Start akwarium - problemy

tom88
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 11 maja 14, 13:37

Start akwarium - problemy

Postautor: tom88 » 11 maja 14, 13:59

Witam

Jestem początkującym akwarystą. Dawno dawno temu miałem akwarium 100 l , później z niego z rezygnowałem. Obecnie zakupiłem akwa 112 l z oświetleniem (aquael T2 2x24W), filtr wew. aquael UV filt 500 czy jakoś tak. Do tego roślinki ok. 10 gat. Jedna to na pewno moczarka kanadyjska. Na start dodałem bakterie SPECIAL BLEND. Po około tygodniu woda zaczęła robić sie mętna, białawo - zielona. Z tego co się orientuje to są to pierwotniaki. Wyczytałem na forum , że można próbować zaciemniać akwa, podgrzewać wodę - próbowałem brak efektów. Akwarium ma obecnie 2 tyg. Teraz będę dodawał kolejną dawkę SPECIAL BLEND według instrukcji- na start poszło 25ml, po tygodniu 15 ml , 2 tyg - 15ml , a później co 2 tyg. po 7,5 ml. Aha w zbiorniku mam korzeń tzn. bardziej jest to gałąź, którą znalazłem w lesie wygotowałem w roztworze soli , dokładnie szorowana, wypłukana w wodzie. Pytania moje są następujące: czekać dalej ,aż akwarium sie ustabilizuje ( trwa to do miesiąca?) dodawać systematycznie bakterie? robić podmianki co tydzień po 20-30%? rozumiem, że filtr czyścić w wodzie z akwarium , bo już po 2 tyg. coś słabo daje bąbelkami ( musze mu dmuchać w rurkę wtedy idzie lepiej ;) ). Aha bakterie wlewałem bezpośrednio do zbiornika ale można je też wlewać na wkład do filtra? może wtedy lepiej spełnią swoją rolę? Załączam zdjecie jak obecnie wygląda akwarium. Za odpowiedzi , rady z góry dziękuje.
[img][img]http://images64.fotosik.pl/966/547fe3adb595f4d2med.jpg[/img][/img]

Sauronaqua
Narybek
Narybek
Posty: 90
Rejestracja: 9 maja 14, 17:30
Lokalizacja: Niemcy

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: Sauronaqua » 11 maja 14, 15:09

Witam.Niedługo tez robię restart zbiornika,wiec takie tematy mnie interesują :) Moje pytanie jest takie.
Jakie to drzewo?
Czy było najpierw wysuszone(co najmniej 2 tygodnie musi schnąć na słońcu) potem musisz je namoczyć i patrzeć czy woda zmienia kolor.Jak nie zmienia kolor powinieneś wtedy zagotować korzeń w roztworze z sola.Następna sprawa to czy pozbawiłeś korzeń kory to bardzo ważne,kora po jakimś czasie w wodzie zaczyna zwyczajnie gnić.Ja bym problem widział w tym kawałku drewna co wrzuciłeś do wody.

tom88
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 11 maja 14, 13:37

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: tom88 » 11 maja 14, 15:29

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia co to za drzewo, na pewno liściaste. Znalazłem je na ziemi było wyschnięte na wiór także go nie suszyłem. Był moczony koło 2 tyg żeby w ogóle zatonął. Woda nie zmieniała koloru. Okorowany. Zastanawiam się nad kupnem korzenia w sklepie akwarystycznym ale tam też gwarancji nie ma co do tego drewna? Urodziło się nowe pytanie. Jak robie reset zbiornika to wyciągać roślinki i żwirek czy można spuścić wodę maksymalnie ile sie da? (do poziomu żwirku). Szczerze mówiąc troche mnie przeraża wyciąganie wszystkich roślinek i sadzenie. Jeżeli będe musiał już wyciągać roślinki to jak je przechować ?

Sauronaqua
Narybek
Narybek
Posty: 90
Rejestracja: 9 maja 14, 17:30
Lokalizacja: Niemcy

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: Sauronaqua » 11 maja 14, 15:46

Wiesz co może zacznij od wyciągnięcia tego drzewa na jakiś tydzień,zobaczysz czy coś się poprawi.

tom88
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 11 maja 14, 13:37

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: tom88 » 11 maja 14, 15:56

ok dzięki za odpowiedź ;)

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: Sance » 11 maja 14, 16:11

Filtr masz nowy? może padł element UV? Światło z filtra powinno wybić to zielone cholerstwo max po tygodniu.
Z tego co piszesz nie masz jeszcze ryb. Możesz spróbować ze światłem uv bezpośrednio do akwarium tylko ostrożnie na swoje oczy .
Również sól tylko niejodowana w proporcjach 1 łyżka na 50l wody powinna pomóc.
W ostateczności zostaje ci kompletny restart.

tom88
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 11 maja 14, 13:37

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: tom88 » 11 maja 14, 16:25

Faktycznie zapomniałem napisać o rybkach. Mam 2 kiryski i 2 zbrojniki błekitne.Także sól i UV odpada. Filtr jest nowy. Zobacze jak go będe czyścił to podłącze do prądu i czy diody bedą się świecić.

Sauronaqua
Narybek
Narybek
Posty: 90
Rejestracja: 9 maja 14, 17:30
Lokalizacja: Niemcy

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: Sauronaqua » 11 maja 14, 16:41

Moim zdaniem czy uv działa czy nie filtr powinien wodę oczyścić.Ja pierwsze co bym wywalił drzewo i poczekał co będzie się działo.

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: kuba4410 » 11 maja 14, 16:46

Wg mnie to na pewno nie od drewna. Po prostu pierwotniaki.

tom88
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 11 maja 14, 13:37

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: tom88 » 11 maja 14, 18:43

kuba4410 to co twoim zdaniem powinienem robić? czekać aż zbiornik dojrzeje? podmieniać wodę?

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: kuba4410 » 11 maja 14, 18:51

To chyba jednak nie pierwotniaki :neutral: Chyba zakwit wody. Poczytaj sobie o tym w necie ;)

Awatar użytkownika
Gismo
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 28 października 08, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: Gismo » 12 maja 14, 08:50

na dzień dobry podmianka wody ok 50-60% po czym na kilka dni wyłączyłbym oświetlenie a akwarium zakrył kocem. Ja z zielonym tak walczyłem i po tygodniu ciemności wszystko było ok.
Szanuj forum i innych użytkowników - Oni także Cię szanują
„c’est en faisant n’importe quoi, qu’on devient n’importe qui!”

sydney85
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 4 lutego 14, 16:45
Lokalizacja: UK

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: sydney85 » 12 maja 14, 10:00

Moim zdaniem to zakwit wody, nie wygląda to jak dojrzewajacy zbiornik. Stosujesz jakieś nawozy dla roślin? Wydaje mi się, że nie powinieneś stosować tego uzdatniacza do wody. W normalnych warunkach akwarium po miesiącu powinno być dojrzałe.
Pzdr

Jaki uzdatniacz? special blend to są bakterie.

Bakterie czy inne preparaty w płynie tego typu to dla mnie uzdatniacze wody :smile:
Ostatnio zmieniony 12 maja 14, 20:01 przez sydney85, łącznie zmieniany 1 raz.

tom88
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 11 maja 14, 13:37

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: tom88 » 12 maja 14, 12:31

Do żwirku był dodany na początku tetra plant initial sticks.

tom88
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 11 maja 14, 13:37

Re: Start akwarium - problemy

Postautor: tom88 » 12 maja 14, 13:49

Jaki uzdatniacz? special blend to są bakterie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości