Małe akwarium - pomocy jak zacząć?!

Awatar użytkownika
pgn2308
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 6 grudnia 17, 07:40
Lokalizacja: Gniezno

Małe akwarium - pomocy jak zacząć?!

Postautor: pgn2308 » 6 grudnia 17, 08:15

Witam Wszystkich Forumowiczów.
W najbliższym czasie za namową syna będę zakładał mały zbiornik (na początek)
Wybrany zestaw to Aquael Leddy 60 w skład którego wchodzą:
- szkło o wymiarach 60x30x30
- filtr ASAP 300 4,2W
- grzałka Aquael Comfortzone Fix 50W
- lampa LED 6W.
Parametry wody z wodociągu:
- pH 7,68
- twardość 356 mg/l
Pozostałe parametry: https://www.pwikgniezno.com.pl/jakosc-wody.html
Jakie podłoże proponujecie? Jakie roślinki? Wystrój - korzenie, kokosy itp? Jakie rybki które będzie można w miarę łatwo rozmnożyć?

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Małe akwarium - pomocy jak zacząć?!

Postautor: wespazjan » 6 grudnia 17, 09:13

Żyworódki. Byle nie mieczyki czy molinezje, zbiornik za mały. Gupiki. Ładne, łatwo się mnożą. Wręcz za łatwo. Z czasem trzeba będzie znaleźć kogoś, kto odbierze nadmiar młodych (może sklep albo prywatny hodowca większych ryb).

Podłoże - najlepiej piach. Wygląda ładnie i naturalnie. Ewentualnie żwir, jeśli nie będzie żadnych gatunków kopiących.
Żyworódki mocno brudzą, wiec wystrzegajcie się takich większych, ozdobnych kamyczków, jakie lubią początkujący. Odchody między to wpadają, rozkładają się i podtruwają rybki. A z piachu łatwo sprzątnąć.

O roślinach wiele nie wiem, bo słaba jestem w te klocki. Wiem, że na początku dobrze mieć coś szybkorosnącego, np moczarkę albo rogatka.

Ważna rzecz, zwykle pomijana jak zakłada się akwarium dla dziecka... Poczytaj o cyklu azotowym i nastaw młodego, że nie będzie tak, że akwarium, woda i zaraz ryby. Po zalaniu zbiornika, zasadzeniu roślin itd. musi chociaż z trzy tygodnie dojrzewać zanim się wpuści ryby. Czasem dłużej. Prawie nigdy krócej, nawet jesli sie jakis magiczny specyfik z zoologa wleje. Większość rodziców nie chce dziecku kazać czekać, a potem płacz po kilku tygodniach bo są masowe zgony podopiecznych.

Edit: nie wiem co to za filtr, nie chce mi się Googlować z komórki. Ale w gotowych zestawach zwykle są za słabe, więc może być konieczna zmiana, chyba że będzie bardzo skąpa obsada
Obrazek

Awatar użytkownika
pgn2308
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 6 grudnia 17, 07:40
Lokalizacja: Gniezno

Re: Małe akwarium - pomocy jak zacząć?!

Postautor: pgn2308 » 6 grudnia 17, 10:02

Dzięki za odpowiedź.
Filtr z tego co wyczytałem na stronie producenta ma przepustowość 300l/h i można stosować do rozmiaru akwarium 100l.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Małe akwarium - pomocy jak zacząć?!

Postautor: barttsw » 6 grudnia 17, 10:08

pgn2308 pisze:Filtr z tego co wyczytałem na stronie producenta ma przepustowość 300l/h i można stosować do rozmiaru akwarium 100l.
podziel to przez 3
po drugie przepustowosc to jedno
po drugie akwaria opieraja sie na filtracji biologicznej a przy zyworodkach musi byc jej troche

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Małe akwarium - pomocy jak zacząć?!

Postautor: wespazjan » 6 grudnia 17, 10:24

Producent nie kłamie. Po prostu nie wszystko mówi.
"Przepustowość 300l/h (o ile jest pusty). Odpowiedni dla akwarium do 100l (o ile jest roślinne, bez ryb)" :p

Tak tylko sygnalizujemy, bo w razie czego łatwiej jest od razu nowy filtr zasiedlać bakteriami, niż w trakcie, po ruszeniu baniaka wymieniać. Jakaś kaskada chociaż by się przydała.
Oczywiście możesz też nas nie posłuchać a za kilka miesięcy jednak wymienić i wtedy zdziwić się, jaka woda nagle jest ładna. Ja tak zrobiłam :p
Obrazek

Awatar użytkownika
pgn2308
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 6 grudnia 17, 07:40
Lokalizacja: Gniezno

Re: Małe akwarium - pomocy jak zacząć?!

Postautor: pgn2308 » 6 grudnia 17, 10:59

To w takim razie jaki filtr proponujecie?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Małe akwarium - pomocy jak zacząć?!

Postautor: barttsw » 6 grudnia 17, 11:01

jakie masz fundusze ? ale dobrym rozwiązaniem bedzie fzn-2 lub 3 do tego jakis wkład biologiczny
na zasys gąbka

Awatar użytkownika
pgn2308
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 6 grudnia 17, 07:40
Lokalizacja: Gniezno

Re: Małe akwarium - pomocy jak zacząć?!

Postautor: pgn2308 » 6 grudnia 17, 11:09

barttsw pisze:jakie masz fundusze ? ale dobrym rozwiązaniem bedzie fzn-2 lub 3 do tego jakis wkład biologiczny
na zasys gąbka

Chciałem przeznaczyć na zakup akwarium ok 230zl (allegro) i do kwoty 300zł kupić resztę...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Małe akwarium - pomocy jak zacząć?!

Postautor: barttsw » 6 grudnia 17, 11:15

kup sobie czlowieku zbiornik u myciok.pl
a nie kupuj nie wiadomo jakiego producenta na aledrogo
do tego oswietlenie ,filtr i cala reszte mozesz sobie kupic na alledrogo

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości