję mechanicznego filtra wstępnego. Zapobiega ono głębokiemu wnikaniu do filtra gruboziarnistych zanieczyszczeń, jak np. obumarłych
części roślin.
- Gąbka węglowa (czarna) Gąbka z węglem aktywnym odtruwa wodę ze szkodliwych metali ciężkich i zanieczyszczeń organicznych.
- Gąbka do usuwania azotanów (zielona) Gąbka zawiera mikroorganizmy redukujące zawartość azotanów w wodzie.
- Gąbka filtracyjna o drobnych porach (niebieska) Gąbka filtracyjna o drobnych porach, znajdująca się w dolnej części filtra, zatrzymuje nawet najdrobniejsze substancje zawiesinowe i zapewnia krystalicznie czystą wodę.
Moje pytanie - czy warto trzymać gąbkę węglową ? Czy niepotrzebnie nie wyjaławia ona akwarium zwłaszcza tak ascetycznego jak obecnie ?
Może dołożyć zamiast tej gąbki jakąś ceramikę ?

4. Pytanie ogólne - czy mogę zrobić jeszcze coś więcej aby rybka miała większe szanse na przeżycie początkowych faz cyklu azotowego ? Czy za tydzień / dwa powinienem zrobić testy wody aby zbadać stan azotanów/azotynów ?

5. W zaistniałej "desperackiej" sytuacji - po jakim okresie sugerujecie pierwszy raz podmienić wodę ?

pozdrawiam
Dominik
Ostatnio zmieniony 8 maja 14, 21:50 przez dominikpl72, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: deXter » 6 lutego 14, 12:38

Sugeruje lecieć po test na no2 i no3 i badać codziennie.
Welon to brudas więc w niedojrzałym akwarium może być problem z tym i wodę trzeba będzie podmieniać nawet codziennie.
Co do podłoża lepszym rozwiązaniem byłby piasek welony uwielbiają kopać w podłożu.
Co do napowietrzania lepiej sprawdza się deszczownia, a do tego nie powoduje takiego ruchu wody w akwarium jak ta końcówka.
Rośliny możesz dodać, ale pamiętaj, że welony uwielbiają je jeść i niszczyć więc może być problem.
Jeżeli przeszkadza jej świetlówka to daj na taflę wody rośliny pływające [limnobium, salvinia, pistia czy nieszczęsna rzęsa]
Ogólnie duży plus za ratowanie rybola ^^
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Tadeus
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 27 grudnia 13, 20:43

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: Tadeus » 6 lutego 14, 13:15

Są dwa problemy. Uwielbiają kopać, więc w piasku łatwiej wykopią rośliny. Chyba że np. same roślinki obłożysz małymi otoczakami. A deszczownia utrudni przyjęcie się ewentualnych pływających roślin :)

Ja bym póki co zaopatrzył się w test No2 i jak skoczy, to szybko robił podmiany do 50% wody. Masz uzdatniacz, więc nie musisz wody na tak długo odstawiać przed wlaniem do akwarium.

Rośliny pływające na pewno rybka doceni. Tylko te w sklepie są najczęściej dość minimalistyczne i długo się przyjmują. Najlepiej spytać na forumowej giełdzie czy ktoś w pobliżu nie ma do oddania/sprzedania. Są ludzie, którzy co tydzień wywalają to wiadrami :)

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: kuba!!! » 6 lutego 14, 13:35

dominikpl72, filtr ustaw tak aby dmuchał na przednią szybę, lub na jakąś dekorację np. w dół na jakiś kamień, to sprawi że prąd wody nie będzie przeszkadzał rybie.

posadz rośliny lub daj jakieś pływające, większość ryb nielubi ostrego światła co nie zmienia faktu że po pewnym czasie się do niego przyzwyczai.

W twoim przypadku węgiel na start jest wskazany, po miesiącu zamienisz go na co bedziesz chciał
Obrazek

Awatar użytkownika
Rainok94
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 19 stycznia 14, 22:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: Rainok94 » 6 lutego 14, 13:42

Dominik , naprawdę odwaliłeś kawał dobrej roboty :dzieki:

Ja bym zrobił tak - może się dostosujesz do mojej rady.

Oddał welona komuś kto już ma odpowiednie warunki i zajmuje się tymi rybkami ;-) - dlaczego? Bo to 70 l to i tak wcześniej czy później będzie małe dla tej rybki , druga sprawa ,że one brudzą i jedzą rośliny.
Jak byś ją oddał to możesz wtedy odczekać swoje i po prostu zrobić ładne akwarium z większym polem do popisu :]
No i nie musiał byś zamykać się do jednej rybki.

dominikpl72
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 6 lutego 14, 11:54

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: dominikpl72 » 23 lutego 14, 21:58

Witam ponownie,
Dziękuję wszystkim za wypowiedzi i zapraszam na meldunek z pola bitwy :) Rybka przeżyła dwa tygodnie od założenia w dobrym stanie. Anubiasy dają radę bez problemu. Kryptokoryna była wykopywana i ledwo zipie :) Ja w tym czasie poczytałem, przemyślałem co dalej. Pewnie was zaskoczę :) Ponieważ miałem możliwość okazyjnie za grosze dostać roślinki, które przynajmniej pod względem temperaturowym i oświetleniowym pasują do parametrów mojego akwarium - postanowiłem zaryzykować i obsadzić baniaczek, pomimo iż są to gatunki w większości nie pasujące do teorii o temperamencie welonka :) Dodatkowo zmotywowało mnie to że wreszcie znalazłem interesujący i ładny korzeń pasujący rozmiarem do akwarium.
W dniu wczorajszym w baniaczku pojawiły się następujące okazy:
- Lomariopsis lineata (na korzeniu)
- Microsorium pteropus Trident
- Limnophila aquatica
- Heteranthera zosterifolia
- Hydrocotyle leucocephala
Zobaczymy co z nimi będzie - jak się zmarnują nie będzie wielkiej straty :) Dodatkowo - dołożyłem odbłyśnik do mojej świetlówki aby dobrze wykorzystać moje dumne 18 W mocy świecące się przez 10 h dziennie :)
Oto aktualny od wczoraj stan mojego baniaczka na dzień 23.02.2014 - po dwóch tygodniach od przymusowego nagłego startu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie wiem jak wam - starym wyjadaczom - ale mnie się podoba ta moja pierwsza w życiu aranżacja :)
Rybka na razie jest chyba troszkę przytłoczona zmianą i nie rozrabia - czekam jak się sytuacja w baniaku rozwinie.
To tyle na dziś - pozdrawiam.
Dominik.
Ostatnio zmieniony 8 maja 14, 21:50 przez dominikpl72, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
davidvilla
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 768
Rejestracja: 28 stycznia 14, 22:20
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu a

Postautor: davidvilla » 25 lutego 14, 14:13

dominikpl72 pisze:1. Akwarium ma w zestawie zabudowany filtr, dodatkowo dokupiłem końcówkę napowietrzającą.
Końcówka napowietrzająca działa na zasadzie zwężenia strumienia wody i zaciągania bąbelków powietrza przez rurkę.
Taka konstrukcja powoduje, że woda wypływa z tej zwężonej końcówki z dość dużą prędkością, powodując trochę więcej niż delikatną cyrkulację wody w akwarium, pokazaną w formie czerwonej strzałki na zdjęciu. Intensywność tego obiegu wody jest taka, że po roślinach nie widac ruchu wody, ale np rożne drobiny (chyba nawet rybie kupki) pływają w wodzie i pokarm nie opada spokojnie na dno. Cyrkulacja ta jest na tyle intensywna, że rybka, przebywając w obszarze zaznaczonym na żółto, jest bardzo delikatnie, ale jednak "znoszona" w prawo i wyraźnie widać, że musi w tym obszarze pracować płetwami aby utrzymać się w jednym miejscu, nie jakoś intensywnie ale jednak. Z moich obserwacji wynika, że rybka znacznie chętniej przebywa w obszarze zaznaczonym na zielono - tam woda jest spokojniejsza. Nie żeby nie wypływała do obszaru żółtego, ale płynie tam tylko na chwilę i wraca do obszaru zielonego. Testowo wyłączałem filtr i wówczas rybka znacznie bardziej chętnie pływa w obszarze całego akwarium. Moje pytanie - czy wg waszego doświadczenia dobrze interpretuję, że taka cyrkulacja wody zbyt przeszkadza rybce? Czy objawy które opisałem - to już jest tzw "pralka"? Czy warto zdjąć tą końcówkę napowietrzającą aby strumień wody wypływający z filtra był łagodniejszy i ewentualnie dokupić osobny napowietrzacz?

2. Przy włączonej świetlówce (15 W) rybka większość czasu spędza przy dnie. Bardzo rzadko podpływa tylko na chwilę do góry i szybko wraca. Nawet w czasie karmienia nie wykazuje chęci do podpływania do górnej części. Przy wyłączonym oświetleniu dużo częściej podpływa do góry. Czy może to być spowodowane zbyt intensywnym światłem ? Zasadzić juz od razu wiecej roślin ? Czy welonowi mogę dodać jako ozdobę korzeń ?

3. Kwestia filtra. Filtr składa się z następujących warstw - cytuję opis producenta:
- Wata filtracyjna (biała) Włókno waty ma funkcję mechanicznego filtra wstępnego. Zapobiega ono głębokiemu wnikaniu do filtra gruboziarnistych zanieczyszczeń, jak np. obumarłych
części roślin.
- Gąbka węglowa (czarna) Gąbka z węglem aktywnym odtruwa wodę ze szkodliwych metali ciężkich i zanieczyszczeń organicznych.
- Gąbka do usuwania azotanów (zielona) Gąbka zawiera mikroorganizmy redukujące zawartość azotanów w wodzie.
- Gąbka filtracyjna o drobnych porach (niebieska) Gąbka filtracyjna o drobnych porach, znajdująca się w dolnej części filtra, zatrzymuje nawet najdrobniejsze substancje zawiesinowe i zapewnia krystalicznie czystą wodę.
Moje pytanie - czy warto trzymać gąbkę węglową ? Czy niepotrzebnie nie wyjaławia ona akwarium zwłaszcza tak ascetycznego jak obecnie ?
Może dołożyć zamiast tej gąbki jakąś ceramikę ?

4. Pytanie ogólne - czy mogę zrobić jeszcze coś więcej aby rybka miała większe szanse na przeżycie początkowych faz cyklu azotowego ? Czy za tydzień / dwa powinienem zrobić testy wody aby zbadać stan azotanów/azotynów ?

5. W zaistniałej "desperackiej" sytuacji - po jakim okresie sugerujecie pierwszy raz podmienić wodę ?

pozdrawiam
Dominik


Akwarium Juwel rekord 700 :)
Filtr. - Czarną gąbkę wymień na zeolit. Inne gąbki możesz zostawić. Wymiana po pół roku na nowe. Juwel zaleca częściej ale oczywiście ma w tym interes. Czarna gąbka i tak po tygodniu traci swoje pierwotne właściwości. Nie kupuj białej waty oryginalnej Juwela bo się nie opłaca. Najlepiej zakupić arkusze waty filtracyjnej i sobie je dociąć.

Juwel nie produkuje deszczownic do swoich filtrów bio flow ale przy odrobinie umiejętności manualnych można zakupić inną deszczownicę i podłączyć ją pod wylot filtra. Rzeczywiscie strumień wody w tym filtrze jest dosyć mocny. U mnie po dwóch tygodniach rybki się przyzwyczaiły. Z tego co wiem to welonki nie preferują raczej tak dużej cyrkulacji.
15 watt day light która jest w klapie raczej nie powinna przeszkadzać rybce. To bardzo słabe oświetlenie.
Niestety z tego co powiedziała mi koleżanka która też ma welonkę większość roślin odpada bo ci je po prostu zeżre. Korzenie i gałązki wierzby jak najbardziej.
70 litrów spokojnie wystarczy ci na tego osobnika. Informacja z pierwszej ręki bo jak już mówiłem koleżanka z biura od lat hoduje welony.

dominikpl72
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 6 lutego 14, 11:54

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: dominikpl72 » 8 maja 14, 21:37

Dla zainteresowanych - aktualizacja na dzień 8.05.2014.
Akwarium ma 3 miesiące. Welonek ma się dobrze i rośnie :) Niestety delikatniejsze rośliny z aranżacji z lutego nie przetrwały próby kontaktu z łobuzem i dlatego dziś nastąpiła zmiana roślinnego wyposażenia akwarium.

Oto stan obecny:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

pozdrawiam
Dominik

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: deXter » 8 maja 14, 22:22

Źle się to nie prezentuje :)
Jak na welonie życie jest ok :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: kuba4410 » 8 maja 14, 22:26

Jest OK, ale temu Welonowi chyba przydałaby się większa chata :D
Ta roślinka po prawej przed filtrem to Anubias? Jeśli tak, to nie może on mieć kłącza pod żwirkiem, bo zgnije. Lepiej będzie jeśli przywiążesz go żyłką lub wędką do tego korzenia co tam masz ;)

Awatar użytkownika
davidvilla
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 768
Rejestracja: 28 stycznia 14, 22:20
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: davidvilla » 8 maja 14, 22:36

Juwel Rekord 700. Nie wygląda źle. Powiem więcej, jak na pierwszy raz to wygląda bardzo dobrze.
Visca El Barca! Més que un club!

Aliena
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 21 listopada 13, 19:39
Lokalizacja: Wawa

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: Aliena » 8 maja 14, 22:37

Fajnie to wygląda, chyba się skuszę na zywe roslinki dla welona, ale czy to aby 70 litrów? możesz podac wymiary akwa? czy ten welon taki duży ? czym go karmisz? no i nie da sie ukryc, że samemu mu smutno

Awatar użytkownika
Gismo
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 28 października 08, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: Gismo » 10 maja 14, 09:43

mnie się podoba
Szanuj forum i innych użytkowników - Oni także Cię szanują
„c’est en faisant n’importe quoi, qu’on devient n’importe qui!”

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: deXter » 10 maja 14, 10:09

Aliena pisze: to aby 70 litrów? możesz podac wymiary akwa? czy ten welon taki duży

Welon rośnie do 35 cm albo i więcej więc co w tym takiego dziwnego?
Aliena pisze: no i nie da sie ukryc, że samemu mu smutno

Na dwa przydałoby się już większe akwarium ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Aliena
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 21 listopada 13, 19:39
Lokalizacja: Wawa

Re: Pytania nowego użytkownika po desperackim uruchomieniu akwar

Postautor: Aliena » 10 maja 14, 13:21

nie no, nic dziwnego i bez przesady, 35 to już wiekowe osobniki z oczek wodnych, karmione narybkiem gupika ;) zdziwiłam sie, bo skoro 3 mies temu rybka była jeszcze w kuli to chyba zajmowała ją całą,
chodziło mi o stosunek wielkości welona do akwarium, któe ma niby 70 litrów.
Ja bym dokupiła drugiego, bo wiem, jak się zachowuja, jak sa same, a jak z towarzystwem, nawet mimo 70 l,
podejrzewam, że w miarę wzrostu weolna akwarium będzie wymienione, ja na przykład już rozglądam się za conajmniej 160 l, tylko małe przemeblowanie mieszkania muszę zrobić :)

Jaka jest dieta tego welona?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości