Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

vaganka17
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 9 marca 16, 17:42

Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: vaganka17 » 9 marca 16, 19:25

Witam,
Czytałam sporą ilość postów na forum ale niestety nie znalazłam podobnego problemu. Zanim przejdę do problemów po krótce opiszę jego historię. Akwarium jest rogowe ok 220l i ma mniej więcej 6lat, było u znajomych niestety przez ich zaniedbanie zapchał się filtr (myśleli że zepsuł dlatego wszystko oddali bo nie chcieli inwestować) i padły im prawie wszystkie ryby oddali mi wszystko jak leci, filtr zewnętrzny aquel z wymiennymi kubełkami? Opisane są one jako "zeomax plus" oraz "bioceramax pro", pompę napowietrzającą aqua szut 4,5l/min oraz grzałkę niestety nie wiem jaką do tego jeszcze korzeń który był u nich od początku oraz statek z takiej standardowej ceramiki. Nie miałam możliwości odczekania aż woda się ustabilizuje bez rybek gdyż ryby które przeżyły trafiły do 120l akwarium moich rodziców które już wcześniej było przeładowane w związku z czym na dzień dobry dostałam (nie znam wszystkich nazw więc mogę się mylić a część rybek poprostu opiszę z wygladu)
1 suma rekiniego
6 pyszczaków
2 pielęgnice papuzie
2 kirysy
2 żółte małe glonojady
1 mały glonojad w kropki
1 już całkiem duży glonojad
5 nie wiem jakich ale małych rybek i jedna średnia
4 ślimaki helenki.

Początkowo czyli jakieś 2mc temu akwarium zachowywało się normalnie. Sprzęt włączony ryby i rośliny w wodzie woda biała i mentna. Po paru dniach woda zrobiła się klarowna ale żółto zielono brązowa. Po ok tygodniu znów mentna. Podmieniłam ok 30% wody ale nie pomogło po ok tygodniu pojawił się dziwny osad na szybach ni to pleśń ni glony wyglądało trochę jak połączenie pleśni z kisielem i czymś jeszcze, poruszało się z prądem wody i nie dało zetrzeć czyścikiem na magnesie później przeszło na korzeń (moczony 6lat) z tym że tam już przypominało standardowa pleśń spożywcza. Ku mojemu zdziwieniu po kilku kolejnych dniach zaczęło to z szyb schodzić samoistnie. Zauważyłam że brzanki zmieniły kolor na bardziej blady i po dokladniejszym przejrzeniu że mają na sobie ten dziwny osad, następnego dnia zaraz po pracy poszłam do zeologa usłyszałam że albo ospa albo pleśniawka. Zanim dotarłam do domu jedna ryba padła. Od razu zalałam akwarium lekiem i wyleczyłam na godzinę filtr zgodnie z tym co zalecił mi sprzedawca, tego samego dnia wieczorem na małych rybach zobaczyłam białe kropki więc to chyba jednak była ospa. Następnego dnia rano padła druga brzanka. Zgodnie z tym co napisali na opakowaniu po 3 dniach znów wymienilam 30% wody i nalalam leku w mniejszym stężeniu. Po ospie ani śladu. Kilka dni po tym całym leczeniu w akwarium pojawiły się małe robaki ok 8mm długości cienkie jak włos i białe prawie przezroczyste było ich strasznie dużo .. Rodzice mówili że to nicienie że niegroźne dla ryb itd, nic z tym nie robiłam kolejnego dnia po pracy znów udałam się do zeologa opisałam problem, usłyszałam że to nie nicienie bo aż tyle to nie możliwe żeby to było to, wróciłam do domu a robaki same zniknęły.. Aktualnie ryby mają się dobrze nic nie wygląda na chore.. Ale problem wody pozostał.. Nadal jest brudna mentna i w brzydkim kolorze, stąd moje pytanie co robić? Brak mi już sił do tego. Ciągle coś się dzieje a zamiast zdobić szpeci. Czytałam że korzeń farbuje wodę ale czy to możliwe jeśli on moczy się 6lat? Może od jedzenia? Ale zmieniłam płatki na mrożone.. Za słaby filtr? Nie mam już pomysłów.. Pomocy.. :cry:

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: KAMYK32 » 9 marca 16, 19:37

Postaraj się opisać całość według :
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=18370

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: Mattija2 » 9 marca 16, 19:39

Opisz dokładnie swój zbiornik - podaj parametry wody i najbardziej podstawowe informacje.

Twoja obsada jest całkowitym misz - maszem - ryby się stresują poprzez niedogodne warunki i przez to są bardziej podatne na choroby. Akwarium jak sama napisałaś nie dojrzało - może to powodować serię problemów co zakończyć może się restartem.

Jeśli masz taką możliwość - oddaj ryby do zoologa, zbadaj wodę - głównie pH KH i GH, NO2 i NO3 - do tego potrzeba testów, najlepiej kropelkowych; pozwól aby akwa dojrzało - przeszło pełen cykl azotowy.
W wodzie mógł wystąpić wykwit pierwotniaków - stąd mętna "mleczna" woda - problem powinien przejść gdy akwarium się ustabilizuje.

Czy nie przekarmiasz ryb?
Pamiętaj, że porcja jedzenia powinna zniknąć w przeciągu ~2 min, nie może zostać resztek na dnie.
Podmiany wody prowadź cotygodniowo, pozbywając się nieczystości i detrytusu.

vaganka17
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 9 marca 16, 17:42

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: vaganka17 » 9 marca 16, 21:30

-litraż ok 220l

-filtracja aquel multicartridge pro z wkładami zeomax plus i bioceramax pro

-obsada
1 x sum rekini
1 x gurami dwuplamisty
2 x zbrojownik złoty
2 x zbrojownik pospolity
2 x pielęgnica papuzia
6 x pielęgnica miodowa
2 x bocja modesta lub grubowarg dwubarwny
2 x kirysek pstry lub plamisty
2 x molinezja ostroustna (prawdopodobnie)

-pokarm mrożony ochotka i takie przezroczyste małe larwy aktualnie nie mam opakowania żeby zobaczyć nazwę i suchy tetra płatki i tetra pastylki

-temperatura wody 25st C, parametrów nie znam

- podmiany wody ok 20-30% raz w tygodniu, do wypuszczenia wody używam odmulacza? (taka rurka z pompką i sitkiem na końcu żeby żwiru nie wciągać)

-zmiany w zachowaniu od początku jak ryby zostały wpuszczane raczej na korzyść, ryby stały się mniej płochliwe mniej się chowają. Jedynie podczas ospy były osowiałe natomiast teraz swobodnie pływają chętnie jedzą i mniej się płoszą

-zmian na ciele już nie ma żadnych

Po wyleczeniu ryby zachowują się normalnie nie wyglądają na nerwowe z powodu misz maszu gatunkowego, można powiedzieć że dane ryby znają się od dawna gdyż mieszkały w mniejszym akwarium ok 2lat, problemem pozostaje kolor i mentność wody. Nie jest ona już mleczna od dawna teraz jest w kolorze jasnego khaki i średnio klarowna.

Wydaje mi się że nie są przekarmione na śniadanie dostają 1kostke ochotki i 2 małe tych białych robaków a na kolacje 2-3 pastylki, płatki dostają okazjonalnie gdy braknie mrożonki.

Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: Mattija2 » 9 marca 16, 21:44

Nie karm ryb codziennie ochotką - prowadzi to do zatłuszczenia organów wewnętrznych i w konsekwencji do skrócenia życia; poza tym kostka ochotki to naprawdę spora porcja + 2 kostki "robaczków" -zapewnie wodzieni - może okazać się zbyt duża Twoich podopiecznych, choć Tobie wydaje się że to schodzi w mig :ok:

Raz w tygodniu, w dzień podmiany wody zastosuj profilaktycznie głodówkę - jak to się mawia "głodna ryba to zdrowa ryba".

Aquael Multicartdige to nie filtr a wkład do niego, sprecyzuj się o co dokładnie Ci chodziło - zapewne o filtr Aquael MULTIKANI?

Zastosuj 2 podmiany tygodniowo po 20-30% i obserwuj ryby. Problem mętnej wody powinien zniknąć w przypadku ustabilizowania parametrów wody.

Problemy mogą pojawiać się dalej ze względu na zły dobór ryb pod parametry wody, których niestety nawet nie znasz - zaopatrz się w testy kropelkowe, nikt nie pomoże Ci wróżąc z fusów. Niestety. :niewiem:

vaganka17
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 9 marca 16, 17:42

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: vaganka17 » 9 marca 16, 21:55

Wydawało mi się że nawet mało tego jedzenia, większość ryb jest już dorosła a też ilościowo nie jest tych ryb mało, robaczki znikają inomig. Postaram się zaopatrzyć w te testy w piątek i wtedy dam znać co do parametrów.
Co do filtra to faktycznie multikani, jak mówiłam dostałam wszystko od znajomych i ciężko bez Google cokolwiek się dowiedzieć :D Czy ten filtr wgl daje rade przy 200L+ akwarium czy zaopatrzyć się w coś innego? I czy powinny być wszystkie 3 części (te kubełki) bo ja dostałam tylko z dwoma...

A i jeszcze pytanie, jak przekonać ryby żeby przestały wyciągać rośliny z żwiru? I czy jeśli chciałabym zastąpić statek (nie podoba mi się i jest tylko po to aby ryby miały się gdzie chować) np większą ilością roślin to lepiej to robić teraz czy jak już opanuje problem wody?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: barttsw » 9 marca 16, 21:58

vaganka17 pisze:Czy ten filtr wgl daje rade przy 200L+ akwarium czy zaopatrzyć się w coś innego?


niie daje
pomysl o kuble np unimax 500

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: slaeer » 10 marca 16, 09:45

Nie jestem pewnyczy dobrze widze ale masz tam chyba p. salvini. Filtracja kuleje, przy takiej obsadzie polecalbym przeplyw 1200-1500 l/h. I sporo wkladow biologicznych Akwarium jest tez przerybione, sprawdz koniecznie no2, no3.

Rosliny beda wykopywane. Jak chcesz cos wsadzic to polecam kryptokoryny z dobrym ukladem korzeniowym. Daj na okolo nich kamienie.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: Patryk1009 » 10 marca 16, 10:42

Tu nie ma co sprawdzać parametrów na oko widać ,że ryby żyją w kiblu,wynika to też z pierwszego wpisu. Ryby skarłowaciałe i zatrute związkami azotu prawdopodobne nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych(głównie wątroba). Kolor wody wynika z ogromnego przekarmiania i całkowicie niewydolnej i źle dobranej filtracji oraz przerybionego zbiornika.
Moja rada jest taka pangę uśmierć resztę ryb oddaj bądź może uda ci się sprzedaj, zacznij od nowa ale przede wszystkim zacznij od czytania i zdobycia minimalnej wiedzy. Ten zbiornik może być akwarium dekoracyjnym ale ze zwierzętami prawidłowo dobranymi do możliwości technicznych sprzętu który posiadasz i wielkości zbiornika.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: osama » 10 marca 16, 11:00

vaganka17, ryba głodna - ryba zdrowa. Zapamiętaj to sobie. Nie bój się tej zasady, w porze suchej ryby prawie nic nie jedzą miesiącami. Ryba ma mały mózg, jest zmiennocieplna, więc nie potrzebuje jak np. ssaki dużej ilości pokarmu. "Nie myśli" - nie zużywa energii, wodę ma ciepłą, temperaturę ciała generalnie równą temperaturze wody - nie zużywa energii.
Pielęgnice przy dużych ilościach pokarmu otłuszczają się strasznie. Często to dość leniwe i majestatyczne ryby, nie potrzebują wiele energii. Sam przez to przechodziłem, moje pierwsze ellioti żyły za krótko przez to, że je otłuściłem i pomimo zróżnicowanego pokarmu miały problemy z przewodem pokarmowym. Nie popełnij tego samego błędu.

Raz w tygodniu bez pokarmu.
6x w tygodniu pokarm zróżnicowany.
Ochotkę odstaw, ser wołowych nie kupuj przypadkiem.
"Białe robale" są tłuste, 1x na tydzień wystarczy.
Artemia, Malawi mix może być, kryl itd.

Nie znamy NO2, więc nie wiemy jaki kibel jest.
Jeśli nawet NO2 = 0 to NO3 pewnie bardzo wysokie, ale to nie oznacza złej filtracji tylko przekarmienie ryb, zaniedbanie akwarium, brak roślin itd.

220l idealnie nadaje się dla dobranej parki 15cm ryb + np. 3 glonojady.

Żółta/zielona woda nie jest wyznacznikiem jej czystości dla akwarysty. Dla nas czysta woda to taka, która ma NO2=0 i NO3 powiedzmy do 30. Kolor może pochodzić od korzeni, innych naturalnych ozdób lub starej wody.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
danielR
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 23 listopada 15, 18:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: danielR » 10 marca 16, 11:42

Ja mam w kranie taka wodę zaraz po tym jak była jakaś awaria np. pękła rura w pobliżu...
Nie doczytałem jakiego podłoża użyłaś, czy było dobrze, długo i dokładnie płukane?
Skąd pochodzi woda? Bo jeśli nie podłoże, nie korzeń... TO COŚ musi siedzieć w wodzie.
Za Kolegami - testy i jeszcze raz testy.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: slaeer » 10 marca 16, 11:45

ale to nie oznacza złej filtracji tylko przekarmienie ryb

Wez pod uwage, ze zbiornik jest ogolnie przerybiony, nawet bez przekarmiania metabolizm robi swoje. Pielegnice wymagaja duzej filtracji bo to brudasy, a ten filtr z dwoma pojemnikami jaka moze miec pojemnosc. Nie chce mi sie sprawdzac, ale sadze, ze za malą.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: barttsw » 10 marca 16, 11:49

ten filtr ma pompe zewnetrzna jak dobrze pamietam to przepustowosc 650l/h wiec jest to o wiele za slabe przy pielegnicach

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: Patryk1009 » 10 marca 16, 12:21

Taki kolor wody jak na zdjęciu to nie jest od żadnego korzenia czy piachu to gnijąca woda z zalegającymi resztkami jedzenia, nie widzę tam żadnego napowietrzacza ruch wody również jest znikomy można więc przypuszczać ,że występują niedobory tlenu. Trzeba koleżance jasno uświadomić ,że te ryby nie mogą żyć razem ,że jest ich za dużo i pochodzą z różnych środowisk.
Działania natychmiastowe to regularne podmiany wody co 3 dni 50% z użyciem uzdatniacza wody kranowej i całkowite zaprzestanie karmienia na jakiś tydzień nawet.
i tak do czasu aż podejmiesz decyzję co dalej zrobisz.

vaganka17
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 9 marca 16, 17:42

Re: Problemy z wodą i chorobami w akwa otrzymanym od znajomych.

Postautor: vaganka17 » 10 marca 16, 19:34

Poczułam się bardzo skarcona za stan akwarium, niestety na obsadę i sprzęt nie miałam do tej pory wpływu gdyż wszystko dostałam w spadku. Co do Suma o imieniu Maciuś - zostaje bez względu na wszystko bo to ukochana rybka mojego syna. Na chwilę obecną nie miałam środków finansowych na kropelkowe testy więc na szybko zakupiłam paski aby mieć jakikolwiek pogląd jak duży jest to kibel ;) Bardzo proszę o rady na tu i teraz gdyż nie stać mnie aby jednorazowo kupić filtr za 500zł + nowe napowietrzanie grzałki i inne cuda. Nie chcę zaszkodzić ale potrzebuje czasu aby wszystko zebrać i naprawić błędy poprzednich właścicieli.

Parametry:
PH 6,9
Kh 6
Gh >10
No2 mniej niż 1 czysto biały pasek nie jest natomiast daleko mu do 1
No3 25

Woda była podmieniana w sobotę ok 30%.

Za waszą rada wodę będę pozmieniać częściej i więcej a ryby idą na dietę.

Wracając jeszcze do waszych zastrzeżeń woda jest napowietrzana w 3 miejscach na najmocniejszych ustawieniach urządzenia.

To jaka jest woda w kranie też sprawdzać?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości