Zmiana podłoża

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Zmiana podłoża

Postautor: Setrion » 13 maja 15, 09:14

Nie podoba mi się podłoże w moim akwarium. I wydaje mi się że dla moje rośliny też chyba niezbyt dobrze w nim maja. Jest to żwir bazaltowy czarny granulacja powyżej 4 mm. Nie mam żadnego nawozu, używam tylko kulek torfowych i taki nawozik płynny 3w1 (carbo makro i micro) No i zakupilem zestaw Co2 jeszcze nie uruchomiony. Chciałbym się dowiedzieć czy w ogóle podmiana takiego podłoża zaburzy znacznie parametry w moim akwarium ? . Chce to szybko zrobić, wyciągnąć wszystko, wywalić stare podłoże, nowe zapodać włożyć wszytko zalać to woda co upuściłem i tyle.

Tylko że jakie podłoże byście polecili najbardziej by mi zależało na jakimś drobnym ciemnym podłożu najlepiej żwir aby nie mial ostrych krawedzi lub piasek. Na razie nie chce się bawić w ziemie torfowa ani jakieś specjalistyczne podłoża granulatowe. A najbardziej to chciałbym żwir, lepszy kwarc czarny czy bazalt. Chyba ze jest jeszcze jakiś żwir czarny z innego kruszywa. A i ewentualnie jakieś prosty tani nawoź byście polecili żeby sypnąć pod żwirkiem. Akwarium ne jest biotopowe (za zielony jestem na razie na biotop :) ). Po prostu kilkanaście roślinek niskopiennych i 4 gupiki, slimaki 3 krewetki i 4 kiryski pigmeje (kiryski niezbyt dobra obsada do mojego baniaka no, ale to moje pierwsze akwarium no i w ich przypadku błąd się wkradł, ze je zakupiłem no ale nie mam obecnie gdzieś ich przeprowadzić wiec jeszcze trochę być muszą, wiem ze pod nie to piasek ale jak sie predzej czy pozniej ich pozbede to nie chcial bym znowu podloza zmieniac bo szczerze piach tez mi sie nie podoba), .

Chyba że macie jeszcze jakiś inny pomysł i poradę odnośnie podłoża
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zmiana podłoża

Postautor: barttsw » 13 maja 15, 09:36

ile litrów to akwa i jaki masz fundusz na substrat?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zmiana podłoża

Postautor: abiba » 13 maja 15, 09:50

próbowałem przed tym dwa inne podłoża ale teraz w głownym zbiorniku jest to: http://allegro.pl/podloze-akwarystyczne ... 06889.html

Cena żadna a wyniki realne i zdecydowanie lepsze niż na ziemi z marketu (mam drugi równoległy zbiornik na takiej ziemi)

Gostek jest pozytywnie zakręcony i oferuje oprócz tej ziemi to preparowaną glinkę oraz nawozy które też jakiś czas uzywałem .

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Re: Zmiana podłoża

Postautor: Setrion » 13 maja 15, 11:12

Akwarium malutkie 30 l dlatego nie chce jakoś cudować z podłożem. Chodzi mi o to że jako podłoże główne chciałbym zastosować jakiś bardzo drobny żwirek tylk ze nie wiem jaki jest najlepszy. W planie mam zakup akwarium w następnym roku na większe 60 x 30 x 40 72 l tam bede sie nastawial na rozlinnosc i stosowal wyszukane substraty. W tym chce miec tylko w miare dobre podloze dla rozlinek i tez zebym nie musial tych warst zbytnio duzo nakladac aby sobie zbiornika nie pomniejszac. Gdzies kiedys ogladalem ze byl taki proszek sypalo sie warstwe zwirku na to wysypywalo sie ten proszek i i przyzypywalo kolejna warstwa zwiru ale za nic nie wiem co to bylo i nawiet nie wiem teraz jak to wygooglowac. Wiec jakbyscie mi doradzili jaki zwir i jaka wielkosc jest najlepsza i jak sie ten proszek nazywa to bymi na ten czas starczylo. Ewentualnie Wulkan

Lub polaczenie Żwir bazaltowy 1-3 mm a pod spod Tropical Plant Growth Substrate w miare tanio moze bedzie dobre ?
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zmiana podłoża

Postautor: barttsw » 14 maja 15, 08:59

ten zwirek zostaw nasyp pod niego jbl aquabasis lub wymien nzwirek na jbl mado

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Re: Zmiana podłoża

Postautor: Setrion » 19 maja 15, 22:20

Podłożen zmieniłem na żwir bazaltowy 1-3 mm a pod spod Tropical Plant Growth Substrate.
Jestem zadowolony teraz trzeba obserwować efekt. Temat można zamknąć . Dzięki za rady.
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 100 gości