Przygotowania do HT

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Przygotowania do HT

Postautor: AQAddl » 6 grudnia 17, 16:10

Witam ponownie :)
Jak pewnie pamiętacie buduje lampę led. Czekam na materiały, sprzedawca od ledow udzieli i jeszcze paru rad od strony technicznej oraz dotyczących podłączenia i myślę że problemów nie bd miał.

Chciał bym tekze zasięgnąć waszej porady do do reszty moich planów.

1.Filtracja
W poprzednim można to nazwać akwarium LT
Miałem filtr eheim kaskada ta wieksza, jednak wydaje mi się że swojej roli nie spełniał. Obecnie mam go w tanganice i jest ok no ale nauczyłem sieze do roślin trzeba coś lepszego
Pierwsze co pomyślałem to kupienie jakiegoś porządnego dobrej firmy kubelka. Lecz wiedomo cena..
Jednak zauważyłem że sporo osób chwali sobie filtr hw 302. Widziałem też na yt że mają je w większych baniakach i wszstko wyglądało ładnie (koleś otwierał go po 2 latach)
Co do szczelność to podobno do końca okresu gwarancji można być spokojnym. 24miesiec jak mi nawet posłuży bd zadowolony :)
2. PODŁOŻE
Chyba zdecyduje się na gotowe podłoże granulowane popatrzyłem na stronie RośAkw i koszt na moje 112 (20L?) to około 200zl ale wydaje mi się ro to najdroższy sklep xd
Chyba że uważacie że nie warto i lepiej użyć su straty i żwir
3,Filtr Odwroconej osmoza.
Czy taki się nada?
https://sklep.osmoza.pl/aquarius-75-naj ... gL8-vD_BwE

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przygotowania do HT

Postautor: abiba » 6 grudnia 17, 16:36

ad.1
uważam to za dobry wybór

ad.2
podłoże to temat rzeka i tylu ile akwarystów tyle opinii.

Jeżeli chcesz gotowe podłoże aktywne polecam jednak amazonię lub h.e.l.p. Obydwa używałem/uzywam i jest OK . To proponowane przez Ciebie akurat cieszy sie zła sławą - być może wynika to z jakiś błedów popełnianych przez początkujących ale zdaje sie to Twoje pierwsze HT więc ...

Alternatywą (moim zdaniem całkiem świetną ) jest podłozę na bazie ziemi ogrodowej które to sprzedaje kilku sprzedawców na allegro (margonin, leszno odpowednio chyba romster i allemaniak ) . Te równiez stosowałem w kilku zbiornikach i są naprawdę fajne i wybaczają wiele błedów a przy tym koszty są co najmniej sympatyczne .

ad.3
bardzo dobry wybór

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przygotowania do HT

Postautor: barttsw » 6 grudnia 17, 17:18

AQAddl pisze:iałem filtr eheim kaskada ta wieksza, jednak wydaje mi się że swojej roli nie spełniał. Obecnie mam go w tanganice i jest ok no ale nauczyłem sieze do roślin trzeba coś lepszego
Pierwsze co pomyślałem to kupienie jakiegoś porządnego dobrej firmy kubelka. Lecz wiedomo cena..
Jednak zauważyłem że sporo osób chwali sobie filtr hw 302.
bardzo dobry filtr szczegolnie na taki litraz ten filtr obslugiwal tange 420l
AQAddl pisze:https://sklep.osmoza.pl/aquarius-75-naj ... gL8-vD_BwE
jedyny słuszny wybor al;e pamietaj:
by ustawic prefiltry 5um wegiel 1um i proponuje od razu wziasc z 2-3 kpl prefiltrow bo przesylka gratis a potem bedziesz placil 20-25 zl za przesylke

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Przygotowania do HT

Postautor: AQAddl » 6 grudnia 17, 17:28

Jeżeli zastosuje gotowy granulat to na jakiś czas on wystarcza

barttsw pisze:
AQAddl pisze:iałem filtr eheim kaskada ta wieksza, jednak wydaje mi się że swojej roli nie spełniał. Obecnie mam go w tanganice i jest ok no ale nauczyłem sieze do roślin trzeba coś lepszego
Pierwsze co pomyślałem to kupienie jakiegoś porządnego dobrej firmy kubelka. Lecz wiedomo cena..
Jednak zauważyłem że sporo osób chwali sobie filtr hw 302.
bardzo dobry filtr szczegolnie na taki litraz ten filtr obslugiwal tange 420l
AQAddl pisze:https://sklep.osmoza.pl/aquarius-75-naj ... gL8-vD_BwE
jedyny słuszny wybor al;e pamietaj:
by ustawic prefiltry 5um wegiel 1um i proponuje od razu wziasc z 2-3 kpl prefiltrow bo przesylka gratis a potem bedziesz placil 20-25 zl za przesylke


No proszę
Jak miałem temto akwa każdy go krytykował że się nie nadaje.. (nie mówię że na tym forum ale chyba też)
Co do tego eheima to naprawdę jest świetny, wykonanie 10/10 naprawdę polecam
Planuje dać go do krewetkarium. Rokiem testy na małej kostce to da się go tak ustawić że nie bd robił zawieruchy
Ostatnio zmieniony 6 grudnia 17, 23:13 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj opcji "Edytuj".

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Przygotowania do HT

Postautor: Hunter » 6 grudnia 17, 23:24

AQAddl pisze:Jeżeli zastosuje gotowy granulat to na jakiś czas on wystarcza

Wszystko zależy od ilości i "prędkości wzrostu" roślin (więcej światła = szybszy wzrost i pobór nawozów, różne rośliny rosną rożnym tempem), częstotliwości podmian i jakości używanej wody. Przy dobrych wiatrach roczne akwarium na podłożu aktywnym nadal funkcjonuje wzorowo, co nie oznacza, że np po 1,5 roku czeka Cię murowany restart. Niekoniecznie - na wyjałowionym podłożu aktywnym też można prowadzić baniak, kwestia doboru odpowiednio większej i zbilansowanej dawki nawozu.

Też mam HW, nie narzekam. Choć elementy mogłyby być bardziej do siebie dopasowane. Np wyciąganie koszy z wkładami to kilku minutowe mocowanie się ze słabo pasującymi do siebie plastikami. IMO to też pewnie kwestia wykonania. Jedni narzekają na głośność, inni śpią z głową koło filtra. Ponoć to loteria "jak się trafi".
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Przygotowania do HT

Postautor: AQAddl » 9 grudnia 17, 14:06

abiba pisze:ad.1
uważam to za dobry wybór

ad.2
podłoże to temat rzeka i tylu ile akwarystów tyle opinii.

Jeżeli chcesz gotowe podłoże aktywne polecam jednak amazonię lub h.e.l.p. Obydwa używałem/uzywam i jest OK . To proponowane przez Ciebie akurat cieszy sie zła sławą - być może wynika to z jakiś błedów popełnianych przez początkujących ale zdaje sie to Twoje pierwsze HT więc ...

Alternatywą (moim zdaniem całkiem świetną ) jest podłozę na bazie ziemi ogrodowej które to sprzedaje kilku sprzedawców na allegro (margonin, leszno odpowednio chyba romster i allemaniak ) . Te równiez stosowałem w kilku zbiornikach i są naprawdę fajne i wybaczają wiele błedów a przy tym koszty są co najmniej sympatyczne .

ad.3
bardzo dobry wybór


O jakich ziemiach mówisz? Takich ogrodowych? W poprzednim roślinnym" miałem 5l substratu i około 2 ziemi ogrodowej, na to żwir te kwarcowy ok 5cm Wydawało mi się mało i kiepsko..
Ze względów finansowych wybiorę raczej jakiś substrat lub ziemię, może dodam jakiś nawozów i odżywki dla roślin przeznaczone do podłoża? Na to chcialem dać coś ciemnego, czarny żwirek kwarcowy chyba nie jest najlepszy jeśli chodzi o porowatosc. Lepsza będzie chyba lawa czy bazalt.. Choć nie orientowalem się cenowo

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przygotowania do HT

Postautor: abiba » 9 grudnia 17, 14:46

http://allegro.pl/aqua-soil-podloze-na- ... 69911.html
lub
http://allegro.pl/podloze-akwarystyczne ... 06889.html

Dno z bazaltu jak dla mnie wyglada jak podłoże przygotowane do betonowania czyli w sumie ochyda ale skoro ludzie sypią rózowe żwirki to czemu nie bazalt :)
Drobna lawa (obawiam sie) bedzie zbyt lekka i będą problemy z "trzymaniem" roślin .

W sumie polecam piasek, żwirek - w ostateczności barwiony skoro ma być czarne . Jak dla mnie średnio ale 100x lepsze niż bazalt .
Rzecz jasna nie musimy mieć podobnych gustów :)

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Przygotowania do HT

Postautor: AQAddl » 9 grudnia 17, 16:31

Patrzyłem akwa na bazalcie i nie jest najgorzej.
Zrobię tak że kupię 15l ziemi tej co podałeś i około 10 żwir lub bazalt powinno wystarczyć


Poruszyć też chciałem temat testów..
Poprzednio działalem na testach zolek lecz szybko zrozumiałem czego go nie polecali
Każdy chyba poleci testy kropelkowe jbl lecz może ktoś z was poleca jakiś tańszy zamiennik do niektórych testów.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Przygotowania do HT

Postautor: Hunter » 11 grudnia 17, 10:26

Niestety najczęściej tanio równa się o doopę rozpić ;) Można przyoszczędzić na kilku wariantach, natomiast na innych nie warto. Na pewno komplety walizkowe często słabo wypadają.
Hunter pisze:Setki razy było, ale niech będzie jeszcze raz ;)
Testy przydatne w akwarystyce roślinnej (oczywiście testy kropelkowe):
NO3 i Fe - firma JBL
KH - obojętne
Ca/Mg/GH - firmy Zoolek - to jest jeden test "3w1", oczywiście kropelkowy
pH w zakresie 6,0-7,4 - obojętne, ale polecam JBL bo są pewne, lub pHmetr
PO4 - może być Zoolek jeśli JBL wyjdzie drożej
Opcjonalnie K firmy Zoolek, zeby nie przepłacać za JBLa - przydaje się trochę później

To absolutne maksimum. Nie mówię, że potrzebujesz wszystkich, jedynie odpowiadam, że walizka jednego producenta to często nietrafiony wybór. W przypadku walki z glonami na wstępie pH i KH możesz odrzucić. NO3, PO4 i Fe przy odrobinie szczęścia wystarczą - natomiast ingerencja w K, Ca i Mg to już "poziom wyżej" - wiele zależy od wartości tych parametrów wody jakie posiada woda na podmianę.

Każda wyżej podana pozycja ma swoje uzasadnienie:
NO3 -firmy zoolek ma skrajnie różne opinie. Wiele osób chwali, a tyle samo odradza. Co ciekawe testowałem dwa różne testy NO3 Zoolek jednocześnie i oba pokazywały różne wyniki na tej samej badanej wodzie :D Dlatego dla mnie to konkretny bubel - JBL droższy, ale zdecydowanie pewniejszy.
Fe - wybieram JBL, prostota wykonania testu. Jedna butelka z odczynnikiem. W przypadku testu Zoolek często psuje się jeszcze przed upływem terminu ważności. Problemem jest jeden z preparatów - higroskopijny proszek - który chłonie wilgoć z powietrza jak sól. Po kilku tygodniach odczynnik nadaje się do kosza, bo przyjmuje postać brei. Oczywiście wiele zależy od przechowywania.
pH z w zawężonym zakresie z podziałką co 0,2 stopnia pH. Istotna jest dokładność. Wiele testów mierzy szerszą dokładność, nawet całą skalę od 1 do 14, ale z podziałką co 1 - bezsens skoro najczęściej oczekujemy wyniki z zakresu 6,8-7,4 pH :D Trzeba patrzyć co się kupuje.
Ca/Mg firmy Zoolek - fajny, tani i w miarę dokładny test. Niestety JBL ma te testy głównie do akwarystyki morskiej, które nie zdają egzaminu w słodkowodnym. Oczywiście jak to przy testach Zoolek problemem są buteleczki z kroplomierzami, które podają kropelki różnej wielkości - dlatego badanie powtórzone dwa razy czasami daje różne wyniki :D Ja przelewam odczynniki z Zoolekowych butelek do zużytych butelek po testach JBL. Mają zdecydowanie precyzyjniejsze zakraplacze.

Gdyby tak ktoś władny z firmy Zoolek wpadł na pomysł wymiany butelek z kroplomierzami na dokładniejsze i postarał się o szczelniejsze naczynia na preparaty proszkowe to byliby naprawdę silna konkurencją. Jednak na chwilę obecną trochę zalatuje "chińską jakością"
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Przygotowania do HT

Postautor: kodzaj11 » 11 grudnia 17, 11:45

Tego HELPa to ile trzeba byloby na dno 100x45 ??

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przygotowania do HT

Postautor: barttsw » 11 grudnia 17, 11:56

100x45xgrubosc podłoża podziel przez 1000 to ci wyjdzie w litrach

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Przygotowania do HT

Postautor: kodzaj11 » 11 grudnia 17, 14:06

Przy podlozach aktywnych jaka stosuja zwykle grubosc podloza?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przygotowania do HT

Postautor: barttsw » 11 grudnia 17, 14:23

licz 5cm

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Przygotowania do HT

Postautor: AQAddl » 11 grudnia 17, 16:24

Hunter pisze:Niestety najczęściej tanio równa się o doopę rozpić ;) Można przyoszczędzić na kilku wariantach, natomiast na innych nie warto. Na pewno komplety walizkowe często słabo wypadają.
Hunter pisze:Setki razy było, ale niech będzie jeszcze raz ;)
Testy przydatne w akwarystyce roślinnej (oczywiście testy kropelkowe):
NO3 i Fe - firma JBL
KH - obojętne
Ca/Mg/GH - firmy Zoolek - to jest jeden test "3w1", oczywiście kropelkowy
pH w zakresie 6,0-7,4 - obojętne, ale polecam JBL bo są pewne, lub pHmetr
PO4 - może być Zoolek jeśli JBL wyjdzie drożej
Opcjonalnie K firmy Zoolek, zeby nie przepłacać za JBLa - przydaje się trochę później

To absolutne maksimum. Nie mówię, że potrzebujesz wszystkich, jedynie odpowiadam, że walizka jednego producenta to często nietrafiony wybór. W przypadku walki z glonami na wstępie pH i KH możesz odrzucić. NO3, PO4 i Fe przy odrobinie szczęścia wystarczą - natomiast ingerencja w K, Ca i Mg to już "poziom wyżej" - wiele zależy od wartości tych parametrów wody jakie posiada woda na podmianę.

Każda wyżej podana pozycja ma swoje uzasadnienie:
NO3 -firmy zoolek ma skrajnie różne opinie. Wiele osób chwali, a tyle samo odradza. Co ciekawe testowałem dwa różne testy NO3 Zoolek jednocześnie i oba pokazywały różne wyniki na tej samej badanej wodzie :D Dlatego dla mnie to konkretny bubel - JBL droższy, ale zdecydowanie pewniejszy.
Fe - wybieram JBL, prostota wykonania testu. Jedna butelka z odczynnikiem. W przypadku testu Zoolek często psuje się jeszcze przed upływem terminu ważności. Problemem jest jeden z preparatów - higroskopijny proszek - który chłonie wilgoć z powietrza jak sól. Po kilku tygodniach odczynnik nadaje się do kosza, bo przyjmuje postać brei. Oczywiście wiele zależy od przechowywania.
pH z w zawężonym zakresie z podziałką co 0,2 stopnia pH. Istotna jest dokładność. Wiele testów mierzy szerszą dokładność, nawet całą skalę od 1 do 14, ale z podziałką co 1 - bezsens skoro najczęściej oczekujemy wyniki z zakresu 6,8-7,4 pH :D Trzeba patrzyć co się kupuje.
Ca/Mg firmy Zoolek - fajny, tani i w miarę dokładny test. Niestety JBL ma te testy głównie do akwarystyki morskiej, które nie zdają egzaminu w słodkowodnym. Oczywiście jak to przy testach Zoolek problemem są buteleczki z kroplomierzami, które podają kropelki różnej wielkości - dlatego badanie powtórzone dwa razy czasami daje różne wyniki :D Ja przelewam odczynniki z Zoolekowych butelek do zużytych butelek po testach JBL. Mają zdecydowanie precyzyjniejsze zakraplacze.

Gdyby tak ktoś władny z firmy Zoolek wpadł na pomysł wymiany butelek z kroplomierzami na dokładniejsze i postarał się o szczelniejsze naczynia na preparaty proszkowe to byliby naprawdę silna konkurencją. Jednak na chwilę obecną trochę zalatuje "chińską jakością"


Podstawa to chybay
PH
No2/3
Nh3
Kh i gh - czy mają sens skoro bd robił podmiany i wgl wodę z filtra ro?
A co do testów typowo pod rosliny to potrzebuje Napewno
Fe? Mg? K?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Przygotowania do HT

Postautor: Hunter » 11 grudnia 17, 16:36

NH3, NO2, GH jest zbędne.
pH w zawężonym zakresie 6,2-7,8 + KH to określania stężenia CO2. - opcjonalnie test stały na CO2 permanentny wieszany na szybę, wtedy pH i KH są zbędne.
NO3, PO4, Fe podstawowe do roślinnego.
Jeśli będziesz mieszał RO z kranówką to Ca i Mg potrzebne.
Później K.

Najpierw załóż akwarium, potem zastanawiaj się nad testami czy w ogóle są potrzebne. Akwarium roślinne można prowadzić bez testów. Testy są potrzebne jeśli akwarium zgłasza jakieś problemy (niedobory/blokady u roślin/glony).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości