Restart akwarium 72l

mazur500
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 7 listopada 17, 21:59

Restart akwarium 72l

Postautor: mazur500 » 7 listopada 17, 22:07

Witam forumowiczów
Piszę pierwszy raz w celu sięgnięcia porady, do rzeczy:
-akwarium 72l 60x30x40cm optiwhite
-filtr fluval 205 (używany) + aquael circulator 500
-grzałka z termostatem 70w
-oświetlenie 1x T5 14w + własnej roboty lampka LED 14W power led 3X full spectrum i 5x6500k i 5x8500k

Chciałbym zrobić restart miałem to akwarium (jeszcze bez kubełka) postawione na żwirku zwykłym no i słabo roślinki rosły zacząłem dodawać nawozy i najpierw atak glonów potem doszła jeszcze sinica, akwa wyglądało tragicznie, zdjęcia z czasu kiedy było jeszcze nieźle (wg mnie) ..
http://imageshack.com/a/img922/1223/LPo6aB.jpg

Robiło sie coraz gorzej rybki padały po jednej, minął rok akwarium zlikwidowałem a reszte obsady mam teraz w baniczku 30l

kilka pytań
1. Czy postawienie akwarium na podłożu aktywnym typu Advanced Soil ma sens połączonym z białym piaskiem kwarcowym na przodzie ?
2. Czy takie oświetlenie i podłoże wystarczy żeby uprawić średnio wymagające roślinki może delikatny trawnik?
3. Jakie media zastosować do kubełka optymalne?
4. Czy obsada : para pielęgniczek electric blue+ mała ławiczka danio lub cos w tym rodzaju + otoski przyujściowe (zamiennie kiryski panda) ma sens? CZY TO NEI ZA WIELE?
5. Jakie rośliny polecicie na pierwszy i drugi plan zielone, będzie korzeń ze zdjęcia +pare skałek
6. Myślałem nad CO2 ale narazie spróbuje z bimbrownią ( w małej dawce), z nawozami mam słabe wspomnienia, nie mam na celu szybkiego wzrostu po prostu chce żeby akwa spokojnie się rozwijało

z góry dziękuje za porady i rozwinięcie tematu nie chce popełnić jakiegoś błędu przy stawianiu akwarium tym razem
mazur

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Restart akwarium 72l

Postautor: Hunter » 8 listopada 17, 17:28

mazur500 pisze:1. Czy postawienie akwarium na podłożu aktywnym typu Advanced Soil ma sens połączonym z białym piaskiem kwarcowym na przodzie ?

Nie widzę przeciwwskazań, jednakże ryby kopiące, czy prąd wody z filtra a nawet samo wlewanie wody na podmianę może naruszyć i rozkopać "plażę".
Jak to mówią - róbta co chceta. Ja preferowałbym zasypać całą powierzchnię dna aktywnym.

mazur500 pisze:2. Czy takie oświetlenie i podłoże wystarczy żeby uprawić średnio wymagające roślinki może delikatny trawnik?


Powinno pociągnąć :) Zależy też co masz na myśli pisząc "średnio wymagające", no ale większość "popularnych" bez problemu powinno hulać aż miło :)

mazur500 pisze:3. Jakie media zastosować do kubełka optymalne?

Pierwszy kosz to mechanika - zazwyczaj gąbki/włóknina dodawane jako standardowe wypełnienie filtra.
Opcjonalnie możesz założyć prefiltr na rurze zasysającej wodę i tam będzie się zbierał syf, wtedy zyskasz dodatkowy wolny kosz, który możesz zasypać wkładem biologicznym.
Po mechanice kolejność obojętna:
1. Lawa wulkaniczna- typowy podstawowy wkład biologiczny.
2. Zeolit wulkaniczny - zapewnia łagodny start. Na starcie akwarium skaczą związki amonu, co powoduje wysyp glonów, w skrajnych przypadkach zielony zakwit wody. Zeolit pochłania związki amonu, po kilku tygodniach akwarium stabilizuje się, a wkład działa jak typowa lawa wulkaniczna; czyt. filtracja biologiczna.

mazur500 pisze:4. Czy obsada : para pielęgniczek electric blue+ mała ławiczka danio lub cos w tym rodzaju + otoski przyujściowe (zamiennie kiryski panda) ma sens?

Hmm kiepsko będzie z obsadą. Podłoże ustawi Ci kwaśne pH (ok 6,5), a jak wejdziesz z CO2 to w okolicach 6. Ramireza będą miały kwaśno, na danio baniak za krótki, kiryski będą grzebać w podłożu (a to lubi pylić). Pomijając już fakt, że proponowane pielęgniczki + danio do całkowicie odmienne zakresy temperatur. Może krewetki neocardiny + żyworódka Endlera w toni wodnej?

mazur500 pisze:5. Jakie rośliny polecicie na pierwszy i drugi plan zielone, będzie korzeń ze zdjęcia +pare skałek

Micranthemum Monte Carlo
Hemianthus micranthemoides
Jest sporo odmian rotali, wiele o drobnych listkach. Poszukaj po sklepach.

mazur500 pisze:6. Myślałem nad CO2 ale narazie spróbuje z bimbrownią ( w małej dawce), z nawozami mam słabe wspomnienia, nie mam na celu szybkiego wzrostu po prostu chce żeby akwa spokojnie się rozwijało

Przy Twojej ilości światła CO2 będzie raczej niezbędne ;) Nawozić też będziesz musiał, gdyż obawiam się że prędko wyskoczą niedobory (np fosforu), a może nawet wysyp glonów. Jak chcesz dobrze wystartować to zaopatrz się w testy kropelkowe na NO3, PO4, Fe, K i Ca+Mg. A NO3, Fe i Ca+Mg już na pewno. PO4 wiadomo, że będzie zerowy, ale też dobrze jest mieć, bo przyjdzie czas, kiedy podłoże "wypluje" PO4. K w miękkiej wodzie też jest bardzo istotny, łatwo przedawkować blokując rośliny.

Bardzo wskazane jest zalewanie podłoża aktywnego wodę demineralizowaną/RO, później kontynuujesz podmiany. Stosowanie takiej wody znacząco wydłuża działanie tego podłoża. Ponadto lanie wody RO daje gwarancję, że nie wyskoczy Ci zmasowany atak okrzemków (brązowe plamy na wszystkim :) )
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Restart akwarium 72l

Postautor: abiba » 8 listopada 17, 20:48

Hunter pisze:
mazur500 pisze:3. Jakie media zastosować do kubełka optymalne?

Pierwszy kosz to mechanika - zazwyczaj gąbki/włóknina dodawane jako standardowe wypełnienie filtra.
Opcjonalnie możesz założyć prefiltr na rurze zasysającej wodę i tam będzie się zbierał syf, wtedy zyskasz dodatkowy wolny kosz, który możesz zasypać wkładem biologicznym.
Po mechanice kolejność obojętna:
1. Lawa wulkaniczna- typowy podstawowy wkład biologiczny.
2. Zeolit wulkaniczny - zapewnia łagodny start. Na starcie akwarium skaczą związki amonu, co powoduje wysyp glonów, w skrajnych przypadkach zielony zakwit wody. Zeolit pochłania związki amonu, po kilku tygodniach akwarium stabilizuje się, a wkład działa jak typowa lawa wulkaniczna; czyt. filtracja biologiczna.



Pisząc o "pierwszym wkładzie" masz na myśli w kolejności przepływu wody - prawda ? Wobec tego warto zaznaczyć /przypomnieć ze woda w kubełku wędruje najpierw na dno a potem przez wkłądy wraca więc na samym dnie jest pierwszy a na górze ostatni kosz

mazur500
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 7 listopada 17, 21:59

Re: Restart akwarium 72l

Postautor: mazur500 » 9 listopada 17, 19:58

testy wody, co2 kolejne koszty sporo tego obronie prace inżynierską i będę myślał jak to rozwinąć dobrze, na pewno z nawozami będzie problem bo na nich znam się najmniej, i rozumiem ze trzeba będzie uzupełniać niedobory
no cóż na razie daje na wstrzymanie bo obowiązki ale wrócę do tematu bliżej lutego, myślę też nad słonym akwarium

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Restart akwarium 72l

Postautor: Hunter » 9 listopada 17, 22:57

Skoro o kosztach mowa to możesz zrezygnować z podłoża aktywnego na rzecz substratu podżwirowego opartego na ziemi ogrodowej, na bimberku spokojnie polecisz kilka miesięcy, na wkładach do filtra raczej już nic nie przyoszczędzisz, a nawozy to też nie problem, bo jest Blue-Line, czyli nakład kilkudziesięciu złotych rocznie na Twój litraż ;)
Istotne są testy akwarystyczne jeśli naprawdę chcesz postawić coś fajnego z trawnikami i być może czerwonymi roślinami :)
Więc przemyśl poważnie sprawę bo nie ma sensu inwestować jeśli rozmyślasz tez nad solniczką - tylko, że tu za bardzo już sobie nie po oszczędzasz :D

W kwestii wkładów - abiba ma oczywiście rację. Chodzi o pierwszy kosz w kolejności przepływu wody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Restart akwarium 72l

Postautor: barttsw » 10 listopada 17, 07:58

Hunter pisze:eśli rozmyślasz tez nad solniczką - tylko, że tu za bardzo już sobie nie po oszczędzasz
wszystko jest kwestia co sie chce miec i jaki baniak wchodzi w gre ale to tez nie sa jakies masakryczne koszta i tez da sie zaoszczedzic ale nie na tych podstawowych zeczach bo potem wychodz ze 2x wiecej placisz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości