Początkująca prosi o pomoc :)

agatosia
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwietnia 18, 13:16

Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: agatosia » 23 kwietnia 18, 19:38

Bardzo proszę o pomoc, bo im dłużej czytam, tym bardziej nic nie wiem! :D
Chciałabym założyć malutkie akwarium dla bojownika. Myślałam o czymś ok 25l. Jeden samiec bojownika i ewentualnie kilka krewetek/ślimaków/to i to. Zaznaczę, że zależy mi na możliwie jak najniższym koszcie, więc celuję w produkty tanie (ale nie najtańszy szajs).

Doradźcie mi proszę:
1. Skąd i jakie akwarium kupić? Ok 25l z pokrywą oczywiście. Czy takie zestawy mają sens : https://fera.pl/aquael-shrimp-set-smart ... te-pl.html lub http://allegro.pl/akwarium-25l-proste-4 ... l#thumb/12 (podejrzewam, że nie, ale chciałabym się upewnić)
2. Jaki filtr? Czy filtr kaskadowy „zmieści się” pod osłonę akwarium? Jeśli nie, to czy Aquael Fan-Mini może być, czy ta firma odpada? Czy kupując filtr kaskadowy dostanę od razu „wypełnienie”, czy muszę je dokupić osobno już na początku?
3. Lampa. Czytałam, że ok 0,4-0,5W/l najlepiej, więc wychodziłoby
10-12,5W najlepiej. Czy faktycznie tak jest? 4000K jest ok? Czytałam, że lepiej mieć dwie lampki, jedną ze światłem 3000K, drugą koło 6500K lub więcej. Jednak te małe akwaria zwykle nie mają opcji zamontowania dwóch żarówek. (A przynajmniej tak mi się wydaje.)
4. Jakie roślinki? Takie z allegro mogą być? Jeśli nie to skąd? Jakie nawozy? Czy CO2 jest konieczne?
5. Jakie podłoże? 2 kg żwirek bazaltowy 2-4mm jest w jednym sklepie za 4 zł, ale gdzieś widziałam, że bazaltowy zły(nie wiem czemu). Zależy mi na jakimś ciemnym/szarym. Substrat jest konieczny?
6. Jakie preparaty są mi potrzebne do założenia akwarium? Wiem że uzdatniacz wody, co jeszcze?
7. Jakie krewetki i ślimaki mogłabym połączyć z bojownikiem jako czyściciele? np zestawienie 4 red cherry i 3 helmety są ok? (znalazłam to w internecie) I czy krewetki trzeba osobno dokarmiać, czy żywią się tylko "odpadkami" z akwarium? (Pewnie to głupie pytanie, ale nigdy nie miałam do czynienia z rybkami i jestem kompletnie zielona w tym temacie.)

Przepraszam za taką ilość pytań, ale chcę dla moich przyszłych podopiecznych jak najlepiej :mrgreen:

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 19:47

agatosia pisze:akie krewetki i ślimaki mogłabym połączyć z bojownikiem
zadnych krewetek jedynie jako karma
i pytanie czy jestes wstanie zrobic wode dla bojownika
agatosia pisze: Jakie preparaty są mi potrzebne do założenia akwarium? Wiem że uzdatniacz wody, co jeszcze?
zadnych uzdatniaczy
szczegolnie przy bojowniku wode trzeba zakwaszac i zmiekszac
agatosia pisze:3. Lampa. Czytałam, że ok 0,4-0,5W/l najlepiej, więc wychodziłoby
nie przy bojku
agatosia pisze:1. Skąd i jakie akwarium kupić? Ok 25l z pokrywą oczywiście. Czy takie zestawy mają sens : https://fera.pl/aquael-shrimp-set-smart ... te-pl.html lub http://allegro.pl/akwarium-25l-proste-4 ... l#thumb/12
zaden zestaw nie ma sensu

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: abiba » 23 kwietnia 18, 20:33

Koszt szkła wprzy zakładaniu akwarium jest najmniejszy i róznica przy tego rzędu wielkościach jest mało istotna nawet dla "studenckiego portfela"
Polecam, wobec powyższego zweryfikowanie preferencji ad wielkości zbiornika . Skoro jak już ustaliliśmy koszty nie powinny stanowić bariery , zastanów sie czy przypadkiem nie zmieścisz wiekszego . Osobiście goraco namawiam Cie do zakupu najwiekszego jakie zmieścisz . Przekonasz sie, że im wieksze akwarium tym łatwiej jest je utrzymać .

Kaskada to niezły wybór lecz zwykle pojawiają sie problemy techniczne z montowaniem tego w akwarium z pokrywą . Trzeba będzie wyciąć . Osobiście zdecydowałbym sie własnie na "popsucie" pokrywy aby oszczędzić miejsca w akwarium i nie montować wewnetrznego .

Jeżeli chodzi o wkłady to zwykle to co dają z tymi ( z wszelkimi) filtrami to badziew i rozsądnie jest samemu to wypełnić . Dobrym wypełnieniem przy kaskadzie jest lawa wulkaniczna a na zasys gabka .

Oczywiście im mniej róznych uzdatniaczy tym lepiej . Zamiast tych wszystkich świństw lepiej raz a dobrze zaprojektować filtracje (ten fragment o lawie)

Podłoże: substrat jest niekonieczny ale przy wielu roślinkach zalecany (to drobne pieniadze) a na wierzch lepiej piasek, zwirek . Jak chcesz czarny to dostaniesz barwiony kwarcowy . Moim zdaniem i wyglada lepiej i działa lepiej niż (ochydny) bazalt

agatosia
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwietnia 18, 13:16

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: agatosia » 23 kwietnia 18, 20:57

W Internecie znalazłam filmiki w których polecano trzymanie krewetek z bojkami, naprawdę ciężko wyłuskać te prawdziwe informacje.
To z tzw. oczyszczaczy pozostają jedynie ślimaki? Jakie?

Co to znaczy czy jestem w stanie zrobić wodę dla bojownika? Będzie odpowiednia temperatura, woda też mierzona testami kropelkowymi(gh,kh,ph,no2,no3). Coś jeszcze?

Do zakwaszania i zmiękczania wody używać preparatów? Czytałam tylko, że uzdatniacze super, jak widać znowu nieprawda. :(

To jaka lampa dla bojka?

30l to maks na jaki mogę sobie pozwolić. Mieszkam w małej kawalerce z chłopakiem, studiujemy, kasy i miejsca dość mało. :)
Poza tym skoro bojownik, to już żadnych innych ryb nie będzie. Czy wtedy większe akwarium ma sens?

Ok, będzie wycięta pokrywa, kaskada i lawa z gąbką. Aqua clear 20 jest ok? Jaka gąbka do tego?

Z ciekawości czemu bazalt nie? Jaki substrat wybrać?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: abiba » 23 kwietnia 18, 21:18

agatosia pisze:W Internecie znalazłam filmiki w których polecano trzymanie krewetek z bojkami, naprawdę ciężko wyłuskać te prawdziwe informacje.
To z tzw. oczyszczaczy pozostają jedynie ślimaki? Jakie?


Po pierwsz nie liczyłbym zbytnio na pomoc w pielęgnacji zbiornika przez jakieś żyjątka - może i coś tam zjedzą z odpadów ale też coś wydalą . I tak na końcu jest akwarysta z ezykiem :).
Szczerze mówiąc nie bardzo znam sie na krewetkach (tzn systematycznie uzywam ich jako karmę ). Sądzę że możesz trzymać z bojkiem krewetki ale na przychówek raczej nie licz

agatosia pisze:Co to znaczy czy jestem w stanie zrobić wodę dla bojownika? Będzie odpowiednia temperatura, woda też mierzona testami kropelkowymi(gh,kh,ph,no2,no3). Coś jeszcze?


bartkowi chodzi o to że bojownik lubi/wymaga wody względnie miękkiej i jak by nie było kwasnej . Same badanie daje zaledwie informację o tym czy woda sie nadaje oraz o ile ew. trzeba parametry skorygować .
Zanim pomyślisz o jakiś rybach warto najpierw poznać parametry wody jaką dysponujesz (jak leci z kranu)

agatosia pisze:Do zakwaszania i zmiękczania wody używać preparatów? Czytałam tylko, że uzdatniacze super, jak widać znowu nieprawda. :(

No są jakies zmiekczacze akwarystyczne ale jak zauważyłem nikt tego nie traktuje poważnie bo ekonomicznie lepiej i taniej wychodzi kupno wody demineralizowanej czy to w zoologu czy np w supermarkecie . Przy akwarium rzędy 30l ma to sens .

agatosia pisze:To jaka lampa dla bojka?

Bojek nie potrzebuje żadnej lampy . Oswietlenie dobierasz dla roślin a ryby są co najwyżej ograniczeniem .
Tak więc dobór światła zależeć będzie od planowanej aranżacji . Wydaje sie że przy prostych roslinach wystarczy jakaś lampa w pokrywie 6500K a moc rzedu 0,5 -0,6W/l może okazać sie nadmiarowa. Pewnie i tak konstrukcja pokrywy będzie determinowała (ograniczała ) dobór mocy światła.

agatosia pisze:Z ciekawości czemu bazalt nie? Jaki substrat wybrać?

Pozostawiam na boku kwestie estetyczne - tłuczeń bazaltowy bardziej sie kojarzy z placem budowy niż z kawałkiem zbiornika z bojownikiem .
Mały zbiornik = drobny piasek. Im grubszy tym bardziej optycznie zmniejsza zbiornik.
Z piasku łatwiej zbierać nieczystości - wszelkiego rodzaju tłucznie grysy itp mają ta nieprzyjemną cechę że w szczeliny wchodzi cały syf i raczej trudno nad tym zapanować .
Niektóre partie bazaltu nie są obojętne nawet mimo zapewnień sprzdawców .

Po chwili zastanowienia dochodzę do wniosku że w tak małym zbiorniku całkiem sensowne jest stosowanie zamiast substratu kulek gliniano torfowych (do kupienia zreszta w tym samym miejscu co dobrej jakości lawa )

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 21:19

agatosia pisze:Aqua clear 20 jest ok? Jaka gąbka do tego?
daruj sobie ta zabawkę

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: abiba » 23 kwietnia 18, 21:21

barttsw pisze:
agatosia pisze:Aqua clear 20 jest ok? Jaka gąbka do tego?
daruj sobie ta zabawkę


zaproponuj coś bo ja nie mam doswiadczenia z takimi małymi filtrami

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 21:24

abiba pisze:zaproponuj coś bo ja nie mam doswiadczenia z takimi małymi filtrami
z wewnetrznymi jest problem ala aquael turbo 500 juz brzmi sensownie

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: abiba » 23 kwietnia 18, 21:27

miała być kaskada a turbo 500 zajmie 25% akwarium . Przeciez to szklaneczka i szkoda miejsca na cokolwiek w środku (?)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 21:32

aaa kaskada fzn-1 lub fzn-2

agatosia
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwietnia 18, 13:16

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: agatosia » 23 kwietnia 18, 22:03

Czyli w sumie nie ma sensu wpuszczać tam nic oprócz jednego bojka? Wolałabym, żeby jednak było tam więcej niż jedno żyjątko :)

Woda w kranie średnio twarda, odczyn obojętny.
Czy jeśli okaże się, że trzeba podmieniać wodę na destylowaną, to nie da się tego w żaden sposób obejść? Przy podmianie raz na tydzień 5 litrów wody musiałabym co miesiąc kupować 20l. Mój chłopak nie będzie zadowolony z noszenia tego. :D Wtedy trzeba będzie wymyślić coś innego.

Co jeszcze ciekawego i mało wymagającego może dobrze żyć w akwarium rzędu 30l? Rybki/krewetki/ślimaki/roślinki

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 22:07

agatosia pisze:Co jeszcze ciekawego i mało wymagającego może dobrze żyć w akwarium rzędu 30l?
tylko bojek
agatosia pisze:Czy jeśli okaże się, że trzeba podmieniać wodę na destylowaną, to nie da się tego w żaden sposób obejść? Przy podmianie raz na tydzień 5 litrów wody musiałabym co miesiąc kupować 20l. Mój chłopak nie będzie zadowolony z noszenia tego. Wtedy trzeba będzie wymyślić coś innego.
mozna filtr ro ale na taka szklanke nieoplacalne
jeszcze musisz zakwasic wode bo na bank lekko lub mocno zasadowa
podaj gdzie mieszkasz to sobie sprawdze

agatosia
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwietnia 18, 13:16

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: agatosia » 23 kwietnia 18, 22:12

O tym filtrze też czytałam, dodatkowy wydatek 200zł to trochę dużo, musiałabym przemyśleć sprawę.

Praga Południe, Warszawa

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 22:18

100 jak co 205 kosztuje duzy ale ty go nie wykorzystasz
gh 16-17 licz w domu blizej 20
ph 7,6 to w domu licz blizej 8

beton i zasadowo mocno
to nie woda dla bojka

agatosia
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwietnia 18, 13:16

Re: Początkująca prosi o pomoc :)

Postautor: agatosia » 23 kwietnia 18, 22:32

To nie ma szans na jakiekolwiek akwarium?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości