7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: wespazjan » 9 lutego 17, 17:37

Poniżej fragment wpisu z mojego bloga. Nie jest to poradnik bo po pierwsze, nie mam kompetencji a po drugie nie udzielam za bardzo informacji. Raczej sygnalizuję, czego warto sobie poszukać, o czym poczytać i co przemyśleć, żeby nie popełnić błędów takich, jakie ja popełniłam. Jeśli uznacie, że szkodliwe czy wprowadzające w błąd to śmiało usuńcie, nie obrażę się :) Linki dodałam tu, na blogu ich nie mam :P

.........................................................................................
(...)
Wiem, że dwumiesięczne doświadczenie to praktycznie brak doświadczenia. Ale z drugiej strony wszelkie poradniki w tej dziedzinie piszą ludzie, którzy już zapomnieli jak to jest być kompletnym laikiem i wiele rzeczy pomijają, bo są dla nich oczywiste.


Tak więc mikro-instrukcja Zbieglaka pt. "Chcę akwarium! co dalej?"

Krok pierwszy - przemyśl to sobie dobrze. Tu chodzi o dosyć kosztowną inwestycję oraz o żywe zwierzęta. Upewnij się, że wiesz na co się piszesz. Ja zaczęłam od czytania wszędzie o czyszczeniu akwariów, oglądaniu filmików na YT i zbieraniu informacji ile mniej więcej czasu wymaga to hobby. Jeśli człowiek ma zrezygnować po 2 miesiącach bo mu się znudziło albo nie ma czasu to lepiej nie zaczynać. Dodam, że mnie mimo dwójki małych dzieci i ograniczonego czasu takie badanie gruntu nie zniechęciło.

Krok drugi - zastanów się, gdzie to akwarium ma stać i jakie ma być duże. Małe akwarium zmieści się wszędzie i jest tańsze, ale jest też (co może zaskakiwać) trudniejsze w utrzymaniu. Łatwo zaburzyć w nim równowagę biologiczną, co może skutkować złym zdrowiem ryb, mętnieniem wody czy atakiem glonów. Pogoogluj sobie "jak ustawić akwarium", pomyśl nad dobrym miejscem u Ciebie w domu i zdecyduj, jakich ma być wymiarów. Googluj wszystko co się da na ten temat.

Poradnik dla początkujacych akwarystów


Krok trzeci - wybór rybek. Sprawdź sobie na stronie wodociągów (albo zadzwoń) jaką masz wodę w kranie (zazwyczaj jest dość twarda, PH >7 ). Możesz to też sprawdzić specjalnymi testami. Najgorszym wyjściem jest zdanie się na sprzedawcę w sklepie. Albo nie mają potrzebnej wiedzy, albo mają, ale przede wszystkim chcą zarobić. Standardem jest wciskanie ludziom rybek, które nie powinny być razem (inne warunki lub temperamenty) albo sprzedażą do 40 centymetrowego akwarium za dużej ilości rybek, w tym takich, gdzie jedna sztuka osiąga wymiary np. 20 cm. Pamiętaj - to, że rybka w sklepie ma 3 cm nie znaczy, że taka pozostanie. Analogicznie - to, że w mieszkaniu w bloku zmieści ci się szczeniak Bernardyna nie znaczy wcale, że kupienie go jest dobrym pomysłem :) Przeglądaj katalogi rybek i wybierz coś, co Ci się podoba. Najłatwiej jeśli pasuje do twoich warunków. Jeśli jednak potrzebuje innych - czytaj jak najwięcej o dopasowywaniu parametrów wody. Zastanów się, czy jesteś w stanie zapewnić danemu gatunkowi to, czego potrzebuje.
Moim zdaniem najlepiej wybrać jeden gatunek, na którym najbardziej nam zależy i pod niego dobierać resztę obsady - żeby współgrały ze sobą, potrzebowały podobnych warunków oraz dobrać ich ilość do litrażu akwarium. Dlaczego warto wyjaśnię na końcu. Możesz poradzić się na forum akwarystycznym w kwestii obsady. Czytaj jak najwięcej o wybranych przez siebie rybkach. Jeśli Ci się nie chce - odradzam akwarium, skoro znudziło Ci się już na etapie przygotowań.

Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Krok czwarty - wiesz już czego i ile chcesz mieć. Poszukaj odpowiedniego do planowanej obsady sprzętu. Najważniejszy jest filtr. Zasada nie ufania sprzedawcom obowiązuje również tutaj. Jeśli producent pisze "ten filtr nada się do akwarium 200l!" to zwykle zapomina dodać, że tylko w wypadku jeśli nie ma w nim żadnych ryb :P. Najbezpieczniej podzielić dane, podawane przez producenta conajmniej na pół. Albo znów poradzić się kogoś bardziej doświadczonego, na forum czy na żywo.
I znowu czytanie. Google i "rodzaje filtrów do akwarium", "media filtracyjne w akwarium", "rodzaje filtracji", "oświetlenie akwarium", "utrzymanie czystości w akwarium", "utrzymanie temperatury w akwarium" - wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Jeśli czytając o jednej rzeczy spotykamy się z pojęciem, którego nie znamy - googlujemy to również. Do sklepu idziemy wiedząc już czego chcemy. Allegro zwykle oferuje niższe ceny niż w sklepie a kupując rzeczy używane wychodzi jeszcze taniej. Poza sprzętem warto mieć także specjalne testy akwarystyczne. Zwłaszcza na początku NO2, NO3 a jeśli dopasowujemy wodę pod rybki to również PH, GH i KH wody. W inne możemy zaopatrzyć się później.
start akwarium
Filtracja, ogrzewanie i oświetlenie akwarium
Oświetlenie akwarium- poradnik
Poradnik - Wkłady filtrujące

Krok piąty - mamy akwarium, mamy oświetlenie, mamy filtr i grzałkę (jeśli jest potrzebna). No to się urządzamy. Wystrój akwarium najlepiej dobrać taki, żeby pasował naszym rybkom. Jedne potrzebują piaszczystego podłoża, innym to obojętne. Niektóre wymagają bujnej roślinności, inne wolą buszować wśród skał. Warto tutaj poczytać o rodzajach akwariów (biotopowe, towarzyskie, naturalne, low-tech itp.). Kiedy już wiemy mniej więcej czego chcemy, przystępujemy do szukania "składników". I znów czytamy - o rodzajach podłoża, o gatunkach roślin odpowiednich do naszych warunków, o skałach do akwarium, o korzeniach do akwarium. Roślinność można kupić w sklepie, na miejscu lub wysyłkowo. Można też przygarnąć od znajomego akwarysty to, co otrzymał przez przycinkę (moim zdaniem najlepsza opcja). Podłoże można kupić gotowe, albo wykonać samemu. Korzeń kupić, lub znaleźć i odpowiednio spreparować. I znowu - ograniczyć zaufanie do sprzedawców. Zdarzyło mi się kupić w zoologu roślinkę "do akwarium" która okazała się doniczkową... W razie wątpliwości - pytać kogo się da.

W tym miejscu moją radą jest znalezienie sobie zdjęcia akwarium, które spełnia wszystkie nasze wymagania i do takiej aranżacji dążyć. Ja tego nie zrobiłam i żałuję. Na początku ciężko mieć konkretną wizję i odwzorowywanie może bardzo pomóc.

PORADNIK Jaką aranżacje wybrać?
Tworzenie zbiorniów biotopowych - dobór gatunków
Baza roślin


Krok szósty - podłoże wyłożone, roślinki posadzone, woda wlana, dekoracje (naturalne lepsze niż zamek z plastiku :P) włożone. Co dalej? Rybki?
Niestety. Między zalaniem akwarium a wpuszczeniem życia mija od dwóch do sześciu tygodni. Akwarium musi dojrzeć. Co to znaczy?
W wielkim uproszczeniu - żyjące tam bakterie nitryfikacyjne muszą zacząć przerabiać produkty przemiany materii na nieszkodliwe (w małych ilościach) dla ryb substancje. Akwarium to mały ekosystem i wszystko musi się w nim "dograć" zanim ktoś go zamieszka. Znowu google: cykl azotowy, dojrzewanie akwarium, bakterie nitfyfikacyjne i wszystkie pojęcia, które przy tej okazji rzucą się wam w oczy. Można trochę przyspieszyć ten proces (wygoogluj jak :P), ale nie można go pominąć. Najbezpieczniej jeśli masz specjalne testy akwarystyczne, którymi sprawdzisz sobie, na jakim etapie dojrzewania jest zbiornik.
Co jeśli wpuścisz ryby od razu? W najgorszym razie za jakiś czas założysz temat na forum i będziesz pytać, dlaczego Twoje rybki zdychają pozornie bez żadnego powodu. W najlepszym uda Ci się zapobiec zatruciu zwierząt, ale będzie Cię to kosztowało sporo czasu, wysiłku i nerwów. Albo masz wyjątkowo twarde gatunki, które to przeżyją a Ty się będziesz tylko głowić, dlaczego woda jest mleczna, mętna lub śmierdząca. Czas, kiedy akwarium dojrzewa możesz wykorzystać na dalsze zbieranie informacji.

Środowisko akwarium jak należy
Cykl azotowy w akwarium - w pigułce
Czynniki powodujące niewłaściwy stan wody

Krok siódmy - wpuszczamy (stopniowo!) żyjątka do akwarium, cieszymy oczy ich widokiem i opiekujemy się nimi zgodnie z wiedzą, którą udało nam się posiąść :D. Tu również googlujemy o adaptacji ryb do akwarium, zasadach wpuszczania, kwarantannie.

Teraz podsumowanie: Po co to wszystko?

Nie lepiej kupić akwarium, dowolny filtr, wsypać piach i też jakoś będą żyć? Przecież ryba w kuli też żyje!
Prawda. Z tym że "jakoś" nie znaczy "dobrze". Pies na półmetrowym łańcuchu, karmiony raz w tygodniu też żyje. Żółwiki w breloczkach sprzedawanych w Chinach też żyją, przez jakiś czas. Ale to nie znaczy, że jest to w porządku.
(...)
Jeśli jednak nic z tego Cię nie obchodzi a rybki to twoim zdaniem nie zwierzęta, tylko "coś do dekoracji" to... nadal warto zapewnić im jak najlepsze warunki. Z przyczyn samolubnych:
- po pierwsze - ryba w nieodpowiednich warunkach = chorująca ryba. chora ryba = brzydka ryba. Apatyczne, nie wybarwione rybki naprawdę nie są ozdobą żadnego domu.
- po drugie - ryba w nieodpowiednich warunkach = nudna ryba. Jeśli mamy losowo dobrane ryby w za małym akwarium to nie mamy nawet cienia szansy na obserwację ciekawych zachowań. Zdecydowanie ciekawiej obserwować ryby terytorialne, broniące obranego rewiru, czy rybki odchowujące potomstwo albo budujące hierarchię w stadzie niż przestraszone istoty w przerybionym zbiorniku chowające się po kątach albo ograniczające całe swoje życie do pobierania pożywienia.
- po trzecie - Dobrze prowadzone akwarium wymaga przemyślenia i wysiłku przy zakładaniu, jednak potem o wiele łatwiej utrzymać je w czystości i stanie "cieszącym oko" niż takie zakładane na szybko, bez żadnej wiedzy

W wielkim skrócie: zanim zrobisz cokolwiek - czytaj, czytaj, czytaj!

(...)
Ostatnio zmieniony 10 lutego 17, 17:33 przez wespazjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: barttsw » 9 lutego 17, 19:15

o matko jaka litania :P nie chce mi sie tego nawet czytac :P

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: Dhuz » 9 lutego 17, 19:33

Wespa, a ja myślałem, że to mnie radosna twórczość internetowa za mocno ponosi. :ok:

Fajnie wypunktowane i celne uwagi.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: Anka cyganka » 9 lutego 17, 19:40

Jak dla mnie bardzo fajny poradnik dla kogoś kto chce założyć akwarium :ok: wskazujący na wiedzę jaką trzeba przyswoić żeby zacząć przygodę z akwarystyką. Dobra robota :mrgreen: brawo Ty :dzieki:

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: wespazjan » 9 lutego 17, 20:15

barttsw pisze:o matko jaka litania :P nie chce mi sie tego nawet czytac :P

Zauważyłam, że preferujesz raczej zwięzły styl :D

Tak naprawdę, to notkę na blogu pisałam na fali irytacji koleżanką, która jak usłyszała, że chcę mieć akwarium to sobie zaraz też sprawiła. Kupiła, zarybiła tego samego dnia, w 54 litrach ma kilka rybek, których ja bym nie wsadziła do 112l i naśmiewa się ze mnie, że w moim przypadku idzie to tak powoli. To rozwlekle wyjaśniałam dlaczego :P

Dhuz pisze:Wespa,

Hyhy. Jak ulubiony polski zespół mojego małżonka, tylko pisownia inna :P
Ostatnio zmieniony 18 lutego 17, 20:53 przez wespazjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: Anka cyganka » 9 lutego 17, 20:24

Tak i zaraz koleżanka się będzie pytała dlaczego jej ryby zdychaja albo że się zatlukły i że ma do oddania dużą rybę bo w jej akwa się nie mieści

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: barttsw » 9 lutego 17, 20:26

i ze ma sie dobrze

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: Dhuz » 9 lutego 17, 20:30

Koleżanka nie będzie pytała tylko pójdzie do zoologa kupić sobie nowe zabawki do zamęczenia.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: mimo12 » 9 lutego 17, 20:38

Ten rybo-wąż to jakiś Polypterus albo trzciniak?

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: Anka cyganka » 9 lutego 17, 20:39

Może i tak tylko koszt wymiany rybek (pomijajac ich przykry żywot ) wychodzi z czasem drożej niż zrobienie tego pożądanie. Też znam takich co w akwa max 54l możliwe ze mniejsze trzymaja z tego co pamiętam skalary, mieczyki, neonki,kiryski,glonojady i nie wiem co jeszcze i dziwią się że im ryby zdychają :shock: i tyle pieniędzy już wydali ale cóż nie można niestety nikomu zabronić iść do sklepu i kupić nowe

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: Peter007 » 9 lutego 17, 20:42

Fajny temat, tylko żeby nie przepadł w czeluściach forumowych
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: wespazjan » 9 lutego 17, 20:54

mimo12 pisze:Ten rybo-wąż to jakiś Polypterus albo trzciniak?

Cholera wie. Bałam się za bardzo drążyć :P

Anka cyganka pisze:skalary, mieczyki, neonki,

Może ich inspiruje tytuł płyty Myslovitz? :D
A tak serio, to jak byłam dzieckiem tak właśnie mieliśmy. 60l, skalary, wielki zbrojnik, gupiki, neonki, brzanki. Tylko gupiki dożyły dorosłości. Była masa roboty z tym akwarium a efekt wizualny taki sobie. Woda wiecznie mętna. Stąd wiem, że tak się tego nie robi
Ostatnio zmieniony 18 lutego 17, 20:53 przez wespazjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: Dhuz » 9 lutego 17, 21:04

Temat podklejam, teraz na pewno się nie zgubi :P

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: ArturAzja » 9 lutego 17, 21:16

Dobra lektura w oczekiwaniu na fajrant ;)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: 7 kroków od "chcę" do "mam" akwarium

Postautor: Anka cyganka » 9 lutego 17, 21:18

Myślę że dużo ludzi miało takie akwaria. Ja również ,rybki były wszystkie z innej parafii, filtr wyłączany, woda podmieniana raz na jakiś czas prosto z kranu i jakoś to działało. Każdy jakoś zaczynał :) szkoda tylko że teraz wielu mając tak łatwy dostęp do wiedzy nie chce naprawić popełnianych błędów tylko właśnie idzie i kupuje nowe rybki bo przecież to "tylko ryba" ona nie będzie krzyczała czy piszczała że ją coś boli albo że jej źle.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości