Reinstalacja używanego zbiornika 240l

bobasxx
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 lutego 19, 12:31

Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: bobasxx » 23 lutego 19, 13:36

Witam wszystkich, jestem nowy więc na wstępie chciałbym się przywitać. :dzieki:

Po wielu latach postanowiłem powrócić do akwarystyki i zakupiłem używane akwarium wraz z całym osprzętem i życiem. Baniak to panorama 120/30-40/50 Robizoo. W komplecie była dedykowana szafka, kubełek HW 302, grzałka Aquael 200W, pokrywa z dwiema świetlówkami T8 890mm, żwir, korzenie, kamienie, roślinki, dorosłe rybki i trochę narybku.
Jakoś udało mi się bezpiecznie to wszystko przetransportować, rybki w worku i wiadrze 20l, rośliny tak samo, żwir i samej wody około 50l. Kubełek cały zalany, nie ruszany. Po powrocie wszystko szybko poskładałem "do kupy", żwir, woda z akwarium, roślinki, kamyki itp. Dolałem do pełna wody z kranu plus bakterie, załączyłem grzałkę i filtr (ceramika plus węgiel i gąbka - tak miał poprzedni właściciel, a ja na razie nie chciałem tego ruszać). Poczekałem kilka godzin i wpuściłem rybki (szkoda było je trzymać we wiadrze).

Rybki jakimi zostałem "obdarowany" to:
kosiarka - 3 szt.
zbrojnik samica - 1 szt.
zbrojnik samiec żółty - 1 szt.
molinezja księżycowa żółta - 1para
mieczyk - 2 samce 1 samica (najpierw myślałem że to trzy samice, bo miecze wykształciły się dopiero niedawno)
w żwirku kilkadziesiąt świderków takich zielonkawych.
kilka malutkich zbrojników
kilka malutkich mieczyków
Rośliny:
duża Kryptokoryna
spory Anubias
rogatek
limnobium
i kilka innych
NIESTETY "pouczony" przez sprzedawcę, dokupiłem do tego jeszcze:
mieczyk - samiec
molinezja złota - samica
zmiennik plamisty - para
Neon Innesa - 15 szt.
kirysek panda - 6szt.

Żabienicę
nurzaniec

Zbiornik tak sobie funkcjonuje cztery tygodnie. Kubeł docelowo będzie robił za biologa, a wewnętrzny za mechaniczny. W między czasie zakupiłem dodatkowo filtr wewnętrzny Aquael Circulator 1000 plus spora gąbka oraz zmieniłem oświetlenie na T5 Silvania Aquastar 45W i Juwel Day Lite 45W oraz prefiltr hw603 który czeka na montaż.
Po zmianie oświetlenia i przestawieniu mechanika na lewą stronę mam masę maluteńkich bąbelków powietrza w toni wodnej.
Obecnie filtry mam ustawione tak: wlot do kubełka w lewym narożniku, wylot deszczownica po prawej stronie nad wodą po skosie na przednią szybę, mechanik po lewej stronie z wylotem w do góry i na tylną szybę.

Po dwóch tygodniach od zalania, okociła mi się molinezja żółta (20 szt narybku już oddałem, pływa jeszcze 6).
Chyba "platka" jest już w ciąży bo ma ciemną kropkę no i samica mieczyka się zaczęła chować do kokosa (może przez to, że ma w sumie 3 samców, którzy ją gonią)

Wiem że straszna zupa z tego wyszła. :shock:
No i teraz pytanie do bardziej doświadczonych, które rybki mam oddać, które mogą zostać a jakie jeszcze mogę dokupić ?
Zależy mi najbardziej na kosiarkach, kiryskach, zbrojnikach i neonkach.

Mam testy kropelkowe Zoolka: NO3, PO4, GH i KH i jakieś paski na ph.
Przed podmianą NO3 jest 20, po podmianie spada do 10.
PO4 - 2
GH - 16
KH - 16
ph coś około 7
Wodę do podmiany mogę brać z kranu o GH 18 lub po zmiękczaczu centralnym (żywica jonowymienna regenerowana solą) GH 3 ale KH pokazuje i tak 16. Podmiany robię co tydzień 40litrów.
Jestem w stanie zafundować sobie jakieś RO ale najpierw chciałbym zrobić porządek z mieszkańcami.
Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za przydługi tekst, ale chciałem wszystko w miarę dokładnie opisać.

Zdjęcia jak to wygląda na dzień dzisiejszy:
[img][IMG]https://i347.photobucket.com/albums/p457/bobasxx/akwarium/IMG_20190223_122825_zpskquwvozd.jpg[/img][/img]
[img][IMG]http://i347.photobucket.com/albums/p457/bobasxx/akwarium/IMG_20190223_122841_zpsn5jwqmbw.jpg[/img][/img]
[img][IMG]http://i347.photobucket.com/albums/p457/bobasxx/akwarium/IMG_20190223_124429_zpskrnpayk6.jpg[/img][/img]
[img][IMG]http://i347.photobucket.com/albums/p457/bobasxx/akwarium/IMG_20190223_124435_zpsel9opz1o.jpg[/img][/img]

bobasxx
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 lutego 19, 12:31

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: bobasxx » 24 lutego 19, 17:23

Witam ponownie.
Trochę poczytałem i doszedłem do wniosku, że spróbuję zmiękczyć wodę (nie wiem tylko jeszcze czy poprzez RO czy ze zmiękczacza który posiadam) i zostaną rybki na których mi zależy, a wyjazd robią: mieczyki, molinezje i zmienniaki plamiste. Dobrze kombinuję?
Jakie ewentualnie gatunki i ilości mógłbym dokupić?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: Hunter » 25 lutego 19, 05:39

Co to za zmiękczacz który posiadasz?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bobasxx
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 lutego 19, 12:31

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: bobasxx » 25 lutego 19, 11:31

Jest to zmiękczacz taki jak w linku:
https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-clack-pallas-p-1076.html
z tym że złoże mam Lewatit S1567

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: Hunter » 25 lutego 19, 13:06

Uuuu no to kicha. Coraz popularniejsze te stacje uzdatniania niestety. Nie lej sobie takiej wody do akwarium, bo im więcej sodu w baniaku tym większe jaja się tam dzieją. Do podmian bierz wodę przed zmiękczaczem, a jeśli woda kranowa wymaga ewentualnego zmiękczenia to domieszka wody RO. Oczywiście filtr RO też najrozsądniej zainstalować przed zmiękczaczem, bo bez sensu będzie eksploatować złoże w zmiękczaczu, skoro woda i tak zostanie oczyszczona przez filtr RO :)

Swoją drogą to w linku tak zachwalają tę stację, że niby woda smaczniejsza, kwa, herbata i obiadki cud miód a ciekawe jak to się odbija w dłuższej prospektywnie na zdrowiu? Woda pitna pozbawiona wapnia i magnezu za to wysoko bogata w sód...?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bobasxx
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 lutego 19, 12:31

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: bobasxx » 25 lutego 19, 13:52

Tak do tej pory robię, wodę do podmian biorę sprzed zmiękczacza, ale ta ma GH 18. Zależy mi na pandach i kosiarkach, bo świetnie wyglądają i się zachowują, dlatego kupię RO tylko nie wiem czy RO3 czy RO4 z demineralizatorem? No i jak to potem mineralizować, ewentualnie z czym mieszać?
RO zainstaluję oczywiście przed zmiękczaczem, mam osobny wodomierz na ogród i tam się wepnę co by za ścieki nie płacić ;)

Jeśli chodzi o użytkowanie centralnego zmiękczacza, to nie jest tak źle, jest możliwość ustawienia twardości wody końcowej, u mnie około 3-4 dh. Głównie chodziło nam o osad na armaturze, prysznicu itp. Soli do zmywarki nie trzeba sypać.
Pijemy dużo wody mineralnej, butelkowanej, więc organizm nie cierpi.

A podpowiesz coś do ewentualnej obsady?
Dno miałbym ogarnięte, a co wyżej?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: Hunter » 25 lutego 19, 16:57

RO3 Ci wystarczy. RO4 to taka "bogatsza" wersja o jeden więcej filtr mechanicy, ale woda na wyjściu będzie miała podobne parametry. Co masz na myśli pisząc "z demineralizatorem"? Mówisz o żywicy MB 20 lub MB400, nazywane "DI"? Jeśli tak to też zbędne. DI stosowane jest w akwarystyce morskiej, tu potrzebujemy "ultra czystą" wodę :P Tobie RO będzie potrzebne jedynie do zmiękczania wody, czyli RO3 w zupełności wystarczy.

A podpowiesz coś do ewentualnej obsady?

Ja tam średni jestem z doboru obsad... Podstawowe zasady to patrzeć na GH i pH co do wymagań ryb i najlepiej skupić się na rybach z jednego regonu świata, wtedy jest prościej i pewniej :)
Tu masz dwie fajne bazy z opisami:
https://www.seriouslyfish.com
http://fishbase.org/search.php
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bobasxx
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 lutego 19, 12:31

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: bobasxx » 25 lutego 19, 17:20

Tak, chodziło mi o ten z żywicą, DI.
Więc zamawiam RO3.
Zerknę na te strony i coś odbiorę. Może w międzyczasie ktoś coś jeszcze doradzi.

W sumie myślałem o skalarach ale one raczej wolą cieplejszą wodę. Staram się utrzymywać 23-24 st. ale lampy i tak podnoszą mi w ciagu dnia do 25.
Może jakieś pielęgniczki małe , ale już by było ciasno przy dnie... ;)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: Anka cyganka » 25 lutego 19, 21:10

Ja bym Ci proponowała zrezygnować z neonow, pomimo że ładne ryby to nudne lepiej wpuścić jakieś pielegnice np właśnie skalary choć w 240l to jedna para ale można dołożyć jeszcze jakieś inne. Dla neonow za ciepła woda a w lato będzie Ci jeszcze trudniej utrzymać niska temperaturę

bobasxx
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 lutego 19, 12:31

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: bobasxx » 25 lutego 19, 21:42

Jak już wcześniej pisalem, głównie zależy mi na kiryskach i kosiarkach (fajne usposobienie), co do reszty jestem elastyczny... ;)

Czytałem, że jeśli neony i skalary są w akwarium od małego, to nie ma problemu ze zjadaniem tych pierwszych.
Hmmm, temperatura to fakt, ale kiryski pandy też wolą chłodniejszą wodę, a skalary z kolei cieplejszą.

A co proponujesz zamiast tych konkretnych neonów?

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: Anka cyganka » 26 lutego 19, 12:43

Jeżeli już neony to już czerwone bardzo podobne ale wtedy lepiej pasują parametrami do skalarow, choć tak jak pisałam to są nudne ryby. Jeżeli jakaś koniecznie lawica to bym proponowała tak jak mam u siebie teczanki neonowe są większe więc im zjedzenie przez skalary nie grozi i można zaobserwować nieco ciekawsze zachowania. A do skalarow można dodać np. pielegniczki kakadu lub akary z maroni albo coś podobnego możesz poszukać.

bobasxx
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 lutego 19, 12:31

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: bobasxx » 26 lutego 19, 14:50

Dzięki za sugestie.
Na tą chwilę może zrobię tak:
na spód zostawiam to co mam, czyli 6 kirysków panda (zamówiłem już piasek kwarcowy dla nich), 3 kosiarki, 2 zbrojniki.
Środek, hmmm... Powiedzmy 4 skalary, jak się któreś dobiorą w parę, to reszta out.
Pozostaje kwestia '' tła '' dla skalarów. Innesy już mam ale nie chcę ich katować zbyt ciepłą wodą (kirysków w sumie też nie chcę ;) , a przy skalarach trochę będę) - do przemyślenia.

Pielęgniczkek nie chcę, bo na dole już mam lekki tłok ;)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: osama » 27 lutego 19, 07:26

Jak dla mnie to nic tu nie pasuje. Wszystkie ryby, które chcesz mieć to ryby stadne. Nawet skalary. Kosiarki są bardzo żywymi rybami, trochę krótkie dla nich Twoje akwarium. Kiryski trzymać należy w niższej temperaturze, pomieszane jest wszystko. Poza tym twardości wody nie pozwalają Ci trzymać większości ryb. pH 7 przy KH 16? Nie jest to możliwe, a przynajmniej trudne do wykonania bez ogromnych ilości CO2 w akwarium.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

bobasxx
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 lutego 19, 12:31

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: bobasxx » 27 lutego 19, 12:00

Jeśli chodzi o twardość, to jak już wcześniej pisalem zamówiłem RO, dzisiaj po powrocie z pracy będę montować.
Jeśli chodzi o obecne GH i KH, to mam testy Zoolka i tak wychodzi (kilka razy mierzyłem). PH jakieś badziewne paski z których ciężko dokładnie odczytać kolor, kupię kropelki JBL, to będę miał pewność. Ewentualnie obniżę jakimś wywarem.
Gość od którego kupiłem akwarium, miał w nim 6 kosiarek, ale trzy sobie zostawił. Fakt to ruchliwe rybki ale robią dobrą robotę. Miał też dorosłe kiryski pandy bodajże 4 i 4 zbrojniki, dał mi dwa zbrojniki, pandy zostawił sobie. Nie twierdzę, że jego obsada była dobra.

Co byś zaproponował zamiast sklarów, jeśli zjadę z parametrami na dół pod pandy i innesy?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Reinstalacja używanego zbiornika 240l

Postautor: osama » 27 lutego 19, 16:32

Neony to strasznie nudne ryby, nie będą pływały w stadzie. Że swojej strony z większych ryb polecam gurami 1+3. Naprawdę fajne rybska, macają wszystko "czułkami", nie są płochliwe, pasują do kosiarek. Do tego razbory, a na dno Piskorski jeśli masz piach na całym dnie.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości