Proszę o radę - zakładam nowe akwarium 120 l.

kuba81GOC
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 września 17, 21:55

Proszę o radę - zakładam nowe akwarium 120 l.

Postautor: kuba81GOC » 19 października 17, 01:14

Cześć wszystkim. Jeszcze raz poproszę Was o pomoc i porade. Stawiam nową bańkę (80x35 wys. 55). Żona uparła się na skalara. Myślałem o jednej parce, ewentualnie 4 szt. Idąc tym tropem pomyślałem żeby zrobić namiastkę bitopu Am. Południowej. Ziemia ogrodowa z lignitem 1 cm, siatka podtynkowa i 5 cm piasku kwarcowego (lub żwir 1-2 mm - co polecacie?). Do tego 3 plan roślin i boki w roślinach, 1 kamień i 1 korzeń z roślinami,. I to chyba tyle... Może jak wymienie światło to zrobię 1 plan roślin, bo teraz mam 0,35 W na 1 l. Myślałem o towarzystwie dla skalara. 6 x kirysek Sterby. A do tego pielęgniczki Ramireza 2 lub 4 szt. Jeżeli 2 skalary to 4 ramirezy, jak 4 skalary to 2 ramirezy. Jak lepiej? No i tak wychodzi 6 rybek w środku akwarium i 6 na dnie (kirysków nie liczę :). Czy to max jaki mogę dać do tego akwa? Bardzo bym chciał dodać z 8-12 bystrzyków ozdobnych (no chociaż 6 sztuk). Tu podano podony zestaw, a nawet większy bo wpisali 8 kirysków i 20 bystrzyków - ale może to jest błąd :)
http://akwanet.pl/poradnik/dobieramy-ryby-do-zbiornika
Co do roślin to nie za gęsto ale z licznymi kryjówkami: Anubias i Microsorium Narrow na korzeń i kamień. Do tego Żabienica Blehera, kabomba zielona, Żabienica "red devil". Jak pójdzie pierwszy plan roślin to "trawnik" Lileopsis Mauritana. Ale po co trawnik z tyloma kopiącymi rybami? Wiem że ciężej na piachu o czystoś, ale chyba trzeba się przekonać na włanej skurze. Myślałem jeszcze o jasnym żwirku 1-2 mm na 5 cm zamiast tego piachu. Ciekawe czy te skalary tak dużo kopią? Co sądzicie? Doradźcie coś proszę. Szczegulnie mi zależy na opinni odnośnie ilości bystrzyków :)
Z góry dziękuję za poświęcony czas i opinie :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Proszę o radę - zakładam nowe akwarium 120 l.

Postautor: barttsw » 19 października 17, 06:07

kuba81GOC pisze:Żona uparła się na skalara. Myślałem o jednej parce, ewentualnie 4 szt
zapomnij o tych rybach w tym szkle
minim 120x40x50 dla dobranej pary

kuba81GOC
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 września 17, 21:55

Re: Proszę o radę - zakładam nowe akwarium 120 l.

Postautor: kuba81GOC » 12 listopada 17, 23:29

No i lecimy z tematem. Akwarium dojrzało. Jest sprzęt Aquael kaskada 800l/1h (dwa koszyki na media) gąbka z watą i gąbka z ceramiką, zeolitem i watą filtrującą) i drugi to filtr gąbkowy 500ll/1h. Do tego napowietrzacz JBL 200 l tlenu/1h. Światło 40W widmo światła dziennego. Podłoże to piasek. Są 2 korzenie, 2 małe skałki, kokos i dwa patyki. Rośliny pływające na 20% powierzchni, jest mech, microsorium i anubias. Nurzaniec w pisku (na spodzie 1 cm ziemia ogrodowa z lignitem). Korzenie zawsze można wyjąć i coś posadzić... Czas pokaże. Przyznam się, że skalary już są. Akwarium jednogatunkowe 6 szt. skalar koi red devil. Mają po jakieś 5 cm wielkości. Są u mnie już 3 dni. 5 zachowuje się normalnie: nie ukrywają się, podpływają do ręki przy szybie, jedzą bez wybrzydzania ok. 4-5 razy dziennie, polują na małe Red Cherry, a jeden najmniejszy skalar chowa się za korzeniem lub skałką :/ szkoda rybki. Jak tak dalej pójdzie to go oddzielić od reszty? Jak szybkiego wzrostu można się spodziewać? Za rok jakiej wielkości będą? Mniej więcej za rok będę chciał większe akwa (to ma 55 wysokości x 80 x 35). Docelowo chciał bym 55 x 120 x 40 (ale niech rybki najpierw urosną bo na razie to maleństwa). Na pewno zmienię akwarium na takie z przednią szybą optiwhite :) ale na razie muszę pozbierać kasę - będzie motywacja. Poradzi ktoś coś? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o radę - zakładam nowe akwarium 120 l.

Postautor: Hunter » 13 listopada 17, 08:48

Zdajesz sobie sprawę, że te ryby najprawdopodobniej nie urosną w tym akwarium? Pomijając już fakt, że 6szt na 120L to będzie sieczka. I Ty się dziwisz, że skalar ukrywa się ze stresu gdzieś po kątach akwarium? :?

Poza tym pomierz sobie jeszcze raz a na spokojnie swoje akwarium, bo jakby nie liczyć to 80x35x55 ni jak nie wychodzi 120L...

Lepiej odkładaj sobie fundusze na to nowe większe akwarium, bo ryby będą już potrzebowały nowe lokum za jakieś 6-8 miesięcy. ;) Zanim wystartujesz, zanim dojrzeje to minie lekko miesiąc więc czasu masz niewiele.
Opcja numer dwa (bardziej rozsądna) to szukaj nowego lokum swoim rybom, bo w tym akwarium nie powinny się znaleźć.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Proszę o radę - zakładam nowe akwarium 120 l.

Postautor: barttsw » 13 listopada 17, 08:56

kuba81GOC pisze:Przyznam się, że skalary już są. Akwarium jednogatunkowe 6 szt. skalar koi red devil. Mają po jakieś 5 cm wielkości. Są u mnie już 3 dni. 5 zachowuje się normalnie: nie ukrywają się, podpływają do ręki przy szybie, jedzą bez wybrzydzania ok. 4-5 razy dziennie, polują na małe Red Cherry, a jeden najmniejszy skalar chowa się za korzeniem lub skałką :/ szkoda rybki. Jak tak dalej pójdzie to go oddzielić od reszty? Jak szybkiego wzrostu można się spodziewać? Za rok jakiej wielkości będą? Mniej więcej za rok będę chciał większe akwa (to ma 55 wysokości x 80 x 35). Docelowo chciał bym 55 x 120 x 40 (ale niech rybki najpierw urosną bo na razie to maleństwa). Na pewno zmienię akwarium na takie z przednią szybą optiwhite ale na razie muszę pozbierać kasę - będzie motywacja. Poradzi ktoś coś? Pozdrawiam
no nic nie dotarlo te ryby urosna szybciej niz ci sie zdaje ale nie placz potem ze skalary sie tluka bo przy taerle bedzie rzeź i skarłowacieją
nie masz kasy a pchasz sie w OW zal :(
Hunter pisze:Lepiej odkładaj sobie fundusze na to nowe większe akwarium, bo ryby będą już potrzebowały nowe lokum za jakieś 6-8 miesięcy. Zanim wystartujesz, zanim dojrzeje to minie lekko miesiąc więc czasu masz niewiele.
Rafał bardzo optymistycznie wszystko zalezy od karmienia jak bedzie intensywne 2-3 miesiace max

do Autora nie wiem ile chcesz tych skalarow ale na do brana pare mininim 240l (120x40x50) jak chcesz wiecej to minim 150 cm i radze sie spieszyc w stawianiu nowego zbiornika bo czasu niemasz za wiele , lub oddac komus kto ma na to warunki
i zainwestowac w pożadna wydajna filtracje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości