Pierwsze akwarium

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 grudnia 17, 09:02

fitr jest caly czas zalany?
jakiej firmy jest membrama
ile ma filtr
kiedy wymieniane prefiltry

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Hunter » 1 grudnia 17, 09:14

Maron18 pisze:Otóż zauważyłem, że od jakiegoś czasu woda z filtra RO ma dziwny zapach

Do sprawdzenia testami kropelkowymi GH i KH przefiltrowanej wody, jeśli wartości nie są w okolicach zera to do wymiany filtry wstępne + membrana, jeśli wyniki oscylują w granicach 0-1*n, to do wymiany tylko filtr wstępne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maron18

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Maron18 » 1 grudnia 17, 10:55

barttsw pisze:fitr jest caly czas zalany?
jakiej firmy jest membrama
ile ma filtr
kiedy wymieniane prefiltry


Filtr jest cały czas zalany,
filtr jest firmy H2OO, taki, o jakim wcześniej pisałem, RO4. Filtr był kupiony około lutego-marca, jednak na początku było pobierane mniej wody niż obecnie, prefiltry były niedawno wymieniane.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 grudnia 17, 11:40

to masz filtr
membrama zapewno vontronlub inne badziewie
wymien membrame na dow
prefitry co 5-6 miesiecy
wegiel co 3 miesiace
jak masz ustawione prefiltry?
ma byc 5um wegiel 1um

Maron18

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Maron18 » 1 grudnia 17, 11:47

Tak wymieniałem prefiltry, minęło mniej więcej 6 miesięcy od kupna, węgiel wymieniałem wcześniej. Gdzie kupić taką membranę?
Czyli to jest wina tej membrany?

Czy są jakieś określone ilości wody, ile można uzyskać z filtra pomiędzy wymianami filtra? W zimie będę brał wodę raz na tydzień, lub czasem co dwa, a latem biorę co kilka dni, więc zimą mogę zużyć mniej wody niż latem.
Gdzie się ustawia te prefiltry?
Węglowy mam taki https://www.clarias.pl/liniowy-wklad-we ... -2865.html

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 grudnia 17, 11:58

membrama
https://sklep.osmoza.pl/najlepsza-membr ... p-587.html na 3-5lat masz spokoj
a nie ten chinski badziew

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Hunter » 1 grudnia 17, 14:51

Maron18 pisze:Czyli to jest wina tej membrany?

Niekoniecznie. ;) Po prostu ktoś Bartkowi szepnął do uszka, że membrana Vontron jest "badziewna" i teraz wszędzie tak pisze ;) Jeszcze kilka miesięcy temu na początku tego tematu sam polecał Ci filtr RO z taką właśnie membraną :D
Sam mam Vontrona a pobór wody około 250-300L tygodniowo (a to sporo) - jakoś problemów z zapachem nie mam ;)

Jeśli woda ma nieprzyjemny zapach i nie jest to zapach wody przed filtracją to sprawa wygląda dość jasno - najprawdopodobniej filtry wstępne wyłapały i zmagazynowały zanieczyszczenia organiczne, które teraz być może gniją, bądź są to zanieczyszczenia chemiczne, które też mają swój zapach. Najprawdopodobniej to kwestia węgla aktywnego, bo właśnie węgiel posiada właściwości klarujące i wyciągające zapach z wody.

Sprawdź sobie parametry przefiltrowanej wody tak jak napisałem wyżej i wymień filtry wstępne + ewentualnie membranę jeśli jest już wyeksploatowana. Czy to będzie Filmtec czy Vontron to juz mniej istotne przy niewielkim poborze wody. Filmtec ma po prostu większą trwałość.


Coś tu jest nie halo, bo tytuł oferty brzmi wkład węglowy, a w opisie mamy mechanika (sedymentacyjny ) :) Może dostałeś oba mechaniczne, wtedy zapach wody byłby jak najbardziej uzasadniony ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maron18

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Maron18 » 1 grudnia 17, 15:11

Hunter pisze:
Maron18 pisze:Otóż zauważyłem, że od jakiegoś czasu woda z filtra RO ma dziwny zapach

Do sprawdzenia testami kropelkowymi GH i KH przefiltrowanej wody, jeśli wartości nie są w okolicach zera to do wymiany filtry wstępne + membrana, jeśli wyniki oscylują w granicach 0-1*n, to do wymiany tylko filtr wstępne.


Zrobiłem KH i GH po dodaniu do wody jednej kropli woda przyjmowała odpowiednie zabarwienie, więc to nie to jest problemem.

Maron18

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Maron18 » 1 grudnia 17, 15:31

Hunter pisze:
Maron18 pisze:Czyli to jest wina tej membrany?

Niekoniecznie. ;) Po prostu ktoś Bartkowi szepnął do uszka, że membrana Vontron jest "badziewna" i teraz wszędzie tak pisze ;) Jeszcze kilka miesięcy temu na początku tego tematu sam polecał Ci filtr RO z taką właśnie membraną :D
Sam mam Vontrona a pobór wody około 250-300L tygodniowo (a to sporo) - jakoś problemów z zapachem nie mam ;)

Jeśli woda ma nieprzyjemny zapach i nie jest to zapach wody przed filtracją to sprawa wygląda dość jasno - najprawdopodobniej filtry wstępne wyłapały i zmagazynowały zanieczyszczenia organiczne, które teraz być może gniją, bądź są to zanieczyszczenia chemiczne, które też mają swój zapach. Najprawdopodobniej to kwestia węgla aktywnego, bo właśnie węgiel posiada właściwości klarujące i wyciągające zapach z wody.

Sprawdź sobie parametry przefiltrowanej wody tak jak napisałem wyżej i wymień filtry wstępne + ewentualnie membranę jeśli jest już wyeksploatowana. Czy to będzie Filmtec czy Vontron to juz mniej istotne przy niewielkim poborze wody. Filmtec ma po prostu większą trwałość.


Coś tu jest nie halo, bo tytuł oferty brzmi wkład węglowy, a w opisie mamy mechanika (sedymentacyjny ) :) Może dostałeś oba mechaniczne, wtedy zapach wody byłby jak najbardziej uzasadniony ;)


To widocznie tutaj jest błąd, gdy montowałem filtry jeden był sedymentacyjny, drugi węglowy z łupin kokosa. Filtry były zmieniane i woda ma dalej taki zapach. Filtr węglowy nie może wyciągać zapachu z wody, bo woda przed filtracją nie ma takiego zapachu, dopiero go zauważam po filtracji. Co do membrany, to rzeczywiście został mi polecony ten filtr.
Jak mam sprawdzić, czy membrana jest wyeksploatowana, nawet roku jej nie używam, a i wodę pobieram regularnie, ale nie za dużo za jednym razem.
Ostatnio zmieniony 1 grudnia 17, 15:34 przez Maron18, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 grudnia 17, 15:33

Maron18 zrob test odepnij wezyk od membramy nalej ze 2 litry wody i zobacz czy nadal taki zappach
i bedzie wiadomo czy to wklady czy membrama
p[o wymiane wkladów przekujałes je?
pytanie kontrolne
zanim wezmiesz wode wylewasz pierwsze 2-3 wody?
Ostatnio zmieniony 1 grudnia 17, 15:34 przez barttsw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Hunter » 1 grudnia 17, 15:34

Powoli, bo się zaraz pogubimy. Pisałeś, że masz RO4, ale post wyżej wymieniasz tylko sedymentacyjny i węglowy, a to z membraną daje RO3. Gdzie czwarty wkład i jaki?
Maron18 pisze:Zrobiłem KH i GH po dodaniu do wody jednej kropli woda przyjmowała odpowiednie zabarwienie, więc to nie to jest problemem.

Czyli masz skuteczność membrany dość dużą. Szukałbym przyczyny gdzie indziej.
Jakie konkretnie masz filtry wstępne? Odczytaj info z naklejek/zrób zdjęcia, tak będzie najpewniej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maron18

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Maron18 » 1 grudnia 17, 15:47

Hunter pisze:Pisałeś, że masz RO4, ale post wyżej wymieniasz tylko sedymentacyjny i węglowy, a to z membraną daje RO3. Gdzie czwarty wkład i jaki?

Jakie konkretnie masz filtry wstępne? Odczytaj info z naklejek/zrób zdjęcia, tak będzie najpewniej.


Sedymentacyjny, węglowy oraz di.
Tylko on został wymieniony jakiś czas temu, jeszcze przed tym zapachem, który pojawił się nie bezpośrednio po wymianie filtra.

Maron18 zrob test odepnij wezyk od membramy nalej ze 2 litry wody i zobacz czy nadal taki zappach
i bedzie wiadomo czy to wklady czy membrama
p[o wymiane wkladów przekujałes je?
pytanie kontrolne
zanim wezmiesz wode wylewasz pierwsze 2-3 wody?


Po montażu odłączyłem membranę i przepuściłem kilka litrów. Co do wylewania wody przed każdym braniem, to szczerze mówiąc nigdy tak nie robiłem, i dotąd nie było takiego zapachu tej wody, albo nie zwróciłem na to uwagi.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 grudnia 17, 15:54

zrob ten test to co ci mowie wtedy powinno sie wyjesnic z kad ten zapach
ale jak nie wylewasz wody to moze to byc zapach wody ktora stoi w filtrze
co ile bierzesz wode ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Hunter » 1 grudnia 17, 16:00

Maron18 pisze:Sedymentacyjny, węglowy oraz di.
Tylko on został wymieniony jakiś czas temu, jeszcze przed tym zapachem, który pojawił się nie bezpośrednio po wymianie filtra.

"On" znaczy który? Sedymentacyjny, węglowy, czy DI?

Masz RO3+DI, a nie RO4 :)

Maron18 pisze:Co do wylewania wody przed każdym braniem, to szczerze mówiąc nigdy tak nie robiłem, i dotąd nie było takiego zapachu tej wody, albo nie zwróciłem na to uwagi.

Też tak nie robię jeśli biorę wodę przed DI. Jeśli biorę wodę przefiltrowaną też przez DI, to odkręcam kranik spuszczając wodę z tuby z żywicą i dopiero puszczam wodę przez filtr z DI. Jeśli nie masz takiego rozwiązania, to przed poborem wody powinieneś zlać kilka litrów. Woda długo stojąca w korpusie z żywicą powinna trafić do ścieków.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maron18

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Maron18 » 1 grudnia 17, 16:19

Maron18 pisze:Tylko on został wymieniony jakiś czas temu, jeszcze przed tym zapachem, który pojawił się nie bezpośrednio po wymianie filtra.

"On" znaczy który? Sedymentacyjny, węglowy, czy DI?

Masz RO3+DI, a nie RO4 :)


Chodzi mi cały czas o ten di. Co do RO4 to masz rację, pomyliłem się.

zrob ten test to co ci mowie wtedy powinno sie wyjesnic z kad ten zapach
ale jak nie wylewasz wody to moze to byc zapach wody ktora stoi w filtrze
co ile bierzesz wode ?

Wodę biorę ostatnio co tydzień, do października brałem kilka razy w tygodniu, wtedy, kiedy była mi potrzebna. Co do testu to zrobię go jutro, bo obecnie jestem Warszawie. Też tak sobie na początku pomyślałem z tym zapachem, ale woda z butelki, która była nalewana jako druga też ma taki zapach.

Skoro to może być wina zalegania wody w tym filtrze za membrana, to może odłączać go od membrany? Wtedy nie będzie w nim stojącej wody. Membrana bez wody wyschnie, a filtr?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości