112 litrowy trawnik

Twister78
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 10 kwietnia 15, 19:54

112 litrowy trawnik

Postautor: Twister78 » 10 kwietnia 15, 20:03

Witam,
planuję założenie zbiornika 112l.

Mam ogólny zarys czego oczekuję, mianowicie akwarium na ziemi ogrodowej (kiedyś takowe miałem, ale z przyczyn niezależnych ode mnie się wycofałem). Podłoże bazaltowe ułożone na kształt zbocza.

Z roślin głównie "mały Heniek" - czy jak się to tam nazywa. Dodatkowo Pogestemon helferi, blyxia oraz jakaś wysoka roślina z tyłu (na razie brak pomysłów- może coś zaproponujecie?).
Ryby: neonki + pare otosków dla czystości, ewentualnie jakieś krewetki karłowate.

Czy powyższe założenia są do zrealizowania? Nie wykluczają się wzajemnie?
Czy CO2 będzie konieczne? Jakie oświetlenie założyć?

Poniżej zamieszczam linki do czarnego podłoża które znalazłem. Czy któryś z nich nada się do takiego akwarium? Generalnie ile takiego podłoża będę potrzebował?

http://allegro.pl/czarny-piasek-kwarcow ... 04224.html

http://allegro.pl/zwirek-czarny-piasek- ... 02490.html

tołdi

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: tołdi » 11 kwietnia 15, 12:01

Cześć,
Twister78 pisze:wysoka roślina z tyłu (na razie brak pomysłów- może coś zaproponujecie?)

Ja bym Ci zaproponował Rogatka sztywnego,Moczarkę Kanadyjską,Kabombę Karolińską.
Twister78 pisze:neonki + pare otosków dla czystości, ewentualnie jakieś krewetki karłowate

Nie napisałeś o jakie konkretnie Neony Ci chodzi.Neony Innesa mają specyficzne wymagania co do parametrów wody,optymalne parametry dla Innesa to pH 5.0-5.5 a GH nie więcej niż 5dGH
Do otosków (domyślam się że chodzi Ci o najpopularniejszy gatunek Otocinclus vittatus)
proponował bym Ci Neony czerwone,one mają zbliżone wymagania do otosków,jeśli chodzi o parametry wody.
Twister78 pisze:Czy CO2 będzie konieczne?

Nawożenie CO2 ma sens w każdym zbiorniku w którym są żywe rośliny.
Twister78 pisze: Jakie oświetlenie założyć?

Przy tych roślinach o których Ty wspominasz i które ja Tobie zaproponowałem 0,4-0.5W/L wystarczy,światło o temp.barwowej 6500K będzie ok.
Twister78 pisze:Czy któryś z nich nada się do takiego akwarium? Generalnie ile takiego podłoża będę potrzebował?

Obydwa podłoża się nadają.
Tu masz kalkulator podłoża wraz z substratem
https://www.akwarystyczny24.pl/kalkulat ... calctype=2

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: misiek1784 » 11 kwietnia 15, 13:09

Jakie wymiary ma to akwarium??
Neony Innesa mają specyficzne wymagania co do parametrów wody,optymalne parametry dla Innesa to pH 5.0-5.5 a GH nie więcej niż 5dGH


Można wiedzieć skąd te dane pochodzą??

tołdi

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: tołdi » 11 kwietnia 15, 13:19

misiek1784 pisze:Można wiedzieć skąd te dane pochodzą??

Te dane można znaleźć m.in w Magazynie Akwarium nr.10/2012
Znajduje się tam również uzasadnienie czemu takie parametry są optymalne dla Innesa.

Ze swojej strony mogę dodać żę Innesa zamieszkują głównie strumienie,które wpływają m.in do rzek Ampiyacu i Solimoes,te strumienie mają swój początek w Andach,przez to ich temp.przekracza niewiele ponad 20 st.
Ponadto podłożę w tych strumieniach stanowi jałowy piasek pozbawiony soli mineralnyh,przez co woda też jest ich pozbawiona i jej twardość b.rzadko przekracza 5dGH

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: abiba » 11 kwietnia 15, 14:14

Bazalt nie jest obojętnym podłożem

Twister78
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 10 kwietnia 15, 19:54

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: Twister78 » 11 kwietnia 15, 14:34

misiek1784 pisze:Jakie wymiary ma to akwarium??


80/35/40

misiek1784 pisze:Bazalt nie jest obojętnym podłożem


Znaczy nie nadaje się do moich założeń?


Z neonów to chyba najpopularniejsze są te Innesa, ale jak inne będą się lepiej czuć to nie widzę przeszkody aby je wpuścić.
Może mi ktoś podać jakieś źródło które poprowadzi mnie krok po kroku jak poprawnie założyć zbiornik na ziemi ogrodowej?
Ostatnio zmieniony 11 kwietnia 15, 19:57 przez Twister78, łącznie zmieniany 1 raz.

tołdi

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: tołdi » 11 kwietnia 15, 14:40

Twister78 pisze:Może mi ktoś podać jakieś źródło które poprowadzi mnie krok po kroku jak poprawnie założyć zbiornik na ziemi ogrodowej?

Szperaj trochę na forum kolego ;-)
Może ten temat Ci pomoże http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=41304
zajrzyj jeszcze tu https://www.youtube.com/watch?v=ykDPZfHL8vE

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: abiba » 11 kwietnia 15, 18:19

Być może są rózne rodzaje bazaltu ale z moich doświadczeń wyniak że jest niezłym buforem dla pH 7,5 i pewnie z podnoszeniem twardości też nalezy sie liczyć .

Wydaje mi sie że z neonkami będzie cięzko chyba ze jako priorytet ustawisz sobie efekt wizualny godząc sie na wodę jaka wyjdzie.

PS
na allegro dostepny jest barwiony kwarc . Wprawdzie opinie o barwionych podłożach są różne ale jakbym chciał neonki i czarne podłoże to raczej w takie podłoże bym celował

Twister78
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 10 kwietnia 15, 19:54

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: Twister78 » 11 kwietnia 15, 19:10

Jak ma być problem to mogę wybrać inne podłoże. Jakie będzie się najbardziej nadawało?

Twister78
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 10 kwietnia 15, 19:54

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: Twister78 » 11 kwietnia 15, 19:34

Twister78 pisze:Jak ma być problem to mogę wybrać inne podłoże. Jakie będzie się najbardziej nadawało?


Edit,
ale nie będę ukrywał, że wolałbym ciemne :ok:

Edit 2:

Eh, da się usuwać posty?

tołdi

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: tołdi » 11 kwietnia 15, 19:54

Twister78, Kolega abiba, pisał o tym żwirku bazaltowym,bazalt rzeczywiście może podnosić pH.Ale tego piasku kwarcowego,do którego link zamieściłeś w swoim pierwszym poście bez problemu możesz użyć jako podłoża.

Twister78
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 10 kwietnia 15, 19:54

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: Twister78 » 11 kwietnia 15, 20:05

Dzięki.
Jeżeli planuję nierówne podłoże to w tyłu zbiornika dać więcej ziemi ogrodowej czy po prostu wsypać więcej żwirku? Jaką grubość powinna mieć jego warstwa?

tołdi

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: tołdi » 11 kwietnia 15, 20:12

Twister78 w jednym z wcześniejszych postów dałem Ci link do filmiku na YouTubie gdzie jest wszystko dokładnie pokazane i objaśnione ;-)

Twister78
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 10 kwietnia 15, 19:54

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: Twister78 » 11 kwietnia 15, 20:32

Jeżeli zrobię miejsce bez ziemi z przodu zbiornika to trawa też będzie tam rosnąć? Rozumiem, że 4 cm żwirku wystarczy, a z tyłu dać więcej ziemi jak i żwiru, po całości rozprowadzić tak aby nie było miejsca gdzie będzie mniej niż 4 cm podłoża.
Czy ziemia ogrodowa z kwiaciarni się nada?

Edit:

Czy ledy z poniższego linku nadają się do oświetlenia akwarium?

http://www.led-pol.com/pl/product/oro-s ... z-8mm,1782

tołdi

Re: 112 litrowy trawnik

Postautor: tołdi » 12 kwietnia 15, 11:49

Twister78 pisze:Jeżeli zrobię miejsce bez ziemi z przodu zbiornika to trawa też będzie tam rosnąć?

Substrat czyli w Twoim przypadku ziemię ogrodową,powinieneś wysypać na całej powierzchni akwa na której będziesz sadził rośliny
Twister78 pisze:Rozumiem, że 4 cm żwirku wystarczy, a z tyłu dać więcej ziemi jak i żwiru, po całości rozprowadzić tak aby nie było miejsca gdzie będzie mniej niż 4 cm podłoża.

Wysypujesz 3-4 cm warstwę ziemi,a na nią wysypuujesz z przodu-3cm z tyłu 6-7cm warstwę żwirku
Ważna uwaga..Wysypypując ziemię najlepiej abyś od krawędzi akwa na szer.2-3 cm wysypał żwirek aby ziemia nie dolegała do krawędzi akwarium.Aby nie docierały do niej bezpośrednio promienie słoneczne,gdyż mogło by to powodować rozwój glonów.
Twister78 pisze:Czy ziemia ogrodowa z kwiaciarni się nada?

Nada się o ile nie będzie zawierała nawozów i kompostu.Musisz zwrócić na to uwagę...
Twister78 pisze:Czy ledy z poniższego linku nadają się do oświetlenia akwarium?

Ja bym Ci proponował jeśli chodzi o LED-y coś takiego http://www.mojeledy.pl/index.php?option ... gory_id=80
Te ledy maja moc ok. 30W/m jak dasz dwie takie taśmy w akwa,będzie ok

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości