Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

rego
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 13 października 16, 23:04

Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: rego » 21 czerwca 17, 21:42

Cześć wszystkim
wystartowałem w weekend swoje pierwsze w życiu akwarium i mam kilka pytań, ale najpierw kilka słów o zbiorniku:

- 126l, pokrywa z 2 świetlówkami LED po 18 W
- podłoże to ziemia ogrodowa (wyprażona na blasze) przykryta piaskiem piaskownicowym (solidnie wypłukanym)
- oprócz tego, w akwarium są 3 korzenie i troche kamieni zebranych w górach (wszystko wygotowane w solance)
- filtr wewnętrzny Aquael turbo 1000 + grzałka ustawiona na 24-25 st.
- posadziłem trochę roślin (Lobelia Cardinalis, Cryptocoryne Wendtii Brown, Echinodorus vesuvius, Cryptocoryne Nana, Lilaeopsis Mauritana, Limnophila Sessiliflora, Ludwigia Repens, Microsorium Windelov, Bacopa caroliniana, Echinodorus tenellus)
- ryb oczywiście na razie nie ma
- akwarium ma 5 dni, no2 = 0,1, no3 = 2
- światło włączone 4 godziny dziennie
- docelowo chciałbym żeby był to low tech, w miarę możliwości bez dodatkowego nawożenia, lania chemii, co2, itd.

pytania:
1. ile czasu świecić? te 4h dziennie jest ok? i stopniowo zwiększać o godzinę dziennie co tydzień? tak czytałem
2. widzę że niektóre rośliny marnieją, liście robią się przezroczyste (np Bacopa), rozumiem że to z powodu krótkiego świecenia? robić coś z tym? czy jak się ustabilizuje to rośliny powinny odżyć?
3. czy i kiedy robić pierwszą podmianę wody i w jakiej ilości?
4. korzenie barwią mi wodę na brązowo, czego docelowo chciałbym uniknąć - czy będzie to możliwe? czy to tylko kwestia podmian wody i po jakimś czasie korzeń przestaje puszczać kolor? czy coś muszę z tym robić już teraz?
5. czy w takim akwarium potrzebny jest napowietrzacz? od czego to zależy?
6. czy bakterie nitryfikacyjne wytworzą się z niczego? :) nie mam tam odchodów rybek, nie wlewałem żadnych bakterii ze sklepu, woda była jałowa z kranu, częściowo odstana

zdjęcia
Świeżo po zalaniu
Dzień 3
Bacopa
Cryptocoryne Nana (?)
Dzień 5

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: Mattija2 » 21 czerwca 17, 22:34

Hej,
Dobrze, że mimo iż to Twoje 1 akwa już jako tako to poskładałeś.

1. Świeć po 6-8h, docelowo do powiedzmy 9. Więcej nie ma sensu.
2. Rośliny muszą się zaklimatyzować. Niektóre padną, niektóre nie - loteria na początku. Przy dojrzewaniu baniaka cuda się dzieją, gdy nie chcesz nawozić to nie będę pisał co lać :D
3. Podmianka po tygodniu, 20%. Są różne filozofie, ja podmieniam, inni nie.
4. Korzenie po pewnym czasie już nie będą barwić wody (przynajmniej nie tak intensywnie). Jeśli Ci to przeszkadza włóż potem do filtra węgiel aktywny, ale jeśli na razie akwa dojrzewa to to olej i podmieniaj wodę.
5. Znakomite napowietrzanie wody uzyskasz kierując wylot filtra na taflę wody. Nie potrzeba dodatkowych brzęczyków. Zawartość tlenu w wodzie wynika z m.in temperatury i zawartości CO2, ale przy takim setupie zbiornika nie grozi Ci raczej przyducha.
6. Nie, bakterie nie wytworzą się ot tak :D Wsyp szczyptę karmy i tyle. Jeśli tego nie zrobiłeś, co podejrzewam, cykl startuje od momentu wsypania pożywki. Poczekaj spokojnie 2-3 tygodnie, nie śpiesz się. NO2 ma być 0, potem pik i znów 0. Ciągłe 0 może oznaczać, że cykl nawet się nie zaczął.

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: Riko » 21 czerwca 17, 23:13

Jeśli twoje "świetlówki" to zwykłe paski taśmy Led w kloszu, to nic nie będzie rosnąć tak jakbyś tego w low tech chciał.

Ja bym wcisnął jeszcze w ziemię kulki gliniano torfowe.

Wstaw zdjęcia akwarium koniecznie. :-)

rego
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 13 października 16, 23:04

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: rego » 21 czerwca 17, 23:20

dzięki za odpowiedzi

niestety tak, świetlówki to taśma led w obudowie - bardzo tragedia? na razie musi zostać, budżet się wyczerpał :D

"Wsyp szczyptę karmy" - jakiej karmy? obojętne co byle to "zabrudzić" czymś organicznym? nic na razie nie kupowałem, bo do zarybienia jeszcze troche wody w filtrze upłynie ;) ze względu na plany urlopowe prawdopodobnie na razie będzie sobie tak stało i dojrzewało kilka tygodni, może nawet do połowy sierpnia

zdjęcia dałem w 1szym poście linkami, to jest najaktualniejsze z dzisiaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: Hunter » 22 czerwca 17, 08:02

rego pisze:niestety tak, świetlówki to taśma led w obudowie - bardzo tragedia? na razie musi zostać, budżet się wyczerpał :D

Bardzo. Odkładaj kasiorę na dobre oświetlenie. Odpowiednie światło (przyjazne dla roślin) to podstawowy element akwarium z roślinami, gdzie ich kondycja nie jest nam obojętna.
Twoje paski jak najbardziej nadają się do celów akwarystycznych, np przy hodowli ryb, albo w biotopach Malawi/Tanganika i innych gdzie roślin jest niewiele.

rego pisze:"Wsyp szczyptę karmy" - jakiej karmy? obojętne co byle to "zabrudzić" czymś organicznym? nic na razie nie kupowałem, bo do zarybienia jeszcze troche wody w filtrze upłynie ;) ze względu na plany urlopowe prawdopodobnie na razie będzie sobie tak stało i dojrzewało kilka tygodni, może nawet do połowy sierpnia

Najlepiej pokarm mięsny (mrożonki), zapewniają azot w obiegu. Tu czytaj: viewtopic.php?p=289913#289913
Bez karmy może sobie stać nawet 2 miesiące, a i tak procesy biologiczne w nim zachodzące będą znikome.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

rego
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 13 października 16, 23:04

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: rego » 22 czerwca 17, 09:11

co do światła, czy to mogą być takie lampy:
http://allegro.pl/swietlowka-led-plant- ... 57548.html
http://allegro.pl/swietlowka-led-plant- ... 57585.html
http://allegro.pl/swietlowka-led-plant- ... 52253.html
?
czy mogę mieć jedną taką i zostawić 1 taką jak mam białą? czy dać 2 takie kolorowe? czy wtedy moje akwarium będzie świecić na czerwono/niebiesko ? ;) w pokrywie mam 2 uchwyty na świetlówki

co do pokarmu, nie chcę na razie kupować niczego typowo akwarystycznego, bo przez 2 miesiące nie będę tego używał, chyba że faktycznie kupić mrożone i zostawić w zamrażarce "na zaś"? jeśli nie, to czy mogę to zastąpić po prostu czymś z kuchni?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: barttsw » 22 czerwca 17, 09:13

rego pisze:co do światła, czy to mogą być takie lampy:
http://allegro.pl/swietlowka-led-plant- ... 57548.html
http://allegro.pl/swietlowka-led-plant- ... 57585.html
http://allegro.pl/swietlowka-led-plant- ... 52253.html

to nadal wielkie G
co do pokarmow kup sobie mrozonki z IT

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: Riko » 22 czerwca 17, 09:36

Hunter pisze:Odkładaj kasiorę na dobre oświetlenie

Ale jakie to dobre, oto jest pytanie. :-) Dobre to na przykład świetlówki, albo Power Ledy.
...
rego pisze:co do światła, czy to mogą być takie lampy:
http://allegro.pl/swietlowka-led-plant- ... 57548.html

Nie no, nie może być, to są przecież paski Led. :D Są czerwone, ale to wciąż paski. Jakiś czas temu chciałem kupić "profesjonalną" belkę Led do akwarium za ponad 300 zł, która okazała się być tandeta. Miała paski. Jak masz miejsce na świetlówki to super, zobacz sobie takie T5. Albo Ledy, droższe w zamontowaniu, ale energooszczędne i dające większe możliwości dostosowania mocy i barwy.
rego pisze:czy mogę to zastąpić po prostu czymś z kuchni

Wydaje mi się, że kawałeczek rozdrobnionego kurczaka byłby ok, jak się mylę to mnie poprawcie. :-)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: Hunter » 22 czerwca 17, 11:35

Riko pisze:
Hunter pisze:Odkładaj kasiorę na dobre oświetlenie

Ale jakie to dobre, oto jest pytanie. :-) Dobre to na przykład świetlówki, albo Power Ledy.

Chodzilo mi raczej o widmo swiatla, a nie o źródło ;p gdyby paski led dawały możliwość dostosowania odpowiedniego widma to od biedy mogłyby być. Niestety "czerwony" i "niebieski" z pasków to nie Royal Blue i Deep Red. Dobierając źródło światła ledowego należy zwracać główna uwagę na jednostkę nm (tak w skrocie) ;p

rego pisze:czy mogę to zastąpić po prostu czymś z kuchni

Może być kurczak, byleby nie wlewac z tłuszczem bo będzie pływać ;p IMO po co? Mrożonki i tak będziesz sobie kupował. Artemia to podstawa diety większości ryb.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

rego
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 13 października 16, 23:04

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: rego » 22 czerwca 17, 13:07

Hunter pisze:
Riko pisze:
Hunter pisze:Odkładaj kasiorę na dobre oświetlenie

Ale jakie to dobre, oto jest pytanie. :-) Dobre to na przykład świetlówki, albo Power Ledy.

Chodzilo mi raczej o widmo swiatla, a nie o źródło ;p gdyby paski led dawały możliwość dostosowania odpowiedniego widma to od biedy mogłyby być. Niestety "czerwony" i "niebieski" z pasków to nie Royal Blue i Deep Red. Dobierając źródło światła ledowego należy zwracać główna uwagę na jednostkę nm (tak w skrocie) ;p


dokładnie na to patrzyłem, te diody które znalazłem mają w okolicach 450nm i 650nm, czyli odpowiednie patrząc na te wykres
Obrazek
a czy są to paski, pojedyncze power ledy smd czy zwykłe diody (takie z elektrodami i bańką ;)) to nie ma wpływu na kolor, pytanie raczej na ile to co sprzedawca podaje na aukcji pokrywa się z rzeczywistymi wartościami

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: Hunter » 22 czerwca 17, 15:40

Bierz i testuj :D Wizualnie jednak te niebieskie i czerwone diody SMD na paskach dają inne światło niż power led 450nm. Wielu sprzedawców nabija w balona swoich klientów sprzedając "zwykłe" niebieskie power ledy jako Royal Blue - może robią to nieświadomie, a może... Podobnie jest z czerwonymi i Deep Red. W każdym bądź razie rośliny wymagają ciemno niebieskiego i ciemnoczerwonego i to się sprawdza. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są FS: http://allegro.pl/dioda-power-led-1w-ep ... 36783.html Niestety tych podobnie jak prawdziwych deep red i royal blue nie znajdziesz na paskach. Czy opis oferty wyszukanych przez Ciebie diod jest zgodny z prawdą - tego nie wiem. Wiem natomiast, że skoro dałem się nabrać kupując rzekome royal blue w power led, to w przypadków pasków może byc podobnie.

Zwróć też uwagę na rozmieszczenie i kąt świecenia power led i pasków. W praktyce nie umieszcza się w jednej linii widma dla roślin, diody należy rozmieścić punktowo na całej powierzchni akwarium tak, aby dostatecznie i równomiernie doświetlić całość, należy je pomieszać z białymi, aby uniknąć przebarwień. Paski nie dają tej możliwości. Jeśli masz dwa miejsca na "świetlówki" z pasków led, to w efekcie otrzymasz tył czerwono-niebieski a przewód biały, albo na odwrót.

Wielu już kombinowało i próbowało zaadoptować najróżniejsze paski do akwarystyki roślinnej, niestety bezskutecznie ;) Nie jesteś pierwszy i nie jesteś ostatni :P Jeśli chcesz, to próbuj, ale gwarantuję że i tak prędzej czy później wrócisz na świetlówki, albo przejdziesz na power led :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: Riko » 22 czerwca 17, 17:24

rego pisze:dokładnie na to patrzyłem, te diody które znalazłem mają w okolicach 450nm i 650nm, czyli odpowiednie patrząc na te wykres

A tam będziesz kupował ich paski, kup lepiej ode mnie, spójrz na mój wykres!
Obrazek
No i tak to właśnie wygląda...
A sprzedawca ma czyste sumienie pisząc, że to "dane producenta".
Gdyby taśmy za 15 zł były dobre, nikt by nie produkował dużo droższych, profesjonalnych pasków do roślin.

Pamiętaj, że chcesz mieć low tech.

rego
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 13 października 16, 23:04

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: rego » 22 czerwca 17, 21:04

ja to wszystko rozumiem i nie chcę się upierać, po prostu mam wykształcenie inżynierskie i wiem na czym polega różnica między diodą smd, power ledem a zwykłą bańką i wydaje mi się, że nie jest to barwa :) power ledy mają największą moc i z tego może wynikać ich "lepszość", tzn na pewno jest to jeden z głównych czynników, co do kątów świecenia też na pewno mają znaczenie, ale nie aż takie jeśli weźmiemy pod uwagę odległość od światła do roślin

w każdym razie, jeszcze inna kwestia jest taka, że dopiero zaczynam to wszystko ogarniać i na pewno nie będę od razu szalał z trudnymi w obejściu roślinami i liczę się z tym, że moje 1sze akwa nie będzie wyglądać jak wasze, trudno, trzeba się jeszcze wiele nauczyć, póki co spróbuję wykorzystać to co mam lub to co mogę niedużym kosztem zaadaptować, dlatego zwykłe świetlówki odpadają bo nie mam stateczników, starterów czy co tam jest potrzebne, a na oświetlenie za 700 zł jeszcze przyjdzie czas kiedyś ;)

ok, na razie chyba wątpliwości rozwiane, zostawiam ten bałagan cały do dojrzewania i pewnie tu wrócę za jakiś czas :) dzieki za pomoc

kremol
Narybek
Narybek
Posty: 89
Rejestracja: 10 września 14, 20:38

Re: Pierwsze akwa w życiu zalane - pytania

Postautor: kremol » 24 czerwca 17, 07:26

Mnie przerobienie oświetlenia na 4x24w kosztowało nie całe 200zł :) Ale wydaje mi się że uderzasz bardziej w ledy wiec nie wiem jakie są koszty ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości