Podłoże w różnogatunkowym akwarium

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Podłoże w różnogatunkowym akwarium

Postautor: dawidx » 17 lutego 18, 13:09

Witam,

Czy w akwarium (112L) różnogatunkowym, NIE HT, można zastosować takie coś ? ( nie chcę sam robić na bazie ziemi gdyż będzie to moje 1 akwa)

http://allegro.pl/aqua-soil-podloze-na-bazie-ziemi-ogrodowej-1l-i6149969911.html a na to
http://allegro.pl/zwirek-piasek-kwarcowy-czarny-akwarium-2-3-mm-1kg-i5348766993.html

Zamierzam trzymać w akwarium gupiki, molinezje a rośliny to najmniej wymagające, które nie wymagają dozowania CO2

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podłoże w różnogatunkowym akwarium

Postautor: Hunter » 17 lutego 18, 15:28

Teoretycznie można użyć oba.
W praktyce jednak to podłoże na bazie ziemi jest... nieobliczalne. Znam osobiście kilka osób, które restartowały akwarium z powodu użycia tejże ziemi. Zatwardzało wodę i to solidnie. W innym przypadku wydzielało duże ilości micro powodując zmasowany atak zielenic, a w jeszcze innym zbyt duża zawartość torfu barwiła wodę miesiącami. Oczywiście znam też akwaria które funkcjonują na tym doskonale.
Gdzie leży problem? To mieszanina najtańszej ziemi ogrodowej + torf + keramzyt w proporcjach bliżej nie określonych - jak się sprzedawcy uwidzi tak je pomiesza ;) Dlatego każda partia towaru różni się od siebie.

Piasek kwarcowy, jak najbardziej OK.

Pytanie czy jest sens stosować jakiekolwiek podłoże na bazie ziemi, skoro rośliny schodzą na drugi plan? Kryptokorynom i nurzańcowi wystarczą kulki gliniano torfowe
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Podłoże w różnogatunkowym akwarium

Postautor: dawidx » 17 lutego 18, 16:34

Hunter pisze:.Pytanie czy jest sens stosować jakiekolwiek podłoże na bazie ziemi, skoro rośliny schodzą na drugi plan? Kryptokorynom i nurzańcowi wystarczą kulki gliniano torfowe


Jako, że będzie to mój pierwszy baniak ograniczę się do roślin mało wymagających aczkolwiek nie chcę się ograniczać też do ilości bo takich roślin jest sporo :).
Czyli wystarczyło by piasek kwarcowy z samymi kulkami pod roślinami?

A tak poza tematem czy te rośliny, które wymieniłeś trzeba nawozić w przypadku podłoża z samego piasku czy kulki torfowe starczą?
I czy jest sens zakładać bimbrownię ? I jak byś miał chwilę na odpisanie jak odniesiesz się do faktu molinezji w 112l? Jeśli pozytywnie to w jakiej ilości :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podłoże w różnogatunkowym akwarium

Postautor: Hunter » 19 lutego 18, 14:25

A tak poza tematem czy te rośliny, które wymieniłeś trzeba nawozić w przypadku podłoża z samego piasku czy kulki torfowe starczą?

Jeśli roślin jest na tyle dużo, że nawóz naturalny w postaci związków przemiany materii ryb i rozkładającej sie martwej materii organicznej w akwarium (np odpadły pokarm) jest niewystarczająca to warto nawozić, aby rośliny nie marniały.
Czasami zdarza się tak, że np fosforany wybija bardzo wysoko, a azotany zeruje wtedy zachodzi potrzeba nawożenia jedynie samym azotem aby zapobiec pladze sinic - takich osób tutaj na forum jest całkiem sporo. Każdy przypadek akwarium jest indywidualny i ciężko założyć z góry czy nawożenie kompleksowe/niekompleksowe będzie absolutnie niezbędne. Łatwiej przewidzieć w drugą stronę :P Jeśli z góry zakładamy dużą ilość światła i wymagające rośliny to z całkiem wysokim prawdopodobieństwem możemy założyć, że nawozy + CO2 będą niezbędne.

Molinezja to ryby całkiem spore. Raczej 80x40 to mała powierzchnia jak na te ryby. Pamiętaj, że to ryby dobierane haremowo, a więc minimum 3 szt.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Podłoże w różnogatunkowym akwarium

Postautor: barttsw » 19 lutego 18, 14:40

molinezje to 120 cm nie dosc ze to ryby spore 15 cm + to jeszcze to zyworódki a co za tym idzie pierdyriard potomstwa

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Podłoże w różnogatunkowym akwarium

Postautor: kodzaj11 » 20 lutego 18, 00:31

Olej ziemię, sam ją miałem najpierw fosfor waliła niemiłosiernie w słup wody z miesiąc to zbijałem a później zatwardzała wodę tak, że wymiana 60l wody co 2 dni może to by ustabilizowała ale to nie na moje siły było i nadal jest więc odradzam ziemię, chyba, że weźmiesz próbkę i zrobisz jej testy by przekonać się czy czegoś Ci nie puści w słup wody.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości