Jakie świetlówki T5 24 wat do akwarium roślinnego?

Hood
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 18, 15:06
Lokalizacja: Łódź

Jakie świetlówki T5 24 wat do akwarium roślinnego?

Postautor: Hood » 19 lutego 19, 12:00

Witam

Posiadam akwarium 112 litrów a do jego oświetlenia belke t5 2x 24 watt. Do tej pory miałem dwie świetlówki: Sylvania aquastar i sylvania grolux. Obu kończy się już żywot(ponad 15 miesięcy palenia) i chce je wymienić. Akwarium mam roślinne. Bardzo mi się podobają świetlówki daylight np. philips tld 865 albo 965. Tylko moje pytanie, czy jakbym zamontować np. dwie philips tld 865 to czy rośliny będą rosły????. Do tej pory była jedna grolux, czerwona do roślin i tak jak pisałem aquastar.

Więc czy na daylight też będą rosły rośliny??

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Jakie świetlówki T5 24 wat do akwarium roślinnego?

Postautor: jurkin » 19 lutego 19, 14:31

Nic nie stoi na przeszkodzie spróbować, 865 i 965 są nie drogie, jak by co zawsze można wrócić do poprzedniego układu, albo 2x aguastar.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Jakie świetlówki T5 24 wat do akwarium roślinnego?

Postautor: osama » 20 lutego 19, 11:08

2x865 będzie OK.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Hood
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 18, 15:06
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie świetlówki T5 24 wat do akwarium roślinnego?

Postautor: Hood » 20 lutego 19, 11:29

Takie zamierzam kupić. Natomiast jeszcze co do tej czerwonej sylvani grolux, niewiem może się nie znam, ale wygląda mi to na pic na wode, bo podejrzewam że philips tld 865 będzie równie dobra dla roślin.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie świetlówki T5 24 wat do akwarium roślinnego?

Postautor: Hunter » 20 lutego 19, 11:39

Hood pisze:Natomiast jeszcze co do tej czerwonej sylvani grolux, niewiem może się nie znam, ale wygląda mi to na pic na wode, bo podejrzewam że philips tld 865 będzie równie dobra dla roślin.

Trochę się mylisz. Można mieć sporo watt nad akwarium i pozornie jasne akwarium, ale ze światłem, które w większości zostanie odbite a nie pochłonięte przez rośliny, a można też mieć zaledwie kilka watt typowo "roślinnego" światła dobrze pochłanianego. To istotne jakie lampy montujesz, zwłaszcza w akwarium roślinnym. Poszukaj w sieci informacji na temat wykresu widma fotosyntezy i porównaj go z wykresem widma Philipsów i Sylvani, wykresów widma świetlówek szukaj w dokumentacji technicznej. Sylvania Grolux zostanie dużo lepiej wykorzystana przez rośliny co przekłada się na ich tempo wzrostu, wygląd i kondycję.

Nie twierdzę, że philipsy są złe, też będą OK :) Piszę tylko, że "świetlówka roślinna" to nie jest pic na wodę.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Hood
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 18, 15:06
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie świetlówki T5 24 wat do akwarium roślinnego?

Postautor: Hood » 20 lutego 19, 12:03

Tak ale mi chodzi o efekt. Mało mnie interesuje widmo bo się na tym nie znam, chodzi mi o to że philpsy tld 865 nie będą gorsze od czerwonej sylvanii. Pozatym nawet jak dam czerwoną sylvanie i np. aquastar to efekt jest taki sobie(wizualny) a mnie się podoba daylight. Ale to to już takie gdybanie. Najważniejsze aby rośliny rosły.

---

Właśnie kurier przyniosł philipsy i już zamontowałem. Efekt dla mnie jest o niebo lepszy niż przy sylvaniach. Teraz tylko aby rośliny rosły.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości