Podłoże w akwariach - żwir, piasek, czy podłoże dla roślin?

Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Podłoże w akwariach - żwir, piasek, czy podłoże dla roślin?

Postautor: DaveProzny » 14 lutego 18, 12:34

Cześć, jestem DaveProzny i chciałbym zapytać Was o zdanie: Jakie podłoże użyć w 112L z welonem? Za ok. 2 msc rozpoczne przesiadkę z 60L na wspomniane wyżej szkiełko. Chodzi mi o to, żeby akwarium prezentowało się ładnie, a jednocześnie nie szkodziło rybi. Prosiłbym też Was, abyście doradzili mi, jakie rośliny dokupić. Według mnie najlepiej wygląda czarne podłoże dla roślin, przyzwoicie prezentuje się też drobny piasek. Rośliny powinny mieć jak najmocniejsze liście. Czy ktoś zna w Gdańsku miejsce, gdzie można kupić pokarm roślinny w tabletkach? Na forum spotkałem się z kilkoma opiniami, iż welony mogą rozerwać żabienice na strzępy, jeśli nie zostanie im dostarczona odpowiednia liczba tego pokarmu.
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Podłoże w akwariach - żwir, piasek, czy podłoże dla roślin?

Postautor: Mattija2 » 15 lutego 18, 10:35

Piasek jest najbardziej uniwersalny. Tabsy możesz kupić przez internet, jakieś dobrej jakości (niekoniecznie takie dostaniesz w sklepie).
BTW 112 na welona to ciut maławo, więc jak już się przesiadasz to pomyśl choćby nad 200l.

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Podłoże w akwariach - żwir, piasek, czy podłoże dla roślin?

Postautor: bozek886 » 15 lutego 18, 11:13

Cześć. Też mam Welony. Podłoże to substrat a na to drobny żwir. Welony lubią dużo kopać, więc ważne jest, żeby żwir nie miał ostrych krawędzi...
Co do roślin to wybór jest dość mały... W moim akwarium mam Anubiasy, Vallisneri, Kryptokoryny i Echinodorusy, ale pewnie coś by się jeszcze znalazło innego.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podłoże w akwariach - żwir, piasek, czy podłoże dla roślin?

Postautor: Hunter » 15 lutego 18, 14:53

Rośliny i welon to słabe połączenie, więc wybór jest bardzo prosty - podłoże piaszczyste. Nie ma sensu inwestować w podłoża nasączone nawozami, skoro nic specjalnego z roślin i tak się nie utrzyma.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Re: Podłoże w akwariach - żwir, piasek, czy podłoże dla roślin?

Postautor: DaveProzny » 20 lutego 18, 12:52

bozek866, czy twoje welony wykopywały rośliny z podłoża? Bo moja welonka niestety potrafiła wyrwać żabienice, zwartki. Zabezpieczasz? A jeśli już to jak? Czy z welonem lepiej prezentują się korzenie czy skały. Prosiłbym też o podanie grubości piasku i porad dotyczących zmiany zbiornika na większy. Gdzie mam trzymać rybę w czasie przesiadki i czy mogę zostawić 50% wody ze starego akwarium. Rośliny mam sadzić przed wlaniem wody, czy wlać do akwarium kilka cm wody, a następnie sadzić?
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Podłoże w akwariach - żwir, piasek, czy podłoże dla roślin?

Postautor: bozek886 » 25 lutego 18, 11:00

Moje Welony są jeszcze bardzo małe-młode, wykopywanie roślin w moim przypadku nie jest uciążliwy problemem... chociaż czasem się zdarza... ale bardziej w przypadku roślin jeszcze słabo ukorzenionych...
Co do wystroju... ja mam korzeń, ale o gustach się nie dyskutuje- chyba, że sa sprzeczne z wymogami obsady :oops:
IMO drobny żwirek dobrze się prezentuje przy Welonach. Lepiej, żeby nie był zbyt gruby, bo rybki często biorą go do pyska- mogły by się udlawic... nie powinien też mieć ostrych krawędzi...
Co do sadzenia roslin viewtopic.php?f=10&t=38367
Co do przesiadki to poczytaj o cyklu azotowym i jak zakładać akwarium... to ważne niedawno był tu gdzieś temat o welonku, który nie przeżył w świeżym akwarium...

Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Re: Podłoże w akwariach - żwir, piasek, czy podłoże dla roślin?

Postautor: DaveProzny » 25 lutego 18, 15:54

Hej
Myślisz, że jestem jakimś idiotą i nie wiem o cyklu azotowym? Otóż nie. Dojrzewanie przy zmianie zbiornika z 60L na 112L nie jest konieczne, gdyż nowy filtr Aquael FZN-3 będzie pracował ze starym, Aquael FAN-2. 50% wody będzie pochodziło ze starego akwarium, wymienię jedynie podłoże ze żwiru na piasek. Pokażesz mi zdjęcia swojego akwarium?
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości