Prośba o kilka porad

noerror
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 16 lipca 17, 20:00

Prośba o kilka porad

Postautor: noerror » 24 lipca 17, 22:52

Witam,
mam na imię Krzysiek i jestem tutaj nowym użytkownikiem. Wybrałem to forum gdyż według mnie jest tu największa składnica wiedzy ze wszystkich for, które dotychczas odwiedziłem. Akwarystyką z przerwami zajmuję się od dziecka czyli już około 15 lat. Kiedyś opiekowałem się dwoma +350l akwariami w technikum i sam w przeszłości miałem 2 zbiorniki >100l.
Teraz po dwóch latach przerwy zakładam akwarium i potrzebuję kilku porad - aż dziw ile w tak krótkim czasie można zapomnieć :)

Zbiornik ten ma wymiary 60x30x45h i ma 80l brutto. Filtr to kaskada Aquael FZN-3, na razie z gąbkami i szyszkami olchy, ale mam zamiar kupić do tego jeszcze ceramikę. Grzałki nie ma bo mieszkanie bardzo ciepłe (teraz woda ma 25-27 stopni, a zimą chłodniej wcale nie jest). Oświetlenie to jakieś tam Leddy Tube 6W, ale mam zamiar zmienić.
Na początku chciałem mieć BW. Wsypałem drobny piaseczek, włożyłem korzonki, wpuściłem pistie i gnije mi to już około 2 tygodnie. Niestety gdy moja luba dowiedziała się że znowu chcę "brzydkie i ciemne akwarium z nudnymi skrytymi rybami" to postanowiłem zmienić aranżację.
W akwarystycznym dowiedziałem się że drobny piaseczek nie daje możliwości roślinom by żyć, oraz że kulki gliniano - torfowe nic tu nie pomogą. Dowiedziałem się że są gotowe podłoża, jakieś tam substraty które miesza się ze żwirem albo przysypuje określoną warstwą jego. Nie wiem tylko na co się zdecydować żeby nie przesadzić. Bo są substraty JBLa po 60zł za worek 5l a jest ADA Amazonia za 160zł za 7l.
MI najbardziej zależy by:
-akwarium było jak najtańsze w utrzymaniu
-by oświetlenie nie żarło mnóstwo prądu, więc celuje w rośliny o niskich wymaganiach świetlnych
-nie będzie CO2 oraz żadnych nawozów nie mam zamiaru podawać
A żeby jednak coś rosło :)
(i zaznaczę że nie chcę akwarium na ziemi ogrodowej)

Obsada jaką sobie wymyśliłem to:
- krewetka gabońska (must have dla mojej pani)
- jakieś inne krewetki x5 (albo i więcej)
- ślimak Helenka
- ślimak Zebra
- jakieś otosy/kirysy
- Boraras brigittae x15 (to pod nie będą parametry wody, więc i współmieszkańców do nich będę dobierał)
- no i gupiki ale nie wiem, czy to dobry pomysł do tych razborek
- i może coś jeszcze ale nie chce przerybiać, więc no nie wiem... sugestie mile widziane :)

Rośliny o niskich wymaganiach jakie znalazłem w internecie to m.in rogatek, hygrophila polysperma, ceratopteris, moczarka, najas graminea, gałęzatka kulista, microzoria, cryptocoryny, żabienice, valisnerie, anubiasy, limnophila sessiflora, sagitarie.... Tylko tak jakbym to wszystko wcisnął na te moje 60x30 to będzie niezły misz masz, a koszt tych sadzonek to w sumie jakieś +200zł. Także proszę o podpowiedź co z tego warto wybrać?
A i jeszcze jedno, jakiego żwirku użyć na dno? Podoba mi się czarny bo odchodów nie widać i rośliny na tym lepiej kontrastują, ale co z rybkami? Jak bym chciał służbę sanitarną na dno to czy bazaltowy żwirek 0 granulacji 2-4 lub 1-3mm nie pokaleczy ich? Czy może są jakieś inne ciemne podłoża które nie są bazaltami i lepiej by pasowały

Też myślę o tym by rośliny posadzić na tylnym planie a z przodu wysypać piasek, tylko czy to będzie wyglądać naturalnie?

Eh tyle pytań a tak mało odpowiedzi, zapraszam więc do dyskusji, dziękuję za wszelkie sugestie i odpowiedzi.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Prośba o kilka porad

Postautor: Dhuz » 25 lipca 17, 04:56

noerror pisze:Zbiornik ten ma wymiary 60x30x45h i ma 80l brutto.
Nie zapominaj, że to nadal dno 60x30cm.
noerror pisze:W akwarystycznym dowiedziałem się że drobny piaseczek nie daje możliwości roślinom by żyć, oraz że kulki gliniano - torfowe nic tu nie pomogą.
Hmmm, niech zgadnę, ale w tym samym akwarystycznym mają na to remedium w postaci podłoży, które kosztują 20x tyle, co piasek? Jak chcesz trzymać delikatne, wymagające rośliny, to faktycznie wywal kilka stów w podłoże, jak starczą Ci rośliny wolno rosnące i niewymagające, to nie dawaj się naciągać. U mnie wszędzie piach i nawet u muszlowców, które lubią sobie poryć w podłożu, coś się ostało. ;)
noerror pisze:Dowiedziałem się że są gotowe podłoża, jakieś tam substraty które miesza się ze żwirem albo przysypuje określoną warstwą jego. Nie wiem tylko na co się zdecydować żeby nie przesadzić. Bo są substraty JBLa po 60zł za worek 5l a jest ADA Amazonia za 160zł za 7l.
O, patrz, czyli mają magiczne remedium ;)
noerror pisze:-akwarium było jak najtańsze w utrzymaniu
-by oświetlenie nie żarło mnóstwo prądu, więc celuje w rośliny o niskich wymaganiach świetlnych
-nie będzie CO2 oraz żadnych nawozów nie mam zamiaru podawać
Posadź sobie zwartki lub żabienice w piasku, dozuj im kulki, a na taflę puść rogatka. Do tego jakaś jezierza albo nadwódka i jesteś ustawiony :] A to, co Ci mówią szpece w zoologu, które chcą Twoich pieniędzy, naucz się przesiewać, bo popłyniesz.
noerror pisze:Oświetlenie to jakieś tam Leddy Tube 6W, ale mam zamiar zmienić.
Zdecyduj od razu, na jakie, bo oświetlenie "jakieś" to jest dobre właśnie w biotopowych z minimalną ilością bardzo mało wymagających roślin.
noerror pisze:Obsada jaką sobie wymyśliłem to:
- krewetka gabońska (must have dla mojej pani)
Czyli... chce ta Twoja pani skorupiaka, który osiąga rozmiar 1/4 długości tudzież 1/2 szerokości akwarium. A gdzie miejsce na dekoracje i rośliny? Bo ten skorupiak musi mieć się gdzie poruszać ;) To nie jest ozdoba, to zwierzę.
noerror pisze:- jakieś inne krewetki x5 (albo i więcej)
Dla dobra własnego portfela zweryfikuj to "jakieś" i zaplanuj sobie Neocaridiny.
noerror pisze:- jakieś otosy/kirysy
- Boraras brigittae x15
Ryby potrzebujące miękkiej i lekko kwaśnej lub neutralnej wody, zatem...
noerror pisze:no i gupiki
zastanów się, czy wodę chcesz pod gupiki, które wolą raczej zasadową, czy pod resztę planowanej obsady. Trzymanie gupików z Borarasami skończy się zagłodzeniem tych drugich, gupiki podczas żerowania nie znają kompromisu.
noerror pisze:A i jeszcze jedno, jakiego żwirku użyć na dno? Podoba mi się czarny bo odchodów nie widać i rośliny na tym lepiej kontrastują, ale co z rybkami?
Chcesz ryby kopiące? użyj piasku. Chcesz żwir, zwłaszcza bazaltowy? nie bierz ryb kopiących. Proste. A kolor nie ma znaczenia, dopóki żwir nie zmienia parametrów ;)
noerror pisze:Też myślę o tym by rośliny posadzić na tylnym planie a z przodu wysypać piasek, tylko czy to będzie wyglądać naturalnie?
Nie, nie ma czegoś takiego, jak naturalny czarny żwir w zbiornikach słodkowodnych.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Prośba o kilka porad

Postautor: kodzaj11 » 25 lipca 17, 19:08

Nie bierz zwirku! Ja przed chwila 30kg wywalilem ze swojego baniaka 225litrowego, czarny o drobnej granulacji i to nieprawda, ze nie widac gowien ryb i gorzej je posprzatac ze zwirku, zakladaj na piasku to nieprawda, ze rosliny nie beda rosly w piasku... i pomysl nad ziemia bo to dobry i co najwazniejsze tani substrat, dzis jak robilem restart zauwazylem, ze te rosliny co slabo rosly to byly jeszcze slabo ukorzenione, nie przebily sie do warstwy ziemi ale te wariaty co podcinalem co tydzien to siedzialy mocno juz w ziemi i dlatego tak rosly a bujna roslinnosc w akwarium. to cos pieknego i nie musza to byc same te rosliny, ktore wymieniles, mozna dac tez cos co jest troszke bardziej wymagajace, tylko o lepsze oswietlenie bedziesz musial zadbac.

noerror
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 16 lipca 17, 20:00

Re: Prośba o kilka porad

Postautor: noerror » 26 lipca 17, 14:46

Dziękuje wam za odpowiedzi :)
Zastosowałem się do rad Dhuza, zostanę na piasku, dokupiłem kulki gliniano-torfowe. Posadzę Cryptocorynę wendtii, Ehinodorusa bleheri, Higropfile polysperme i Najas quadelupensis, bo takie rośliny znalazłem w pobliskim akwarystycznym. Tylko teraz pozostaje mi kwestia oświetlenia. Dzisiaj byłem w innym sklepiku, rozglądnąłem się za belkami i nie wiem czy iść w świetlówki czy w power ledy, a może w zwykłe ledy. Pani z tego sklepu poleciła mi taką lampkę https://www.belio.pl/p112697,aquael-leddy-slim-plant-10w-lampa-led-50-70cm.html
powiedziała, że na moje akwarium (przypomne 60x30x45h) potrzeba dwie takie lub taką https://www.belio.pl/p112699,aquael-leddy-slim-plant-32w-lampa-led-80-100cm.html, ale będzie ona wystawać. Dodam że producent tego sprzętu nie podaje temperatury barwowej, więc tylko dopiskiem PLANT można się sugerować że to się nadaje do roślin, ale czy aby na pewno?
Znalazłem też w tym sklepie https://www.belio.pl/p111389,diversa-led-intenso-15-8w.html - jest tania i według opisu chyba ok. Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Prośba o kilka porad

Postautor: kodzaj11 » 26 lipca 17, 23:23

Polecam belki z power ledow.

noerror
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 16 lipca 17, 20:00

Re: Prośba o kilka porad

Postautor: noerror » 17 października 17, 16:37

Ostatecznie moje akwarium wygląta tak:

Obrazek

Zostałem przy piasku. Dodałem do niego kulki gliniano-torfowe. Zrobiłem własną lampkę na taśmach ledowych Epistara (8520 6500k i 5630 GROW). Lampka ma ponad 2000lumenów i pasmo dla roślin.

Ostateczny skład fauny na jaki się zdecydowałem to:
Drobniczka jednodniówka - mam 11szt
Kirys Pstry - 4szt
Krewetki "Red Cherry" - ilość szt nieznana (+20)

Flora na dzień dzisiejszy to:
- Moczarka kanadyjska
- Echinodorus rubin narrow leaves
- Cryptocoryne Petchii
- jakaś roślina z polskiego strumienia
- Limnophila sessiliflora
- Justicia schinpen - nie mam pojęcia co to jest ale rośnie świetnie
- Vallisneria green americana
- Gałęzatka
- Cabomba
- Alternanthera reineckii
- Bacopa monieri
- mech Christmas
- jakiś wątrobowiec

Zdjęcie słabej jakości bo robione telefonem. Tutaj link do youtuba:
https://www.youtube.com/watch?v=L6IlrrbDJ3Q

noerror
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 16 lipca 17, 20:00

Re: Prośba o kilka porad

Postautor: noerror » 6 listopada 17, 15:19

Obrazek

Tak oto wyglądają rośliny po 3 tygodniach od zmiany oświetlenia.

Awatar użytkownika
adrain
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 29 listopada 16, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prośba o kilka porad

Postautor: adrain » 7 listopada 17, 12:38

noerror pisze:Zrobiłem własną lampkę na taśmach ledowych Epistara (8520 6500k i 5630 GROW). Lampka ma ponad 2000lumenów i pasmo dla roślin.
https://www.youtube.com/watch?v=L6IlrrbDJ3Q

A to jest ciekawe, możesz zrobić jakąś fotę tego oświetlenia jak to zmontowałeś? Ledy coraz bardziej chodzą mi po głowie, ale gotowe lampki wydają mi się cały czas za drogie w stosunku do mocy. Też już nawet myślałem by nie zrobić czegoś samemu, diody można kupować na sztuki, ale dłubania przy tym jest. Możesz powiedzieć ile cię to kosztowało? Chodzi o same materiały. Masz gdzieś zakres spektrum tych ledów? I jak będą na to reagowały rośliny akwariowe bo to przecież dla nich to wszystko się robi. Bo same lumeny to nie wszystko, ale barwę niby pouzupełniałeś :)

noerror
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 16 lipca 17, 20:00

Re: Prośba o kilka porad

Postautor: noerror » 20 marca 18, 15:39

Jeszcze tydzień temu akwarium wyglądało tak:
Obrazek
ale miałem wysyp sinic i musiałem zrobić reset. Sporo roślin więc wyleciało, ale pojawiły się nowe.
Obrazek
Obecnie jest to: Pogestemon erectus, Cryptocoryne petchii ,Ludwigia inclinata curly, Hydrocotyle leucocephala, Hydrocotyle leucocephala, Limnophila sessiliflora, Limnophila sessiliflora, Alternanthera reineckii, Bacopa monieri, mech christmas.
Z poruszających się aktywnie 49x Drobniczka jednodniówka, 40 krewetka red cherry, 3 kirysy pstre.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości