Moje pierwsze akwarium-pytania

Awatar użytkownika
Arizona
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 stycznia 15, 18:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: Arizona » 24 stycznia 15, 21:00

Tu są odmulacze do akwariów o różnej pojemności :) Pierwszy na liście to odmulacz do 20-60 l.

http://www.zooplus.pl/shop/rybki/srodki ... oza/401951

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: deXter » 24 stycznia 15, 21:47

Zostaw dno w spokoju i go nie dotykaj a unikniemy kolejnego tematu mam mętną wodę, rośliny mi nie rosną i takie tam.

Grzałką 100W w 60 litrach kto co lubi ja bym dał i nie wydawał więcej hajsu jak masz dość ciepło w domu to i tak i tak prawie w ogóle się nie włączy :)
Ja u siebie nie stosowałem bo 22-26 stopni to było na spokojnie :)
Jak się włączy to wody też nie zagotuje po prostu szybciej ją podgrzeje.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Arizona
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 stycznia 15, 18:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: Arizona » 24 stycznia 15, 22:21

To dobrze,że nie zdążyłam kupić tego odmulacza,zwłaszcza,że to też niemały koszt,jeśli się chce od razu coś porządniejszego kupić.

A przy podmianie wody czyścić szyby? Tzn.potrzebny jest skrobak do szyb?

W domu mam ciepło.Teraz zimą tylko rura grzeje,grzejnika nie muszę podkręcać. Latem z kolei w tym pokoju,gdzie stać będzie akwarium jest przez większość dnia cień.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: deXter » 24 stycznia 15, 22:34

Skoro masz już grzałkę to po co kupować kolejną 60W? masz 100W daj 100W jak się zatnie termostat to nie ważne czy to 60W czy 100W akwarium i tak ugotuje.

Szyby czyść gąbką do naczyń żadnych magnetycznych takich czyścików czy skrobaków.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

el_muerte
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 542
Rejestracja: 26 grudnia 13, 18:24
Lokalizacja: Toruń

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: el_muerte » 25 stycznia 15, 02:31

Biorąc pod uwagę rady deX-a, pamiętaj że to ortodoks i prawdopodobnie cały rok bez względu na pogodę jeździ rowerem, ma w domu gramofon, piec kaflowy, własne kury i kozę ;) Nie neguję minimalizmu, wręcz mam do niego szacunek, ale jako początkująca wiedz, że jest jasna ścieżka deX-a, ale i ciemna droga czyścików magnetycznych, akwariów profilowanych i o zgrozo gotowego podłoża kupowanego w sklepie. Ty masz wybór którą z nich podążyć ;)
Ostatnio zmieniony 25 stycznia 15, 02:38 przez el_muerte, łącznie zmieniany 1 raz.
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

Akwarium 54 l a w nim:
10 x Paracheirodon innesi, 3 x Corydoras pygmaeus, 3 x Macrotocinclus affinis,
2x Apistogramma borellii, 1 x Pomacea diffusa

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: slaeer » 25 stycznia 15, 02:38

Czyscik magnetyczny-fuj, po co to komu ? Co do podloza to wszystko zalezy od zasobnosci portfela, mnie wizja kilkuset zlotych bo i takie sa za sztuczniaka zwyczajnie przeraza.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: deXter » 25 stycznia 15, 12:37

el_muerte pisze:i prawdopodobnie cały rok bez względu na pogodę jeździ rowerem, ma w domu gramofon, piec kaflowy, własne kury i kozę

Żyje w mieszkaniu, rowerem śmigam bo autobusy za długo po Łodzi jeżdżą, ale wole samochód, gramofon tak mam, pieca niestety nie :( zwierzyna na kostce brukowej żyć nie chciała, ale mam szczura! liczy się ;>

Czyścik magnetyczny jest ok, nawet takowy posiadałem i używałem byłem zadowolony, do momentu jak nie przyjechałem do domu i zobaczyłem porysowaną całą przednią szybę. Tatuś pięknie wyczyścił mi szyby w akwarium. to były ostatnie chwile czyścika.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Arizona
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 stycznia 15, 18:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: Arizona » 25 stycznia 15, 12:38

el_muerte pisze:Biorąc pod uwagę rady deX-a, pamiętaj że to ortodoks i prawdopodobnie cały rok bez względu na pogodę jeździ rowerem, ma w domu gramofon, piec kaflowy, własne kury i kozę ;) Nie neguję minimalizmu, wręcz mam do niego szacunek, ale jako początkująca wiedz, że jest jasna ścieżka deX-a, ale i ciemna droga czyścików magnetycznych, akwariów profilowanych i o zgrozo gotowego podłoża kupowanego w sklepie. Ty masz wybór którą z nich podążyć ;)


Bardzo dobrze,że przedstawiacie mi dwie ścieżki,którymi mogę podążyć ;-) Dobrze,że najpierw zajrzałam tu i się radzę doświadczonych,bo chciałam zwyczajnie hurtem wszystko zamówić,a później by się okazało,że przepłaciłam albo niektóre rzeczy są mi niepotrzebne.Prawda jest taka,że obecnie jest niezliczona ilość gadżetów akwarystycznych,o których w czasach dzieciństwa mogłam pomarzyć,a i tak jakoś sobie z akwarium radziłam,przecierając właśnie ściereczką.
Mam w domu kota i też wiem jak to jest,można mieć zwykłą kuwetę za 30,40 zł,a można kupić wymyślną samoczyszczącą się za kilkaset złotych.I to od nas,naszych upodobań czy zasobności portfela zależy,co wybierzemy.

W przypadku akwarium i tak większość rzeczy trzeba kupić.Ale jeśli na czymś można zaoszczędzić,to byłoby fajnie.Akurat znalazłam stronkę,na której jakiś gość opisuje,że właśnie ziemia ogrodowa do akwa w zupełności wystarczy.Dexter też o tym pisał.Żwirek rzeczny na allegro widziałam 1 kg za 1 zł.Do akwarium 60 l będzie potrzebne gdzieś 8-10 kg żwirku.

Czy ziemię do akwa tak kłaść,żeby po bokach było pusto i w te miejsca najpierw dać żwir?

http://www.apisto.pl/index.php?option=c ... &Itemid=23

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: deXter » 25 stycznia 15, 12:42

Arizona pisze:.Do akwarium 60 l będzie potrzebne gdzieś 8-10 kg żwirku.

Mało imo zdecydowanie za mało.

Ziemi dajesz 1-2 cm, na to żwirku minimum 4-5 cm. Wyjdzie więcej coś mam wrażenie.

Arizona pisze:Czy ziemię do akwa tak kłaść,żeby po bokach było pusto i w te miejsca najpierw dać żwir?

Dokładnie tak ma być.

Na naszym forum też masz kupę info na temat akwariów na ziemi :) w tym 2 moje akwaria :P

BTW. Tip na przyszłość jakbyś się wkręciła w rośliny bardzo dobre podłożę do akwarium roślinnego jest w Tesco. Tak nazywa się to niezbrylający żwirek dla kota :) Jedyny minus strasznie lekkie i trzeba się nauczyć tym posługiwać.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Arizona
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 stycznia 15, 18:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: Arizona » 25 stycznia 15, 12:59

Na allegro przy żwirku rzecznym było napisane,że do 112 l akwarium potrzeba 15-20 kg żwirku,więc do 60 l gdzieś tak połowę mniej,ale pewnie gdzieś tak ok 15 kg wyjdzie,skoro warstwa 4-5 cm ma być.

A słuchajcie,tę ziemię jak i żwir to się wymienia co jakiś czas? Robi się w ogóle generalne mycie akwa z płukaniem żwiru,wymianą ziemi czy tylko operuje się podmianami wody?

Tu jest biogrunt,wygląda jakby był z granulek. I niby nie trzeba go mieszać z wodą,bo w przypadku ziemi ogrodowej są rady,żeby przed wsypaniem do akwa rozmieszać ją trochę z wodą,żeby wygodniej się kładło.

http://allegro.pl/biogrunt-aktywne-podl ... 60800.html

Awatar użytkownika
kemustek
Ryba
Ryba
Posty: 104
Rejestracja: 16 stycznia 15, 12:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: kemustek » 25 stycznia 15, 13:05

Ja mam akwarium o powierzchni podstawy 60x30 i mam 10kg żwirku rzecznego 1-3mm i teraz sądzę że jednak za mało. Z tyłu mam ok 3m ale z przodu tylko 2. Po czasie dałbym go więcej.
"Nim się odezwiesz pomyśl pierw nieco bo często słowa jak by z worka lecą!"

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: deXter » 25 stycznia 15, 13:10

Arizona.
Ziemie z worka sypie na dno akwarium i obsypujesz na około żwirkiem jak wcześniej pisałaś.
Potem spryskujesz ją wodą lub po prostu delikatnie polewasz, aby zrobiło się lekkie błotko. Na to sypiesz resztę żwirku i to wszystko.

Ten biogrunt nie ma dla mnie sensu po prostu tyle. Możesz ziemi nie polewać tylko przez pierwsze w miechy mogą z podłoża uciekać bąble gazu i nie ma się czym przejmować.

Tylko pamiętaj ziemia to specyficzne podłoże trzeba uważać przy sadzeniu roślin i przesadzaniu, aby nie kopać dołów w takim podłożu.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Arizona
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 stycznia 15, 18:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: Arizona » 25 stycznia 15, 13:51

No właśnie już się obawiam jak ja zasadzę te rośliny.Nie jestem typem kwiatowca.W domu nie mam kwiatów,gdyż jest kot,a kot lubi rośliny podgryzać,więc żeby mieć ten problem z głowy,nie hoduję kwiatów.A jak już dostanę jakiegoś w doniczce czy cięte,to stawiam wysoko w miejscu niedostępnym dla kota i tyle z tego mam pociechy ;-)

Te rośliny widziałam są w takich koszyczkach.Koszyczek się ściąga a korzenie przycina,czy nie?

Czy dajecie po akwaria jakieś stabilizatory,czy zwyczajnie akwarium na blacie mebla stoi?

el_muerte
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 542
Rejestracja: 26 grudnia 13, 18:24
Lokalizacja: Toruń

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: el_muerte » 25 stycznia 15, 13:59

Dokładnie tak, wyciągasz z koszyka, tniesz korzenie, ale proponuje poszukać na lokalnym forum lub OLX dawcy roślin ;)
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

Akwarium 54 l a w nim:
10 x Paracheirodon innesi, 3 x Corydoras pygmaeus, 3 x Macrotocinclus affinis,
2x Apistogramma borellii, 1 x Pomacea diffusa

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Moje pierwsze akwarium-pytania

Postautor: deXter » 25 stycznia 15, 14:02

Tak tak rośliny z forum najlepiej wspieraj swoich :D
Co do sadzenia roślin cały poradnik jest na forum w dziale rośliny polecam przeczytać :)

Pod akwa w moim przypadku szła zawsze pianka panelowa.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości