112l: podłoże, oświetlenie i filtracja

Awatar użytkownika
Altarenos
Ryba
Ryba
Posty: 497
Rejestracja: 31 sierpnia 09, 14:58

112l: podłoże, oświetlenie i filtracja

Postautor: Altarenos » 14 października 17, 11:43

Cześć.

Planuję wystartować z akwarium 112l (80x35x40). Oświetlenie 2x24W T5.
1. Jakie świetlówki będą dobre(chodzi mi o nazwy świetlówek) do takiego akwarium? (rośliny mało i średnio wymagające)

Podłoże to będzie żwir rzeczny.
2. Co pod ten żwir mogę dać, żeby rośliny lepiej rosły? Zastanawiałem się nad Tetra Complete Substrate.

Filtracja kubełek HW-302. Do filtra dostałem w zestawie ceramikę, ale wydaje mi się, że jest "słabej jakości".
3. Jakiej firmy ceramikę polecacie?
4. Co dać do reszty koszyków w filtrze?
5. W jakiej kolejności to ułożyć?

6. Czy na początek testy NO3, NO2, Ph wystarczą?

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: 112l: podłoże, oświetlenie i filtracja

Postautor: wespazjan » 14 października 17, 14:43

Altarenos pisze:1. Jakie świetlówki będą dobre(chodzi mi o nazwy świetlówek) do takiego akwarium? (rośliny mało i średnio wymagające)

Nie znam się ni choinki :P

Altarenos pisze:Podłoże to będzie żwir rzeczny.
2. Co pod ten żwir mogę dać, żeby rośliny lepiej rosły? Zastanawiałem się nad Tetra Complete Substrate.

Jak mało wymagające to może wystarczą zwykłe kulki gliniano-torfowe? Taniutkie są.

Altarenos pisze:Filtracja kubełek HW-302. Do filtra dostałem w zestawie ceramikę, ale wydaje mi się, że jest "słabej jakości".
3. Jakiej firmy ceramikę polecacie?
4. Co dać do reszty koszyków w filtrze?
5. W jakiej kolejności to ułożyć?


Na tym forum zauważyłam, że większość ludzi poleca lawę jako tańszy i bardziej trwały odowiednik ceramiki. Im więcej filtracji biologicznej tym lepiej, więc ja bym zapełniła wszystkie kosze lawą/ceramiką i dała tylko na dnie i wierzchu warstewkę gąbki, żeby ewentualne drobiny nie uszkodziły sprzętu. Do tego założyłabym prefiltr z gąbkami na wlot (można kupić za jakieś 30zł albo zrobić samemu), żeby jak najrzadziej musieć ten kubełek czyścić.
Pewnie w zestawie dostałeś węgiel aktywny - nie wkładaj. Używa się go tylko w określonych sytuacjach, nie na stałe.
Osobiście odradzam też wsadzanie zeolitu.

Altarenos pisze:6. Czy na początek testy NO3, NO2, Ph wystarczą?

NO3 i NO2 są potrzebne, żeby wiedzieć na jakim etapie dojrzewania jest akwarium. Koniecznie kup.
Pozostałe testy to zależy od obsady.
Jeśli chcesz zrobić to tak, że dopasujesz ryby do wody jaką masz to pewnie wystarczy sprawdzić co Ci płynie w kranie na stronie wodociągów i nie potrzebujesz żadnych testów, nawet tego PH.
Jeśli jesteś gotów na modyfikowanie parametrów wody, żeby mieć większe możliwości przy doborze obsady to potrzebujesz jeszcze PH, GH i KH.
Kup kropelkowe, paski wydają się tańsze, ale dużo szybciej się zużywają i koniec końców wychodzą drożej. Na dodatek są tak dokładne, że mógłbyś dotykać wody łokciem i na tej podstawie odgadywać parametry i nie byłoby to wiele mniej mówiące niż testy paskowe :P
Kropelki lepiej JBL, ale od biedy zoolek też się nada
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości