Problem z glonojadami

d3nver
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 23 listopada 17, 22:15

Problem z glonojadami

Postautor: d3nver » 23 listopada 17, 22:45

Witam,

Jest to mój pierwszy post, tak więc na samym początku poinformuję że moją przygodę z akwarystyką zacząłem 2 miesiące temu. Na chwilę obecną posiadam baniaczek optiwhite 50x30x30, podłoże to JBL AquaBasis Plus + JBL Manado, do tego troszkę roślinek, szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia jakie mają nazwy ( dostałem od znajomego akwarysty, widać je na załączonych zdjęciach ), do tego kilka kamieni. Obsada: 2x kirysek sterby + 1x pstry + 25 krewetek RedCherry + 6 Gupików. W czasie ostatniego miesiąca padły mi już 3 glonojady i tu proszę o waszą pomoc, nie mam zielonego pojęcia dlaczego mi zdychają te wspaniałe zwierzątka. Parametry wody są pokazane na zdjęciu ( użyłem testu 6 in 1 JBL ) dodatkowo badałem GH i KH przy użyciu odczynników i potwierdziły one to co wskazuje test 6 in 1. Czyli generalnie wszystko w normie, a glonojady padają :cry: . Dodam że cała reszta ekipy ma się bardzo dobrze. W załączeniu wrzucam zdjęcia co do wyglądu baniaka. Aha zapomniałem dodać że baniak wyposażony w lampę Aquael Planty 10W, Filtr Aquael FZN-1, CO2 ze zdjęcia (dawkowanie 100ml / tydzień), grzałka ( to chyba norma xD ustawiona na 24 stopnie )

Parametry wody:
Obrazek

Ostatni glonojad
Obrazek

Wygląd baniaczka
Obrazek

Rodzaj CO2
Obrazek

Pokarm rybek
Obrazek

Także proszę jeszcze raz o pomoc, co robię źle że glonki tego nie przeżywają? :cry:

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Problem z glonojadami

Postautor: abiba » 23 listopada 17, 23:37

1. testy paskowe są zdecydowanie niewiarygodne . dozowanie CO2 wg tych testów to naprawdę brawura
2. jeśli dopasowałeś parametry do zbrojników to zdecydowanie nie pasują parametry do pozostałych Twoich ryb tylko że padają zbrojniki a nie te "niedopasowane " więc może patrz pkt 1?
3. jak jest temperatura ? Ustawienie grzałki na jakąś wartość nie jest tozsame z utrzymaniem tej temperatury - czesto grzałki mają tak dokładną skale jak te Twoje paski
4. ten zbrojnik jest po prostu chory i kwestia czasu jest jego padniecie . Jeśłi poprzednio też tak miałeś to raczej sie nie dziwię że kolejno padały. Najpierw wyleczyć całe akwarium a potem puszczać nowe ryby .
To wygląda na ospę rybią więc wszelkie ryby denne sa szczególnie narażone na kolejne zarażenia . Przy temperaturze 24st trudno będzie zwalczyć sprawcę całego zamieszania .
Wątpię abyś tego zbrojnika wyleczył ale możesz próbować preparatem FMC . Niezbędne będzie podniesienie temperatury (znaczące) i dokładne odmulanie dna (trudne to będzi eprzy tym podłożu)

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Problem z glonojadami

Postautor: andrzejkowac » 24 listopada 17, 16:21

zbrojniki powinny miec dostęp do drewna i powinny chyba mieć większe akwa
Młode ampularie oddam

d3nver
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 23 listopada 17, 22:15

Re: Problem z glonojadami

Postautor: d3nver » 27 listopada 17, 19:25

abiba pisze:1. testy paskowe są zdecydowanie niewiarygodne . dozowanie CO2 wg tych testów to naprawdę brawura
2. jeśli dopasowałeś parametry do zbrojników to zdecydowanie nie pasują parametry do pozostałych Twoich ryb tylko że padają zbrojniki a nie te "niedopasowane " więc może patrz pkt 1?
3. jak jest temperatura ? Ustawienie grzałki na jakąś wartość nie jest tozsame z utrzymaniem tej temperatury - czesto grzałki mają tak dokładną skale jak te Twoje paski
4. ten zbrojnik jest po prostu chory i kwestia czasu jest jego padniecie . Jeśłi poprzednio też tak miałeś to raczej sie nie dziwię że kolejno padały. Najpierw wyleczyć całe akwarium a potem puszczać nowe ryby .
To wygląda na ospę rybią więc wszelkie ryby denne sa szczególnie narażone na kolejne zarażenia . Przy temperaturze 24st trudno będzie zwalczyć sprawcę całego zamieszania .
Wątpię abyś tego zbrojnika wyleczył ale możesz próbować preparatem FMC . Niezbędne będzie podniesienie temperatury (znaczące) i dokładne odmulanie dna (trudne to będzi eprzy tym podłożu)


Dzięki za pomoc, okazało się że to rybia ospa, walczę z nią pprzy użyciu Costaforte. Dzięki za pomoc i rady.

Może doradzicie mi jeszcze raz, ponieważ glonki padały jako pierwsze to w tej chwili nie mam żadnego, a w trakcie leczenia też żadnego nowego nie kupię, myślicie że ma to wpływ na rozwój glonów na szybach ?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Problem z glonojadami

Postautor: abiba » 27 listopada 17, 21:14

W sensie że glonojad czyści szyby z glonów i skoro nie ma glonojada to są glony? Baaardzo wątpię .

Jakie to glony?

d3nver
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 23 listopada 17, 22:15

Re: Problem z glonojadami

Postautor: d3nver » 28 listopada 17, 22:29

Nie koniecznie tylko dlatego że glonojada nie ma to glony się pojawiły ale czy może to być związane z tym że stosuję costaforte ?
Glony na fotkach poniżej, dodatkowo zauważyłem dziwne nitki na trawniku :?

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości