Zakładanie akwarium- welony

akitka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 marca 16, 16:45

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: akitka » 14 marca 16, 11:09

slaeer, Dziękuję za wyjaśnienie po co dwa. W takim razie chodzi o to, że potrzebuję kubełka, który będzie usuwał NO3 itp oraz filtra wewnętrznego, który usunie nieczystości widoczne gołym okiem. Ten kawałek drewna jakim dysponuję został kupiony w sklepie zoologicznym, ale przed jego zakupem nie miałam pojęcia jak istotny jest fakt jakie to drewno. Gotowałam go już chyba z 10 razy i z solą. Na początku woda była czarna, teraz lekko złotawa. W zimnej wodzie barwi mniej, ale z tym kawałkiem to chyba nic już nie zrobię. W takim razie jakie drewno powinnam użyć jeśli już? Poza tym czy znasz jakiś ciekawe rybki dogadujące się z welonkami?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: barttsw » 14 marca 16, 11:11

drewno np.red moor

akitka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 marca 16, 16:45

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: akitka » 14 marca 16, 11:17

A czy piaskowiec się nada? Mam dwie spore skałki z otworami z piaskowca. Ew. coś oprócz drewna i otoczaków? Może faktycznie spróbuję rośliny. Zadecydowałam Filtr kubełkowy HW-302 1000l/h zewnętrzny + FILTR WEWNĘTRZNY SUNSUN JP-023F. Mam nadzieję, że da radę.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: slaeer » 14 marca 16, 11:18

Nie będzie usuwał no 3. Będzie przerabiał nh4 na no2 i potem no3. No3 usuwasz podmianami i wciągają je rośliny. W tych 160l zostań lepiej przy samych welonach.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: noovaa » 14 marca 16, 11:20

akitka, żywe, słabo wymagające rośliny wyglądają lepiej niż sztuczne, nie kaleczą ryb i wspomagają filtrację ;) . Prostych w obsłudze roślin nie trzeba nawozić a i nie potrzebują tak wiele światła jak te bardziej wymagające gatunki.
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: Dhuz » 14 marca 16, 11:23

akitka pisze:Wiem, że otoczaki jako dekoracje, ale dalej nie zmienia to faktu, że boję się o twardość wody. Co do piasku, to czemu akurat go polecasz? Co złego jest w żwirze, bądź kamykach?
Czytajże, co do Ciebie piszę, bo mam wrażenie, że przelatujesz tylko wzrokiem i nie zauważasz szczegółów - jak np. to, że pisałem, że w kamulcach będzie zbierać się muł. Zmieniłem dawno ze żwiru na piach, bo w żwirze zbiera się syf, który robi z wody gnój nawet przy regularnym odmulaniu. W piasku nie ma co się zbierać - filtr będzie z niego syf zmiatać albo do mechanika, albo do któregoś kąta, z którego łatwo to zebrać. Otoczaki nie będą mieszać w twardości wody, z resztą welonki to ryby lubiące wodę twardą, więc gdybyś miała coś, co podbija ten parametr, to nie byłaby to tragedia.
akitka pisze:Wybacz, ale nigdy nie interesowałam się żywymi roślinami w akwa, bo od początku nastawiona byłam na sztuczne, które też dobrze wyglądają, więc nie wiem jak wyglądają anubiasy i mikrozorium stąd moja gafa.
Ale... czemu sobie tego nie wygooglujesz(tak, serio, czasem trzeba coś poczytać z wujka google - jak np. 'cholera, co to za gatunek?'- rzadko używam tego wyrażenia, ale pewne rzeczy trzeba umieć samodzielnie znaleźć), jak Ci napisałem wyraźnie w poprzednim poście jakie rodzaje roślin, oraz że się mocuje na dekoracji? Informacje są na wyciągnięcie ręki, to popularne i często uprawiane rośliny.
akitka pisze:A co z nawozami, dostosowywaniem parametrów wody, martwieniem się o odpowiednie oświetlenie i ew. chorobami?
Mikrozorium i anubiasy rosną nawet bez oświetlenia, chyba, że akwarium stoi Ci w zaciemnionym całkowicie pokoju. Nawozić nie trzeba, woda może być dowolna. Jeszcze muszę zobaczyć chorujące egzemplarze tych roślin. Z wymienionych przeze mnie tylko rogatek potrzebuje oświetlenia - a rosnąć będzie nawet na słabym.
Ostatnio zmieniony 14 marca 16, 11:26 przez Dhuz, łącznie zmieniany 1 raz.

akitka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 marca 16, 16:45

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: akitka » 14 marca 16, 11:26

slaeer, Przy takim akwa dwie welonki to trochę smutno :/ Czy nie można dać jakiegoś gatunku ryb przydennych lub kilka kardynałków chińskich?

Poza tym wracając do filtracji, czy okiem fachowców te dwa filtry załatwią sprawę? Bo chciałabym zakończyć chociaż ten wątek. :)

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: slaeer » 14 marca 16, 11:35

Załatwią, jednak tego jp nie polecam ze względu na głośną pracę i chyba nie ma regulacji przepływu. Piszę jednak z pamięci więc mogę się mylić.
Welony rosną dość spore więc pusto...
Tak czy inaczej specem od obsad nie jestem, w tym temacie opinia Dhuz, bedzię bardziej wiarygodna :)
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

akitka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 marca 16, 16:45

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: akitka » 14 marca 16, 11:35

Dhuz pisze:Ale... czemu sobie tego nie wygooglujesz


Wiem, gdzie znaleźć informacje, ale faktycznie element o roślinach tylko przeleciałam wzrokiem, ponieważ dotychczas nie byłam zainteresowana żywymi roślinami. Pytam o oświetlenie ponieważ nie wiem jak będzie u mnie z pokrywą i wiem że mogę mieć problem z montażem światła ale skoro są takie do których wystarczy światło dzienne i niedużo pracy może je wypróbuję.

akitka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 marca 16, 16:45

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: akitka » 14 marca 16, 11:39

slaeer pisze:Załatwią, jednak tego jp nie polecam ze względu na głośną pracę


A czy pompa wirnikowa AQUA-SZUT 300l/h może być zamiast tego?
Wiem, że welony rosną można powiedzieć nawet ogromne w odpowiednich warunkach, ale miło by było patrzeć na coś mniejszego gdzieś tam pomiędzy. :)

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: slaeer » 14 marca 16, 12:04

300 l/h to za mało, jak już to aqua szut 750l/h, najlepiej jednak coś ok 1000 l/h. Poszukaj filtrów wewnętrznych takich firm jak aquael, hydor. Jeżeli zależy Ci na przyoszczędzeniu kasy to poszukaj na olx, na filtr zewnętrzny bym się nie zdecydował, ale wewnętrzny już tak. Można znaleźć coś ciekawego za rozsądną kaskę.

Edit.
Tak na szybko pogrzebałem trochę o obsadzie i upewniłem sie co do tego, że lepiej trzymaj same welonki.

Mniejsze rybki zostaną zjedzone, a te które będą np. za szybkie zapewne same będą podgryzać welonki. Tak czy inaczej stres i bałagan w akwarium.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

akitka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 marca 16, 16:45

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: akitka » 14 marca 16, 12:21

Dziękuję wszystkim za pomoc. Teraz tylko ruszać na zakupy :mrgreen:

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Zakładanie akwarium- welony

Postautor: KAMYK32 » 14 marca 16, 15:03

akitka pisze:Dziękuję wszystkim za pomoc. Teraz tylko ruszać na zakupy

Tylko nie czasem zestawy "gotowce" ;-) bo dużo więcej kasy wydasz- niepotrzebnie .

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości