dystrybucja CO2 (w akwarium)

goldi_
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 23 stycznia 15, 23:03
Lokalizacja: Piła

dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: goldi_ » 28 stycznia 15, 23:27

Pewnie daje sie zauważyć że rozpracowuje bilans węgla :)

Kilka znanych mi przypadków przedawkowania gazu (czy to z powodu awarii cz błedów obsługi) i przyznam fakt ten mnie zniechęca do stosowania CO2 mimo zbiornika 600l ze sporą ilością zielska (a wszystko wskazuje ze nie jest to docelowy zbiornik z roślinkami).

Przeczytałem gdzię art. dotyczący bodaj wrocławskiego botanika że tam co dozowane jest do dzwona jednorazowo w ten sposób ze następuje jego napełnienie i w ciągu dnia/doby większość sie rozpuszcza w wodzie i kolejnego ranka następuje dopuszczenie .

Zaciekawiło mie to rozwiazanie bo jak sie wydaje eliminuje wszystkie moje lęki związane z bezpieczeństwem a dodatkowo idealnie nadaje sie nawet do zautomatyzowania w sposób banalny.

Oprócz oczywistego pytania o Wasze na ten temat opinie i doświadczenia będę chciał i tak dopytać o parametry tego rozwiązania typu powierzchnia czynna dzwonu i intensywnoć wymiany gazowej.

(?)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: deXter » 29 stycznia 15, 16:10

Tak z ciekawości nie uważasz, że temat o CO2 bardziej pasuje do działu rośliny?
goldi_ pisze:Przeczytałem gdzię art. dotyczący bodaj wrocławskiego botanika że tam co dozowane jest do dzwona jednorazowo

Fajnie, konkrety? Bo mam dziwne wrażenie, że piszesz o akwariach roślinnych z wrocławskiego zoo. Różnica jest taka, że tamte akwaria to typowe LT więc takie rozwiązanie jest ok.
W akwarium typowo roślinny, a mówię tu o HT taka metoda jest zbyt mało wydajna.

Jak boisz się zagazowania ryb to może odpuść sobie rośliny bo niestety, ale nie tylko CO2 może zaszkodzić zwierzętom.

goldi_ pisze:i tak dopytać o parametry tego rozwiązania typu powierzchnia czynna dzwonu i intensywnoć wymiany gazowej.


No to czekamy na wyniki badań :)

Mam dziwne wrażenie, że za wszelką cenę próbujesz wynaleźć na nowo koło, albo wyważyć otwarte drzwi.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

goldi_
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 23 stycznia 15, 23:03
Lokalizacja: Piła

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: goldi_ » 29 stycznia 15, 19:44

Mylisz sie - przeczytałem że profesjonalnie prowadzone akwaria stosują taką metodę to po prostu próbuję dopytać i niczego nowego nie wymyślam ,

Nie mam zresztą aspiracji aby prowadzić jakieś badania na roślinach - nie mam po prostu takiej wiedzy i to jest jeden z głownych powodów mojej obecności na tym forum.


Przy okazji: próba zdobycia jakiejkolwiek wiedzy na temat metod prowadzenia akwarium roślinnego premiowana radą moderatora "odpuść sobie roślinki" ... hmm

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: deXter » 29 stycznia 15, 19:49

goldi_ pisze:zytałem że profesjonalnie prowadzone akwaria stosują taką metodę to po prostu próbuję dopytać i niczego nowego nie wymyślam ,

Dasz wreszcie link do jakiegoś artykułu?
Bo znam profesjonalnie prowadzone akwaria roślinne i w żadnym nie ma dzwonów.
Są za to spieki i reaktory...

Nie badania na roślinach, a nad rozpuszczalnością CO2 ;]

Ja Cię nie zniechęcam do roślin, ale skoro boisz się podstawowego nawozu to co mówić o reszcie?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

goldi_
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 23 stycznia 15, 23:03
Lokalizacja: Piła

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: goldi_ » 29 stycznia 15, 20:09

boisz nie boisz - na razie jest aldehyd z wyboru co do którego też miałem pytania
Po jednoznacznej opinii speców z tego forum o wyższości CO2 nad alde3hydem zaczynam kombinować nad CO

źle albo nielogicznie ?

Co do linku to będzie problem bo nie pamiętam gdzie czytałem i w swoim poście napisałem " ... dotyczący bodaj wrocławskiego botanika ..." gdzie słowo "bodaj" miało podkreślić moją niepewność co do miejsca do którego sie odnoszę
Być może dotyczyło to wrocławskiego zoo bo jeśli chodziło o wrocław to raczej pewne

Pamiętam dokładnie opis akwariów oraz ze to stare zbiorniki po cześciowej wymianie ram stalowych

Zresztą to był wywiad z jakimś profesorem botanikiem więc skoro profesor botaniki opisuje w skrócie metodę nawożenia co2 za pomocą takiego dzwonu no to sorry - zarzut o wyważaniu drzwi ...(?)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: deXter » 29 stycznia 15, 22:32

https://www.youtube.com/watch?v=JlcdSgyD4cs

Obejrzyj dokładnie jeszcze raz film i się zastanów nad tym co pan dr, a nie profesor mówi.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

goldi_
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 23 stycznia 15, 23:03
Lokalizacja: Piła

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: goldi_ » 29 stycznia 15, 22:53

O! dzięki bo mi sie zapomniało gdzie to było .

Mniejsza o prf czy doktor zoo czy botanik - chodzi mi o te dzwony :)


Nad czym mam sie zastanowić ? zamiast ciągle mnie egzaminować i co i rusz rebusy nowe zapodawać napisz bo nie mając dostatecznego doświadczenia psu na bude moje wymyślania

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: deXter » 29 stycznia 15, 22:59

Pan doktor sam powiedział, że wszystkie te akwaria to akwaria LT, a w takim zbiornikach nie stosuje się CO2 lub bardzo mało. To bardzo mało CO2 to właśnie taki dzwon, który się napełnia gazem i czeka aż rozpuści.

moje 63 litrowe akwarium na start pochłonęło około 40-60 litrów gazu rozpuszczanego przez dzwon z aktywnym przepływme wody.

Problem polega na tym, że taki dzwon nie daje odpowiedniego CO2 w akwariach gdzie światła jest więcj niż 0.3W/L.

Już skończyłem zgadywanki ;]

Pytanie jest co Ty chcesz z tym zrobić, a bardziej jakie akwarium Ty chcesz prowadzić.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

goldi_
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 23 stycznia 15, 23:03
Lokalizacja: Piła

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: goldi_ » 30 stycznia 15, 15:20

To czy kawarium będzie sie nazywało LT czy HT t mnie szcerze mówiąć gila .

Chcę mieć akwarium z biotopem amazońskim z dość bujną roślinnością.

Czy mi zależy żeby produkować na max. zieloną masę ? średnio bardziej mi zależy żeby to wyglądało przyzwoicie.

Jak skonstruowałem model nawożenia (w tym tzw carbo) światło na max wprawdzie miałem co tydziń wiaderko z przycinki na śmietnik ale wcale mnie to nie satysfakcjonowało .
Rosliny sie porobiły dośc karykturalne zwłaszcza że międzywęźla (tak to sie chyba nazywa) były długie i jak powiedziłem nieładne .
Troche przygłodziłem te roślinki (w tym za waszą radą ostatnio ograniczyłem światło) i z zadowoleniem zauważyłem że zaczynają sie robić ładniejsze (liście gęściej wyrastają itp)

Tak więc zarzucenie intensywnego nawożenia i intensywnego oświetlenia przyniosło rezultaty .
Skoro tak to niech sobie będzie Low tech .
Póki co nie umiem obliczyć /oszacować ile to moje coś potrzebuje węgla więc tak sobie szperam i podpytuje tu i ówdzie .

To jest sytuacja na teraz ale ponieważ przygotowuję sie na zmianę zbiornika do wielkości rzedu 1500-2000 l kilka tematów muszę rozpykać bo późniejsze przeróbki czy ine porażki będą bardziej bolały

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: deXter » 30 stycznia 15, 15:49

goldi_ pisze:Rosliny sie porobiły dośc karykturalne zwłaszcza że międzywęźla (tak to sie chyba nazywa) były długie i jak powiedziłem nieładne .

Za mało światła w akwarium względem nawożenia to się dziwisz, że masz duże międzywęźla?

Planujesz akwarium rozmiarów wystawowych jak dla mnie. Takie akwarium ma wyglądać, a nie szpecić zbędnym akcesorium, a właśnie takim będzie dzwon.

Chcesz mieć kontrolę nad CO2 zrób reaktor CO2 nie musisz przecież podawać stale gazu, napełniasz reaktor i zostawiasz, aż się rozpuści i tyle, tylko co to ma dać? według mnie nic.

Rób jak chcesz z dzwonów w akwarystyce wycofano się dawno temu.
To czy to będzie HT czy LT to jest znacząca różnica, znacząca pod względem zastosowania właśnie technologii, ale skoro Tobie to bez różnicy to hmm komu ma być?
Nie ja będę prowadził to akwarium tylko Ty, a to Ty masz wiedzieć co tam będzie.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

goldi_
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 23 stycznia 15, 23:03
Lokalizacja: Piła

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: goldi_ » 30 stycznia 15, 16:17

światła miałem 0,67W/l więc ciemności to nie były.
W efekcie wypad zrobiło kilka gatunków między innymi limnofila sesiflora znalazła nowy domek w "kotniku" i jest bajka (a tam ciemno - oświetlenie fabryczne)

Wstępnie zaprojektowany przezemnie dzwon nie byłby widoczny - mam awersje do wszelkiego rodzaju urządzeń w akwarium . widok np grzałki już mnie drażni (dlatego wewnątrz moich zbiorników nic nie ma z techniki)

Bez róznicy to mi jest nazwa i jego klasyfikacja - ma być dobrze i rośliny mają znaczaco róznic sie od kompostu :) a z tego co mi wiadomo granica między LT i HT jest płynna i ciagle migruje

Piszesz ze z dzwonów sie wycofano - ok nie upieram sie a wprowadzenie jakiegoś rozwiązania technicznego nie jest dla mnie problem z tym że często obserwuję przekombinowania i bywa że najprostsze mechanizmy są wspaniałe
Tak więc jeśli reaktory mieszalniki czy co tam jeszce to nie tylko moda a jednocześnie są wymierne efekty tego stosowania - jestem ZA tylko lubię wiedzieć dlaczego tak a nie inaczej ma być

PS
Sam jestem ekspertem w swojej dziedzinie i cenie stanowiska innych ekspertów stąd wcale nie jest powiedziane czy np Ty nie dostaniesz zaproszenia do współtworzenia tego zbiornika bo taka koncepcja mi świta

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: deXter » 30 stycznia 15, 18:47

https://www.youtube.com/watch?v=VUmpkedjJlM
Tutaj masz film działania takiego reaktora według mnie jest to idealny kompromis pomiędzy Twoim, a moim rozwiązaniem :P
Tzn odejdźmy od dzwonu na rzecz czegoś wydajniejszego co da radę w akwarium z większą ilością światła.
https://www.youtube.com/watch?v=UAgn7Jqr-hQ
Tutaj masz dzwon z wymuszonym obiegiem też bardzo fajne rozwiązanie, ale jak widać brzydkie :)

Ja się nie upieram, że dzwon ble, ale imo nie przy świetle większym niż 0.5W/L, a czasem i przy mniejszej ilości jest zbyt mało wydajny.

Co do lini pomiędzy LT, a HT różnica się upłynnia bo dużo ludzi pisze, że ma LT w akwarium gdzie podmiana jest co tydzień światła jest 0.5W/L dają CO2/carbo plus potas, i na dnie jest ziemia.
Dla większości jest ziemia to jest LT, a tu pupa prawda.. Dlatego granica się upłynnia.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

goldi_
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 23 stycznia 15, 23:03
Lokalizacja: Piła

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: goldi_ » 30 stycznia 15, 19:23

piszesz że to kompromis - a Twój wybór bez kompromisu?

Jak obliczasz ilość podanego gazu ?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: deXter » 30 stycznia 15, 20:00

Jeżeli akwarium rzędu 600 plus to ja bym robił reaktor bo będziesz miał albo sump albo kubły więc po co zagracać środek :P

Nie wiem jak obliczyć ja dawałem na oko i jak widać po moim akwarium moje oko było dobre.

Możesz sobie założyć wskaźnik CO2 i sprawdzać czy jest ok to też jest jakieś zabezpieczenie dla Ciebie.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

goldi_
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 23 stycznia 15, 23:03
Lokalizacja: Piła

Re: dystrybucja CO2 (w akwarium)

Postautor: goldi_ » 30 stycznia 15, 20:33

W moim akwarium nawet termometra nie ma - WSZYSTKO musi być poza zbiornikiem dlatego sumpa też nie będzie bo komin jest nie do zaakceptowania.

Właśnie to dozowanie na oko jest najbardziej irytujacym elementem tego rozwiazania

Niemniej dzięki za cierpliwość że o informacjach nie wspomnę (a to pewnie nie koniec)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości