Nowe akwarium

Zarena
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 23 września 17, 10:19

Nowe akwarium

Postautor: Zarena » 23 września 17, 13:40

Witamserdecznie,

Zamarzyło mi się akwarium, wiec zaczęłam od czytania.... im wiecej czytam tym mniej wiem:(



Wiec tak mam akwarium 80L
Filtr wewnetrzny Aqua Flow 300 Akwaria 150-300L przepompowuje 540L/H (tak pisze na pudelku), potrójne działanie aktywny Carbon + CrystalMax

Rośliny:

Anubias barteri
Cryptocoryne willisii (Kryptokoryna Willisa)
Hygrophila polysperma
Microsorum pteropus
Echinodorus bleheri
Kabomba
Eleocharis sp. mini
Taxiphyllum barbieri
I jeszcze liscie na lupce od orzecha kokosowego, niestety nie wiem jak to sie nzywa



Zakupilam w sklepie ''korze' I kawalek drzewa (drzewo ciemne nie pisalo jaki gatunek. Bylo napisane ze należy je wymoczyć)
''Korzen'' wyglada tak jak ten na linku https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07 ... _i=desktop

Pisalo ze w wodzie moze zmienic kolor na czerwony.


I tu sie zaczal moj problem:(, mozna to opisac jednym slowem glupota. Poniewaz nie ma jeszcze rybek wlozylam drzewo I korzen do akwarium, dnia nastepnego woda miala kolor lekko zielony, jest przeźroczysta.
Drzwo zostalo wyjete I wygotowane w slonej wodzie, teraz gotuje sie w wodzie bez soli, nastepnie, pójdzie sie moczyć.
I tu mam pytanie, czy woda z akwarium powinna byc wymieniona?, bo nie chce potruc rybek jak przyjdzie juz na nie czas.


Co chce w tym akwarium
12 Neon Innesa
I jeszcze 8 sztuk innych rybek sa pomaranczowo czarne i nieduze, musze sprawdzic nazwe w sklepie bo nie moge ich znalezc na zadnej stronie, no i oczywiscie poczytac czy moga byc razem z Neonkami.

To by bylo tyle jezeli chodzi o obsade, mam nadzieje ze to nie za duzo na ten zbiornik.




Za wszelkie rady podpowiedzi I uwagi bedze wdzieczna.
Ostatnio zmieniony 9 listopada 17, 15:20 przez Zarena, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Nowe akwarium

Postautor: wespazjan » 23 września 17, 17:23

Zarena pisze:
Zamarzyło mi się akwarium, wiec zaczęłam od czytania.... im wiecej czytam tym mniej wiem:(

brawo. to jest świetny początek. Oby każdy tak zaczynał. Ja czytam od roku i też coraz mniej wiem. Bo coraz więcej widzę, ile trzeba wiedzieć. Więc się nie martw :)



Zarena pisze:Filtr wewnetrzny Aqua Flow 300 Akwaria 150-300L przepompowuje 540L/H (tak pisze na pudelku), potrójne działanie aktywny Carbon + CrystalMax


To, co pisze na pudełku to zwykle bajki :P To znaczy, że 540l/h przepompowuje bez żadnych wkładów w środku. Ale może do tego akwa jest wystarczający, nie wiem. Musi powiedzieć Ci ktoś, kto zna się na sprzęcie.
Co do węgla aktywnego to niektórzy twierdzą, że podczas dojrzewania akwarium jest wskazany, inni że nie. Na pewno musisz go wyjąć, albo od razu albo za jakiś czas, bo nie trzyma się go na stałe w filtrze. Wyłapuje zarówno szkodliwe jak i potrzebne związki z wody, więc nie powinno go tam być bez potrzeby, tylko np po leczeniu.



Zarena pisze:

I tu sie zaczal moj problem:(, mozna to opisac jednym slowem glupota. Poniewaz nie ma jeszcze rybek wlozylam drzewo I korzen do akwarium, dnia nastepnego woda miala kolor lekko zielony, jest przeźroczysta.


To może nie być wina korzenia. Mętnienie, dziwny kolor itd. to standardowe rzeczy przy dojrzewaniu akwarium. Kiedy zalewałaś? Jak wymienisz wodę to cale dojrzewanie od nowa będzie musiało przejść, więc się wstrzymaj


Zarena pisze:
Co chce w tym akwarium
12 Neon Innesa
I jeszcze 8 sztuk innych rybek sa pomaranczowo czarne i nieduze, musze sprawdzic nazwe w sklepie bo nie moge ich znalezc na zadnej stronie, no i oczywiscie poczytac czy moga byc razem z Neonkami.


Jeśli chodzi Ci o platki (zmiennik plamisty) to niestety, albo one, albo Neonki. Innesy potrzebują wody kwaśnej i miękkiej. Żeby ją uzyskać będziesz musiała używać filtra RO albo wody demineralizowanej. Rośliny masz dobrane takie, że też im właśnie w takiej wodzie będzie dobrze.
Platki natomiast potrzebują twardej i lekko zasadowej, czyli prawdopodobnie takiej, jaką masz w kranie. Mniej roboty z zapewnieniem im odpowiednich parametrów. Za to bardzo łatwo się mnożą, więc jeśli z ośmiu nie chcesz mieć osiemdziesięciu to albo musisz mieć komu oddawać narybek, albo trzymać same samce.

Co do obsady to najlepiej sprawdz na stronie wodociągów jaką masz wodę, zdecyduj czy chcesz jej używać, czy ją zmiękczać i wtedy w dziale "obsady" się coś dobierze :)
Obrazek

Zarena
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 23 września 17, 10:19

Re: Nowe akwarium

Postautor: Zarena » 24 września 17, 14:28

Na początku chce serdecznie podziekować za odpowiedz.


Twardość wody Calcium carbonate(CaCO3): 296 ppm, czyli woda twarda:(
- Ph 7
- NO2 0
- NO3 0
- GH na tescie pokazuje sie nawyzsze czyli 180
- KH jak wyzej test ma max 240
Akwarium ma dopiero 1,5 tygodnia, wiec potrzebuje jeszcze troche czasu. Nie spiesze się, moze stac I miesiac, będe miała czas na czytanie oraz dopieszczenie go pod przyszlych mieszkańców


Bylam w sklepie i pytałam jaka maja tam wode dla Neonek, odpowiedz byla ciekawa, tylko jednak ciezko mi w nia uwierzyć. Pan z dzialu z rybkami powiedzial ze maja kranowe I że rybki sa z “regionalnej hodowli”, i nie potrzebuje dla nich żadnego specjalnego filtra. Filtr RO jest potrzebny dla rybek sprowadzanych z Azji. Oczywiscie jest zawsze jakies ale, w akwarum z Neonkami byly Amano (woda od miekkiej do twardej OK) i Pielęgniczka Remireza Electic Blue (woda miekka), wiec mam uczucie ze zostalam zrobiona w trąbe:(
Z woda jeszcze zobacze co uda mi sie zrobić, poniewaz na ta chwile o filtrze RO mogę zapomnieć.
Jezeli nic nie uda mi sie z tym fantem zrobic to Neonki pozostana w sferze niespęłnonych marzeń niestety:(


Wegiel aktywny – z tego co udalo mi sie przeczytać, oczywiscie temat jest do zgłebienia, są zwolennicy jak I przeciwnicy. Dobrze go miec jak w akwarium sa korzenie. Ciekawe jest to ze dziala ponoc tylko kilka dni później jego wydajnosc bardzo spada. Tak jak napisalam za malo jeszcze przeczytalam żeby podjac jakąkolwiek sensowna decyzje.

Zielonkawy kolor w moim akwarium to wina tego kawałka drzewa. Wczoraj sie gotowa po czym wyladowal w wodzie i dzisiaj rano woda byla zielonkawa (nie mocze go w akwarium), moczy sie dalej i żywię cichca nadzieje ze po tygodniu nie bedzie problemu.
Przeżyłabym ten zielonkawy kolor, bo woda jest przejrzysta i dobrze przez nia widać, tylko sie boje zeby to nie wytruło rybek.

Zakupilam uzdatniacz do wody powinnien pomoc z dojrzewaniu, bo tu tez sobie poczytalam I wcale mi sie nie podobalo co czytalam. Wyszlo ze moge odczekac nawet 6 tygodni a to wcale nie oznacza ze akwarium bedzie dojrzale:( Wiec wroce do lektury:)

Bioactive tapsafe pluse
- zaawansowana formuła
- dodaje korzystne bakterie
- dodaje aloe vera ochronne
- hamować chloraminę
- zablokować toksyczne metale
- pobudza dobrą bakterie

Te pomarańczowo czarne rybki to Gupiki Endlera. Te w sklepie sa naprawde bardzo malutkie i ten pomaranczowy kolor jest dominujacy:) Są śliczne i na dzien dzisiejszy moje akwarium spełnia na nie wymagania, ale boje się ze że zaczna się niekontrolowanie rozmnażac, a to by byla tragedia w moim akwarium. Jes poprostu za małe i stala populacja jest dla mnie najlepsze.

Wiec wracam do czytania jezeli ktos ma jakies uwagi, wskazuwki I rady bardzo prosze pisać, naprawde jest to dla mnie ogromna pomoc.
Ostatnio zmieniony 24 września 17, 18:34 przez Zarena, łącznie zmieniany 1 raz.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nowe akwarium

Postautor: abiba » 24 września 17, 18:01

Uzdatniacz do wody ... hmm...
Co to za cudo i jak ma uzdatnić ową wodę ?

PS
jakoś tak sie złożyło że w pewnym sklepie ostatnio często słyszę teksty towarzyszące sprzedaży różnych uzdatniaczy - cóż to za bełkot!

Zarena
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 23 września 17, 10:19

Re: Nowe akwarium

Postautor: Zarena » 24 września 17, 18:40

abiba pisze:Uzdatniacz do wody ... hmm...
Co to za cudo i jak ma uzdatnić ową wodę ?

PS
jakoś tak sie złożyło że w pewnym sklepie ostatnio często słyszę teksty towarzyszące sprzedaży różnych uzdatniaczy - cóż to za bełkot!


Jeżeli chodzi o uzdatniacz do wody to powinien pomoc z:
Bioactive tapsafe pluse (nazwa specyfiku)
Interpet (nazwa producenta/firmy)
- zaawansowana formuła
- dodaje korzystne bakterie
- dodaje aloe vera ochronne
- hamować chloraminę
- zablokować toksyczne metale
- pobudza dobrą bakterie

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Nowe akwarium

Postautor: Anka cyganka » 24 września 17, 21:43

A wrzuciłaś coś do akwarium jakieś żarcie żeby akwarium zaczęło dojrzewać?

Zarena
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 23 września 17, 10:19

Re: Nowe akwarium

Postautor: Zarena » 25 września 17, 09:00

Anka cyganka pisze:A wrzuciłaś coś do akwarium jakieś żarcie żeby akwarium zaczęło dojrzewać?



Dałam saszetkę pokarmu żelowego blood worms.

W akwarium jest jeden ślimak, musiał zostać mi na jakiejś roślince. Wydaje mi się ze się przyda, tylko musze dopilnować żeby mu się za dobrze nie zrobiło i nie zaczął myśleć o potomstwie.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowe akwarium

Postautor: barttsw » 25 września 17, 09:07

Zarena pisze:Te pomarańczowo czarne rybki to Gupiki Endlera
popierwsze to nie Gupik tylko żyworódka Endlera ta ryba niema nic wspólnego z Gupikiem
Zarena pisze:moje akwarium spełnia na nie wymagania
tak choc ph troche niskie warto by bylo je podbic troche
Zarena pisze: ale boje się ze że zaczna się niekontrolowanie rozmnażac
same samce i po problemie

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nowe akwarium

Postautor: abiba » 25 września 17, 11:57

barttsw pisze:
Zarena pisze:Te pomarańczowo czarne rybki to Gupiki Endlera
popierwsze to nie Gupik tylko żyworódka Endlera ta ryba niema nic wspólnego z Gupikiem

Ma bardzo dużo - tak dużo że potrafią sie krzyżować więc nie powinno sie ich trzymać razem

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Nowe akwarium

Postautor: wespazjan » 25 września 17, 13:49

Pomyśl o tych endlerkach.
Samce są ładniejsze, mniej brudzące niż samice i nie wyprodukują potomstwa. Łatwiej dopasować do nich wodę niż dla Neonków.
No i żyją sporo krócej. Za dwa-trzy lata jak padną ze starości po szczęśliwym życiu to Ty już będziesz obcykana w akwarystyce, uznasz, że zmiękczanie wody to pikuś, kupisz filtr RO i wpuścisz wymarzone Inneski :D
Obrazek

Zarena
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 23 września 17, 10:19

Re: Nowe akwarium

Postautor: Zarena » 25 września 17, 21:40

wespazjan pisze:Pomyśl o tych endlerkach.
Samce są ładniejsze, mniej brudzące niż samice i nie wyprodukują potomstwa. Łatwiej dopasować do nich wodę niż dla Neonków.
No i żyją sporo krócej. Za dwa-trzy lata jak padną ze starości po szczęśliwym życiu to Ty już będziesz obcykana w akwarystyce, uznasz, że zmiękczanie wody to pikuś, kupisz filtr RO i wpuścisz wymarzone Inneski :D



Oj bardzo Ci dziękuje :) To naprawdę napawa optymizmem. Czytając o tych rybkach i tak skłaniam się coraz bardziej ku Endlerkach. Nie wiedziałam ze żyją tak krótko w każdym razie chce żeby rybka było dobrze w tym akwarium:)


A teraz mam pytanie, zaraz zacznę oczywiście sama szukać:) ale w akwarium na szybach pojawiły mi się białe małe kreseczki przemieszczają się więc to jakieś żyjątka, czy tak powinno być?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nowe akwarium

Postautor: Hunter » 26 września 17, 09:24

Zarena pisze:A teraz mam pytanie, zaraz zacznę oczywiście sama szukać:) ale w akwarium na szybach pojawiły mi się białe małe kreseczki przemieszczają się więc to jakieś żyjątka, czy tak powinno być?

Akwarium to mały ekosystem w którym obecność wszelakiego rodzaju "robaków" jest nieunikniona ;)

Na długość życia Endlerek wpływa przede wszystkim temperatura wody. Im wyższa, tym ryba krócej żyje.

abiba pisze:
barttsw pisze:
Zarena pisze:Te pomarańczowo czarne rybki to Gupiki Endlera
popierwsze to nie Gupik tylko żyworódka Endlera ta ryba niema nic wspólnego z Gupikiem

Ma bardzo dużo - tak dużo że potrafią sie krzyżować więc nie powinno sie ich trzymać razem

Można rzec, że mają więcej wspólnego niż mniej. Cała systematyka. Rząd, rodzina, rodzaj. Tylko gatunek inny :D I jeden i drugi to Poecilia.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Zarena
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 23 września 17, 10:19

Re: Nowe akwarium

Postautor: Zarena » 9 listopada 17, 16:08

Witam,
Akwarium żyje już swoim życiem. Po drodze wybór rybek został skorygowany, do akwarium trafiło 6 zmienników wielobarwnych. Wiąże się z tym pewna historia, ale wstyd mi się przyznać :? . Doczytałam do końca o tych rybkach jak trafiły już do akwarium, wiec po fakcie się dowiedziałam ze mam 3 samce i 3 samiczki ( wiem zaraz zostanę rozdarta na strzępy :| ). Cztery dni po zamieszkaniu rybek w akwarium ku mojemu przerażeniu pojawiły się maleństwa. Dwa dni później jedną z samic znalazłam leżącą na dnie zbiornika :(, podejrzewam że to ona była mamą. Małych rybek jest około 10, ciężko je policzyć. Akwarium jest stabilne, podmiana wody raz w tygodniu 20%. Teraz siedzę i sobie obserwuje jak się zachowują i mam straszna frajdę z tego :D . Żywię tylko cichą nadzieje że nie przyjdzie mi się zmierzyć z przerybieniem.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Nowe akwarium

Postautor: wespazjan » 9 listopada 17, 16:55

Dorosłe chyba mają tendencje do zjadania młodych, więc może nie będzie źle.
W najgorszym razie poszukasz kogoś, kto raz po raz przygarnie od Ciebie małe. Albo sklep, albo (ku twemu bólowi serca) jakiś hodowca większych ryb, który lubi wpuszczać im żywą karmę :P
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości