Zakładam akwarium.

Stachu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 24 listopada 14, 16:51
Lokalizacja: ok wawy

Zakładam akwarium.

Postautor: Stachu » 24 listopada 14, 18:36

Cześć, chciałbym założyć akwarium. Tylko, że problem jest taki, że nie podobają mi się takie jak są w sprzedaży. Np. 60x30x40. Ja gustuje bardziej w np. 80x30x35. Czy takie akwarium niższe i dłuższe nie będzie gorsze od tego wyższego? Wodę w kranie mam twardą, czy to ogranicza jakoś szczególnie moje wybory co do rybek? Dodam, że chciałbym mieć rybki ładne i nie bardzo wymagające. Dużo roślin i ładnie to wszystko ułożyć. Może ktoś polecić gdzie w warszawie, albo okolicy zrobią pożądanie akwarium pod moje wymiary? Pozdrawiam
I czy ciężko jest samemu zrobić pokrywę z dobrym oświetleniem?

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: Zakładam akwarium.

Postautor: Brajanero » 24 listopada 14, 19:40

Nie nie jest gorsze ,każde akwarium będzie w porządku jeżeli dostosujesz do niego obsadę .
Akwaria w przybliżonych do twoich wymiarów spokojnie mozna dostać.
http://allegro.pl/akwarium-proste-98l-8 ... 28757.html
Samo stwierdzenie ,że masz twardą wodę nie wystarczy.
Czyli tak załóż akwarium ,wybierz podłoże (jak rośliniki to jakeś aktywne,albo substrtat ,albo jakaś ziemia)zalej wodą i zasadź możliwie dużo roślin ,odczekaj przynajmniej 2 tyg ,po tym czasie zmierz parametry czy akwarium jest dojrzałe i wtedy dobierz obsadę .

Jeżeli masz w sobie coś z majsterkowicza to bez problemu zrobisz pokrywę .

Stachu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 24 listopada 14, 16:51
Lokalizacja: ok wawy

Re: Zakładam akwarium.

Postautor: Stachu » 24 listopada 14, 23:59

Okej znalazłem u siebie w okolicy akwarium 80x35x35 i jutro jadę odebrać, a zakładałem, ze kupię 50-80L, podobno im większe tym lepsze, liczę, ze nie wyrzucą mnie z domu ;) odnośnie pokrywy, kupić, czy zrobić? Ma być wystarczająco dużo światła i dobrej jakości. A co dalej mam kupić, czy jeden filtr zewnętrzny, czy wew i zew , to jeszcze nic nie wiem, cały czas czytam ;)

Awatar użytkownika
davidvilla
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 768
Rejestracja: 28 stycznia 14, 22:20
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: Zakładam akwarium.

Postautor: davidvilla » 25 listopada 14, 09:29

Stachu pisze:Okej znalazłem u siebie w okolicy akwarium 80x35x35 i jutro jadę odebrać, a zakładałem, ze kupię 50-80L, podobno im większe tym lepsze, liczę, ze nie wyrzucą mnie z domu ;) odnośnie pokrywy, kupić, czy zrobić? Ma być wystarczająco dużo światła i dobrej jakości. A co dalej mam kupić, czy jeden filtr zewnętrzny, czy wew i zew , to jeszcze nic nie wiem, cały czas czytam ;)


Zanim kupisz cokolwiek zastanów się co to ma być za akwarium. Zielone, biotopowe?
Co to znaczy że ma wystarczająco dużo światła? wystarczająco do czego?
Stockowe pokrywy mają pojedyncze świetlówki od 15 - 24 wat. Przy takim świetle to pozostaje tylko lowtech.
Stąd moja rada. Poczytaj zanim kupisz cokolwiek.
Visca El Barca! Més que un club!

Stachu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 24 listopada 14, 16:51
Lokalizacja: ok wawy

Re: Zakładam akwarium.

Postautor: Stachu » 25 listopada 14, 12:32

Akwarium ma być towarzyskie. Obsada ryb i roślin do ustalenia w późniejszym czasie. Najpierw muszę coś wymyślić z pokrywa, chcę osiągnąć ok 0,5w/l , czyli muszę mieć dwie świetlówki po ok 25w. Pewnie sam ją wykonam, bo to co dzisiaj widziałem w zoologu, to mnie przeraziło. Potrzebuje tylko informacji co muszę kupić ( jakie oprawki, świetlówki itp kupić do pokrywy diy) filtr planuję jbl e901, czy on jeden wystarczy? Rośliny planuje podstawowe gatunki, nie za bardzo wymagające, żeby ładnie zarosły zbiornik ;)

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Zakładam akwarium.

Postautor: KAMYK32 » 25 listopada 14, 14:26

Stachu pisze: Najpierw muszę coś wymyślić z pokrywa, chcę osiągnąć ok 0,5w/l , czyli muszę mieć dwie świetlówki po ok 25w.

Dokładniej 2x24W najlepiej T5 .
Stachu pisze: Pewnie sam ją wykonam, bo to co dzisiaj widziałem w zoologu, to mnie przeraziło. Potrzebuje tylko informacji co muszę kupić ( jakie oprawki, świetlówki itp kupić do pokrywy diy)

Może coś takiego:
http://www.zoolight.pl/product-pol-1375 ... odbl-.html
Stachu pisze: filtr planuję jbl e901, czy on jeden wystarczy?

Filtrację dobieramy do obsady ;-) ,ale tu raczej nie będzie problemu z takim filtrem.

Stachu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 24 listopada 14, 16:51
Lokalizacja: ok wawy

Re: Zakładam akwarium.

Postautor: Stachu » 27 listopada 14, 18:28

Miało być 98l, a jest 112l. Teraz problem, jak zrobić pokrywę, żeby woda nie spływała po zew ściance. Dostęp do spienionego pvc, pleksy itp mam nieograniczony.

onlyshot
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 3 listopada 13, 17:25

Re: Zakładam akwarium.

Postautor: onlyshot » 27 listopada 14, 18:48

W jaki sposób spływa Ci woda? Po co robić pokrywę nie lepiej było kupić gotową lub belkę ? Przynajmniej estetyczniej bo te niektóre samo robione to aż w oczy kolą.

Stachu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 24 listopada 14, 16:51
Lokalizacja: ok wawy

Re: Zakładam akwarium.

Postautor: Stachu » 27 listopada 14, 23:00

Jeszcze mi nie spływa bo nie mam pokrywy, chce tego uniknąć jak będę robił pokrywę. Nie kupilem gotowej bo żadna z gotowych nie zaspokoja moich wymagań ;)

pawelk141
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 6 marca 14, 12:13

Re: Zakładam akwarium.

Postautor: pawelk141 » 27 listopada 14, 23:19

Tylko jak bedziesz robił ta pokrywe to przypilnuj sobie przez pierwsze dni czy nic nie kapie bo mam u siebie robiona pokrywe z spienionego pcv i mam ja na jednym z rogów lekko podważona bo jak jest normalnie położona to mi leci po sciance. Ja w pierwsza noc po podłączeniu wszystkiego pojechałem do znajomych i rano jak wróciłem to sie okazało że jest wyciek:)

Stachu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 24 listopada 14, 16:51
Lokalizacja: ok wawy

Re: Zakładam akwarium.

Postautor: Stachu » 29 listopada 14, 15:06

Powiedzcie mi jakie rybki mogę trzymać przy takich parametrach ph7,5 gh30
Oraz czy piasek bazaltowy czarny 0,8-1,6 będzie się nadawal, bo podobają mi się ciemne podłoża

Awatar użytkownika
davidvilla
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 768
Rejestracja: 28 stycznia 14, 22:20
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: Zakładam akwarium.

Postautor: davidvilla » 30 listopada 14, 11:19

OMG. Gh 30 to rozpuszczony kamień.
Gupik pawie oczko i Endlera, kilka odmian Gurami, Mieczyk, Modrook słoneczny, Molinezja, kilka gatunków pyszczaków, Sum Rekini i Platka. Więcej nie przychodzi mi do głowy. Na większość tych ryb zbyt małe akwarium.
Bazalt sobie daruj już choćby dlatego że nie występuje w zbiornikach naturalnych w przyrodzie i nie jest podłożem akwarystycznym.
GH 30 to tragedia. Proponuję zainwestować w filtr RO i mieszać kranovitę.
Czy mierzyłeś Ph i Gh? Testami paskowymi?
Po za tym krasne jak i nne glony uwielbiają taką twardą wodę.
Visca El Barca! Més que un club!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości