[240] HT w podążaniu do perfekcji

Bolkovsky
Ryba
Ryba
Posty: 197
Rejestracja: 4 grudnia 14, 21:29

[240] HT w podążaniu do perfekcji

Postautor: Bolkovsky » 15 listopada 15, 23:29

Witajcie, po długich zmaganiach zdecydowałem się na pół restart. Wszystkie ryby udało się oddać/sprzedać zostały tylko bocje, więc jeśli ktoś jest chętny z KRK to możemy się dogadać :) Akwarium ruszyło na początku Sierpnia tego roku i zaliczyło porażkę, stąd ten pół restart. Rybki rosły w oczach, od 2 tygodni rośliny również, ale niestety pomimo cotygodniowych porządków i wszelkich starań akwarium ogarniał wszechobecny syf i glon :c Dzisiaj wyjąłem wszystko, wyszorowałem, szyby w miarę możliwości ekierką wyczyściłem i zebrałem wszystko sitkiem, wyczyściłem filtry wodą z akwa i wymieniłem 50% wody. Teraz tylko nie wiem co zrobić po kolei ? Rośliny wyrzucić czy da się coś z nimi zrobić ? Jeśli tak to wyczyścić i posadzić dzisiaj i zaciemnić akwarium czy trzymać rośliny w wiaderku i najpierw zaciemnić akwarium ? Jak i na ile włączać światło po zaciemnieniu ? Gdzie umieścić filtry grzałkę i dyfuzor CO2 ? I jak podawać i kontrolować nawożenie ? Liczę na waszą pomoc, ponieważ bardzo podoba mi się HT, a jeśli teraz się nie uda to chyba zrezygnuję i przerzucę się na malawi ;/
Trochę danych o baniaczku:
Wymiary:
120x40x50
Oświetlenie:
2x 54W Osram 865 i 840
1x 45W Grolux
CO2:
Butla 5 kg, profesjonalny reduktor z 2 zegarami, zaworek precyzyjny, elektrozawór, zaworek przeciw zwrotny, licznik bąbelków, dyfuzor JBL
Filtracja:
Tetra ex 800 plus gąbki, ceramika, biobale
Wew. Aquael głowica 1000 l/h z gąbką
Z nawozów posiadam:
Żelazo, Azot, Potas, Fosfor, Carbo
Obecnie w akwarium znajdują się tylko 3 bocje siatkowane, ponieważ resztę ryb oddałem.
Planowana obsada:
2 Pary Skalar Blue
Para Gurami Mozaikowe
Para Gurami Marmurkowe
2+1 Pielęgniczka Kakadu
3 zbrojniki niebieskie
Zdjęcia baniaka:

Album 240l

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240] HT w podążaniu do perfekcji

Postautor: barttsw » 15 listopada 15, 23:38

kolego
Tetra ex 800 plus gąbki, ceramika, biobale

wywal te biobale bo one nic nie daja i daj ceramike lub lawe

bo o firmie tetra nie bede sie wypowiadal

Awatar użytkownika
marek661
Ryba
Ryba
Posty: 336
Rejestracja: 19 stycznia 13, 21:09
Lokalizacja: Myślenice

Re: [240] HT w podążaniu do perfekcji

Postautor: marek661 » 16 listopada 15, 18:22

Straszny syf na niektórych zdjęciach masz na dnie i ten masakryczny glon na szybie walczysz z tym???

Bolkovsky
Ryba
Ryba
Posty: 197
Rejestracja: 4 grudnia 14, 21:29

Re: [240] HT w podążaniu do perfekcji

Postautor: Bolkovsky » 17 listopada 15, 00:10

Właśnie, ja też tego nie rozumiem, co tydzień regularnie podmieniałem 40% wody, zdzierałem glony z tylnej szyby i czyścikiem z przedniej i z bocznych, zbierałem wężem przy spuszczaniu wody syf z dna. Po 3 dniach syf się znowu robił, nie mam pojęcia z czego, wygląda mi to na odpadające glony i zgnite rośliny. Dozowanie CO2 i jako tako nawozów udało mi się opanować, ponieważ wcześniej co bym nie wsadził nawet bardzo mało wymagające rośliny jak nurzaniec, czy moczarka to wszystko gniło, teraz rośliny rosną, świeże pędy są zdrowe, natomiast pokrywają się od spodu glonem. Obserwując kilka innych tematów, również na innych forach zaczynam mieć wrażenie że problemem są żółte żaluzje, lub światło z innego źródła niż LED. W 100l miałem zwykłą taśmę LED 5zł za metr i rośliny rosły bez nawozów bez niczego, co prawda glony były, ale znowu w drugim pokoju gdzie są białe żaluzje w oknach stoi 50l i nie mam tam ani kropki glona i świeci lampka biurkowa z 7W LED. Dlatego w podążaniu do perfekcji pytam gdzie robię, mogę robić błąd ?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240] HT w podążaniu do perfekcji

Postautor: barttsw » 17 listopada 15, 07:18

zielenice moga byc ze masz niedobor zelaza tak mialem u siebie

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: [240] HT w podążaniu do perfekcji

Postautor: Tomekł » 18 listopada 15, 14:05

Problem może leżeć w którymś z parametrów, których zazwyczaj się nie mierzy. Tak było u mnie. Pełne nawożenie, CO2, mocne światło, rośliny rosły a mimo iż stosunek N:P był zachowany a żelaza nie brakowało zielenice wysypywały się na potęgę.

Testując po kolei wszystko doszedłem do potasu, zwiększyłem dawkowanie samego potasu 3 krotnie i glony zaczęły ustępować. Teraz moje akwa zaczyna wychodzić na prostą.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240] HT w podążaniu do perfekcji

Postautor: barttsw » 18 listopada 15, 14:07

Tomekł, u mnie tak wlasnie było z zelazem

Bolkovsky
Ryba
Ryba
Posty: 197
Rejestracja: 4 grudnia 14, 21:29

Re: [240] HT w podążaniu do perfekcji

Postautor: Bolkovsky » 18 listopada 15, 22:31

Czyli czeka mnie kupno testow ;) do kiedy akwarium powinno byc zaciemnione ? (Od poniedzialku) i ile mocy i po ile godzin zaczac wprowadzac swiatlo ? Moge dac 45W 110W albo 155 ? I wtedy puscic tez CO2 i zaczac nawozic ?
Ostatnio zmieniony 18 listopada 15, 23:03 przez Bolkovsky, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240] HT w podążaniu do perfekcji

Postautor: barttsw » 18 listopada 15, 22:54

zaciemnienie obojetne
bez nawozow bez co2 bez karmienia

chcesz rosliniaka i nie masz testow?

Bolkovsky
Ryba
Ryba
Posty: 197
Rejestracja: 4 grudnia 14, 21:29

Re: [240] HT w podążaniu do perfekcji

Postautor: Bolkovsky » 18 listopada 15, 23:03

no brakuje mi tylko na żelazo i potas

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240] HT w podążaniu do perfekcji

Postautor: barttsw » 18 listopada 15, 23:04

potasu nie kupuj
nie zmierzysz go

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości