Początkujący akwarysta.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Początkujący akwarysta.

Postautor: Arturrro » 6 lutego 18, 20:37

Witam wszystkich początkujących jak i zaawansowanych akwarystów.

Jestem na etapie tworzenia mojego podwodnego świata i chyba ogrom wiedzy skumulowanej na przeróżnych forach i sprzeczność jaką zauważyłem w poradnikach mnie przerosła stąd też pojawia się moja osoba :)

Chciałbym zbudować podwodny świat za około 5-6 tys. i chciałbym dobrze ulokować te pieniądze ze wsparciem waszej strony.

1. Wielkość oraz rodzaj akwarium - nie wiem czy dobrze rozkładam mój budżet i czy robię dobry target ale po przeczytaniu kilku poradników doszedłem do wniosku, że opłaca się kupić zestaw od jednego producenta niżeli dobierać od różnych ludzi poszczególne elementy. Celuję w akwarium około 350l i moje pytanie brzmi czy zestawy, które są oferowane np. na allegro są wystarczające czy lepiej osobno dobrać poszczególne jego elementy ? Polecacie jakieś firmy zajmujące się osprzętem ?

2. Sprawdziłem PH mojej wody na stronie wodociągów i jest ona w przedziale 7,3±0,3 - 7,6±0,3. Doczytałem również, że są rybki ciepło i zimnolubne... Przyznam się, że pojawia się problem z tego względu, że rybek jest cała masa i studiowanie każdej z osobna zajmie ogrom czasu... Czy jest gdzieś jakiś zbiór rybek, które razem żyją w harmonii i można sobie wybrać z kilku zbiorów ten jeden jedyny ? Może wy możecie mi coś polecić ? Dodam, że chcę stworzyć im jak najlepsze warunki, więc "zbieranina" rybek mnie nie interesuje. Wydaje mi się, że optymalnie 4-6 gatunków plus odkurzacze. Nie będę ukrywał, że bardzo mi się podobają czyściciele krewetki i jeżeli można pod nie skomponować towarzystwo, które ucieszy oko to byłoby super :) Pytanie numer dwa do tego zakresu to czy można wkleić w to jedną dużą rybkę 10-15cm długości i kilka mniejszych gatunków ? Jeżeli jest taka możliwość to jak mogłaby wyglądać taka banda ?

3. Chciałbym zrobić akwarium z bujną roślinnością w kształcie menisku wklęsłego. Czytałem dużo... bardzo dużo... i ilość proponowanych roślin jakie są na rynku plus dobór pod nie rybek jest bardzo szeroka... Czy możecie polecić roślinki pod rybki z 2 punktu ?

Może waszym zdaniem lepszą odpowiedzią na moje pytania byłoby udanie się do wyspecjalizowanego sklepu akwarystycznego aby zobaczyć wszystko na żywo ? Jestem z okolic Łodzi... Może ktoś może takowy sklep polecić ?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: kodzaj11 » 6 lutego 18, 20:52

Akwarium zrób sobie na zamówienie, oświetlenie i ewentualnie pokrywa czy rama zrób samemu a kilka stów zostawisz w kieszeni... co do krewetek jest mały wybór obsady ale ja ją znalazłem ! :) Będziesz musiał zejść nisko PH'a mieć chłodną wodę i to Ci się przyda również przy tej bujnej roślinności więc warto zainwestować w zestaw CO2.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: abiba » 6 lutego 18, 21:03

Nie zgadzam sie z moim przedmówcą co do koniecznoći robienia akwarium na zamówienie . Na zamówienie tylko wówczas gdy tzw standardowe wymiary nam nie stykaja z jakiś powodów .

Gotowce (zestawy akwariowe) zwykle maja "zoptymalizowaną " cenę ale zwykle kosztem parametrów czy to oświetlenia czy filtracji. Obydwa te elementy są wyżyłowane a więc zwykle prędzej czy później do modernizacji/wymiany więc moim zdaniem szkoda kasy .
Zbiornik o ile to mozliwe w standardowych wymiarach . Rodzaj szkła zależy od budżetu (float tanszy i zdecydowanie najczęśćiej spotykany, opti white bardzo biały ale bardziej podatny na zarysowania a przy tym drogi)

Dalej to zależy jaki masz budżet oraz czy zakładasz DIY i ew. w jakim stopniu

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: kodzaj11 » 6 lutego 18, 21:07

To i ja się nie zgodzę z moim przedmówcą :P
Moje akwarium ma wymiary 100x45x50 i czytając na mądrym internecie szkło szerokości 8mm by wystarczyło ale po kilku latach taki baniak rozstaje o zbyt wiele mm więcej niż powinien i dlatego dołożyłem kasy i zafundowałem sobie ze szkłem 10mm by mieć pewność i spokój, że mi się nie rozszczelni. Dlatego ja jednak proponuje baniaki na zamówienie.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: Arturrro » 6 lutego 18, 22:44

A jaki macie pomysł na roślinność i mieszkańców?

Jeżeli chodzi o osprzęt to polecacie konkretne firmy czy pierwsza lepsza podola wyzwaniu ?

Na wszystko mam około 5-6tys... Mam nadzieję, Że zmieszczę się w tym budżecie...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: barttsw » 7 lutego 18, 07:19

Arturrro pisze:Na wszystko mam około 5-6tys... Mam nadzieję, Że zmieszczę się w tym budżecie...
budżet dosc spory mozna poszalec
podaj lepiej ile jest miejsca na zbiornik trzeba zaczac od wymiarów potem cała reszta i dopiero obsada

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: Arturrro » 7 lutego 18, 08:30

Po wstępnych pomiarach zmieszcze spokojnie akwarium do wielkości 400l. Po poczytaniu o miejscu wybrałem mało przechodne miejsce zdala od okien i ewentualnych przeciagow aby nie było wahań temp i aby rybki żyły w jak najmniejszym stresie. Chciałbym stworzyć im środowisko jak najbardziej optymalne uwzględniając ich dobro :)

Bardzo podobają mi się zbiorniki z mchem jawajskim. Podobno dobrze owy mech wpływa na czystość w zbiornkiu. Jeżeli można skomponować wszystko uwzględniając ten mech, krewetki oraz jakiegos króla akwarium (jedna większa rybka, reszta mniejszych) to byłoby idealnie :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: barttsw » 7 lutego 18, 08:37

kolego nie litraz tylko gabaryty bo jak bede znal to cos sensownego dobiore ?
pytanie jestes w stanie zmieniac parametry wody?
i jaką masz twardość?

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: Arturrro » 7 lutego 18, 12:01

Faktycznie mój błąd :) wymiary akwarium jakie chcialbym miec to 150/50/60.

Twardość wody - zadzwoniłem do ujęcia i otrzymałem informację o średniej twardości 190mg/l lub 1,9ml... jezeli chodzi o bardziej szczegolowe lub inne dane to kupie najwyzej testery.

Jeżeli chodzi o zmianę parametrów wody to nie będzie z tym problemów.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: barttsw » 7 lutego 18, 12:14

proponował bym isc troche inne wymiary bo dla wiekszosci ryb jest wazne dno wiec 150x60x50 po nadto chcesz rosliny i przy 60 cm wysokosci to jest juz maly problem
twardosc masz okolo 12 stopni
jak bys zeszedł troche z Ph ponizej 7 i twardosciami okolo 6 to mozna naprawde fajna obsade w tym szkle miec
wypisz jakie goatunki ci sie podobaja a potem skoryguje bo nie chce ci nic narzucac bo bedzie ze to mi sie nie podoba musi byc to i koniec
jakos znajdziemy kompromis

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: Arturrro » 7 lutego 18, 20:36

Niestety żona narzuciła mi trochę inne wymiary akwarium i po kompromisie zostajemy przy 120/60/50 - zbiornik 360l.

Przestudiowałem sobie rybki, które wpadły mi w oko oraz pod względem ich warunków życiowych i oto lista tych najbardziej pożądanych (jest ich dużo i nie chce ich wszystkich żeby nie było nieporozumień :P):

Sturisoma Złocista
Sum Szklisty
Szczelinowiec Leleupa
Szczelinowiec Pięciopręgi
Tarczobok Żaglopłetwy
Ukośnik Wspaniały
Uklejka Naga
Węgorek Ognisty
Zbrojnik Niebieski - typ mojej żony, która bezwzględnie chce ten odkurzacz :)
Zbrojnik Zebra
Żaglowiec Skalar
Gupik Endlera
Pielęgniczka Kakadu
Płaszczka Plamista
Pielęgniczka Viejita
Cierniooczek Kuhla
Mieczyk Hellera
Modrook Gertrudy
Okończyk Moczarowy
Paletka Brunatna
Giętkoząb Cętkowany
Gurami Mozaikowy
Grubowarg Dwubarwny
Cierniooczek Kuhla
Badis Błękitnopłetwy
Brzanka Denisona
Barwniak Czerwonobrzuchy
Babka złota
Drobnoustek czerwony
Neon czerwony
Tęczanka czerwona
Molinezja ostropyska
Gupik Pawie Oczko
Kirys Panda
Ziemiojad czerwonogłowy
Grubowarg zielony

Jest to moja lista, z której fajnie by było coś skomponować. Oczywiście jestem otwarty na wszelkie propozycje, których tutaj nie widać :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: barttsw » 8 lutego 18, 07:03

No to pojechałes po calośći :D
ale da sie z tego cos wybrac ew dołożyc
teraz zasadnicze pytanie cały czas piszesz o bujnej roslinosci pytanie czy to bujna roslinosc tworzona z prostych roslin czy tez z bardziej wymagajacych i jezeli chcesz rosliny typu trawniki to zmiejsca zrezygnuj ze zbiornika
ogolnie jezeli bedzie to roslinosc tworzona z łatwych roslin ktore nie wymagaja nawozenia i mocnego swiatla oraz jak dostosujesz parametry jak pisales to mam w glowie juz obsade :)

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: Arturrro » 8 lutego 18, 11:56

https://www.roslinyakwariowe.pl/forum/d ... &mode=view

Chciałbym stworzyć coś zbliżonego do tego akwarium :)

Tylko za chiny nie wiem co tam za roślinki wystepuja... :(

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: barttsw » 8 lutego 18, 11:59

sory jak idziesz w ta strone to ja pasuje nie bede dobieral ryb do HT

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Początkujący akwarysta.

Postautor: kodzaj11 » 8 lutego 18, 12:20

To dużo pracy przed Tobą :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości