Akwarium 25l LT

LYZKA
Ryba
Ryba
Posty: 239
Rejestracja: 23 marca 14, 15:01

Akwarium 25l LT

Postautor: LYZKA » 4 lutego 15, 23:08

Założyłam nowy temat bo jest co prawda o zakładaniu od nowa, ale z zupełnie innym pomysłem.
Jako, że chcę by akwa było niskobudżetowe ;], nie chce bawić się w sprawdzanie parametrów wody i w nawożenie, własnie dlatego wybrałam LT.
Mam jednakże kilka pytań.
1. Filtr z jakiego korzystałam w starym akwarium ( nie było w nim roślin, same korzenie i zbyt dużo rybek jak na takie akwarium, dokładnie 5 neonków i jeden zbrojnik) (stare rybki już są oddane do sklepu :) ) to AQUAEL FZN-3. W starym akwa był niesamowity syf na dole.. cała woda poszła do kibelka. Ale w filtrze na dole miałam w skarpetkach cienkich podkład nasypany i na to dopiero watę specjalną. Watę również wywaliłam bo była czarna, dosłownie, ale nie wiem co zrobić z tym w skarpetkach :D. Akwarium na pewno nie miało zbyt dobrych parametrów, lecz bakterie na tym na pewno są, więc może to zostawić? Co o tym sądzicie? Czy wsadzić tylko samą gąbkę?
2. Pod spód kładę ziemię ogrodową. Na to pójdzie siateczka, a na to żwirek. Che kupić taki drobny tylko nie wiem dokładnie jaką wielkość ;/ patrząc np. na to
http://r35p3ct.home.pl/blueway/allegro/zn.jpg
Jaki był by najlepszy? Czy to po prostu kwestia gustu? Czy jakieś większe problemy są z takim drobnym?
3. Te pytanie bd dotyczyło oświetlenia ;]. Obecnie mam AQUAEL Econoline 11W v2. Akwa mam tak postawione, że jest narażone na promienie słoneczne, i za bardzo nie mam gdzie go przestawić, czy to będzie duży problem? Z tego co wyczytałam na necie to chyba nawet powinno docierać do niego słoneczne światło, z powodu braku dostatecznego oświetlenia zewn.
4. Roślinki. Zamierzam kupić Nurzańca, mech jawajski, i może jeszcze jedną gałęzatkę. Czy jest coś jeszcze mało wymagającego? I czy kupić od razu dużo tych roślinek czy wystarczy kilka i czekać aż się porozrastają same?
Generalnie najbardziej zależy mi na odpowiedzi na 1-wsze pytanie. Ale na resztę też będę czekać :).
Z góry dzięki za odp.
„Największym powodem do chwały nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że potrafimy się po upadku podnieść.” /Konfucjusz/

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: misiek1784 » 4 lutego 15, 23:46

Światło słoneczne wspomaga rozwój glonów w akwarium.

LYZKA
Ryba
Ryba
Posty: 239
Rejestracja: 23 marca 14, 15:01

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: LYZKA » 4 lutego 15, 23:53

No właśnie na pewnych stronkach wyczytałam, że słoneczne nie szkodzi, wręcz przeciwnie, jeżeli ja w 25l bd mieć tylko 11W światełko to trochę mało dla roślinek. Jeżeli się mylę poprawcie mnie
„Największym powodem do chwały nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że potrafimy się po upadku podnieść.” /Konfucjusz/

magnez
Ryba
Ryba
Posty: 102
Rejestracja: 22 maja 14, 09:54

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: magnez » 5 lutego 15, 11:56

Moje doświadczenia z low - techami pozwalają mi na stwierdzenie że:
1. 11 wystarczy, dodatkowe oświetlenie słoneczne nie powinno przeszkadzać.
2. Oświetlenie na początku działań akwa to max 6 godzin - stopniowo zwiększane.
3. Żwir raczej drobny np. 1-3 mm - nie warto żałować. Siatka - kwestia dyskusyjna, czy potrzeban - nie jestem przekonany.
5. Roślin dużo jak najwięcej: z moich doświadczeń wynika że musisz maksymalnie obsadzić dno do low techów polecam: anubiasy, kryptokoryny (green, brown), mikrozoria, sagitarię, ludwigię repens, marsylię czterolistną, hydrocotyle sp japan, najansa, moczarkę, wywłócznika, limnofilę bezszypułkową, nadwódki - celuj w proste rośliny o szybkim wzroście i niskich wymaganiach.

LYZKA
Ryba
Ryba
Posty: 239
Rejestracja: 23 marca 14, 15:01

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: LYZKA » 5 lutego 15, 12:23

Skoro miałeś/masz doświadczenie z LT to może mi powiesz co z tym filtrem zrobić. Woda ze starego akwa się nie nadawała by ją przelać, więc musze od początku robić wszystko, tylko się zastanawiam czy zostawić to w skarpetkach w filtrze, a na to nowe gabki włożyć, czy może same gąbki ??
„Największym powodem do chwały nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że potrafimy się po upadku podnieść.” /Konfucjusz/

magnez
Ryba
Ryba
Posty: 102
Rejestracja: 22 maja 14, 09:54

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: magnez » 5 lutego 15, 12:50

Zmień wkłady na nowe - gąbki. Te co masz - bakterie pewnie już zdechły.
Po tygodniu lub dwu tygodniach wprowadzisz życie do akwa.

Zobacz np. na moje prezentacje akwa - http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=38525
to na początku był typowy low tech!
I dużo roślin jak najwięcej!

LYZKA
Ryba
Ryba
Posty: 239
Rejestracja: 23 marca 14, 15:01

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: LYZKA » 5 lutego 15, 16:21

Czyli cały filtr samymi gąbkami wypchać, tak? Kupiłam już żwirek, o taki: Obrazek
Co do obsady to myślę czy nie kupić krewetek Red Cherry i może gupików z 5, ale to później dopiero. Teraz mam mało roślinek kupionych ( 3 Kabomby, 3 Nurzańce, i mech tylko nie pamiętam dokładnie nazwy, no i jedna gałęzatka). Będzie kilka korzeni, wybiorę kilka ładniejszych z tych co mam. Zastanawiam się jeszcze czy nie za mało tej ziemi mam: Obrazek
Obrazek
I jeszcze aspekt miejsca :D, albo zostawię tu gdzie mam (promienie słoneczne docierają, ale umiarkowanie), albo po drugiej stronie biurka z tym, że bd przy rurze od grzejnika i przy oknie bardziej, więc plus i minus. Obrazek
Roślinki powoli sobie będę dokupywać, albo poczekam aż się rozrosną :D, tylko się glonów boję :(.
A co do Twojego zbiorniczka to rzeczywiście ładny, chciałabym taki mieć :).
„Największym powodem do chwały nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że potrafimy się po upadku podnieść.” /Konfucjusz/

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: deXter » 5 lutego 15, 18:27

misiek1784 pisze:Światło słoneczne wspomaga rozwój glonów w akwarium.

Jak masz pisać takie farmazony to lepiej w ogóle nie pisz.
1. Filtr jest srogo za duży do tego akwarium. Jak chcesz krewetki to na wlot filtr załóż gąbkę taką jak do filtra wew z dziurką w środku [poszukaj jak najmniejszą] Do filtra też albo gąbki albo ceramika.
2. Siatkę sobie daruj jak nie chcesz mieć problemów przy przesadzaniu roślin. Żwirek jest ok.
3. Światła spokojnie starczy jak na takie akwarium :)
4. Nurzaniec duży ;/ Co do roślin bardzo fajnie napisał Ci magnez

Na akwarium może padać słońce w LT to nawet wskazane.
Co do filtra to też już masz odpowiedź, bakterie i tak już padły, a co w ogóle masz w tych skarpetkach?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

LYZKA
Ryba
Ryba
Posty: 239
Rejestracja: 23 marca 14, 15:01

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: LYZKA » 5 lutego 15, 18:42

Heh, w skarpetkach miałam poprostu nasypany substrat, nie pamiętam dokładnie nazwy ;p. i na to dopiero szła wata akwarystyczna :D. Co do siatki to właśnie tak się zastanawiałam nad nią i myślałam żeby zrezygnować. Akwarium obecne stoi bokiem do okna i ten jeden boczek mam zasłonięty taką folią niebieską (nie wiem jak to nazwać, w zoologu kupione), i myśle czy to zdjąć żeby więcej światła wpadało??
Roślinek dokupię jak tylko będę mieć możliwość, mam nadzieję że w tym tyg. mi się jeszcze uda. :D
I jeszcze jedno pytanie odnośnie wody. Czy taką odstaną przez noc w wiaderku będzie można już wlać do akwa? Mam ją potem wymieniać czy już ją zostawić, bo różnie ludzie piszą, a ja już sama nie wiem :shock:
Dzięki za odp. ;)
„Największym powodem do chwały nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że potrafimy się po upadku podnieść.” /Konfucjusz/

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: deXter » 5 lutego 15, 18:47

Wodę w akwarium działającym się podmienia, a nie wymienia.
Co do roślin napisz post na forum może ktoś będzie miał do sprzedania, a jak nie to allegro albo olx zostają ;] Po co przepłacać w zoologicznym? Według mnie szkoda kasy.
Co do Twojego zasłonięte boku puki nie masz roślin to na razie zostaw, potem w razie czego zdejmiesz.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
vader300
Ryba
Ryba
Posty: 464
Rejestracja: 19 grudnia 14, 16:48
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: vader300 » 5 lutego 15, 18:47

LYZKA pisze:Czy taką odstaną przez noc w wiaderku będzie można już wlać do akwa?


spokojnie można wlać :mrgreen:
Roślinne 450L na modułach LED. http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=40264

LYZKA
Ryba
Ryba
Posty: 239
Rejestracja: 23 marca 14, 15:01

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: LYZKA » 5 lutego 15, 18:54

W sumie to może rzeczywiście nie głupie wyjście, popatrzę to może i na coś trafię :). Rybek nie będę kupywać puki roślinki mi się nie "rozmnożą'' :D. I jak na razie ostatnie dwa pytania. :)
1. Nie za mało tej ziemi nasypałam??
2. Czy podmieniać tą wodę. ;)
„Największym powodem do chwały nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że potrafimy się po upadku podnieść.” /Konfucjusz/

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: deXter » 5 lutego 15, 18:56

Akwarium LT startuje się tak samo jak każde inne akwarium więc tak podmienia się w czasie dojrzewania wodę. Pamiętaj, aby prawidłowo wystartować cykl azotowy. Zgodnie z poradnikiem kolegi Hunter.
Jak na 25 litrów jest ok ważne ile przysypałaś na górę żwirku powinno być 2.5 do 4 cm.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

LYZKA
Ryba
Ryba
Posty: 239
Rejestracja: 23 marca 14, 15:01

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: LYZKA » 5 lutego 15, 19:05

Jeszcze nie przysypałam za chwilę lecę go wypłukać :). A wskazówkę wykorzystam :D. Co do poradnika Huntera to będą potrzebne testy... Prawdę mówiąc nie widzi mi się kupywanie testów których użyję raz czy dwa razy. Wrzucę jakiś mrożony pokarm i zobaczę co potem będzie się działo.
Zapytam się jeszcze tylko czy rośliny wpychać aż do ziemi czy po prostu w żwirek??
„Największym powodem do chwały nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że potrafimy się po upadku podnieść.” /Konfucjusz/

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium 25l LT

Postautor: deXter » 5 lutego 15, 19:16

LYZKA pisze:Co do poradnika Huntera to będą potrzebne testy...

Poradnik ma pokazać ile trwa start akwarium.
Fakt mrożony pokarm na start po 4-5 dniach wyjąć zrobić podmianę 30% poczekać jeszcze tydzień zrobić podmiankę 20-30% i dać pierwszą partię zwierzyny ;]

LYZKA pisze:Zapytam się jeszcze tylko czy rośliny wpychać aż do ziemi czy po prostu w żwirek??

Sadzimy w żwirku nie ma sensu kopać dołów w akwarium.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości