Problem z akwarium 45l

EnAntek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 8 lipca 18, 11:40

Problem z akwarium 45l

Postautor: EnAntek » 23 lutego 19, 17:18

Witam.
Dwa tygodnie temu założyłem akwarium 45l. Żwir kwarcowy 3-5 mm użyźniony tabletkami z PlantaGarden [https://www.plantagarden.pl/nawozy-akwarystyczne/1353-planta-gainer-caps-aqua-art-590717630398.html], filtr Delfin 350 190 l/h, grzałka AquaNova NHA-50 (50w), korzeń wygotowany i wymoczony 10dni, sam tonął (kiedy się moczył zauważyłem, że w misce w której leżał pojawił się "śluz" na ścianach. Nie było go jakoś dużo, poprostu miska była śliska), rośliny: Echinodorus tenellus, Anubias Barteri Nana, Java Moss, Cabomba, Bacopa caroliana, Valisneria, Oświetlenie : fabryczna jarzeniówka 15W + dwa moduły LED po 4W każdy.

Na początku wszystko było w porządku. Po dwóch dniach dodałem BactoActive od Tropicala (dodałem znów po tygodniu, zgodnie z zaleceniami producenta), na Anubiasach zaczął pojawiać się taki ciemny pył, ciężki do zdjęcia (uznałem, że to okrzemki), potem pojawiły się okrzemki w 'klasycznej' wersji (miedziano-brązowy nalot), nie było ich dużo, ale jednak (na chwilę obecną zaczęły ustępować). Na korzeniu zaobserwowałem trochę pleśni (biały żel), ale także niewiele. Także mniej więcej po tygodniu na wodzie pojawił się biały nalot. Poczytałem w internecie, że można włączyć napowietrzacz i to zniknie. Podłączyłem więc rurkę do filtra (mam model filtra z wbudowanym napowietrzaczem, powietrze wylatuje razem z wodą) i zrobiła się piana. Zbierałem ją pare razy, aż w końcu ustąpiła. Rośliny rosły, wszystko było ok. Wody nie podmieniałem.

Dzisiaj zrobiłem testy wody, chciałem zobaczyć jak tam się ma dojrzewanie, a tu niespodzianka (testy paskowe JBL, wiem że niedokładne, ale takie mam):

Chlor : około 0 mg/l
pH : 6,8 (spadło, na starcie było 7,6)
KH : 10d (spadło, na stracie było ok. 15d)
GH : >14d (spadło, na starcie było ok 20d)
UWAGA
NO2 : wynik poza skalą, dużo więcej niż 10mg/l
NO3 : 250 mg/l

Od razu zrobiłem podmianę wody 20%, ale wyniki testu po podmianie są podobne. Nie wiem od czego takie wysokie poziomy. Co mam robić?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z akwarium 45l

Postautor: Hunter » 24 lutego 19, 10:18

Witaj,
niestety paski JBL to wyrzucone pieniądze w błoto, więc wynikami się nie sugeruj. Nie Ty pierwszy dałeś się naciągnąć na ten badziew. To przestroga aby najpierw zasięgnąć rad i opinii a dopiero potem wybierać się na zakupy (najlepiej już z gotową listą).
Zaopatrz się w testy kropelkowe JBL na NO2 i NO3. Pewność i precyzja.
Jak już będziesz znał realne wartości z testów kropelkowych to wtedy cierpliwie czekaj aż NO2 spadnie do zera. Pamiętaj, że akwarium dojrzewa około 3-4 tygodnie, a czasami dłużej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

EnAntek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 8 lipca 18, 11:40

Re: Problem z akwarium 45l

Postautor: EnAntek » 24 lutego 19, 11:24

Tak jak pisałem, wiem że paski JBL są niedokładne. Wiem, że jeśli wynik to NO3 250mg/l to nie oznacza to, że dokładnie tak jest w rzeczywistości, ale coś musi być na rzeczy. Pasek nie pokazałby takiego wyniku, gdyby NO3 były na prawidłowym poziomie. Podobnie sprawa ma się co do NO2. Wynik jest poza skalą. (Skala kończy się przy 10mg/l). W internecie jest wiele filmów pokazujących, że paski JBL są niedokładne, ale w granicach jednego oczka na skali. Wnioski jakie wyciągnąłem z testów są następujące : stężenie azotynów i azotanów w wodzie jest za duże. Nie wiem dokładnie na jakim jest poziomie, ale wiem, że są one dużo za wysokie.

Powtórzę pytanie. Co mam robić zanim kupię testy kropelkowe? Może częste podmiany?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z akwarium 45l

Postautor: Hunter » 24 lutego 19, 12:31

Wiem, że jeśli wynik to NO3 250mg/l to nie oznacza to, że dokładnie tak jest w rzeczywistości, ale coś musi być na rzeczy. Pasek nie pokazałby takiego wyniku, gdyby NO3 były na prawidłowym poziomie.

Jak najbardziej, o tym właśnie pisałem. Coś musi być na rzeczy więc należy zaopatrzyć się w testy, które dadzą nam rzetelny pogląd na sprawę.
EnAntek pisze:W internecie jest wiele filmów pokazujących, że paski JBL są niedokładne, ale w granicach jednego oczka na skali.

Nie wiem skąd takie info, ale np jak ja miałem paski w ręku to zaniżały mi wyniki dużo więcej aniżeli o jedno oczko... dużo więcej.
Po co w ogóle dyskutować na temat testu, którego działanie jest kontrowersyjne? To "sprzęt" mierniczy, więc musi być dokładny i pewny bo na podstawie wyników jakie daje akwaryście ten podejmuje dalsze decyzje. Mierzenie parametrów wody paskami można porównać do sprawdzania temperatury wody palcem. ;) Mniej więcej wnioski podobne.
Jeśli chcesz to podmieniaj wodę, albo restartuj akwarium i zaczynaj wszystko od nowa. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Ja jednak zaopatrzyłbym się w rozsądne testy i zabrał się do akwarystyki wg sztuki. Wtedy będziesz miał gwarancję, że nie zabijesz obsady.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

EnAntek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 8 lipca 18, 11:40

Re: Problem z akwarium 45l

Postautor: EnAntek » 24 lutego 19, 12:38

Testy kropelkowe kupię jak najszybciej. Chiałbym jednak unikać restartu. Czy jeśli będe podmieniał 15-20% codzinnie, to sytuacja może wrócić do normy?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z akwarium 45l

Postautor: Hunter » 24 lutego 19, 14:46

Częste podmiany wydłużą czas dojrzewania akwarium.
Akwarium powinno stać bez obsady tak długo, aż cykl azotowy domknie się.
Mogą być stosowane małe cotygodniowe podmiany - choć nie są niezbędne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

EnAntek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 8 lipca 18, 11:40

Re: Problem z akwarium 45l

Postautor: EnAntek » 25 lutego 19, 20:53

Witam,
Dziękuje za dotychczasową pomoc.
Do tego czasu dokonałem 3 podmian ok. 20%. Zakupiłem testy kropelkowe na NO2 i NO3. Wyniki:
NO3 to ok. 110 mg/l
NO2 to ok. 5 mg/l

Czy konieczne są jakieś dalsze działania? Z góry dziękuje za pomoc.

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Problem z akwarium 45l

Postautor: pimowo » 25 lutego 19, 20:57

EnAntek pisze:Czy konieczne są jakieś dalsze działania?

Rób cotygodniowe podmiany wody, uzbrój się w cierpliwość i czekaj ;)
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

EnAntek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 8 lipca 18, 11:40

Re: Problem z akwarium 45l

Postautor: EnAntek » 25 lutego 19, 21:09

Dzięki za radę :)

EnAntek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 8 lipca 18, 11:40

Re: Problem z akwarium 45l

Postautor: EnAntek » 9 marca 19, 17:17

Witam!
Wracam po 2 tygodniach. Dokonywałem cotygodniowych podmian, czekałem i opłaciło się. Wyniki dzisiejszych testów (po podmianie wody):
NO2 : <0,01 mg/l
NO3 : ok. 10 mg/l
Jaj widać cykl azotowy się zamknął. Dziękuje za wszystkie porady i pomoc w dojściu do tego stanu. Jest to moje pierwsze akwarium w życiu, ale nie zniechęciłem się (choć było blisko :D)
Jeszcze raz dziękuje!

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Problem z akwarium 45l

Postautor: pimowo » 9 marca 19, 17:58

W akwarystyce najważniejszy jest czas i spokój. Tu nic nie działa w pośpiechu ;)
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości