Akwarium 112l

Borsuk666
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 31 stycznia 19, 17:59

Akwarium 112l

Postautor: Borsuk666 » 31 stycznia 19, 18:10

Witam serdecznie
Potrzebuję waszej pomocy mianowicie zawsze marzyłem o akwarium i w końcu zamówiłem akwarium
AQUAEL AKWARIUM 112L LED + PEŁNE WYPOSAŻENIE

W skład zestawu wchodzi:

Akwarium proste AQUAEL
AQUAEL pokrywa do akwarium z oświetleniem LED 16W
Filtr wewnętrzny Jeneca IPF-2101
Grzałka z termostatem 150W Jeneca
Mata pod akwarium
Termometr precyzyjny do akwarium
Siatka - podbierak do ryb
Pokarmy marki Tropical (próbki 2 sztuki)
teraz potrzebna mi rada.
1. co do akwarium- czy potrzeba coś dokupić
2. Czy jest ktoś w stanie powiedzieć mi jakie ryby mogę trzymać razem z Drewniakiem dwubarwnym ( bardzo podoba mi się ta ryba i chciałbym by znalazła się w akwarium )
3. jak badać ph i twardość wody ( ewentualny link do zakupu odpowiedniego zestawu mile widziany)
4. jakaś lektura dla nowych mile widziana

PS
Nie wiem czy dział jest właściwy gdyż jestem nowy na forum proszę o wyrozumiałość :D

Link do aukcji został usunięty - żeby sklep nie miał darmowej reklamy :) - Dhuz

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Akwarium 112l

Postautor: Dhuz » 31 stycznia 19, 19:43

@1 - Piasek na dno. Chcesz drewniaki - więc jako podłoże w grę wchodzi tylko i wyłącznie naturalny piasek, najlepiej o grubości poniżej 1.4mm - u mnie są na Sobexie i uwielbiają się w nim zakopywać tak, że wystaje tylko kawałek pyska i końcówka ogona. Nada się też ZEW do piaskownic. Albo sprzedawane na allegro z wysyłką do domu drobne piaski do filtrów basenowych. Żadnych sztucznie barwionych piasków koloru czarnego, brązowego itp. Na pewno nie kupuj podłoża bazaltowego, które jest szorstkie, a nawet ostre i pokaleczyłoby ryby. Grzałkę sprzedałbym na OLX jako nówkę jeszcze, a kupił 50-75W. 150W to dużo, możesz sie spodziewać wahań temperatury powyżej ustawionej przy pracy grzałki. Filtr w tym "super zestawie" jak to nazywa sklep sklep też dupy nie urywa, ale jeśli nie zamierzasz zarybić akwarium do granic możliwości, to nie ma sensu go zmieniać... dopóki nie padnie.
@2 - Dokładnie takie, jakie pozwolą Ci parametry. Znajdź sobie na stronie swoich wodociągów dane z badania wody żeby się zorientować mniej-więcej co Ci z kranu cieknie. Zanim zbadasz parametry, z drewniakiem powinny się dogadać np. miedziki obrzeżone lub żwawiki czerwieniaki - ryby o dość sporym zakresie tolerancji parametrów, więc o ile nie masz w rurach wody bardzo twardej która wykluczy Ci nawet drewniaki, możesz wstępnie się tym rybom przyjrzeć.
@3 - testami kropelkowymi. nawet sklep, w którym kupiłeś akwarium, ma je w ofercie. Przechodzisz do jego sekcji akwarystyka - chemia i nawozy - testy i tam szukasz na pH i GH/KH. Szukasz testów JBL i już masz co Ci trzeba. Przydadzą się też testy na NO3, NO2 i amoniak.
@4 - "Akwarium" - kompendium autorstwa P. Czapczyka, jedna z najbardziej uważam przystępnych pozycji dla osób zaczynających w hobby, również niezbyt droga. Nie jest to atlas ryb, tylko książka o akwarystyce. A to ważne, bo sporo publikacji to atlasy z informacjami na zasadzie kopiuj-wklej ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości