Zniknęła rybka :(

Agusiek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 17, 08:28

Zniknęła rybka :(

Postautor: Agusiek » 2 lipca 17, 17:15

Hej, mam do Was pytanie dotyczące obsady i karmienia. Mam akwarium od nieco ponad miesiąca. Obsady nie komponowałam ja, przejęłam ją i dopiero powoli zaczęłam ogarniać czy i co zmieniać. Miałam: skalara (małego), 2 bystrzyki, bocję i glonojada. Wyjechałam na 2 dni z domu. Rybki dostały jeść w piętek rano, wróciłam przed chwilą i jednego bystrzyka nie ma. Nie ma tez żadnego śladu po nim, żadnych "resztek". Karmiłam je generalnie 1 x dziennie. Może to głupie pytanie, ale czy możliwe żeby "któryś z kolegów" go w całości zjadł? Kogo z obsady winić? Czytałam gdzieś na forum, że rybkom czasami dobrze robi krótka przerwa (1-2 dni) w karmieniu więc nie podejrzewałam, że coś może się stać... Możecie mi napisać jak to w końcu jest???

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: Dhuz » 2 lipca 17, 18:10

Nie opisujesz nic o warunkach w akwarium, więc można założyć, że bystrzyk sobie padł ze swoich własnych przyczyn, po czym został posprzątany przez resztę obsady.

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: Wilkołak » 2 lipca 17, 18:58

Dhuz ma rację.
Gdy rybka kojkła, prawdopodobnie glonojad ją sprzątnął. Widziałem już takie przypadki.

forsemaw

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: forsemaw » 3 lipca 17, 11:30

To prawdopodobne, że glonojad mógł ją capnąć.

Agusiek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 17, 08:28

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: Agusiek » 3 lipca 17, 17:04

Nic nie wskazywało na to, żeby coś miało się z nią dziać... ale skoro tak mówicie, to chyba jest to jedyne wytłumaczenie... co nie zmienia faktu, że jestem w szoku...

A jak jest z tymi przerwami w karmieniu, rzeczywiście bezpiecznie można coś takiego zrobić??? Chodzi mi o takie maks 1-3 dni???

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: mimo12 » 3 lipca 17, 18:46

Spokojnie możesz dorosłych ryb tydzień nie karmić albo i trochę dłużej, jak wyjeżdżasz.

Takto głodówki krótsze są wręcz wskazane.

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: Wilkołak » 3 lipca 17, 19:06

Ja głodówkę także zalecam i robię to tak, że jednego dnia daję normalne jeść, potem 24gdz. nie karmię i następnego dnia połowę normalnej dawki, by od razu po głodówce, za dużo się nie nachapały i im nie zaszkodziło.
Dopiero potem zwiększam do normalnej.
Teraz podaję świeże larwy komara żywe i jak sobie zaczerpnę sitkiem z beczki lub wiaderka, to taki wpuszczę, ale daje raz na dzień i trochę granulatu dla kirysków Osi.

Agusiek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 17, 08:28

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: Agusiek » 3 lipca 17, 19:37

Dzięki za odpowiedź. Wyjeżdżam w tej wakacje na 1,5-2 tygodnie na urlop i chyba będę zmuszona poszukać jakiegoś automatycznego urządzenia do podawania pokarmu, ale musze to jeszcze przetestować na spokojnie żeby nie przekarmić bo nie dość że nie wiem jak to zniosą rybki, to zrobi mi się syf którego nie ogarnę...

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: Wilkołak » 3 lipca 17, 19:55

A czy ktoś, mógł by w twoim imieniu dokarmiać rybki. Bo z tymi automatami to różnie może być. Mogą działać dobrze, mogą się zepsuć i nie podawać pokarmu i mogą się zepsuć i podać cały pokarm na raz. Zależy to też, od marki takiego urządzenia ale i w super drogich może być jakaś wada.

Ja proponował bym, takie tabletki weekend food (oczywiście jak miał by ktoś to podać) albo TETRA TETRAMIN HOLIDAY ktory podobno wystarcza na 14 dni.
Ale może, niech się ktoś jeszcze wypowie.
Jak mnie dłużej nie było w domu, to podałem takie coś TROPICAL Weekend Holiday Fish Premium Food, jedna tabletka stykła na 3 dni jak mnie nie było.
A jak by się coś przedłużyło, to pokarm miał by kto podać, bo nie mieszkam sam.

Agusiek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 17, 08:28

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: Agusiek » 3 lipca 17, 20:17

No właśnie pech polega na tym, że ekipa zaufana, której mogłabym zostawić klucze też w tym czasie wyjeżdża... mam obawy co do tych urządzeń ale o pokarmach typu weekend czy "wakacyjnych" czytałam, że lubią pleśnieć itp i robi się masakra w akwarium...

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: Wilkołak » 3 lipca 17, 21:12

Luknąłem do netu i prócz tego problemu z pokarmem, brałaś pod uwagę podmianę wody, tak ze dwa dni przed wyjazdem. Albo czyszczenie filtra tylko takie porządne - ale w wodzie z akwarium, by nie zabić bakterii i też wcześniej, by po złożeniu być pewną że działa.
Jak masz, możesz też włączyć napowietrzasz, i odłączyć co2 jeśli podajesz, by nie było przyduchy.
Co do światła, to zakup programator czasowy np. taki
https://www.plantagarden.pl/programator ... timer.html
i go ustaw na tyle ile świecisz. Będzie sam włączał i wyłączał światło.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: mimo12 » 3 lipca 17, 21:31

Proponuję dołożyć dychę do programatora i kupić elektroniczny. Te mechaniczne są trochę irytujące, bo są głośniejsze od niektórych filtrów...

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: kodzaj11 » 3 lipca 17, 23:27

Bez przesady :) ja mam najtanszy z allegro i jest ok.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: mimo12 » 4 lipca 17, 17:00

kodzaj11 pisze:Bez przesady :) ja mam najtanszy z allegro i jest ok.


Mam tego najtańszego z marketu budowlanego trzy sztuki w pokoju, w którym śpię. Wiem, że to głośne. XD

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Zniknęła rybka :(

Postautor: kodzaj11 » 4 lipca 17, 17:53

To w ogole wydaje jakis dzwiek? Bo ja nic nigdy nie slyszalem...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości