Glony (krasnorosty?) w akwarium

thestak
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 13 lutego 14, 12:44

Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: thestak » 9 czerwca 16, 21:34

Mam problem z glonami w akwarium. Miesiąc temu zamieniłem akwarium 72l na 112l, filtr przełożyłem ze starego bez mycia (kaskada Aquael FZN2). Od kilku tygodni rośliny i kamienie porastają brązowe nitkowate glony (szkło czyszczę co 2-3 dni), takie jak na obrazkach poniżej.
Z tego co czytałem na forum, wynika to z zbyt małej ilości CO2 w akwarium albo ze zbyt małej ilości roślin. Dokupiłem więc roślin i dolewam codziennie CO2 w płynie, sprowadziłem na pomoc otoski, skróciłem naświetlanie do 8h. To nie pomogło.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc w walce z tymi glonami, nie mam pojęcia co dalej mogę zrobić.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: Marcinus71 » 9 czerwca 16, 21:42

Wina zbyt slabej filtracji. Kaskada fzn2 nie wystarczy na to akwarium. Minimum fzn3 a najlepiej sensowny kubeł.
Druga kwestia jaki masz poziom NO3 i PO4 ?

To co lejesz to wegiel w płynie a nie CO2.

Jakie to oswietlenie? 2x18W t8 ?
Jakie i jak czesto robisz podmiany wody ?

thestak
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 13 lutego 14, 12:44

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: thestak » 9 czerwca 16, 21:57

Oświetlenie jest Aquael LEDDY Tube 16W sunny.
Normalnie podmiany raz w tygodniu 15 litrów, ostatnio nawet 2 razy w tygodniu jak bardziej zarasta.

PO4 wyszło: 0.05mg/l
Testy NO3 muszę zakupić.

Kubełek rozwiąże mój problem? Aquael niby twierdził że fzn2 nadaje się do 200l...

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: Marcinus71 » 9 czerwca 16, 22:06

PO4 prawie zerowe wiec roslinom go brakuje. Czym to mierzyłeś ?
NO3 tylko test kropelkowy z JBL ew Serry nic innego nie kupuj bo nic nie da.

A czy przypadkiem do nowego akwarium nie przełożyłes starego podłoża?

Z Aquaela to Unimax 250 do tego szkielka. Nie patrz na to co producent podaje odnosnie filtrów bo to wsrtosci zawyżone 3 krotnie jak nie bardziej :)

Ile i jakie masz tam ryby?

thestak
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 13 lutego 14, 12:44

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: thestak » 9 czerwca 16, 22:13

PO4 mierzyłem Zoolekiem. Zestaw do testów ma już co najmniej 3 lata, więc może dlatego takie wyniki?

Nie przełożyłem starego podłoża. Nie wiem czy to może mieć znaczenie: pod żwir podłożyłem 5l JBL AquaBasis.

Zależy mi na tym, żeby filtr był bardzo cichy. Unimax bedzie taki?
Czy ewentualnie poleciłbyś coś z trochę tańszych kubełków?

Ryby: 2x ramirezy gold, 5x otosy, 1x piskorek, 1x bocja, 2x skalar (wiem, że za małe akwa na skalary, ale były ratowane od znajomego z jeszcze mniejszego akwa)

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: Marcinus71 » 9 czerwca 16, 22:19

A to nowe akwarium chociaz z tydzien pochodziło z filtrem ale bez ryb czy tak z dnia na dzien ryby zawedrowaly ze starego do nowego?

Unimax jest cichy, z tanszych jedynie HW 302 ale to chinol choc ma dobre opinie ogolnie.

Żwir jest kiepskim rozwiazaniem bo caly syf będzie się w nim zbieral z czasem. Lepiej juz piach ...

To prxy tych rybach NO3 ba bank pknizej 20 ppm prxy tych podmianach nie schodzi wiec PO4 powinno byc ok 2 ppm lub wiecej jesli NO3 jest wieksze a ty masz 0,05 ppm.

PS Dla bocji calkiem za małe pewnie to bocha wspaniala a otoski to ryby chlodnolubne w przeciwienstwie do Ramirez cieplolubnych min 26 C. To tak na marginesie no i woda kwaśna i miekka nie twarda zasadowa kranowka.
Ostatnio zmieniony 9 czerwca 16, 22:25 przez Marcinus71, łącznie zmieniany 1 raz.

thestak
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 13 lutego 14, 12:44

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: thestak » 9 czerwca 16, 22:25

Nie miałem możliwości trzymać dwóch akwariów... z dnia na dzień zawędrowały.

Ryby napisałem po edycji w poście wyżej.

Na zmianę podłoża raczej już za późno.

A filtry Aqua Nova NCF-1000, albo Eheim classic 250 są coś warte, czy znacznie lepiej dopłacić do tego aquaela?

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: Marcinus71 » 9 czerwca 16, 22:29

Zobacz to co dopisalem powyzej.

Akwarium przez ten za maly filtr i przenosiny jest pewnie teraz ciagle niestabilne biologicznie.

Co do filtrow poczekaj na opinie innych. Ja w takim jak twoje używam Eheima III 2073 wczesniej jbl e701 a w mniejszym aquaela minikani 120. Z tamtymi nie mialem stycznosci.

A czy oprócz Carbo jakies makroelementy podajesz chocby potas czy wlasnie fosfor?

thestak
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 13 lutego 14, 12:44

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: thestak » 9 czerwca 16, 22:46

Nie podaję żadnych makroelementów. Powinienem?
Na start podałem bakterie EasyStart (w pierwszym i drugim tygodniu).

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: Marcinus71 » 9 czerwca 16, 22:58

Jeżeli ten pomiar PO4 jest prawdziwy to znaczy ze praktycznie w wodzie nie ma fosforu a rosliny go potrzebuja. Bardza czestym powodem pojawienie sie glonów zwlaszcza zielenic oraz cyjanobakterii jest zbyt rozchwiany stodunek NO3 do PO4 ktory piwinien wynosić 10 : 1 Jesli tak nie jest to trzeba to skorygowac m in poprzez podanie np PO4 gdy jest go za mało. Potas w niewielkich ilosciach zawsze można podawać. Ogólnie przy tym swietle to jakiegos wiekszego nawozenia raczej nie trzeba ale ja o nawozeniu zbytnio się nie chce wymodrzac :)

Przy tych glonach co masz role odgrywa rwardosc i pH wody. Latwiej jedt się ich pozbyć w wodzie kwasnej i miekkiej ale patrząc po obsadzie to zakladam ze taka masz :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: barttsw » 10 czerwca 16, 06:09

thestak pisze:x bocja, 2x skalar

oodaj te ryby to nie szkło dla tych ryb

pozatrym krasnale to efekt zerowej filtracji biologicznej
co do filtrów przerobilem ich dość troche i wyglada tak ze to co pisze producent podziel przez 3 oprócz filtrów eheima serji III

chcesz miec spokoj zaionwestój w pożądny filt ( choc czasami tez sie zdazają buble )
co ci moge odradzić to filtry TETRY
sensownym wyborem bedzie UNIMAX 250 tylko trzeba troche media zmodyfikowac

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: KAMYK32 » 10 czerwca 16, 06:24

thestak pisze:A filtry Aqua Nova NCF-1000

Są dość głośne ;-) jak dla mnie.
Przy takim podłożu będziesz miał wiecznie problem z glonami :neutral: cały syf będzie się w tym zbierał co będzie wpływało na parametry i biologię-odmulanie dużo nie pomoże.Roślin chyba też wiele tam nie ma ? bo jeżeli tak to należałoby obsadzić bardziej podłoże(nawet te najmniej wymagające) bo jak zaczniesz dawać nawozy to dopiero może nastąpić wysyp glonów.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: barttsw » 10 czerwca 16, 06:27

Bracie o NCF to szkoda gadać u mnie chodził jak czołg wiec nawet nie mówiłem o tym "RUDY 102" :D

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: Marcinus71 » 10 czerwca 16, 06:27

Zamiast Unimaxa 250 można praktycznie w tej samej cenie (może z 20zł więcej) kupić JBL e901:
http://www.aquariumsklep.pl/jbl-cristal ... p5438.html
lub nawet w nizszej cenie e701:
http://www.aquariumsklep.pl/jbl-cristal ... p5439.html
U mnie w takim akwarium e701 spokojnie wyrabiał nawet pomimo w pewnym czasie lekkiego przerybienia. A jak coś z tanszych to HW 303 (nie 302 jak wczoraj napisałem - nie pamiętam tych oznaczeń dokładnie):
http://allegro.pl/listing/listing.php?b ... g=hw%20303

KAMYK32 pisze:Przy takim podłożu będziesz miał wiecznie problem z glonami :neutral: cały syf będzie się w tym zbierał co będzie wpływało na parametry i biologię-odmulanie dużo nie pomoże.


Marcinus71 pisze:Żwir jest kiepskim rozwiazaniem bo caly syf będzie się w nim zbieral z czasem. Lepiej juz piach ...


thestak pisze:Na zmianę podłoża raczej już za późno.
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 16, 06:35 przez Marcinus71, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glony (krasnorosty?) w akwarium

Postautor: barttsw » 10 czerwca 16, 06:34

koleedzy patrze na zdjecie z 1 posta i to śą zielenice czyli nastapila destabilizacja N:P
Marcin JBLa nigdy nie stosowałem nie mam opini na temat tych filtrów

kolego proponuje zakup nawozów z serii BLUE-LINE
carbo
azot
fospor
potas
zelazo

oraz zakup testów na NO3 tu koniecznioe JBL oraz FE
po fosforze widać że rośliny głodują
i tak jak "Brat" KAMYK wspomniał obsadz szkło roslinamy mozesz dać cryptokoryny sagitaria subulata i inne mało wymagające trawniki sobie odpuść
nastepna sprawa pora zainwestować w co2 lub zacząć bawić się w bimbrownie ( tylko przy nim ostrożnie)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości