Restart baniaka - parę pytań

Sebulba
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 19, 20:29

Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Sebulba » 27 stycznia 19, 20:31

Cześć, planuję restart akwarium 112l i mam parę pytań do doświadczonych akwarystów. Jako podłoże warstwa 1 - 1,5cm ziemi ogrodowej wymieszanej z węglem aktywnym, keramzytem i kulkami gliniano torfowymi, na to siatka i czarny żwirek bazaltowy 8mm – 1,2mm warstwa 3 – 7cm. Jako oświetlenie mam aquael retro fit 16W led sunny i belkę którą sam robiłem 20W z diodami 8x deep red, 4x royal blue i 8x białe 8500K. Filtr zewnętrzny z trzema wkładami - gąbka, koszyk bio-ceramiki i koszyk keramzytu. Rybki też jakieś będą, myślę o grupce razbora galaxy. W akwarium chcę posadzić parę roślin (lista niżej), tylko nie wiem czy dadzą radę w takich warunkach. I tu pojawia się parę pytań, czy i jakie testy powinienem robić? Czym należy nawozić takie akwarium? Czy takie wkłady do filtra są odpowiednie, może jakieś propozycje? Czy te rośliny dadzą radę bez nawożenia co2?

Przód:
Echinodorus tenellus

Przód / Środek:
Alternanthera reineckii mini
HEMIANTHUS Micranthemoides LUB Micranthemum umbrosum
Microsorium narrow leaf - do korzenia
Może jakiś mech na korzeń

Tył:
Ludwigia repens rubin
rotala indica

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Hunter » 28 stycznia 19, 19:18

CO2 będzie wymagane.
Niepotrzebnie tak gruba warstwa żwiru. Rośliny będą miały problem z sięgnięciem korzeniami do ziemi, zwłaszcza te trawnikowe, mają delikatne korzenie. 3-4cm żwiru bazaltowego wystarczy, bazalt jest ciężki.
Keramzyt sobie daruj, jest bezużyteczny i zatwardza wodę. Zamiast keramzytu użyj lawy wulkanicznej. Do podłoża podobnie, zamiast keramzytu daj sobie lawę.
Ryby które planujesz preferują wodę miękka i raczej słabe oświetlenie. To błąd, że jest polecana do akwariów roślinnych.
Jeśli chodzi o testy do wody to przekrój jest szeroki, ale nie wszystkie są niezbędne. Najczęściej dopiero w praktyce wychodzi które parametry należy mieć pod kontrolą, bo jeśli woda używana na podmianę nie będzie problematyczna (niskie azotany, niskie pH i twardości) to szereg testów już na wstępie odpada.
No ale skoro kompletnie nie znasz swojej wody to na wstępie warto byłoby zajrzeć np na stronę wodociągów i tam odnaleźć przybliżone dane na temat wody. Głównie twardości i pH.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Sebulba
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 19, 20:29

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Sebulba » 28 stycznia 19, 21:01

Dzięki za odpowiedź. Zamienię keramzyt na lawę i przemyślę jeszcze jakie rybki wpuszczę.

Żadna z tych roślin nie będzie rozwijała się prawidłowo bez CO2? Czytałem różne opinie. Podsyłam zdjęcie parametrów wody. Mieszkam na Warmii, więc chyba na wodę nie mogę narzekać.
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Hunter » 28 stycznia 19, 21:42

Z CO2 chodzi raczej o ilość światła jakim dysponujesz. Bez gazowania będziesz miał ciężko ogarnąć temat.
Woda pod ryby jajożyworodne a co do roślin to trochę twardo. No chyba, że proporcja wapnia do magnezu jest względnie zachowana, ale to niestety już można określić wyłącznie za pomocą testów akwarystycznych.
Dlaczego nie chcesz gazować? :) Skoro planujesz trawniki i rośliny czerwone, a do tego taką ilość światła to nie ma sensu nie gazować :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Sebulba
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 19, 20:29

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Sebulba » 29 stycznia 19, 20:31

Akwarium restartuje i zostawiam dla rodziców, bo zmieniam miejsce zamieszkania. Chociaż teraz jak tak czytam to chyba za dużo roboty dla nich zostawiam przy akwarium i nie wiem czy nie zmienić planów z roślinami. Liczę trochę, że wszystko samo będzie sobie żyło bez większego wkładu człowieka :).

Sebulba
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 19, 20:29

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Sebulba » 29 stycznia 19, 21:24

Obrazek

Chciałbym uzyskać efekt mniej więcej jak na zdjęciu. W rogu po prawej dałbym Micranthemum umbrosum, za korzeniem na tył Ludwigia repens rubin i rotala indica. Na korzeniu może jakiś mech. Brakuje mi czegoś niewysokiego przed korzeniem żeby go trochę zasłonić. Chciałbym też spróbować posadzić trawnik.

Z tego co czytam to te rośliny nie są bardzo wymagające. Co myślicie? Może coś polecicie żeby uzyskać efekt podobny do zdjęcia? Coś mało wymagającego na trawnik, może Glossostigma lub Eleocharis parvula?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Hunter » 29 stycznia 19, 21:42

Każdy trawnik wymaga mocnego naświetlenia (bo to niskie rośliny), CO2 i nawożenia aby wyglądał choć trochę jak ten na zdjęciu powyżej (zdrowy, zielony, gęsty). Trawniki wymagają też częstej pielęgnacji.
To akwarium też jest gazowane i nawożone :)
Jeśli chcesz akwarium "bezobsługowe" to poszukaj informacji na temat akwarium Low-Tech, ale z roślin które zaproponowałeś podoła microzorium, ludwigia i może duży Heniek. Prócz tego masz jeszcze szereg kryptokoryn, moczarkę, rogatka i nurzańca, czyli efektu jak na zdjęciu nie będzie :(
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Sebulba
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 19, 20:29

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Sebulba » 31 stycznia 19, 20:46

A co jakbym dodawał carbo w płynie? Ma to sens? Widziałem na olx że gość sprzedaje micro i carbo w płynie. Podobno 2ml na 100l akwarium dziennie wystarczy, więc nie wyszłoby to drogo. Nie wiem czy stosując takie preparaty nie trzeba częstszych podmianek wody robić?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Hunter » 31 stycznia 19, 22:04

Konkretniej co to za micro i carbo? I dlaczego nawożenie nie jest kompleksowe? Brak Ci podstawowych nawozów makroelementowych.
Prowadziłem akwarium 45l z oświetleniem 20W na 1w powerledach bez CO2 z kompleksowym nawożeniem, źródłem węgla było Blue-Line Carbo (prócz micro i pozostałych macroelementów oczywiście też z Blue-Line), ale dawki węgla były wyższe niż ogólne zalecenia, trawnik z Micranthemum Monte Carlo, natomiast Twój Echinodorus jest bardziej wymagający i kapryśny. Czy będzie intensywnie zielony i gęsty na Carbo bez CO2? Tego nie wiem. Butelka Carbo to dodatkowy element "obsługowy" a do tego należy dawkować codziennie. Butlę CO2 miałbyś mniej obsługową :D

Chcesz znać prawdę popartą wieloletnim doświadczeniem? "Samoobsługowe" akwarium roślinne to tylko LT. Jak chcesz zaangażować rodziców tylko do prostych codziennych czynności, to nie idź w nic więcej. Akwarium roślinne z ciekawszymi roślinami wymaga codziennego doglądania i szybkiej reakcji akwarysty na zachodzące zmiany. Ustawianie nawożenia, obserwowanie reakcji, korygowanie w porę. Ludzie wycedzając na tydzień na wakacje często po powrocie zastają glonową apokalipsę ;)

PS: Mity o dawkowaniu 2 ml Carbo na ~100l akwarium włóż między bajki - tak, ale tylko w połączeniu z CO2.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Sebulba
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 19, 20:29

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Sebulba » 3 lutego 19, 17:12

Czytałem trochę o low-tech. Pójdę w tą stronę. W sumie to tylko muszę zmienić wkłady do filtra z mojego pomysłu. Z tego co wyczytałem to zbędna jest filtracja biologiczna. Może coś podpowiesz w tej kwestii? Mam filtr zewnętrzny z trzema koszami. Zapchać wszystkie gąbką?

Kolejna kwestia to roślinność, poszukam jakie nadają się do low tech na ziemi ogrodowej.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Hunter » 4 lutego 19, 17:40

Z tego co wyczytałem to zbędna jest filtracja biologiczna.

Niby tak, ale zawsze lepiej mieć trochę biologii niż jej w ogóle nie mieć ;) Zostałbym przy gąbkach na pierwszym koszu a dalej lawa.

Będzie problem z doborem oświetlenia. Low-tech cechuje się niewielkim naświetleniem, dlatego można w nim ograniczyć nawożenie i CO2, kiedyś operowano świetlówkami i mówiono mniej więcej 0,3W/L, jak to poprawnie przeliczyć na ledy, które dają bardziej skoncentrowane i kierunkowe światło - to zagadka. Idealnym rozwiązaniem byłby sterownik z możliwością regulacji natężenia światła (tak zwany dimmer) o ile belki są wykonane metoda pozwalającą na podłączenie takiegoż sterownika.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Sebulba
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 19, 20:29

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Sebulba » 4 lutego 19, 21:52

Wszyscy w internetach piszą o książce Diany Walstad i że wkłady biologiczne są zbędne. Nie wiem jak to wygląda w praktyce. Rozumiem, że Ty polecasz jeden kosz gąbki i dwa lawy?

A co do światła to zawsze można wrzucić parę roślin pływających po tafli wody.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Dhuz » 5 lutego 19, 05:51

W praktyce wygląda to tak, że jest wiele metod prowadzących do różnych celów, które mogą się okazać sukcesem, ale nie muszą. Stąd jedna osoba Ci powie, że to, co u nich działało to Jedyna Słuszna Droga, a od drugiej usłyszysz zupełnie co innego. Przeanalizuj wszystko i zdecyduj, czego chcesz spróbować u siebie. :)

Sebulba
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 19, 20:29

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Sebulba » 19 lutego 19, 22:13

Poczytałem jeszcze trochę i postanowiłem zrobić LT. Na dnie mam ok 2cm ziemi ogrodowej i kulki gliniano-torfowe, a na to pół na pół czarny kwarc 1 - 2mm z czarnym żwirem akwarystycznym o trochę większej granulacji. W filtrze mam tylko dwie gąbki jako filtracja mechaniczna, a przepływ wody ustawiłem na minimum. Posadziłem trochę roślin, które widać na zdjęciu. Docelowo na przedzie chcę zrobić trawnik z Eleocharis parvula mini. Po 24h podmieniłem prawie całą wodę, a po kolejnych 24h jeszcze trochę. Rośliny które się nie przyjmą zamienię na inne.

Niestety nie doczytałem jak świecić i lampy były odpalone po 8h przez dwa dni przez co (podobno) widać na roślinach nitkowate glony. Spróbuję nie świecić przez dwa dni, może same znikną a później zacznę od 4h na dzień. Może macie sugestie co mogę zrobić żeby glony znikły całkowicie? A może jakieś rady co do LT, przyjmę i pochłonę każde informacje :)

Obrazek

Biniu
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 18 grudnia 18, 16:21

Re: Restart baniaka - parę pytań

Postautor: Biniu » 28 lutego 19, 09:54

Mam dwie rady:
Dosadz roślin mogą być te co masz. Mam nadzieję, że masz coś szybko rosnącego jak Żabienice, Egeria Densa czy Vallisneria.

Druga to dorzuc rośliny pływające:
Pistia stratiotes czy Salvinia Natans.

No i na koniec nie kombinuj ciągle. Światło nie jest powodem występowania glonów. Powodem jest brak stabilności w zbiorniku a to jest wynikiem małej masy roślinnej, brak roślin pływających, być może z ziemi coś wyplukujesz do słupa wody, jak mało dales zwirku na ziemię.
Zaciemnisz teraz na starcie rośliny to umrą z braku światła i co potem? Daj im czas na aklimatyzację.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości