Pierwsze akwarium

Maron18

Pierwsze akwarium

Postautor: Maron18 » 1 grudnia 16, 12:13

Nie wiem, czy ten dział jest odpowiedni, bo moje pytanie jest z pogranicza akwarium słodkowodnego i morskiego. Chciałbym zacząć moją przygodę z akwarystyką. Jednak nie wiem od czego zacząć i właśnie dlatego tutaj piszę :)
Chciałbym mieć akwarium w stylu cube. Co polecacie? Najlepiej, aby był to gotowy zestaw, bo mam za małe doświadczenie na samodzielnie składanie wszystkiego. Nie chcę też wydać dużej ilości pieniędzy, myślę, że od 20 do maks. 60 litrów.
Chciałbym w nim zasadzić mangrowce, więc chcę stworzy coś w stylu, namorzynów. Jednakże moim marzeniem jest posiadanie małego akwarium morskiego.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Dhuz » 1 grudnia 16, 12:29

Pomyśl o akwaterrarium 40x40x40 z krabami słonawowodnymi :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 grudnia 16, 12:37

Jeżeli nie masz kasy to odpuść sobie temat słonych wód założenie zbiornika około 60x40x40 takie jest minim to koszt około 3 tysięcy oczywiście bez życia
a po drugie jeżeli zaczynasz to nie pchaj się na głeboką wode tylko stawiaj słodkie
a co do kompletacji to zadna filozfia podaj założenia a napewno sie dobierze sprzęt

Maron18

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Maron18 » 1 grudnia 16, 13:14

Na stronie: http://www.zoofokus.pl/?opieka-nad-nano-rafa,120 na samym dole są podane dużo niższe, więc z czego wynika różnica?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 grudnia 16, 13:20

na takich stronach nawet nie czytaj bo ta sa bledne ionformacje

akwarium 60x40x40 360 zł
szafka 200 zl
odpieniacz białek 515 zł
cyrkalator 260 zł
skała Real Reff Rock 50/kg potrzeba okolo 10 kg
zywy piasek 110 zł
sól 250 zł
lampa 4x24 blau 500
świetlówki ATI 248
grzałka 50
filtr RO+DI 290
miernik tds 90
test PO4 290
test NO3 33
test kh 33
test mg 51
test ca 51
bakterie 150
refraktometr 220

całość około 3600

Maron18

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Maron18 » 1 grudnia 16, 13:35

Dziękuję, moim wielkim marzeniem jest takie akwarium, a wolę kupić teraz akwarium, w którym później będę mógł zrobić akwarium morskie aniżeli kupować kolejne. Jeśli chodzi o samo akwarium to raczej bym wybrał jakieś gotowe, są gotowe zestawy cube, tylko ewentualnie bym sprzęt trochę zmodyfikował. Myślę, że do maks. 60 litrów.
Ostatnio zmieniony 1 grudnia 16, 13:36 przez Maron18, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 grudnia 16, 13:36

masz wyzej napisales wczesniej niz ja zedytowałem posta
akwarium cube nienadaje sie na morskie


barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 grudnia 16, 13:42

sory nie masz pojecia o akwarystyce chcesz sie pchac w morskie i w dodatku w kotniku
jak utopisz pare tysiecy to zobaczysz
po drugie w takim szkle nic poza tym jak krewetki sexy shimps nie utrzymasz
a ze sie udało utrzymac to sa zbiorniki doswiadczonych akwarystów i takie akwarium jest o 1000 razy trudniej prowadzic niz np 100l bo parametry sa nie stabilne
ale nie moja kasa

Maron18

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Maron18 » 1 grudnia 16, 13:50

Nie chcę od razu zakładać morskiego, przecież pisałem. Ponadto chcę się po prostu czegoś dowiedzieć na temat takiego akwarium. Poza tym na początku bym nie trzymał tylu koralowców i innych tego typu zwierząt. Zaczął bym od jednego, może dwóch, żeby nabrać doświadczenia, bo wydaje mi się, że użytkowanie od razu ogromnego akwarium, będzie zbyt trudne.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 grudnia 16, 13:53

60x40x40 to minim aby parametry trzymac w ryzach
kolego zrozum jedno ze kostki nie sa przeznaczone dla ryb tylko dla skorupiakow a ze male to nie znaczy ze mniej problemow wrecz odwrotnie
na pierwsze akwarium polecam ci 112l zobaczysz z czym sie to je oczywiscie jak chcesz ryby

zrozum ze w baniach typu 30l cos przedawkowac to nie jest problem i potem tylko topisz kase ale decyzje nie ja podejmuje
akwearystyka zajmuje sie od 30 lat i uwierz myslalem o morskim ale zrezygnowałem bo to naprawde ciezka robota

Maron18

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Maron18 » 1 grudnia 16, 13:56

Akwarium cube 60×60×60 jest większe niż 60×40×40, czy mi się tylko wydaje?

Rozumiem, ale jeśli kiedyś nie spróbuję to się nie dowiem, dlatego nie chcę ogromnego akwarium, bo większe akwarium to więcej zwierząt itp. czyli większe koszty, a w razie niepowodzenia stracę więcej.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 grudnia 16, 14:05

60x60x50 jak juz to inna kwestia tu juz mozna cos konkretnego wprowadzic
napisz ile chcesz wydac to ci powiem co w tym mozna miec

Maron18

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Maron18 » 1 grudnia 16, 14:18

Na razie chcę kupić akwarium, które będę mógł wykorzystać do morskiego, ale najpierw chcę się wprawić na mangrowcach. Jednakże chciałbym kupować niezbędny sprzęt co jakiś czas, bo wydać na raz kilka tysięcy nie będzie proste.
Nie powiem Ci ile chcę wydać, bo nie orientuję się w cenach. Wiadomo na sam początek nie będę kupował wielu rzadkich i drogich zwierząt, tylko jakieś tańsze i mniej.
Mam jeszcze bardzo ważne, kluczowe pytanie, czy takim akwarium trzeba się codziennie zajmować? (tak gdzieś przeczytałem), a niestety czasami wychodzę z domu i nie wracam tego samego dnia.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 grudnia 16, 14:23

jezeli myslisz zeby wykorzystac akwarium na morskie to trzeba kupic akwarium 60x60x60 z kominem przelewowym oraz stelaż i obuwawa jego bez zadnych pulek szuflad
co do opieki to wyglada tak jezeli nic sie nie dzieje to ok karmic organizmy morskie trzeba codziennie
powiec z kad jestes to ci powiem gdzie takie cos mozesz kupic

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości