Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: kodzaj11 » 15 marca 18, 19:57

barttsw pisze:Bylo widac po twoej belce

Mam pokazać wszystkim Twoją ?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: abiba » 15 marca 18, 20:02

Sorry Panowie ale bzdury wypisujecie powtarzając te wszystkie brednie za sprzedawcami co powiedzą Wam wszystko co chcecie usłyszeć .
Nawet nie wiadomo od czego zacząć komentowanie/polemike
może od 140lm/W ?? jasne :) chyba w ciekłym helu

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: kodzaj11 » 15 marca 18, 20:29

Prawda jest taka, że jeśli sam nie spróbujesz to się nie przekonasz, niektórzy to tak w ciula robią na swoim nieudacznictwie a jeszcze inni naciągają na kasę.... że trzeba próbować samemu, ja np. nikomu już teraz nie doradzę kupna jakiejś gotowej belki... Tańsze i praktyczniejsze jest zrobienie samemu.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: abiba » 15 marca 18, 20:43

po pierwsze kolego uwazam że przesadzasz .
Kilka jest aspektów : nie każdy ma czas , wiedzę , umiejętności czy wreszcie warunki do takich prac .

Jeżeli robi ktoś belkę ( czy cokolwiek) na zamówienie to zwykle mniej lub więcej chce na tym zarobić o ile nie jest to działalnośc no profit po kolezeńsku dla rodziny dziewczyny itp. Pozostaje absolutnie nierozstrzygniętą kwestią wyceny robocizny.

Efekt końcowy może być diametralnie różny w zależności od ... wielu spraw ale i tak na końcu od pieniędzy.

Masz ochotę wykonać belkę do np 80cm akwarium ze zyskiem 100zł ??

ps
ciekawym uzupełnieniem tej dyskusji byłoby wstawienie kilku zdjeć/opisów belek DIY zestawiając ich koszty wykonania/nabycia

Wstaw swoją (barta też możesz )

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: kodzaj11 » 15 marca 18, 20:59

To nie temat do przepychania się, która belka jest lepsza ale to jest przesada, żeby za belkę 30W dać prawie 400zł, dlatego mówię, że za tą kwotę zrobiłem sobie ponad 4x mocniejszą i jest o wiele ładniejsza bo i za głupie nóżki, które zrobiłem za 10zł(mówię o tej starej belce) płacić dodatkowo jeszcze 50 czy 60zł, już dokładnie nie pamiętam ale coś koło tego. Ja rozumiem, że to jest Wasz zarobek i musicie sobie odbić ale aż takie sumy ??? Proszę....
A wykorzystywanie niekumatych wcale nie jest dobrą cechą sprzedawcy....

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: abiba » 15 marca 18, 21:15

Nie chodzi o przepychanie . Chodzi o ilustracje problemu i zobrazowania naszych poglądów . Być może wcale one sie nie różnią zbytnio tylko każdy ma zakodowane inne standardy.
Odnoszę wrazenie że odmiennie odbieramy kwestie wyceny robocizny . Dla mnie honorarium rzędu 200zł za 2 popołudnia jest zapłatą więcej niż umiarkowaną .

ps.
naprawdę tego nie traktuję jako zarobek i źródło utzrymania . Dla mnie to wykorzystanie i niejako podzielenie sie wynikami swoich eksperymentów.

ps2
jak już to kikukrotnie udowodniłem nawet na tym forum gotów jestem pomagać za free więc jak ktoś samodzielnie chce robić belkę to bez krępacji proszę :)

jacgues
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 marca 18, 19:04

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: jacgues » 15 marca 18, 21:28

To tak wracając do tematu...

Warto jednak stosować diody 3W? Zauważcie, że wszystkie belki producentów czy samoróbki sprzedawane w necie bazują jednak na dużej ilości diod 1W. Raczej jest ku temu jakaś przyczyna, nieprawdaż? Wątpię, aby chodziło tylko o równomierną dystrybucję światła, ponieważ przy tak dużym kącie świecenia, powinno być to łatwo osiągalne także z diod 3W.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: kodzaj11 » 15 marca 18, 21:35

Tak jak mówisz, to są 2 popołudnia, dla mnie wieczory, starą belkę barta - miałem przerabiać by mniej swoich kosztów ponieść ale była dość ładnie zabudowana i stwierdziłem, że kupię nowy profil a tą sprzedam ale jest problem bo ma właśnie tą moc... Moc na akwarium 30-60l a profil 100cm... Ludzie się odzywają i z prośbą o przerobienie bo za długa itp... Oczywiście wystawiłem za tzw damski ch.... Nie mam czasu czasami by ogarnąć kilka rzeczy u siebie a co mówić jeszcze przerabiać dla kogoś belkę albo budować nową... Ale ja więcej jak 100zł za to bym nie wziął - chodzi mi o robociznę podobnej belki.
Wiadomo, ktoś nie ma lutownicy, kolejna inwestycja, cyna itd... ale nawet jeśli coś się stanie, odlutuje się kabelek, trzeba będzie odlutować spaloną diodę i przylutować nową, takie rzeczy się przydają i nie tylko w kwestii oświetlenia akwarystycznego.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: jurkin » 15 marca 18, 22:29

barttsw pisze:Bylo widac po twoej belce

Możesz pokazać belkę wykonaną przez Ciebie? jestem po prostu ciekaw jak to wygląda skoro negujesz wykonanie innych.

Oo, nie zauważyłem ze temat tak się rozrusl:)
Ostatnio zmieniony 15 marca 18, 22:34 przez jurkin, łącznie zmieniany 1 raz.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: abiba » 15 marca 18, 22:30

cyt.:"Ale ja więcej jak 100zł za to bym nie wziął - chodzi mi o robociznę podobnej belki. "

No i tym pewnei sie róznimy i dla tego chciałbym zobaczyć te belki aby sprawdzić czy ktoś z nas jest dziwny a jeśli tak to kto :)
Przy okazji : moje belki = gwarancja dozywotnia

Jacques:

W jednym zdaniu skutecznie zawarłeś kilka kwestii znakomici eutrudniając odpowiedź :) ale postaram sie . Zupełnie z innych powodów producenci seryjni stosują dużo diod a zupełnie inne motywy kierują twórcami "samoróbek"

Powszechnie panuje opinia powielana w całym internecie że dioda 1W to np 120-140 lm a prąd tej diody to 350mA i np na allegro pełno takich driverów .
Ludzie liczą i bzdury im wychodza i sa przekonani że maja super lampki . W dodatku jak sie trafi na domowych konstruktorów-odkrywców to już czysta poezja . Takich materiałów jest najwięcej bo specjaliści nieczęsto piszą o rzeczach dla siebie oczywistych - inaczej niż laicy którzy trochę wiedzy liznęli (z rzetelnością rónie bywa) .

350mA driver przeznaczony jest dla diod 3W a dla 1W diod odpowiedni będzie 270mA (300mA max)

dioda 1W wcale nie musi być jedno watowa - to taka klasyfikacja podbnie że naprawdę mało diod 10W ma moc max 10W a standardowa dioda 3W nie na prawa pracować z mocą 3W

diody e.l mocy w katalogach podzielone są : 0,1 - 0,3- 0,5 - 1 - 3 - 5 - 10 - 30 - 50 itd (widać szereg?) stąd np dioda fmy EPISTAR o mocy max 2,2W będzie sprzedawana jako 3W
podawany max strumień swiatła lub wskaźnik l/W dotyczy mocy max przy temperaturze ZŁACŻA 25stC a to z kolei oznacza że ta dioda będzie miała te parametry przez... 1ms-10ms (załózmy ) dlatego np w komórkach 2 diody 0,5W potrafią wygenerować strumień rzędu 200-400lm

Od zawsze jestem zwolennikiem montowania wiekszej ilośći diod pracujących z mała mocą z 2 powodów:
1. dioda mocno obciązona (zwłaszcza te z luminoforem a wiec nawet FS ) ma bardzo wrazliwą charakterystykę czasu pracy w funkcji temperatury a nawet pracująca w optymalnych warunkach ma 10-20x mniejsza żywotność niż inne diody . Pamiętajmy cały czas że katalogowa graniczna temperatura zwykle 65st to temperatura ZŁĄCZA a nie radiatora czy nawet diody (!). Jak kogoś to interesuje służe bliższymi danymi łacznie z ze zdjęciami termowizyjnymi
2. rozsył światła jest bardzo istotny, To nic że mają kąt 120 lub czasami wiekszy . Zjawisko paralaksy .Z tego powodu np w pokrywach (które z natury są blisko tafli ) stosuję nierównomierny podiział np stykające sie ze sobą 6,5kK FS RB DR przerwa i znowu to samo.
Ta kwestia traci na znaczeniu wraz z podnoszeniem lapy nad taflę - im wyżej tym lepiej

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: kodzaj11 » 15 marca 18, 22:33

Napiszcie do mnie na fb, nie chcę się mi szukać kabla do telefonu to prześlę Wam zdjęcia, do Ciebie kiedyś abiba pisałem ale weź teraz znajdź to w tym chaosie, Konrad Brodaty Rogowski w zdjęciu w tle mam małego Groota ze Strażników Galaktyki.

Zdjęcia przesłane, dziękuję i pozdrawiam.
Kiedyś byłem kierownikiem w spółdzielni i coś o marży wiem ale dla mnie ta co doznałem to przesada.... Wtedy jeszcze wykorzystany zostałem bo nie znałem się zupełnie nic na temat oświetlenia ale sporo czasu minęło i człowiek się douczył(dzięki Rafał), póki jestem na tym forum nie dam się wykorzystać nikomu innemu bo sam nie należę do burżuazji a forum to jest po to by pomagać a nie zdzierać kasę za jakieś "gówno" więc bart jak mi kiedyś pisałeś, że pracowałeś na swoją markę 15/20lat, w ten ostatni ją sobie spierdzieliłeś - brawo ! - jesteś zadowolony ?

jacgues
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 marca 18, 19:04

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: jacgues » 16 marca 18, 07:26

Dziękuję Abiba za profesjonalne wyjaśnienie kwestii laikowi :)

To pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie. Akwarium będzie posiadać krewetki, rybki i trochę roślin, w środku aranżacja w stylu aquascapingu. Jaki stosunek 6500K do 8500K i diod Full Spectrum najlepiej zastosować?
Zastanawiam mnie jeszcze jedna kwestia - 6500K i tym bardziej 8500K mają mocno dominujące spektrum niebieskie. Czy w takim razie nie lepiej byłoby zamienić FS jednak na diody czerwone, by uzupełnić i bardziej zrównoważyć zakres światła czerwonego?
Zauważyłem, że mimo wszystko stosuje się raczej diody FS.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie oświetlenie LED do 80x40x40?

Postautor: abiba » 16 marca 18, 10:03

proszę uwzględnij poprawkę że publikowane dość chętnie przez sprzawców wykresy sa wykresami zagregowanymi i sporo jednak odbiegają od wartości pomierzonejna odpowiednim sprzęcie . Ogólnie, wcale nie są takie gładkie . To zabieg marketingowy.

W żadnej sytuacji diody czerwone nie będą stanowiły ekwiwalentu dla diod FS.
Już wiele razy o tym pisałem ale powtórze :

W zakresie światła białego dobrze jest użyć stosunkowo dużo odmian tego światła . Np jeżeli zechcesz wiodocym uczynić 6500K to powinieneś użyć diod zarówno 4500 jak i 8500 a nawet 3500 i 10000. Takie postępowanie uczyni widmo bardziej równym o dokładniejzym pokryciu i w sumie będzie lepiej zbliżało nas do stounkowo ciagłego widma świetlówek które do ej pory uznane są za uniwersalne i przewidywalne źródło światła . Swiatło nieskompensowane 6500 nieźle wspiera rozwój glonów nitkowatych . W kazdym razie w moim doświadczeniu (o którym już wspominałem) tak sie działo.

To tyle ad światła białego które w ten sposób potraktowane samo w sobie może być niezłym śwatłem dla rośłin nawet w postaci pasków czego przykądem mogą być lampy róznych dośc znanych producentów .

Jednak ilośc światła mozna ograniczyć profilując jego widmo . Przykłądem będzie dioda FS która w zasadzie zapewniazapotrzebowanie dla rośłin lądowy wymagająca od akwarysty uzupełnienia widma gdzieś w okolicy zielonego koloru (nieznacznego)
W praktyce użycie diod 6500 załatwia ten problem a jeszcze lepiej uwzględnienie tego co wyżej napisałem w takie ilośc aby jakoś to wyglądało bo to będzi ezasadnicze kryterium użycia światła białego .
Wniosek z tego wysuwa sie takiże światła FS powinno być na tyle dużo na ile jestesmy w stanie zaakceptować ze względów wizualnych .
Te stosunek będzie statystycznie rózny dla różnego rodzaju akwariów np inne dla iwagumi inne dla gędstwiny .

To co wyżej napisałem może lub musi zostać skorygowane w zaleznosci czy oczekujemy oświetlenia generatywnego czy wegetatywnego . Stąd też pożadana jest obecność diod popularnie nazywanych Deep Red i Royal Blue .
Stosunek wzjaemny do siebie oraz ich ogólny udział jest trudny do ustalenia ale zwykle jest niewielki - służy jedynie do korekty widma nazwijmy to uniwersalnego

Jak widzisz rodzajów diod powinno być dużo (możliwie dużo) a to wymaga aby ich ogólna ilość też była spora . Z tego wynika również odpowiedź na pytanie z poprzedniego postu : jeśłi użyjemy mozliwie dużej ilości diod stanie sie możliwe lepsze modelowanie pasma .

Tak na marginesie należy jeszcze dodać że nie tylko stosunek światłą niebieskiego do czerwonego decyduje o kondycji rośiny ale stosunek róznych zakresów czerwieni jest zauważalny lecz w praktyce jest on przypadkowy i paradoksalniebardziej korzystny w diodach gorszej jakości (zwykle 35mil)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości